Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, marmagia είπε

σε ποιά περιοχή; μια μέση κατανάλωση πόσο περίπου είναι; σιγουρα παίζει ρόλο η περιοχη, τυχον μονώσεις οι ρυθμίσεις θερμοκρασίας που έχει ο καθένας.. αλλά εμπειρικά κάποιος στην Αθηνα το χειμώνα ποσο μπορεί να καίει σε ενα μηνα;

Off topic

Μονοκατοικία 130 τμ, του 86 με τυπικές μονωσεις ανάμεσα στους τοίχους και ταβάνι, βόρεια σχετικά προάστια, 24αρης λεβητας συνδεδεμένος με ηλιακό να γυρνάει αυτόματα τα νερά αν έχει πιάσει θερμοκρασία έκαψα πέρσυ γύρω στις 12000 - 12500 kwh. 

Θερμοκρασία 20 βαθμούς σταθερά αναμμενο απο 1/11 και σβήνει στις 30/4. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επίσης έτσι όπως ξέφυγε η κατάσταση φοβάμαι μη δούμε τίποτα περίεργα και με τον ΗΡΩΝ με αναπροσαρμογές στο flex, αυξάνοντας το περιθώριο κέρδους ή μειώνοντας την έκπτωση.

Να μειωαη την εκπτωση δυσκολα μιας και ειναι καλο το 35%45% για τυρακι μαρκετινγκ.Την τιμη την πειραζει οσο θελει βεβαια με το ΤΤΦα.Βεβαια ολα μπορουν να συμβουν.

 

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εμείς το καλοκαίρι 4μηνο καίμε το πολύ 1000kw, δηλαδή 3000kw το χρόνο για ζεστό νερό. Για 6 άτομα. Με τιμές γύρω στο 0.025-0.030 δίναμε 250ευρώ το χρόνο για ζεστό νερό. Μαζί με ρυθμιζόμες και ΦΠΑ οι τιμές που σου λέω. Αν είχαμε πρόγραμμα με 0.05ε/kwh στο αέριο, θα ήταν ασύμφορο συγκριτικά με ρεύμα / θερμοσίφωνα.

Για θέρμανση δεν το συζητάω, καίμε περίπου 15000kw αν έχει παγωνιές. Το 2018 μιλάμε για πολλαπλά εγκεφαλικά... έρχονταν 400 ανα 2 μήνες το χειμώνα. Και ήταν 0.03 το αέριο. Με 0.05 άντε γεια. 

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι ότι του χρόνου τόσο μπορεί να πληρώνουμε με πιάνει τρέλα.

Απο 05/09/20 μεχρι και 08/05/2021 σε συνδυασμο με το σταθερο που ειχα στην ΔΕΗ και το ακριβο το flex που ειχα πριν με βαλουν στο ΤΤΦα πληρωσα 400 ευρω περιπου.Υπολογισα τα 50 ευρω δωρο απο την Ηρων βεβαια οπου δεν θα τα εχω φετος.Οποτε450 ευρω πες συνολο οτι εκαψα.

Και 600 και 700 και 800 να φτασω με τις αυξησεις τοτε σε σχεση με το πετρελαιο που εφτανα καθε χρονο να δινω 2500-3000 χιλιαδες παλι ευχαριστημενος να ειμαι.

Αν κατσω να το συγκρινω με την τιμη της ΔΕΗ τοτε ναι θα ημουν καλυτερα αλλα να παει να γ...... η ΔΕΗ.

Σε kw δεν ξερω ποσο εκαψα συνολο μιας και δεν το εχω υπολογισει.Οταν ειχα κανει νομιζω περυσι τον χειμωνα 18"-19" αν θυμαμαι καλα ημουνα στο 10500 με 11200 αν δεν κανω λαθος.Καπου εκει μεσα.Αυτο ομως ηταν ολη την χρονια με καλοκαιρι μεσα.

 

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

4.jpg.151cd1ab924dfe29b8e60ae962a0246f.jpg

Β Ζώνη. Δε ξέρω πόση είναι η μέση κατανάλωση σε καινούργια σπίτια μονωμένα  Εγώ σου λέω σπίτι 100 τετραγωνικά, χωρίς θερμομόνωση, κουφώματα pvc, 6 άτομα, 24άρης λέβητας... καίμε 17000-18000 το χρόνο. Ρύθμιση θερμοκρασίας 21.5... όταν φτάνει έξω κοντά στο 0 το βάζουμε 22 ή και 22.5

Ακόμα κι αν βάζαμε 26άρη ή 28άρη λέβητα, παραπάνω θα καίγαμε. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν απώλειες για να γίνει οικονομία αλλά για διάφορους λόγους δε μπορέσαμε να μπούμε στο εξοικονομώ.

