Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μου ήρθε μήνυμα στο viber για έναρξη εκπροσώπησης από ζενίθ. 

Πάνω που τους μελεταγα σε προηγούμενο ποστ μου. 

Για να δούμε τι μέλι γενέσθαι και με αυτούς... 

Απο εξυπηρέτηση πάντως είναι... Τουλάχιστον προλάβαμε καλό πρόγραμμα. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Ο αδερφός μου έχει το ΗΡΩΝ Gas Home Flex E: TTF + 0,006E.
Τί μπορεί να κάνει τώρα? Να πάει σε κάποια fix τιμή της ΔΕΗ (0,05Ε) ή να το κόψει εντελώς και να την βγάλει με ρεύμα? (ΚΟΤ-Α).

 

Είναι TTF + 0.006 x 0.65 ( έκπτωση 35%) 

Οπότε αν πούμε ότι θα είναι 0.090 θα βγει 0.058 με την έκπτωση . Αν δεν βαριέται την αλλαγή. Βέβαια όλα αυτά τον χειμώνα κυρίως καθώς μετά λογικά θα πεσει η τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Είναι TTF + 0.006 x 0.65 ( έκπτωση 35%) 

Οπότε αν πούμε ότι θα είναι 0.090 θα βγει 0.058 με την έκπτωση . Αν δεν βαριέται την αλλαγή. Βέβαια όλα αυτά τον χειμώνα κυρίως καθώς μετά λογικά θα πεσει η τιμή 

Η έκπτωση 35% Κοσμά προϋποθέτει εξόφληση του μηνιαίου λογαριασμού εντός του χρονικού ορίου? Γιατί δεν είμαι σίγουρος οτι το πληρώνει στην ώρα του πριν λήξει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Η έκπτωση 35% Κοσμά προϋποθέτει εξόφληση του μηνιαίου λογαριασμού εντός του χρονικού ορίου? Γιατί δεν είμαι σίγουρος οτι το πληρώνει στην ώρα του πριν λήξει!

 

Δε το διευκρινίζει στην κεντρική περιγραφή του πακέτου. Το γράφει ως δώρο το 35%. 

Μπορείς όμως να κάνεις έναν έλεγχο πιο κάτω στα pdf με τους όρους https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kosmasgr είπε

Δε το διευκρινίζει στην κεντρική περιγραφή του πακέτου. Το γράφει ως δώρο το 35%. 

Μπορείς όμως να κάνεις έναν έλεγχο πιο κάτω στα pdf με τους όρους https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-flex/

ΟΚ, σ'ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φαίνεται να λέει κάτι το συμβόλαιο στους όρους για 35% τρόπον τινά σαν μπονους εμπροθεσμης καταβολής . πιο πολύ σαν εγγενές κομμάτι του μαθηματικού τύπου υπολογισμού μου ακούγεται..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Είναι TTF + 0.006 x 0.65 ( έκπτωση 35%) 

Οπότε αν πούμε ότι θα είναι 0.090 θα βγει 0.058 με την έκπτωση . Αν δεν βαριέται την αλλαγή. Βέβαια όλα αυτά τον χειμώνα κυρίως καθώς μετά λογικά θα πεσει η τιμή 

Ότι βλέπεις στο TTF... https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

... το ΤΤΦΑ + 0.006 βγαίνει λίγο παραπάνω (περίπου 10 μονάδες). Στο περίπου, δε ξέρω ακριβώς.

Οπότε για Νοέμβρη μέχρι στιγμής ΤΤΦΑ 0.125 -35% = 0.08

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ότι βλέπεις στο TTF... https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

... το ΤΤΦΑ + 0.006 βγαίνει λίγο παραπάνω (περίπου 10 μονάδες). Στο περίπου, δε ξέρω ακριβώς.

Οπότε για Νοέμβρη μέχρι στιγμής ΤΤΦΑ 0.125 = 25% = 0.08

0,08 με 0,09 πες χ 35% έκπτωση, πάμε στα 0,05 με 0,06 τελική, λίγο πάνω από τις fix τιμές που δίνει η ΔΕΗ πχ. Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει η ενεργειακή κρίση! 
Αλλιώς συμφέρει ΔΕΗ fix για 12 μήνες και μετά βλέπουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οπότε για Νοέμβρη μέχρι στιγμής ΤΤΦΑ 0.125 -35% = 0.08

 

8 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

0,08 με 0,09 πες χ 35% έκπτωση, πάμε στα 0,05 με 0,06 τελική, λίγο πάνω από τις fix τιμές που δίνει η ΔΕΗ πχ. Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει η ενεργειακή κρίση! 
Αλλιώς συμφέρει ΔΕΗ fix για 12 μήνες και μετά βλέπουμε...

 

0.08 μαζί με την έκπτωση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν κάνω λάθος, η περσινή σεζόν που κόστισε 860 ευρώ, πρέπει να βγήκε με τιμές κάτω του 0.020 (στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ μετά την έκπτωση), μέσο όρο μηνών από Οκτώβριο έως Μάιο.

