Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kamenos1_1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάνει νέα σύνδεση στην ΔΕΗ από 24/11 και ακόμα δεν μου έχει έρθει λογαριασμός. Υπάρχει κανένα mail να στείλω μπας και μου βγάλουν ή να περιμένω ακόμα;

Σχετικά με το ερώτημα σου , επειδή και εγώ το είχα τους ρώτησα και μου απάντησαν πριν λίγο το εξής :

Η ΕΔΑΘΕΣΣ μέχρι το καλοκαίρι έπαιρνε σε ένα έτος 5 ενδείξεις από τους οικιακούς καταναλωτές, μία ανά δίμηνο με την εξαίρεση των καλοκαιρινών μηνών Ιουλίου και Αυγούστου. Αυτό άλλαξε και πλέον στέλνει συνεργείο για καταγραφή της ένδειξης μόνο 3 φορές, ανά δίμηνο ξεκινώντας από Νοέμβριο και έως Απρίλιο. Για τις άλλες ενδείξεις μας στέλνει εκτίμηση.

Τιμολογούμε μόνο εκκαθαριστικές ενδείξεις. Με δεδομένο πως τιμολογήσαμε 30/11 . Θα γίνει εκ νέου τιμολόγηση μέσα στις επόμενες μέρες.

 

Άρα πιστεύω αρχές Φλεβάρη θα εκδοθούν λογαριασμοί . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evan1 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥ ΗΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ DOUBLE FIX 2 ΚΑΙ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΕΡΙΟ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ Δ.Α.Φ.Α ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΗΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ. ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΔΥΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΗΡΘΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ Η ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ ΧΡΕΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Δ.Α.Φ.Α. ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1)ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ DOUBLE FX 2 ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

2)ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΤΕ ΠΩΣ Η ΔΕΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΑΕΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ

3)ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ

Μην γραφεις με κεφαλαια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evan1 είπε

1)ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

στην ίδια σελίδα που πόσταρες

(βασικά και ο λόγος που έχω βαρεθεί)

1 ώρα πριν, Evan1 είπε

2)ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΤΕ ΠΩΣ Η ΔΕΗ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΑΕΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ

κανένας δεν είπε ποτέ κάτι τέτοιο , ρυθμιζόμενες όλοι έχουν και είναι κοινές

αν ο Ηρών βάζει τη ΔΑΦΑ στις ρυθμιζόμενες , ναι είναι μέγα λάθος

1 ώρα πριν, Evan1 είπε

3)ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ

κανόνας νούμερο ένα είναι οτι δε μιλάμε ποτέ στο τηλέφωνο , μόνο μέσω email

διάβασε πανω απο το ποστο που έγραψες το τι θα κάνεις

και κανόνας νούμερο 2 , ποτέ double

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evan1 είπε

η τιμη της δαφα με τι εχει να κανει? 

χοντρική , δηλαδή το ηρων fix/fx είναι κυμαινόμενο και όχι με σταθερή χρέωση όπως σας το παρουσίασαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

χοντρική , δηλαδή το ηρων fix/fx είναι κυμαινόμενο και όχι με σταθερή χρέωση όπως σας το παρουσίασαν

επομενως τι θα προτεινατε να επελεγα απο ηρων ποιο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω, αν βαλει κανεις φυσικο αεριο, υπαρχει λογος να μην κανει την παρακαμψη του θερμοσιφωνα? Δηλαδη μολις ολοκληρωσε ο μηχανικος την εγκατασταση με ρωτησε αν θελω να ανοιξουμε κατι βανες ωστε να εχω μονιμο ζεστο νερο, χωρις να πρεπει να ανεβαζω το διακοπτη του θερμοσιφωνα. Υπαρχει κατι που πρεπει να σκεφτω, οτι πχ αυτο θα εχει αυξημενο κοστος ηλεκτρισμου ξερω γω, η να το κανω και να μην ξανανοιξω ποτε το θερμοσιφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ξήλωσε τον και δώσε τον στον παλιατζή.