Ζωνη Β ειμαι κι εγω.Νομιζω και ο @korakios πρεπει να ειναι στην Ζωνη Β.

Εγω εχω 35αρι λεβητα σε 115-120τμ(5-6 ατομα κι εμεις) αλλα με πολυ καλη μονωση με καινουρια ολα παραθυρα,πορτες κλπ.Εχω κι αλλο χωρο βεβαια οπου εχω κανει την εγκασταση ωστε στην πορεια να συνδεθει με τον ιδιο λεβητα.Εγω το εχω αρχικα 19,5 με 20 κι αν χρειαστει με πολυ κρυο εξω τοτε παιζω απο 20,5 εως 21 το ανωτερο(μια δυο φορες νομιζω να το βαλαμε στο 21).Αναβει ομως πολυ λιγες φορες το 24ωρο καθως την κραταει την ζεστη. 

Ας ελπισουμε να πεσει οσο πιο γρηγορα γινεται η τιμη γιατι θα ειναι δυσκολα τα πραγμα.Γενικοτερα οχι μονο για το αεριο.

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Το μόνο που σε σώζει είναι η θερμομόνωση και μονος σου να την κάνεις θα κάνεις απόσβεση με αυτά που καταναλώνεις,τον λεβητα τον επέλεξες μονος η σε προτείναν 24? 

Ετσι ακριβως αν μπορεσει και το κανει θα σωθει χωρις πλακα.

Επειδη βλεπω τον ρωτας για τον 24αρη.....προσωπικα θεωρω οτι θα επρεπε να παει παραπανω συμφωνα με τα οσα μου ελεγαν οταν εψαχνα κι εγω αλλα το καθε σπιτι ειναι διαφορετικο.Αν ομως εγινε μελετη και του ειπαν 24 ok.Δεν ειμαι μηχανολογος για να γνωριζω περισσοτερα.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Να μειωαη την εκπτωση δυσκολα μιας και ειναι καλο το 35%45% για τυρακι μαρκετινγκ.Την τιμη την πειραζει οσο θελει βεβαια με το ΤΤΦα.Βεβαια ολα μπορουν να συμβουν.

 

Απο 05/09/20 μεχρι και 08/05/2021 σε συνδυασμο με το σταθερο που ειχα στην ΔΕΗ και το ακριβο το flex που ειχα πριν με βαλουν στο ΤΤΦα πληρωσα 400 ευρω περιπου.Υπολογισα τα 50 ευρω δωρο απο την Ηρων βεβαια οπου δεν θα τα εχω φετος.Οποτε450 ευρω πες συνολο οτι εκαψα.

Και 600 και 700 και 800 να φτασω με τις αυξησεις τοτε σε σχεση με το πετρελαιο που εφτανα καθε χρονο να δινω 2500-3000 χιλιαδες παλι ευχαριστημενος να ειμαι.

Αν κατσω να το συγκρινω με την τιμη της ΔΕΗ τοτε ναι θα ημουν καλυτερα αλλα να παει να γ...... η ΔΕΗ.

Σε kw δεν ξερω ποσο εκαψα συνολο μιας και δεν το εχω υπολογισει.Οταν ειχα κανει νομιζω περυσι τον χειμωνα 18"-19" αν θυμαμαι καλα ημουνα στο 10500 με 11200 αν δεν κανω λαθος.Καπου εκει μεσα.Αυτο ομως ηταν ολη την χρονια με καλοκαιρι μεσα.

 

Ζωνη Β ειμαι κι εγω.Νομιζω και ο @korakios πρεπει να ειναι στην Ζωνη Β.

Εγω εχω 35αρι λεβητα σε 115-120τμ(5-6 ατομα κι εμεις) αλλα με πολυ καλη μονωση με καινουρια ολα παραθυρα,πορτες κλπ.Εχω κι αλλο χωρο βεβαια οπου εχω κανει την εγκασταση ωστε στην πορεια να συνδεθει με τον ιδιο λεβητα.Εγω το εχω αρχικα 19,5 με 20 κι αν χρειαστει με πολυ κρυο εξω τοτε παιζω απο 20,5 εως 21 το ανωτερο(μια δυο φορες νομιζω να το βαλαμε στο 21).Αναβει ομως πολυ λιγες φορες το 24ωρο καθως την κραταει την ζεστη. 

