Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ερώτηση: Στην αλλαγή παρόχου γίνεται επανέλεγχος της εγκατάστασης;

Όχι. Μόνο αν σου στείλει χαρτί η ΕΔΑ στο ξεκαρφωτο πρέπει να τους πας πιστοποιητικό. Φτηνό ειναι... κάνα 25αρι. Ο κορακιος δεν το πήγε ακόμα, είναι αρνητής. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε πόσο χρόνο μετά την αίτηση ολοκληρώνεται η μετάβαση; Γιατί αν είναι να θέλει 3 μήνες (για ΔΕΗ μιλάω, δεν συζητάω για Ήρωνα), να μην μπω καν στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, στο πατρικό μου έχουμε ζενίθ και 3/12 λήγει το συμβόλαιο κια στον τελευταίο λογαριασμό έλεγε ότι άμα θέλουμε να φύγουμε να στείλουμε μια αίτηση ότι δεν επιθυμούμε την ανανέωση διαφορετικά θα ανανεωθεί αυτόματα έλεγε. Πάει ο πατέρας μια υπεύθυνη δήλωση στο τοπικο κατάστημα και δεν δέχτηκαν την αίτηση και ότι πρέπει μετά την λήξη του συμβολαίου να την προσκομίσει. Παίρνουμε τηλέφωνο στα κεντρικά και αυτοί λένε αλλά, ότι άμα θέλουμε να αλλάξουμε παροχο πρέπει να το κάνουμε μέχρι 3/12 ( πριν δλδ λήξει το συμβόλαιο) αλλιώς άμα φύγουμε μετά τις 3/12 θα έχουμε ποινή. Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά; έχει βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εμένα στο κουτί που έχει στο μπαλκόνι για το φυσικό αέριο δεν φαίνεται κανένας μετρητής . Μόνο οι σωληνώσεις από κάτω φαίνονται και ένας σειριακός αριθμός κτλπ . Πώς θα τους πάω στην ΔΕΗ την φωτό που θέλουνε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί που σηκώθηκα για δουλειά και έπινα το καφεδάκι λέω ας δω τα νέα της ημέρας ξεκινώντας από insomnia,μου έφυγε ο καφές από την μύτη με την τιμή του flex από ηρων που ανέβασε ο φίλος τι έκαναν εκεί πέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Το πρωί που σηκώθηκα για δουλειά και έπινα το καφεδάκι λέω ας δω τα νέα της ημέρας ξεκινώντας από insomnia,μου έφυγε ο καφές από την μύτη με την τιμή του flex από ηρων που ανέβασε ο φίλος τι έκαναν εκεί πέρα 

Φέτος όλοι οι ιδιώτες πάροχοι λες και έχουν συνεννοηθεί να σπρώξουν όλο τον κόσμο στην αγκαλιά της ΔΕΗ . Με βάζει σε σκέψεις όλο αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, koystado είπε

αλλιώς άμα φύγουμε μετά τις 3/12 θα έχουμε ποινή. Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά; έχει βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση;;; 

να τον βοηθήσεις να στείλει email οτι δεν επιθυμεί αυτόματη ανανέωση

επισυνάπτεις ταυτότητα και λες οτι

Δεν επιθυμώ την αυτόματη ανανέωση που αφορά των κωδικό πελάτη τάδε με ΑΦΜ τάδε ,για την παροχή με αρ μετρητή τάδε και ΗΑΚΑΣΠ ταδε λόγω αλλαγής πάροχου , σε περίπτωση επικοινωνίας επιθυμώ να γίνει ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ σε αυτό το email και όχι τηλεφωνικώς

φυσικά ΔΕΝ κάνεις καταγγελία σύνδεσης

κανονικά περνάς σε αορίστου, πρακτικά θα δείξει

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Και σε πόσο χρόνο μετά την αίτηση ολοκληρώνεται η μετάβαση; Γιατί αν είναι να θέλει 3 μήνες (για ΔΕΗ μιλάω, δεν συζητάω για Ήρωνα), να μην μπω καν στον κόπο.

