Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου ήρθε λογαριασμός για κοινόχρηστο σε Protergeia (Double 50%) , όπου έχουμε ΤΕΛΙΚΟ ποσό 398,49 € και 
Αναστολή καταβολής χρεώσεων χρήσης Δικτύου Διανομής δυνάμει του Ν.4872/2021: -69,88 €
δηλαδή στο τελικό ποσό ΔΕΝ έχουμε τα 69,88 €

Η τελική τιμή KWh βγαίνει στα 0.0928 €  (έχω υπολογίσει και τα -69,88 €)
Εάν δεν υπήρχε η επιδότηση από το κράτος θα έβγαινε τελικό ποσό 655,98 €, δηλαδή KWh στα 0.1299 €

Αντίστοιχος περσινός λογαριασμός για την ίδια ακριβώς περίοδο, στα 181,52 € για 4.324,40 KWh, δηλαδή τελική τιμή KWh στα 0.0419 €

Άραγε σε σταθερό πρόγραμμα, θα υπάρχει η έκπτωση από το κράτος;

Τέλος, φαίνεται ότι για τον μήνα Ιανουάριο, θα βγει αρκετά παραπάνω αφού κοστολογείται στα 0,06980 σε σχέση με τον Δεκέμβριο όπου ήταν στα 0,05254

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε παιδιά με σώσατε, ήμουν έτοιμος να πάω σε Protergia και δεν είχα προσέξει την ρήτρα αναπροσαρμογής. Με βλέπω προς Ελιν μιας και τώρα κάνουν την σύνδεση ακόμα και η Ελίν δεν έχει ελάχιστη παραμονή / συμβόλαιο.

Η σελίδα της ΡΑΕ πόσο βάσιμη είναι στις συγκρίσεις που κάνει (energycost.gr)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Άραγε σε σταθερό πρόγραμμα, θα υπάρχει η έκπτωση από το κράτος;

ελπίζω πως όχι

14 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Η τελική τιμή KWh βγαίνει στα 0.0928 €  (έχω υπολογίσει και τα -69,88 €)

αν εννοείς με τις ρυθμιζόμενες ,μην το κάνεις , το μπερδεύεις το θέμα μιας και δεν μπαίνουν για σύγκριση

14 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Αναστολή καταβολής χρεώσεων χρήσης Δικτύου Διανομής δυνάμει του Ν.4872/2021: -69,88 €
δηλαδή στο τελικό ποσό ΔΕΝ έχουμε τα 69,88 €

θα έρθουν το καλοκαίρι

14 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Εάν δεν υπήρχε η επιδότηση από το κράτος θα έβγαινε

που φαίνεται η επιδότηση απο το κράτος ? edit το είδα επανέρχομαι

14 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

λογαριασμός για κοινόχρηστο σε Protergeia (Double 50%)

πλέον βάζει και ρήτρα αναπροσαρμογής

2 λεπτά πριν, Kydraen είπε

Η σελίδα της ΡΑΕ πόσο βάσιμη είναι στις συγκρίσεις που κάνει (energycost.gr)?

έχει λάθη και πολλές φορές είναι απαρχαιωμένη

μόνο η ΔΕΗ συμφέρει προς το παρών (μέχρι αύριο) , το σταθερό 0,05

Επεξ/σία από korakios
στραβομάρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

έχει λάθη και πολλές φορές είναι απαρχαιωμένη

Thanks!

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο η ΔΕΗ συμφέρει προς το παρών (μέχρι αύριο) , το σταθερό 0,05

Κατάλαβα, θα κοιτάξω αν προλάβω να κάνω αίτηση αύριο τότε! Αλλιώς βλέπουμε με το τι θα αλλάξει από 1η του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

ελπίζω πως όχι

Μάλλον θες να πεις, ναι
Ήθελα να πω, την κρατική επιδότηση όταν είπα έκπτωση από το κράτος. Λάθος διατύπωση
 

12 λεπτά πριν, korakios είπε

αν εννοείς με τις ρυθμιζόμενες ,μην το κάνεις , το μπερδεύεις το θέμα μιας και δεν μπαίνουν για σύγκριση