Ας ελπισουμε να πεσει οσο πιο γρηγορα γινεται η τιμη γιατι θα ειναι δυσκολα τα πραγμα.Γενικοτερα οχι μονο για το αεριο.

Ετσι ακριβως αν μπορεσει και το κανει θα σωθει χωρις πλακα.

Επειδη βλεπω τον ρωτας για τον 24αρη.....προσωπικα θεωρω οτι θα επρεπε να παει παραπανω συμφωνα με τα οσα μου ελεγαν οταν εψαχνα κι εγω αλλα το καθε σπιτι ειναι διαφορετικο.Αν ομως εγινε μελετη και του ειπαν 24 ok.Δεν ειμαι μηχανολογος για να γνωριζω περισσοτερα.

Για αυτό τον λόγο ρώτησα γιατί και εμένα μου πρότειναν και έβαλα 24 ενώ το σπίτι μου είναι 81 και κοιτούσα μέχρι 100 τετραγωνικα

ισχύει αυτό που λες ο κολλητός μου πριν λίγα χρόνια έκανε το εξοικονομώ τα έχει αλλάξει όλα μαζί με μόνωση και δεν τον πιστεύω όταν μου λέει τι καταναλώνει πετρέλαιο κιόλας,κατευθείαν πιάνει θερμοκρασία και την κρατάει ούτε το νερό για μπάνιο δεν προλαβαίνει να γίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tollisth είπε

Για αυτό τον λόγο ρώτησα γιατί και εμένα μου πρότειναν και έβαλα 24 ενώ το σπίτι μου είναι 81 και κοιτούσα μέχρι 100 τετραγωνικα

ισχύει αυτό που λες ο κολλητός μου πριν λίγα χρόνια έκανε το εξοικονομώ τα έχει αλλάξει όλα μαζί με μόνωση και δεν τον πιστεύω όταν μου λέει τι καταναλώνει πετρέλαιο κιόλας,κατευθείαν πιάνει θερμοκρασία και την κρατάει ούτε το νερό για μπάνιο δεν προλαβαίνει να γίνει

Ναι θεωρω οτι ηθελε μεγαλυτερο αλλα λεω και παλι οτι δεν ειμαι ειδικος(απλη κουβεντα κανουμε)

Αν κρατουσα το πετρελαιο θα ημουνα σιγουρα στο 50%.Θα πληρωνα 1250-1500.Τωρα ακομη λιγοτερο με το αεριο.Αυτο που λεω οτι κραταει θερμοκρασια για να σου δωσω να καταλαβεις......μπορει ν'αναψουν μια φορα τα καλοριφερ 7-8 το πρωι και να ξαναναψουν το μεσημερι η το απογευμα.Μεσα ομως θα εχει ζεστη ολες αυτες τις ωρες.

Ισως ασχετο τελειως και sorry.......στο 1,68 θα φτασει το πετρελαιο και στα 2 ευρω η αμολυβδη.Τωρα το πηρε το ματι μου στην τηλεοραση.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, HERTHAN said:

Ισως ασχετο τελειως και sorry.......στο 1,68 θα φτασει το πετρελαιο και στα 2 ευρω η αμολυβδη.Τωρα το πηρε το ματι μου στην τηλεοραση.

Κίνησης ή θερμανσης? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Το μόνο που σε σώζει είναι η θερμομόνωση και μονος σου να την κάνεις θα κάνεις απόσβεση με αυτά που καταναλώνεις,τον λεβητα τον επέλεξες μονος η σε προτείναν 24? 

50 χρονών υδρορροές, εξωτερικές σωλήνες ύδρευσης, σωλήνες αερίου... να πάω να βάλω από πάνω θερμομόνοση δε γίνεται. Παζλ θα κάνω τα κομμάτια; Άσε που μια στραβή να γίνει θα θέλουν όλα ξύλωμα. Η θερμομόνωση γίνεται με σωστό προγραμματισμό, όχι άιντε να κολλήσουμε φελιζόλ να λέμε και καλά ότι έχουμε θερμομόνωση.