ανάλογα την περιοχή , μπορεί και μήνα

19 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Ρε παιδιά εμένα στο κουτί που έχει στο μπαλκόνι για το φυσικό αέριο δεν φαίνεται κανένας μετρητής . Μόνο οι σωληνώσεις από κάτω φαίνονται και ένας σειριακός αριθμός κτλπ . Πώς θα τους πάω στην ΔΕΗ την φωτό που θέλουνε; 

μήπως δεν έχεις αυτόνομη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Και σε πόσο χρόνο μετά την αίτηση ολοκληρώνεται η μετάβαση; Γιατί αν είναι να θέλει 3 μήνες (για ΔΕΗ μιλάω, δεν συζητάω για Ήρωνα), να μην μπω καν στον κόπο.

Σε κατάστημα γρήγορα..  στέλνουν τα χαρτιά στην ΕΔΑ άμεσα και μετά η ΕΔΑ ολοκληρώνει την αλλαγή εντός 8 ημερών (δε θυμάμαι αν είναι 8 ημερολογιακών ή εργάσιμων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

να τον βοηθήσεις να στείλει email οτι δεν επιθυμεί αυτόματη ανανέωση

επισυνάπτεις ταυτότητα και λες οτι

Δεν επιθυμώ την αυτόματη ανανέωση που αφορά των κωδικό πελάτη τάδε με ΑΦΜ τάδε ,για την παροχή με αρ μετρητή τάδε και ΗΑΚΑΣΠ ταδε λόγω αλλαγής πάροχου , σε περίπτωση επικοινωνίας επιθυμώ να γίνει ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ σε αυτό το email και όχι τηλεφωνικώς

φυσικά ΔΕΝ κάνεις καταγγελία σύνδεσης

κανονικά περνάς σε αορίστου, πρακτικά θα δείξει

ανάλογα την περιοχή , μπορεί και μήνα

μήπως δεν έχεις αυτόνομη

Από πού θα καταλάβω αν έχω ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ανάλογα την περιοχή , μπορεί και μήνα

Aκομη και σε καταστημα να πας μπορει να κανει ενα μηνα?

Αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, είμαι ηρων στο fix με 0.0195 ε/kwh (Με την έκπτωση) αξίζει να αλλάξω και να πάω σε κάποιον άλλον; Είμαι στο 2ο χρόνο της σύμβασης. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, souxoumouxou είπε

καλησπέρα, είμαι ηρων στο fix με 0.0195 ε/kwh (Με την έκπτωση) αξίζει να αλλάξω και να πάω σε κάποιον άλλον; Είμαι στο 2ο χρόνο της σύμβασης. Ευχαριστω

Ποτε ελαβες τον τελευταιο εκκαθαριστικο?

Μπορεις να τον ανεβασεις κρυβοντας τα προσωπικα σου στοιχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, koystado είπε

Καλημέρα σας, στο πατρικό μου έχουμε ζενίθ και 3/12 λήγει το συμβόλαιο κια στον τελευταίο λογαριασμό έλεγε ότι άμα θέλουμε να φύγουμε να στείλουμε μια αίτηση ότι δεν επιθυμούμε την ανανέωση διαφορετικά θα ανανεωθεί αυτόματα έλεγε. Πάει ο πατέρας μια υπεύθυνη δήλωση στο τοπικο κατάστημα και δεν δέχτηκαν την αίτηση και ότι πρέπει μετά την λήξη του συμβολαίου να την προσκομίσει. Παίρνουμε τηλέφωνο στα κεντρικά και αυτοί λένε αλλά, ότι άμα θέλουμε να αλλάξουμε παροχο πρέπει να το κάνουμε μέχρι 3/12 ( πριν δλδ λήξει το συμβόλαιο) αλλιώς άμα φύγουμε μετά τις 3/12 θα έχουμε ποινή. Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά; έχει βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση;;; 

Eντάξει οι γνωστές μαλακίες.  Αν φύγεις νωρίτερα τρως πέναλτυ αποχώρησης 50 ευρώ απ'το πρόγραμμα που είσαι τώρα. Αν φύγεις αργότερα, η σύμβαση θα έχει ανανεωθεί αυτόματα και θα πληρώσεις 100ευρώ πέναλτυ για το καινούργιο ανανεωμένο πρόγραμμα...

