Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρτε και αυτό γατάκια....

Έχω υπογράψει την αίτηση εδώ και 10 ημέρες στην ΔΕΗ και περιμένω, όπως επίσης έχω κάνει και αίτηση αμφισβήτησης στην ΡΑΕ για την αδικαιολόγητη τιμή της kWh του ΗΡΩΝ. Από ΗΡΩΝ καμιά απάντηση στο email που τους είχα στείλει στις 29/12.

 

image.png.107bd8bf4ed11c25516a240f44a90c65.png

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Πάρτε και αυτό γατάκια....

Έχω υπογράψει την αίτηση εδώ και 10 ημέρες στην ΔΕΗ και περιμένω, όπως επίσης έχω κάνει και αίτηση αμφισβήτησης στην ΡΑΕ για την αδικαιολόγητη τιμή της kWh του ΗΡΩΝ. Από ΗΡΩΝ καμιά απάντηση στο email που τους είχα στείλει στις 29/12.

 

image.png.107bd8bf4ed11c25516a240f44a90c65.png

0,15€/kWh 😳😳😳

Χρυσό ή αέριο πουλάνε εκεί στον Ήρων τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, PastiGR said:

0,15€/kWh 😳😳😳

Χρυσό ή αέριο πουλάνε εκεί στον Ήρων τελικά; 

Πεφτει πιο χαμηλά όταν υπολογίζεται η έκπτωση αλλά και πάλι το 0,08 - 0,09 (χονδρικά) είναι πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marmagia είπε

Πεφτει πιο χαμηλά όταν υπολογίζεται η έκπτωση αλλά και πάλι το 0,08 - 0,09 (χονδρικά) είναι πολύ 

Ακριβώς. Και αν τους σηκωθεί έναν μήνα και χρεώσουν 0,25; Μεγάλοι καραγκιόζηδες...κάτσε σε λίγο θα περάσει και το εξάμηνο με το ρεύμα που το έχω σταθερό 0,07850 και θα γελάσουμε και εκεί με τους αστείους.

Ελπίζω να καταφέρω κάτι με το αίτημα που έκανα στην ΡΑΕ. Φαίνεται καθαρά η κοροιδία που κάνουν. Αν και εκεί δεν καταφέρω έστω κάτι ελάχιστο έτσι για το γαμώτο, ξανά δεν ασχολούμαι με καταγγελίες και τέτοια.

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που λόγω αλλαγής παρόχου έχει εκδοθεί πιστωτικός τελικός λογαριασμός εξαιτίας της επιστροφής της αρχικής εγγύησης, γνωρίζει κανείς αν στο myθέρμανση καταχωρίζουμε το χρεωστικό ποσό που αφορά την κατανάλωση της περιόδου (και όχι το τελικό πιστωτικό ποσό του λογαριασμού)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mousmoulis είπε

Στην περίπτωση που λόγω αλλαγής παρόχου έχει εκδοθεί πιστωτικός τελικός λογαριασμός εξαιτίας της επιστροφής της αρχικής εγγύησης, γνωρίζει κανείς αν στο myθέρμανση καταχωρίζουμε το χρεωστικό ποσό που αφορά την κατανάλωση της περιόδου (και όχι το τελικό πιστωτικό ποσό του λογαριασμού)?

 

Η πλατφόρμα διασταυρώνει τα παραστατικά που ανεβάζεις, δεν έχουν πρόσβαση σε όλη σου τη καρτέλα. Μην ανεβάσεις καθόλου τον πιστωτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,
επειδη ανοιγω ενα μαγαζι εστιασης στην Αθηνα και θα χρησιμοποιω φυσικο αεριο ως κυριο μεσο ενεργειας,θα ηθελα να μαθω ορισμενα πραγματα για τους παροχους.Προφανως,μιλαμε για επαγγελματικο τιμολογιο,οποτε τα πακετα αλλαζουν αρκετα.
Μεχρι στιγμης εχω υπογραψει στην προτεργεια για το ρευμα το οποιο εχει ρητρα ΟΤΣ (δυστυχως) κανονικα και ειναι για 1 χρονο.
Διαβαζω εδω που λετε μακρυα απο συνδυαστικα προγραμματα αλλα λιγο που εψαξα η προτεργεια παρεχει -40 % εκπτωση συνεπειας στο αεριο και μηδενικο παγιο αν πας συνδυαστικα σε αντιθεση με τους περισσοτερους που ειναι στο -20-25% . Χανω κατι?Επισης η τιμη ειναι ΤΤF + μια μικρη προμηθεια (η οποια στην προτεργεια ειναι λιγο πιο μεγαλη απο της ΔΕΗ πχ )αλλα αυτη λιγη σημασια εχει μπροστα στην ποσοστιαια εκπτωση?

Τελος,ξερετε καποιο προγραμμα με σταθερη τιμη χωρις ΟΤΣ και TTF για επαγγελματικο τιμολογιο στο αεριο?