Λέβητα είχα παλιά 16άρη, χάλασε στη 10ετία. Λιγότερα άτομα τότε, φτηνότερο αέριο, λεφτά υπήρχαν. Ούτε που θυμάμαι τι πλήρωνα με εξαίρεση τα 2 τελευταία χρόνια πριν χαλάσει. Όσοι τεχνικοί κι αν ήρθαν εκείνοι τη περίοδο μου έλεγαν ότι χρειάζεται 24άρης κανονικά, βγήκε και η τεχνολογία συμπηκνωμάτων οπότε κατέληξα εκεί. Και πάλι δε μπορώ να συγκρινω πόση οικονομία έχουμε... περισσότερα άτομα, περισσότερες ώρες θέρμανσης. Όλη μέρα δηλαδή. Μεγαλύτερο δε σηκώνει.. θέλει μεγαλύτερο πάχος καλωδίου και ασφάλεια ή κάτι τέτοιο. Πρέπει να σκάψουμε όλο σαλόνι για να βγει έξω καλώδιο καινούργιο απ'τον πίνακα.

Γι'αυτό να πάει να γ....  δε κάνω τίποτα. Κοιτάω να βρω τα φτηνότερα πακέτα και τέλος.

3 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Με αιτηση στις 29/9 στο myhomegascontrol την προλαβαμε την χαμηλη τιμή η θα λαβουν υποψιν την ημερομηνία της συνδεσης και θα παμε με την καινούρια τιμη? 

  

3 ώρες πριν, korakios είπε

κανονικά είναι απο την ημερομηνία υπογραφής , αλλά υποθέτω οτι το συμβόλαιο που θα σου στείλουν να υπογράψεις έχει 29/9 ως ημερομηνία ,με τις παλιές τιμές , οπότε κομπλέ

Η αίτηση έχει την ημερομηνία που μιλήσαμε με τον εκπρόσωπο. Η σύμβαση ξεκινάει μόλις μετρήσει η ΕΔΑ. Τιμές αυτές που υπογράψαμε. Και μόλις θυμήθηκα ότι η ΔΕΗ δε μου έστειλε αντίγραφο της σύμβασης μετά την ολοκλήρωση της αλλαγής παρόχου όπως μου υποσχέθηκαν. Να το σημειώσω κι αυτό για τη Δευτέρα.  😆

 

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Σε σχόλιο του εκρεπαλι ποιο πανω μου έκανε εντύπωση το κόστος για το ζεστο νερο θελει τοσα πολλα χρηματα?ειχα την εντύπωση ότι θέλει πολύ ποιο λίγα απο οτι μου έχουν πει βέβαια 

6 άτομα σου λέω, εγώ κάνω μπάνιο 2 φορές τη μέρα συν ξύρισμα. Και με το αέριο ξεχνιέσαι όταν κάνεις μπάνιο... δεν είναι όπως με τον θερμοσίφωνα που βιάζεσαι μη τελειώσει το ζεστό.

1 ώρα πριν, walex είπε

Μήπως ξέρουμε πόσες μέρες θέλει η ΕΔΑ από την ημέρα που έχει πάρει το αίτημα απο τον πάροχο να έρθει για καταμέτρηση?

4-8 εργάσιμες. Εμένα έστειλαν sms για το ραντεβού την 7η εργάσιμη και ήρθαν την 8η για καταμετρηση.

@korakiosζήλεψαν απ'το Zero αυτοί.

Εfa Μy Gas Home Μηδέν https://efaenergy.gr/my-gas-home/ 

Αέριο σε τιμή κόστους. Τζάμπα πράγμα.

Τουλάχιστον έχουν μηδέν περιθώριο κέρδους, οπότε είναι καλύτερο απ'την W&V. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Κίνησης ή θερμανσης? 😛

sorry δεν το διευκρινισα.....Θερμανσης.:)

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

50 χρονών υδρορροές, εξωτερικές σωλήνες ύδρευσης, σωλήνες αερίου... να πάω να βάλω από πάνω θερμομόνοση δε γίνεται. Παζλ θα κάνω τα κομμάτια; Άσε που μια στραβή να γίνει θα θέλουν όλα ξύλωμα. Η θερμομόνωση γίνεται με σωστό προγραμματισμό, όχι άιντε να κολλήσουμε φελιζόλ να λέμε και καλά ότι έχουμε θερμομόνωση.

Ετσι ακριβως ηταν κι εμενα κι ακομα χειροτερα κι εκανα προγραμματισμο ωστε να γινουν ολα σωστα.Διαφορετικα(οπως πολυ σωστα το ειπες) χωρις προγραμματισμο δεν γινονται.Ειναι παρα πολλα που πρεπει να γινουν πριν βαλεις την θερμομονωση.Να ξερεις στο 100%ποτε δεν γινονται σωστα αν μπλεξεις με συνεργεια αλλα εγιναν οσο πιο σωστα γινοταν.

