Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εννοώ ότι μπορεί να πάρεις τώρα τη ΔΕΗ να κάνεις αίτηση στο gas control κι εκεί που έχεις όλα τα στοιχεία να κολλήσει το σύστημα και να σου πούνε πάρε το απόγευμα. Θα πάρεις το απόγευμα μπορεί να ξανακολλήσει το σύστημα και να σου πούνε να ξανακαλέσεις μέχρι τις 21:00. Κι αν δε καταφέρεις ούτε το βράδυ να ολοκληρώσεις την αίτηση μετά καπούτ το πρόγραμμα και το φτηνότερο σταθερό που θα βρεις από αύριο, θα είναι ακριβότερο κι από χρυσό. Γι'αυτό σου λέω βιάσου.

Μόλις έκλεισα το τηλ εδωσα όλα Μ τα στοιχεία για την σύνδεση... ορίσαμε και για Δευτέρα πρωι ραντεβού με κούριερ...νομίζω ότι έκλεισε δεν ξέρω αν κάνουν κάποια λαμόγια κ Μ αφήσουν απ' έξω....πάντως την προηγούμενη βδομάδα π ξαναμιλήσω με εκπροσώπο είπε ότι μπορεί ν το δώσουν και παράταση το πακέτο αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να μη δώσουν παράταση... θα πέσουν οι άλλοι πάροχοι να διαμαρτυρηθούν και στο τέλος όλοι χαμένοι θα βγούμε (εννοώ εμείς που προλάβαμε).

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ekrepali said:

Μακάρι να μη δώσουν παράταση... θα πέσουν οι άλλοι πάροχοι να διαμαρτυρηθούν και στο τέλος όλοι χαμένοι θα βγούμε (εννοώ εμείς που προλάβαμε).

πως θα επηρεαστεί κάποιος που υπέγραψε; εννοείς να κάνει χρήση του όρου 13.3 (Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα μονομερούς τροποποίησης όρων της Σύμβασης, υπό την προϋπόθεση προηγούμενης ενημέρωσης του Πελάτη. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον (τριάντα 30) ημέρες πριν την ημερομηνία θέσης των τροποποιήσεων σε ισχύ, οι οποίες επέρχονται αυτοδίκαια αν στο ως άνω διάστημα ο Πελάτης δεν ενημερώσει εγγράφως για τη μη αποδοχή τους.);

αυτό μπορεί να το κάνει όπως να έχει. Απο την άλλη που θα πατήσουν οι άλλοι πάροχοι για "να διαμαρτυρηθούν;" και πως οριζεται νομικα η διαμαρτυρία; ανταγωνισμός ελευθερος υπαρχει, αν θέλουν ας βγάλουν κάτι ανάλογο. ο όρος 13.3 είναι ύποπτος κατ'εμε. μολις αδειασουν τα αποθεματα απο παλια συμβολαια αγορας που ειχε κλεισει η δεη θα αυξησει τη τιμη.

ο ήρων ειδικά για όσους έχουν 45% έκπτωση παίζει υπο προυποθέσεις να συμφέρει και πάλι. πάρε παράδειγμα, τιμη αυγουστου που ηταν στο θεο θα πήγαινε στα 0,02523103 (0,02981849 με 35% εκπτωση που εκει οντως αυξανεται αρκετα). αν παλι ομως εξομαλυνθεί η τιμη; και πάει έστω και στην τιμή ιουνίου πέφτει στα 0,01951389 (0,02306185 με 35%). συν οτι στη δεη εχει και 12μηνη παραμονη.. Δε συζητάω αν πέσουν στις τιμές του περασμένου χειμώνα..

σιγουρα καλη κινηση, εμπιστευομαστε ομως σοβαρα τη δεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

μολις αδειασουν τα αποθεματα απο παλια συμβολαια αγορας που ειχε κλεισει η δεη θα αυξησει τη τιμη.

εννοείται αυτό , για το 6μηνο κάνουμε ότι κάνουμε

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δε συζητάω αν πέσουν στις τιμές του περασμένου χειμώνα..

παραμένει ρίσκο ,ποτέ δεν ξέρεις

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

σιγουρα καλη κινηση, εμπιστευομαστε ομως σοβαρα τη δεη;

προσωπικά όχι , αν δεν ανέβαζε η Ζενιθ και μου είχε κάνει και αντιπροσφορά θα είχα παραμείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

εννοείται αυτό , για το 6μηνο κάνουμε ότι κάνουμε

παραμένει ρίσκο ,ποτέ δεν ξέρεις

γενικά δύσκολο τον βλέπω τον χειμώνα.. όχι βεβαια οτι το πετρέλαιο θα πάει καλύτερα.. υπό αυτή την έννοια αν αφορά μεγαλύτερο μέρος των καταναλωτών η ενεργειακή κρίση μπορεί να παρθεί και κανένα μέτρο. οι χρήστες φυσικού αερίου στη ελλάδα διαβαζα είναι περίπου 550.000. δε ξερω πόσοι είναι με πετρέλαιο αλλά σίγουρα πρέπει να είναι αρκετά περισσότεροι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, θελω να ρωτησω κατι ασχετο, που αφορα κατασκευαστικο.
Στη κτηριο δεν ειχαμε υποδομη για ΦΑ. Εκανα αιτηση και για να μη γραφω πολλα τωρα εχουν βαλει στο πεζοδρομιο το κουτι της παροχης και χθες εβαλαν διπλα και το κουτι που προοριζεται για μενα, συνδεοντας σωληνα απο το κουτι της παροχης και ενας εργατης ειπε πως συντομα θα ερθει μηχανικος της ΕΔΑ για να κανει τον ελεγχο στα κουτια.

