Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λογαριασμό θα πάρουμε μάλλον τον Μάιο μόλις λήξει προθεσμία υποβολής τιμολογίων για το επίδομα. 

Βαλε κι ενα EFA σαν υποψηφιοτητα που την εχεις αχτι.;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Βαλε κι ενα EFA σαν υποψηφιοτητα που την εχεις αχτι.;) 

Κοίτα να δεις που το efa μηδέν θα βγει φθηνότερο απτό κλασικό 35αρι flex. Που καταντησαμε...

Το μόνο που μένει να δούμε είναι πόσο καιρο σκοπεύει η ζενίθ να διατηρήσει 0.026 τα παλιά fix χωρίς να κάνει αναπροσαρμογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Ξεκίνησα αμφισβήτηση: 
"Ειδικότερα, η διαφωνία µου έγκειται στο ότι
θεωρώ υπερβολική την τιμή της kwh που χρεώνετε για το πρώτο 15ήμερο του Νοεμβρίου. 
Σύμφωνα με την μεταξύ μας σύμβαση όπου αναγράφεται το (ΤΤΦα + 0,006), σημαίνει οτι η ΤΤΦα που χρεώσατε για το πρώτο μισό του Νοεμβρίου 2021 είναι 0,163478240-0,006=0,15747824 ευρώ! 

Από πού και πώς προκύπτει αυτή η τιμή? Μπορείτε να αναλύσετε και να δικαιολογήσετε την ΤΤΦα? Μπορείτε να επιδείξετε και αποδείξετε με τα τιμολόγια αγοράς σας την συγκεκριμένη ΤΤΦα την στιγμή μάλιστα που ο TTF δεν ξεπέρασε ποτέ τα 130ευρώ την Mwh??"
 

https://heron.gr/media/xpykgaiy/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού-φυσικού-αερίου.pdf

https://heron.gr/media/xpykgaiy/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού-φυσικού-αερίου.pdf 

"Ειδικότερα, η διαφωνία µου έγκειται στο ότι
θεωρώ υπερβολική την τιμή της kwh που χρεώνετε για το πρώτο 15ήμερο του Νοεμβρίου. 
Σύμφωνα με την μεταξύ μας σύμβαση όπου αναγράφεται το (ΤΤΦα + 0,006), σημαίνει οτι η ΤΤΦα που χρεώσατε για το πρώτο μισό του Νοεμβρίου 2021 είναι 0,163478240-0,006=0,15747824 ευρώ! 

Από πού και πώς προκύπτει αυτή η τιμή? Μπορείτε να αναλύσετε και να δικαιολογήσετε την ΤΤΦα? Μπορείτε να επιδείξετε και αποδείξετε με τα τιμολόγια αγοράς σας την συγκεκριμένη ΤΤΦα την στιγμή μάλιστα που ο TTF δεν ξεπέρασε ποτέ τα 130ευρώ την Mwh?? 

Τέλος, όπως επικοινωνήσετε μαζί μου αποκλειστικά και μόνο γραπτώς, καθώς επίσης να μου εξηγήσετε αναδρομικά από την πρώτη (1η) μέρα της εκπροσώπησης μου στην εταιρεία σας την τιμολογιακή σας πολιτική. 
Σας ευχαριστώ, 
Βούλτσεφ Fallen, αριστερό μπάκ της SOLAR!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κοίτα να δεις που το efa μηδέν θα βγει φθηνότερο απτό κλασικό 35αρι flex. Που καταντησαμε...

Το μόνο που μένει να δούμε είναι πόσο καιρο σκοπεύει η ζενίθ να διατηρήσει 0.026 τα παλιά fix χωρίς να κάνει αναπροσαρμογή.

 

Δεν ξερω τι να πω ολα τα περιμενω απο εδω και περα.Οτι κι αν δω τιποτα δεν θα μου κανει εντυπωση μετα το σημερινο.

Οσο παει και ξευφευγει ακομη περισσοτερο η κατασταση.Κι αντε αεριο πες δεν εχουν ολοι.Στο ρευμα να δουμε τι θα γινει.Δυσκολα βγαινει καποιος οικονομικα γενικοτερα με τετοια νουμερα στην ενεργεια.

Ευτυχως βοηθαει λιγο ο καιρος ακομα.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να σας στείλω ένα πούλμαν παοκτζήδες με λοστάρια.

Ωραία τα έγραψες πάντως, ετοιμάσου για κομπόστα με μπόλικο σιρόπι. 😋

Κι αυτοί στη ραε άντε να δούμε αν ξέρουν πως τιμολογει ο καθένας η αν επικρατεί ζούγκλα.

Γιατι και για το επίδομα της ΔΕΠΑ ανέλαβαν ορκωτοί. Δηλαδη η ΡΑΕ δε γνωρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΥΓ. Επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να σας στείλω ένα πούλμαν παοκτζήδες με λοστάρια.

Απο το να στειλω οτιδηποτε στην ΡΑΕ χιλιες φορες.

ΡΑΕ και π@π@ρι@.

Αν εκαναν σωστα την δουλεια τους γενικοτερα δεν θα υπηρχαν τοσα προβληματα αλλα ας μην μιλησω αλλο για να μην ξεφυγω και πω κουβεντες που δεν πρεπει και γι'αυτους.

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 Δηλαδη η ΡΑΕ δε γνωρίζει;

Γνωριζουν την τυφλα τους.

-----------

@ekrepaliδες λιγο το edit στο p.m.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, johnnyman said:

Τελικά ήταν από παλιό πρόγραμμα του παιδιού? 

Άλλο το gas home flex και άλλο το  gas home flex economy? 