Θα καλύπτεσαι με πολύ μεγαλύτερη οικονομία από τον εναλλάκτη του επίτοιχου λέβητα αερίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelakis1914 είπε

Αν μιλάμε για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ξήλωσε τον και δώσε τον στον παλιατζή.

Θα καλύπτεσαι με πολύ μεγαλύτερη οικονομία από τον εναλλάκτη του επίτοιχου λέβητα αερίου.

Ειναι σπιτι το οποιο χρησιμοποιειται 2 μερες την εβδομαδα. Με αυτο το σκεπτικο ειμαστε σιγουρο, πως 1,5 ωρα λειτουργιας ηλεκτρικου θερμοσιφωνα για τους 7 μηνες κρυου που εχουμε, συμφερει με το να δουλευει ολοχρονικης ο εναλλακτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

28 λεπτά πριν, therock είπε

Παιδια να ρωτησω, αν βαλει κανεις φυσικο αεριο, υπαρχει λογος να μην κανει την παρακαμψη του θερμοσιφωνα?

ναι , έτυχε σε παγετό να βγει off ο λέβητας και δεν έβρισκα μάστορα μιας και γινόταν πανικός.

Οκ έπαιζε τζάκι /ac , αλλά νερό ζεστό με κατσαρόλες

28 λεπτά πριν, therock είπε

ο μηχανικος την εγκατασταση με ρωτησε αν θελω να ανοιξουμε κατι βανες ωστε να εχω μονιμο ζεστο νερο, χωρις να πρεπει να ανεβαζω το διακοπτη του θερμοσιφωνα.

μάλλον εννοεί οτι συνδέεται με τους σωλήνες της θέρμανσης και ζεσταίνεται το νερό του θερμοσίφωνα . Δε βρίσκω λόγο να το κάνεις , μόνο σε πολυκατοικίες που έχουν κεντρική το κάνουν

Απλά άστον να υπάρχει (με βάνα ,αχρείαστο να είναι , γυρνάς ζεστό απο το θερμοσίφωνα )

επίσης είμαστε offtopic

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100%. Ο εναλλάκτης ξοδεύει ελάχιστο καύσιμο για να σου προσφέρει όσο ζεστό νερό χρειάζεσαι σε πραγματικό χρόνο.

Ακόμα και να μιλάμε για χρήση ως boiler ΖΝΧ πάλι είναι ασύμφορο αφού ξοδεύει πολλές θερμίδες για αυτή την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις ποσο ρευμα καιει το boiler του καυστηρα την ωρα αν καποιος εχει ατομικο λεβητα?

εχω γνωστη με φα και βλεπει 7  kwh καταναλωση ρευματος απο τις 12 το βραδυ μέχρι τις 8 το πρωι.

ανοιχτο ειναι το ψυγειο και ο λεβητας απο οτι λεει αλλα μου φαινεται υπερβολικη καταναλωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

γνωριζει κανεις ποσο ρευμα καιει το boiler του καυστηρα την ωρα αν καποιος εχει ατομικο λεβητα?

εχω γνωστη με φα και βλεπει 7  kwh καταναλωση ρευματος απο τις 12 το βραδυ μέχρι τις 8 το πρωι.

ανοιχτο ειναι το ψυγειο και ο λεβητας απο οτι λεει αλλα μου φαινεται υπερβολικη καταναλωση

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/643062-εγκατάσταση-φυσικού-αερίου/page/35/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικός λογαριασμός από EFA energy , καλά τα βλέπω , αυτή η χρέωση διανομής τόσο βγαίνει;

Υποθέτω ότι σε επόμενο διορθωτικό λογαριασμό θα μου βάλουν και την έκπτωση Δεκεμβρίου 0.034 , δικαιούμαι κάτι άλλο από τα νέα μέτρα που ανακοίνωσαν;

received_1332536403928069.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...