Η εσωτερικη εγκατασταση με δικο μου συνεργειο εχει τελειωσει με λεβητες, συνδεσεις μεσα στο σπιτι κτλ. Αφησαν αναμονη διπλα στο κουτι μου και ειπαν οτι θα τη συνδεσουν οταν μπει ο μετρητης.  Εχω κανει ηδη αιτημα και στην ΖΕΝΙΘ για παροχο.

Τωρα απλα περιμενω και τι; Μπορω να κανω κατι εγω για να επισπευθει η διαδικασια;
Ποσο χρονο περιπου να αναμενω ωστε να δουλευω αεριο στο σπιτι;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, myst77 είπε

καλησπέρα, θελω να ρωτησω κατι ασχετο, που αφορα κατασκευαστικο.
Στη κτηριο δεν ειχαμε υποδομη για ΦΑ. Εκανα αιτηση και για να μη γραφω πολλα τωρα εχουν βαλει στο πεζοδρομιο το κουτι της παροχης και χθες εβαλαν διπλα και το κουτι που προοριζεται για μενα, συνδεοντας σωληνα απο το κουτι της παροχης και ενας εργατης ειπε πως συντομα θα ερθει μηχανικος της ΕΔΑ για να κανει τον ελεγχο στα κουτια.

Η εσωτερικη εγκατασταση με δικο μου συνεργειο εχει τελειωσει με λεβητες, συνδεσεις μεσα στο σπιτι κτλ. Αφησαν αναμονη διπλα στο κουτι μου και ειπαν οτι θα τη συνδεσουν οταν μπει ο μετρητης.  Εχω κανει ηδη αιτημα και στην ΖΕΝΙΘ για παροχο.

Τωρα απλα περιμενω και τι; Μπορω να κανω κατι εγω για να επισπευθει η διαδικασια;
Ποσο χρονο περιπου να αναμενω ωστε να δουλευω αεριο στο σπιτι;

Ευχαριστώ

Από την στιγμή που εκανες αίτηση για παροχο περίπου στις δυο εβδομάδες εκτός απροόπτου,το θεμα ειναι φανει ο παροχος σου απο εκει και περα όλα γίνονται γρηγορα αυτό που μπορείς να κάνεις για να μην έχεις καθυστερήσεις ειναι  να ρωτας στην  ΖΕΝΙΘ πως παει αιτηση για εισαι σιγουρος οτι ολα πανε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μακάρι να μη δώσουν παράταση... 

Μακαρι να δωσουν γιατι αν φτασει 100 ο TiTieF και με διωξει και η NRG ειμαι για φωτοβολταικα και τζακια.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές ήρθε ο υπάλληλος για την καταμέτρηση, οπότε πλέον πρέπει να είμαι στην ΔΕΗ. Εκτός από την κακή εξυπηρέτηση στο τηλέφωνο και το σύστημα της ΔΕΗ, κατά τ' άλλα όλα πήγαν ρολόι, ακόμα και με κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Krusty είπε

Εχθές ήρθε ο υπάλληλος για την καταμέτρηση, οπότε πλέον πρέπει να είμαι στην ΔΕΗ. Εκτός από την κακή εξυπηρέτηση στο τηλέφωνο και το σύστημα της ΔΕΗ, κατά τ' άλλα όλα πήγαν ρολόι, ακόμα και με κούριερ.

Γιατι δεν εχουν κανει Online την διαδιακσια για το αεριο απορω ακομα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VirusX2gr said:

Γιατι δεν εχουν κανει Online την διαδιακσια για το αεριο απορω ακομα... 

κάτι ξεκινάει να κάνει η φυσικό αέριο (εμφανίστηκε πριν λίγες μέρες αυτό στο my account) αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμο

Screenshot 2021-09-30 at 20.39.46.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, marmagia said:

ο ήρων ειδικά για όσους έχουν 45% έκπτωση παίζει υπο προυποθέσεις να συμφέρει και πάλι. πάρε παράδειγμα, τιμη αυγουστου που ηταν στο θεο θα πήγαινε στα 0,02523103 (0,02981849 με 35% εκπτωση που εκει οντως αυξανεται αρκετα). αν παλι ομως εξομαλυνθεί η τιμη; και πάει έστω και στην τιμή ιουνίου πέφτει στα 0,01951389 (0,02306185 με 35%). συν οτι στη δεη εχει και 12μηνη παραμονη.. Δε συζητάω αν πέσουν στις τιμές του περασμένου χειμώνα..

Αν η τιμή του Αυγούστου ήταν στο θεό, τι να πει κι η τιμή Οκτωβρίου. :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...