Οπότε αν με το 0.020 σταθερό και ίδιες ακριβώς συνθήκες (θεωρητικά) πάει λίγο πιο πάνω, με 0.08 παίζει να έπιανα κόστος θέρμανσης με πετρέλαιο 2012-2013?

Θέλω να δω τι επιδότηση έχει να πέσει και κυρίως σε ποιους, όχι μόνο για να μην κοστίσει (άμεσα) στους καταναλωτές, αλλά για να μην σπάσουν με το ζόρι συμβόλαια μονομερώς από τους παρόχους.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mule206 είπε

Θα γυρίσουμε στο τζάκι μου φαίνεται... Αλήθεια πόσο να έχει πάει το κυβικό; χρυσές δουλειές θα κάνουνε φέτος. 

Παντως είμαι περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν οι εταιρείες που επιλέξαμε με παλιό χαμηλό fix. 

Λέτε στο εξάμηνο να μας κανουν αναπροσαρμογη; 

Τιμές peak περσινού χειμώνα. Καταλαβαίνεις πόσο θα πάνε τα ξύλα τον ερχόμενο Δεκέμβρη. Σκέφτομαι σοβαρά να μην κάψω αέριο φέτος, αλλά να πάρω από τη μάντρα του μπρο αρκετά ξύλα για το τζάκι. Δεν είναι ενεργειακό, αλλά τη σαλοκουζίνα θα τη ζεστάνει τα βράδια. Στη χειρότερη να ανάψω καλοριφέρ στον όροφο των υπνοδωματίων και εκεί, σε επιλεγμένα σώματα. Στα Νότια κουτσά-στραβά θα τη βγάλουμε.

Α, και καλή τύχη στην αγορά ελιάς. 😉

Επεξ/σία από kirileman
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Τον ήπιαμε 🤣🤣🤣

Δεν πειραζει τι να κανουμε.

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Εσύ που είσαι σε άλλο πάροχο κάνε αίτηση ενδιαφέροντος στο Gas Home Star https://econtract.zenith.gr/ μήπως και μάθουμε αν ισχύει το 0.025. Ποιος ξέρει ίσως και να αποφασίσεις να υπογράψεις κιόλας. 😋

2 χρονια δεσμευση?ΝΟPE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν πειραζει τι να κανουμε.

2 χρονια δεσμευση?ΝΟPE

 

Εγώ μετά το σημερινό limit-up μετάνιωσα που πήγα ΔΕΗ για 1 χρόνο και όχι Ζενίθ για 2χρόνια (έστω και με 0.006 παραπάνω). Όχι ότι εμπιστεύομαι τη Ζενίθ να κρατήσει τη τιμή 0.026 για 2 χρόνια και να μην την ανεβάσει (έχουν αποδείξει στο ρεύμα ότι δεν απορροφούν τη ζημία και αναπροσαρμόζουν αναλόγως), αλλά έστω υπάρχει μια ελπίδα. Στη ΔΕΗ έτσι όπως είναι τα πράγματα... μας βλέπω να τελειώνει του χρόνου το συμβόλαιο και τα fix να παίζουν γύρω στο 0.05. Εμένα το συμβόλαιο μου λήγει στις 26/9... θα πρέπει είτε να ανανεώσω με τη τιμή που θα παίζει ως 31/9 είτε να μαντέψω την τιμή από 1/10.

Επίσης αν έχει την ίδια ρήτρα με το fix (80+ΦΠΑ τον 1ο χρόνο, 40  + ΦΠΑ μετά το 1ο χρόνο)... δεν είναι πολλά λεφτά αν σκεφτείς πόσα θα γλυτώσεις το χειμώνα.

*Για να καταλάβει ο κόσμος τι λέμε... βάσει νόμου οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να διατηρήσουν τις τιμές για 6 μήνες μετά την υπογραφή τη σύμβαση. Μετά έχουν το δικαίωμα να ανεβάσουν τις τιμές και να δώσουν στον πελάτη το δικαίωμα να φύγει αζημίως. Η τιμή 0.026 της Ζενίθ είναι συμβόλαιο που έκλεισαν το φθινόπωρο και κατά πάσα πιθανότητα αφορά τις ποσότητες για 1 έτος. Για το 2ο έτος μπορεί να μην έχουν εξασφαλίσει συμβόλαια για τέτοια τιμή. Αυτό απαιτεί προνοητικότητα και πολύ χρήμα, με τον κίνδυνο κάποια στιγμή να πέσει το αέριο και αυτοί να πρέπει να πουλήσουν ακριβά. Άμα δείτε στο link του TTF... η αγορά συμβολαίων (για όσους έχουν λεφτά) αφορά βάθος 10ετίας. https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

μας βλέπω να τελειώνει του χρόνου το συμβόλαιο και τα fix να παίζουν γύρω στο 0.05.

αισιόδοξος , το έχω στανταράκι το 6μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...