 

1 hour ago, korakios said:

ρε σεις

μήπως όντως είναι το economy (το παλιό) ? Βέβαια τον Οκτ είναι 0,10 και αυτό

είχε κάνει μια φουστιά ο Ηρών που απο τριμηνιαίες δημοπρασίες ΔΕΠΑ άλλαξε σε κόστος προμήθειας

με άγνωστη τιμολόγηση (είχα ξαναπροσπαθήσει και τότε να μπω)

το θεϊκό ήταν οτι σε όσους άλλαξε την τιμολόγηση (χωρίς προειδοποίηση απλά έβγαλε στο site 1 μήνα μετά οτι 1 μήνα πριν άλλαξε) είχε άλλη χρέωση (ακριβότερη) απο τους καινούριους

ίδιο όνομα flex διαφορετική χρέωση

 Το Ε νομίζω σχετίζεται μέτρα συμβόλαια που έγιναν μέσω econtract και δίνουν τα 50 και μένα έτσι το ονόμασαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αίτηση όλοι στη ΔΕΗ αύριο για το gas control, ταγκάρω και τους νέους

@nrgakos35 @PastiGR @Mule206 @parlapipas25 @Brown

Έχουν κάνει πουστιά στον ΗΡΩΝ... σίγουρα βάζουν κρυφό περιθώριο κέρδους στο ΤΤΦΑ, πρέπει να επέμβει η ΡΑΕ.

Όχι ρε αφού έγραψε ο fallen 'gas home flex'. Το παλιό με το κόστος προμήθειας ήταν Gas Flex Economy

Ευτυχώς με φώτισε ο Θεός (το για πόσο δε ξέρω) και τελευταια στιγμή έφυγα από το flex του Ηρωνα (2 μήνες έκατσα) και πήγα στο fix της ζενίθ. 

Είχα αναφέρει πιο πίσω πως κάτι δε μου άρεσε με τη χρέωση τους. 

Ξαφνικά ανέβηκε σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 

Κοίτα που θα φτάσει 0.10 λεπτά το αέριο και θα λέμε καλα είναι.. 

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κοίτα να δεις που το efa μηδέν θα βγει φθηνότερο απτό κλασικό 35αρι flex. Που καταντησαμε...

Το μόνο που μένει να δούμε είναι πόσο καιρο σκοπεύει η ζενίθ να διατηρήσει 0.026 τα παλιά fix χωρίς να κάνει αναπροσαρμογή.

 

Θέλω να πιστεύω πως για τους πρώτους 6 μήνες του συμβολαίου θα τηρήσουν το 0.026 αν και πλέον τίποτε δεν θεωρείται δεδομένο.

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αίτηση όλοι στη ΔΕΗ αύριο για το gas control, ταγκάρω και τους νέους

@nrgakos35 @PastiGR @Mule206 @parlapipas25 @Brown

Έχουν κάνει πουστιά στον ΗΡΩΝ... σίγουρα βάζουν κρυφό περιθώριο κέρδους στο ΤΤΦΑ, πρέπει να επέμβει η ΡΑΕ.

Όχι ρε αφού έγραψε ο fallen 'gas home flex'. Το παλιό με το κόστος προμήθειας ήταν Gas Flex Economy

Καλημέρα, αξίζει να φύγω από το φυσικό αέριο Ελλάδος και να πάω ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. 

Γνωρίζουμε πόσο είναι η τελική τιμή κιλοβατώρας στο σταθερό της δεη?

Πχ ζενίθ τ2 είναι 0,119462665 μαζί με χρέωση διανομής,μεταφοράς κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Γνωρίζουμε πόσο είναι η τελική τιμή κιλοβατώρας στο σταθερό της δεη?

Πχ ζενίθ τ2 είναι 0,119462665 μαζί με χρέωση διανομής,μεταφοράς κτλ.

Οι χρεώσεις μεταφοράς είναι αυτές που διαφέρουν στο 3ο δεκαδικό. Συνήθως ειναι μικρές οι διαφορές, αλλά αν δε δω με τα μάτια μου δε παίρνω όρκο. Γιατι στο site της ραε το 2020 σε μερικές περιοχές πχ Λαμία υπηρχαν κάτι τρελές τιμές μεταφοράς, ίσως είναι τυπογραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αίτηση όλοι στη ΔΕΗ αύριο για το gas control, ταγκάρω και τους νέους

@nrgakos35 @PastiGR @Mule206 @parlapipas25 @Brown

Έχουν κάνει πουστιά στον ΗΡΩΝ... σίγουρα βάζουν κρυφό περιθώριο κέρδους στο ΤΤΦΑ, πρέπει να επέμβει η ΡΑΕ.

Εμπρός πίσω που έλεγε και ο πόποτας 😁

ΔΕΗ και για κατούρημα θα πάμε φέτος έτσι όπως έγιναν τα πράγματα . Επιστρέφει και το ΠΑΣΟΚ το ορθόδοξο , κατά τα άλλα το 2021 θα είχαμε ιπτάμενα αυτοκίνητα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Κατσε περιμενε ερχεται Ιανουαριος με 0,24.

Θα μας δινουν και δανειο για να το πληρωνουμε.

To κόλπο είναι στις προσλήψεις. 😅  Θα γίνουμε πλασιέ να πουλάμε ρεύμα και αέριο στους ανυποψίαστους για να πληρώνουμε τους δικούς μας λογαριασμούς.

Screenshot_2021-11-29-11-17-38-049_com_miui.gallery.jpg.6d1d5afb34cc7b2aa8169127415dfa5b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Ερώτηση: Στην αλλαγή παρόχου γίνεται επανέλεγχος της εγκατάστασης;

Είμαι στον δεύτερο μήνα , μετά από αλλαγή παρόχου , και δεν μου έχει ζητηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...