23 λεπτά πριν, korakios είπε

να τον βοηθήσεις να στείλει email οτι δεν επιθυμεί αυτόματη ανανέωση

επισυνάπτεις ταυτότητα και λες οτι

Δεν επιθυμώ την αυτόματη ανανέωση που αφορά των κωδικό πελάτη τάδε με ΑΦΜ τάδε ,για την παροχή με αρ μετρητή τάδε και ΗΑΚΑΣΠ ταδε λόγω αλλαγής πάροχου , σε περίπτωση επικοινωνίας επιθυμώ να γίνει ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ σε αυτό το email και όχι τηλεφωνικώς

φυσικά ΔΕΝ κάνεις καταγγελία σύνδεσης

κανονικά περνάς σε αορίστου, πρακτικά θα δείξει

ανάλογα την περιοχή , μπορεί και μήνα

μήπως δεν έχεις αυτόνομη

Κάνεις ακριβώς αυτό που σου είπε ο κοράκιος... και να συμπληρώσω:

"Δεν επιθυμώ την αυτόματη ανανέωση που αφορά των κωδικό πελάτη τάδε με ΑΦΜ τάδε ,για την παροχή με αρ μετρητή τάδε και ΗΑΚΑΣΠ ταδε λόγω αλλαγής πάροχου. Μετά τη λήξη του προγράμματος, διατηρήστε ενεργή την παροχή μου και τιμολογίστε με αορίστου χρόνου στον βασικό τιμοκατάλογο μέχρι να ολοκληρωθεί το αίτημα εκπροσώπησης που θα υπογράψω στον νέο πάροχο. Σε περίπτωση επικοινωνίας επιθυμώ να γίνει ηλεκτρονικά ΜΟΝΟ σε αυτό το email και όχι τηλεφωνικώς".

Μετά πας ΔΕΗ 6/12 και υπογράφεις το gas control. Bασικά μπορείς και νωρίτερα πχ 2/12 διότι απ'τη Ζενίθ φεύγεις όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή απ'την ΕΔΑ (εντός 8 εργάσιμων), όχι όταν υπογράφεις. Αν δε θες να το ρισκάρεις υπέγραψε στις 6/12 να είσαι 100% σίγουρος.

42 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Ρε παιδιά εμένα στο κουτί που έχει στο μπαλκόνι για το φυσικό αέριο δεν φαίνεται κανένας μετρητής . Μόνο οι σωληνώσεις από κάτω φαίνονται και ένας σειριακός αριθμός κτλπ . Πώς θα τους πάω στην ΔΕΗ την φωτό που θέλουνε; 

Παίρνεις τηλέφωνο την ΕΔΑ και ζητάς να έρθει τεχνικός να σου φέρει αντικλείδι. Ή ρωτάς γνωστούς ή γύρω στη γειτονιά μήπως έχει κανένας κλειδί, όλα ίδια είναι. Υπόψιν αυτά τα κουτιά ξεκλειδώσουν δεξιόστροφα, κλειδώνουν αριστερόστροφα.

20 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Από πού θα καταλάβω αν έχω ή όχι;

Αν έχεις δικό σου λέβητα, είναι αυτόνομο. Αν έχετε κοινό λέβητα στη πολυκατοικία είναι κοινόχρηστο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, souxoumouxou είπε

καλησπέρα, είμαι ηρων στο fix με 0.0195 ε/kwh (Με την έκπτωση) αξίζει να αλλάξω και να πάω σε κάποιον άλλον; Είμαι στο 2ο χρόνο της σύμβασης. Ευχαριστω

 

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ποτε ελαβες τον τελευταιο εκκαθαριστικο?

Μπορεις να τον ανεβασεις κρυβοντας τα προσωπικα σου στοιχεια?

Και που να δούμε κάνα κουλο να είναι σταθερή όντως η τιμή στο fix χωρίς αναπροσαρμογή και στο flex να κάνουνε όργια..😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ποτε ελαβες τον τελευταιο εκκαθαριστικο?

Μπορεις να τον ανεβασεις κρυβοντας τα προσωπικα σου στοιχεια?

είμαι και στο ρεύμα στον ηρων αλλά έχω ραντεβού αύριο στη δεη να αλλάξω σε enter. στο συμόλαιο γράφει ότι θα γίνει απλό fix το αέριο.564341890_Untitled2.png.781a64175b96cd2bec5af58613a518ed.pngUntitled.png.74a4a3e7947f59dd5dd00c66a747f294.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...