Ήθελα να δω τι ακριβώς πλήρωνα πέρυσι και τι φέτος Άλλωστε, έχω την εντύπωση ότι όλες οι χρεώσεις (εκτός της προμήθειας) είναι πάνω κάτω οι ίδιες

Εάν υπολογίσω τότε την χρέωση προμήθειας και μόνο, φέτος για τον Δεκέμβριο βγήκε στα 349,65 ευρώ για 5.047,90 ΚWh άρα τιμή μονάδος KWh στα 0.0692 ευρώ, όταν πέρυσι για τον ίδιο μήνα βγήκε 86,31 ευρώ για 4.324,40 KWh άρα τιμή μονάδος KWh στα 0.0199 ευρώ

Επεξ/σία από Uberalles_gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Μάλλον θες να πεις, ναι
Ήθελα να πω, την κρατική επιδότηση όταν είπα έκπτωση από το κράτος. Λάθος διατύπωση

θέλω να πω οτι σε σταθερά προγράμματα ελπίζω να μην μπαίνει καμία επιδότηση για ευνόητους λόγους (1€ πιστώνουν , 10€ πληρώνεις μέσω φόρων)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051
δε φαίνεται κάποια πτώση δυστυχώς

  Hide contents

τζάμπα καύσιμο και το ξεφτίλισαν(με) στη Ε.Ε.

 Αμερική vs Ρωσία vs χωρών που δε θέλουν καν φυσικό αέριο (για "πράσινους" λόγους "κλιματικής αλλαγής")

 

Εννοείται ότι δεν παίζει να αποκλιμακωθεί η κατάσταση! Απλά μου την σπάει που με τούτα και με εκείνα και με τις καθυστερήσεις σην εγκατάσταση του λέβητα έχω βρεθεί σε μια φάση τώρα που απλά παρακαλάω να εκδόσει λογαριασμό ο ηρωνας να τον πληρώσω και να φύγω σε κατάστημα ΔΕΗ για αλλαγή. Όλα τα καταστήματα της ΔΕΗ μπορούν να κάνουν αιτήσεις αερίου η μόνο αυτά εδώ; https://fysikoaerio.dei.gr/katasthmata
λεει λογικά σε όλα τα καταστήματα αλλά αφήνει πχ απεξω το Χαλάνδρι που με βολεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051
δε φαίνεται κάποια πτώση δυστυχώς

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

τζάμπα καύσιμο και το ξεφτίλισαν(με) στη Ε.Ε.

 Αμερική vs Ρωσία vs χωρών που δε θέλουν καν φυσικό αέριο (για "πράσινους" λόγους "κλιματικής αλλαγής")

 

Ξεφτιλα.

Αντε φετος ευκολα η δυσκολα θα βγει ο χειμωνας.Να δουμε του χρονου τι θα γινει αν η κατασταση συνεχιστει ετσι.

Καλυτερα θα λεμε να το κοψουμε τελειως μερικους μηνες να μην πληρωνουμε και τα παγια.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, HERTHAN said:

Ξεφτιλα.

Αντε φετος ευκολα η δυσκολα θα βγει ο χειμωνας.Να δουμε του χρονου τι θα γινει αν η κατασταση συνεχιστει ετσι.

Καλυτερα θα λεμε να το κοψουμε τελειως μερικους μηνες να μην πληρωνουμε και τα παγια.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί έχω τέτοια κατανάλωση με λέβητα συμπύκνωσης και οικονομικές θερμοκρασίες. Να παίζει ρολο ότι τα κουφώματα είναι σκορποχώρι; Θα φανεί στα τέλη του μήνα που θα αλλαχτούν επιτέλους 