Σορρυ που ρωταω τα χιλιοειπωμενα αλλα λιγο που εψαξα σε αυτο το νημα δεν βρηκα αυτα για τα συνδυαστικα και ειναι πολλες οι σελιδες για να τις διαβασω ολες.Αν εχει γραφτει καπου,ας το quotαρει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GoLdMaNn είπε

αλλα λιγο που εψαξα η προτεργεια παρεχει -40 % εκπτωση συνεπειας στο αεριο και μηδενικο παγιο αν πας συνδυαστικα σε αντιθεση με τους περισσοτερους που ειναι στο -20-25% . Χανω κατι?Επισης η τιμη ειναι ΤΤF + μια μικρη προμηθεια (η οποια στην προτεργεια ειναι λιγο πιο μεγαλη απο της ΔΕΗ πχ )αλλα αυτη λιγη σημασια εχει μπροστα στην ποσοστιαια εκπτωση?

οι τελικές είναι εκεί δεν τις είδες ? (ίδιες με επαγγελματικό)

επίσης έχει καιρό που πρωτοτύπησε και βάζει ρήτρα σε κυμαινόμενο (δε φαίνεται στην τελική)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τη ρητρα αποχωρησης,εχεις δικιο απλα μια η αλλη εχω υπογραψει για ρητρα αποχωρησης στο ρευμα οποτε δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια,καλως η κακως.Οι τελικες δεν μου φαινονται παραλογες αφου το TTF+ το 0.0237 βγαινει περιπου οσο η τελικη προ της εκπτωσης του 40% .Υπαρχει καποιο δηλαδη που εχει μικροτερη τελικη τιμη?Αυτο προσπαθω να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GoLdMaNn είπε

Οσον αφορα τη ρητρα αποχωρησης,εχεις δικιο

δεν εννοούσα ρήτρα αποχώρησης αλλά ρήτρα αναπροσαρμογής όπως στο ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλαβω,σε χρεωνει και εξτρα λεφτα (σαν την ΟΤΣ στο ρευμα) περα απο το ΤΤF+την προμηθεια?Αν ναι,υπαρχει καποια εταιρεια που δεν το κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GoLdMaNn είπε

Υπαρχει καποιο δηλαδη που εχει μικροτερη τελικη τιμη?Αυτο προσπαθω να καταλαβω.

δεν έχω ιδέα για επαγγελματικά τι παίζει και αν υπάρχουν καν σταθερά  (το FX του Ηρών έχει ρήτρα και αυτό) , πρέπει να ψάξεις ο ίδιος

1 λεπτό πριν, GoLdMaNn είπε

Δηλαδη για να καταλαβω,σε χρεωνει και εξτρα λεφτα (σαν την ΟΤΣ στο ρευμα) περα απο το ΤΤF+την προμηθεια?

ναι

1 λεπτό πριν, GoLdMaNn είπε

υπαρχει καποια εταιρεια που δεν το κανει?

νομίζω η ΔΕΗ στο benefit και ίσως Ελιν ,

γενικά θα πρέπει να κάτσεις μια ωρίτσα να δεις όλες τις εταιρίες και να αποφύγεις αναπροσαρμογές

αν δεν το αναφέρουν θα πρέπει να δεις γενικούς και ειδικούς όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,εγινε σε ευχαριστω πολυ.Εννοειται θα τα ψαξω μονος μου,γιατι αυτα ειναι που ηθελα να ξερω για το που να ειμαι ψιλιασμενος (δεν ηξερα πχ για την αναπροσαρμογη,νομιζα οτι το ΤΤF ειναι σαν αναπροσαρμογη απο μονο του).Οποτε θα τα κοιταξω,αν και απο οτι καταλαβαινω η ΔΕΗ ειναι μαλλον η καλυτερη λυση,αν οχι οικονομικα,σιγουρα σε επιπεδο σιγουριας οσον αφορα κρυφες χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 2:24 ΜΜ, johnnyman είπε

Καλησπερα παιδια.

Σημερα μου ηρθε σε email ο τελικος λογαριασμος της ζενιθ μετα την μεταβαση στην δεη!

Μου χρεωσαν παλι τους μηνες του καλοκαιριου-σεπτεμβριου και μεχρι μεσα οκτωβριου?

Βαζω λιγο τον τελικο λογαριασμο και τον προηγομενο εαν μπορει καποιος να μου πει τι γινεται.

Ευχαριστω!

1.png

2.png

3.png

4.png

έκανες αλλαγή παρόχου πριν λήξει η σύμβασή σου με την zenith?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoLdMaNn είπε

(δεν ηξερα πχ για την αναπροσαρμογη,νομιζα οτι το ΤΤF ειναι σαν αναπροσαρμογη απο μονο του)

πρόσφατα έγινε της μόδας , κλασσική περίπτωση μπανανίας και έλλειψης ελεγκτικού μηχανισμού

επίσης η έκπτωση που λένε δες αν πάει στην τελική τιμή ή μόνο στο ποσοστό προμήθειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...