Το κακο ειναι οτι ειμαι τελειομανης και ειδικα αν μπλεξεις με ολη αυτη τη φασαρια και εισαι τελειομανης θα εχεις θεμα.

anyway μακαρι στο μελλον να εισαι καλα να μπορεσεις να το ξεκινησεις.

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εfa Μy Gas Home Μηδέν https://efaenergy.gr/my-gas-home/ 

 

Αέριο σε τιμή κόστους. Τζάμπα πράγμα.

Τουλάχιστον έχουν μηδέν περιθώριο κέρδους, οπότε είναι καλύτερο απ'την W&V. 😛

Με τοσα μηδενικα λογικα σε συνδυασμο με το zero της W+V θα σε πληρωνουν κιολας.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

sorry δεν το διευκρινισα.....Θερμανσης.:)

Ρίξε μια ματιά εδώ και απάντα αν γνωρίζεις, μήπως και σώσουμε τους παππούδες απ'το ξεπάγιασμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ και απάντα αν γνωρίζεις, μήπως και σώσουμε τους παππούδες απ'το ξεπάγιασμα.

 

Δυστυχως δεν το εχω ψαξει ποτε αυτο που ρωτας.Δεν απαντω εκει για να δουνε την ερωτηση σου οι υπολοιποι που μπορει να ξερουν.

Αν συνεχισει ετσι η κατασταση μεχρι τελος Οκτωβριου και δεν γινει κατι θα εχουμε σοβαρο θεμα γενικοτερα.Τα πετρελαια τα αερια και τα ρευματα θα ειναι το λιγοτερο που θα μας προβληματιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 1:23 ΜΜ, ekrepali είπε

Κοιτάξτε εξελίξεις η ΔΕΗ... έβαλαν αρχικές / τελικές τιμές. Και κόκκινη γραμμούλα. 😀dfd.jpg.fafb288705e8d45ce10ec7d5eb016653.jpg

 

13 ώρες πριν, korakios είπε

Καλό χειμώνα !

805664910_.png.1f5792c20e9a57c8a63c831f3295fa86.png

το πριν και το μετά!!

εγώ για κάποιο λόγο πίστευα ότι μετά την 30/9 θα πάει στο 0,0275 που ήταν χωρίς την έκπτωση

αλλά πήγε σχεδόν στο +250%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, korakios said:

κάτσει θα δούμε τον άλλο μήνα που θα πάει

Δεκέμβριο, μέχρι τις 30/11 γράφει ότι ισχύει η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

50 χρονών υδρορροές, εξωτερικές σωλήνες ύδρευσης, σωλήνες αερίου... να πάω να βάλω από πάνω θερμομόνοση δε γίνεται. Παζλ θα κάνω τα κομμάτια; Άσε που μια στραβή να γίνει θα θέλουν όλα ξύλωμα. Η θερμομόνωση γίνεται με σωστό προγραμματισμό, όχι άιντε να κολλήσουμε φελιζόλ να λέμε και καλά ότι έχουμε θερμομόνωση.

Μάλλον θα το γνωρίζεις, αλλά ας το αναφέρω ότι με παχιά χαλιά και μοκέτες αυξάνουμε την θερμομόνωση κάπως. Κάποιοι λένε και για τις κουρτίνες. Επίσης μόνο για εξωτερικούς χώρους υπάρχουν ειδικές μπογιές που προσφέρουν κάποια θερμομόνωση.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η W&V αντέγραψε το "Kόστος Προμήθειας Προμηθευτή" απ'τον ΗΡΩΝ. Ακριβότερο κι απ'το TTF θα βγαίνει. 😄

 

3.jpg.0290971e1663d59cc055ff752a3aa6a7.jpg

Όποιος έχει βάλει αυτό το πρόγραμμα στο αέριο σε συνδιασμό με το ΖERO στο ρεύμα...  καλύτερα να παρατήσει το σπίτι το χειμώνα και να πάει να μείνει σε Airbnb. Πιο φτηνά θα του βγει. 😛

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φεβρουάριο Μάρτιο 4πλασια τιμή από πέρυσι θα έχει το φυσικό αέριο από  θα κλάψουνε μανουλες και κάποιοι βλάκες στην πολυκατοικία του πατέρα μου δεν με ακούνε να πάμε  η ζενίθ η ΔΕΗ αλλά όταν θα πληρώνουν τα κερατιατικα τα προγράμματα αυτά θα έχουν καταργηθεί.

Επεξ/σία από vassilis211973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...