Έχει έρθει σε κανέναν λογαριασμός ηρων Ιανουαρίου να δούμε που πήγε το ΤΤΦα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εννοείται ότι δεν παίζει να αποκλιμακωθεί η κατάσταση! Απλά μου την σπάει που με τούτα και με εκείνα και με τις καθυστερήσεις σην εγκατάσταση του λέβητα έχω βρεθεί σε μια φάση τώρα που απλά παρακαλάω να εκδόσει λογαριασμό ο ηρωνας να τον πληρώσω και να φύγω σε κατάστημα ΔΕΗ για αλλαγή. Όλα τα καταστήματα της ΔΕΗ μπορούν να κάνουν αιτήσεις αερίου η μόνο αυτά εδώ; https://fysikoaerio.dei.gr/katasthmata
λεει λογικά σε όλα τα καταστήματα αλλά αφήνει πχ απεξω το Χαλάνδρι που με βολεύει 

Εγώ πήγα στην Κηφισίας με ραντεβού και όλα τα χαρτιά και καθάρισα σε ένα απογευμα τον Νοέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα κάνει αίτηση στην protergia τον σεπτεμβριο αλλά για κάποιο λόγο η zenith που είχα πριν έριξε άκυρο και έκανα ξανά αίτηση αρχές ιανουαρίου. Τον σεπτέμβριο δεν είχα δει κάτι περιέργο για ρήτρα αναπροσαρμογής και η ονομασία του πακέτου ειναι οικιακο αυτόνομο mvp. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βρώ για την ρήτρα? καθώς το docusign που στειλαν δεν διαβάζετε καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stazzy1978 said:

Εγώ πήγα στην Κηφισίας με ραντεβού και όλα τα χαρτιά και καθάρισα σε ένα απογευμα τον Νοέμβριο.

Εκεί θα πάω και εγώ μαλλον. Αν η παροχή ενεργοποιήθηκε 18/12 ε όπου να ναι κοντοζυγώνει το έναντι ελπίζω να πάρει παράταση η τιμή  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cyberguy είπε

το docusign που στειλαν δεν διαβάζετε καθαρά

προς όφελός σου είναι

6 λεπτά πριν, cyberguy είπε

η ονομασία του πακέτου ειναι οικιακο αυτόνομο mvp. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βρώ για την ρήτρα?

στο site την αναφέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

προς όφελός σου είναι

στο site την αναφέρει

εκανα αίτηση ήδη για ΔΕΗ gas control. Ευχαριστώ

 

@korakios ποιος πιστευεις οτι ειναι ο πιο ευκολος τροπος να ακυρωσω την προτεργια (υπέγραψα 10 ιανουαρίου) και να βάλω ΔΕΗ? η προτεργια χρεώνει 0,11 Για τον γενάρη οπότε και να πληρώσω τα 80 ευρώ ρήτρα αποχώρησης μικρό το κακό (τελικά το αναφέρει οτι χρεώνει με ρήτρα)

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ έκανα αίτηση διαδικτυακά χτες στη ΔΕΗ ελπίζω επειδή είμαι και στο ρεύμα ΔΕΗ να γίνει γρήγορα μιας και έχουν όλα τα δικαιολογητικά ήδη...

αυτό που δεν ξέρω είναι πώς να χειριστώ τον ΗΡΩΝ, ζητάω σήμερα αφού μιλήσω με ΔΕΗ διακοπή σύμβασης και να πληρώσω ότι είναι ως τώρα? δυστυχώς δεν σώζεται ο Ιανουάριος που θα είναι ακόμα πιο ακριβός από Νοέμβριο και Δεκέμβριο.. 

14 ώρες πριν, marmagia είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί έχω τέτοια κατανάλωση με λέβητα συμπύκνωσης και οικονομικές θερμοκρασίες. Να παίζει ρολο ότι τα κουφώματα είναι σκορποχώρι; Θα φανεί στα τέλη του μήνα που θα αλλαχτούν επιτέλους 

Έχει έρθει σε κανέναν λογαριασμός ηρων Ιανουαρίου να δούμε που πήγε το ΤΤΦα;

Έστω ότι δε προχωράει με ΔΕΗ και φεύγω από ΗΡΩΝΑ αν ξεμεινω χωρίς πάροχο έχει κάποιο πέναλτι? 

στο site της ΔΕΗ λεει αυτα για το ΤΤΦ https://fysikoaerio.dei.gr/images/services/TTF_prices.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...