Προς το περιεχόμενο

Εταιρια για μετοχες/κρυπτονομισματα;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

There is a famous story, we don’t know if it’s true, about how in the late summer of 1929, a shoe-shine boy gave Joe Kennedy stock tips, and Kennedy, being a wise old investor, thought, “If shoe shine boys are giving stock tips, then it’s time to get out of the market.” So the story says Joe Kennedy sold all of his stocks and made a killing, and maybe that’s the beginning of the fortune that made JFK president three decades later.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, greengr21 είπε

εντωμεταξυ ακομα και ενας αδαης σαν εμενα σε αυτα τα θεματα βλεπει την φουσκα να ερχεται,δεν υπαρχει καμια απολυτως ταυτιση του χρηματιστηριου με την πραγματικη οικονομια αυτη τη στιγμη

Κοίταξε να δεις, η ελκυστικότητα μιας επένδυσης είναι πάντα σχετιζόμενη με τι εναλλακτικές υπάρχουν. Αν το αμερικάνικο δεκαετές δίνει κάτω από 1% (και κάτω από τον πληθωρισμό) και τα επιτόκια στην ευρωζώνη είναι ακόμα χαμηλότερα, λογικό είναι και οι μετοχές να διαπραγματεύονται σε ακριβές αποτιμήσεις. Από εκεί και πέρα οι περισσότεροι χάνουν λεφτά γιατί μπαίνουν μόνο στην κορυφή, πουλάνε στην απογοήτευση και δεν κάνουν rebalancing και διασπορά στις επενδύσεις τους.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσό που λες ότι θες να επενδύσεις είναι μεν σεβαστό, αλλά όχι και κανά τεράστιο. 

πας να "επενδύσεις" χωρίς να φαίνεται να ξέρεις ιδιαίτερα πράγματα από χρηματοοικονομία, επενδύσεις, χρηματιστήριο και απλά ψάχνεις μια πλατφόρμα, που θα δέχεται ταυτότητα και όχι διαβατήριο, θα είναι και αξιόπιστη, θα έχει μέλλον και δε θα κλείσει αύριο και δε θα έχει υψηλές προμήθειες.. 

μακάρι να βρεις αυτό που θέλεις και να κάνεις τα 2000 ευρώ 20000 αλλά νομίζω δεν ξεκινάς καλά. δεν ξέρω πώς σου ήρθε η ιδέα και η εκτίμηση ότι θα βάλεις απλά κάποια λεφτά σε 3 εταιρείες και αυτά θα αφρατίσουν και μια μέρα θα πας απλά να τα σηκώσεις. δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα στο χρηματιστήριο και αν ήταν θα υπήρχαν περισσότεροι πλούσιοι στον κόσμο. 

η άποψή μου είναι ότι εφόσον θες να έχεις την εμπειρία του χρηματιστηρίου κάτσε διάβασε πρώτα για το πως λειτουργεί. μάθε τα είδη των μετοχών και τα είδη των επενδύσεων που μπορείς να κάνεις. αφού καταλάβεις τι είναι το κάθε τι και πως λειτουργεί, τότε ρίξε τα λεφτά σου και για εμένα καλύτερα να το κάνεις και σταδιακά για να μάθεις και να δεις πως κινούνται τα πράγματα. 

τα λέγατε και εδώ πριν κάτι μήνες: 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745955-ερώτηση-για-χρηματιστήριο/

 

από την άλλη μπορείς απλά να ρίξεις απευθείας όλα τα λεφτά που θες στις 3 εταιρείες και ανάλογα το πόσο τυχερός θα είσαι να δεις τα αποτελέσματα σε μερικά χρόνια. 

παρόμοια λάθη κάναν και οι γονείς με τα λεφτά τους και το Ελληνικό Χρηματιστήριο πριν χρόνια και είδαμε τα αποτελέσματα. Το κοινό σημείο αναφοράς; δεν ήταν ενημερωμένοι και πίστευαν ότι θα βάλουν τα λεφτά σε μετοχές και αυτά θα τους κάνουν πλούσιους. 

 

Καλή τύχη πάντως σε ό,τι αποφασίσεις! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σκατε τζαμπα? Αφου το ειπε ξεκαθαρα:

15 ώρες πριν, Lazostat είπε

Δε θελω να κατανοησω φιλε μου. Θα αγορασω μετοχες, θα τις αφησω χρονια, και μετα θα κανω αναληψη τα κερδη μου. Εαν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και φαληρισει η Apple, επαιξα και εχασα. Τι ακριβως να διαβασω δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, spartan613 είπε

Άρα αφού δεν δέχονται ταυτότητα σημαίνει ότι εγώ δεν άνοιξα λογαριασμό στην συγκεκριμένη εταιρία. Επίσης σημαίνει ότι ο φίλος από εδώ κάτω μας λέει ψέμματα για να μας ταλαιπωρεί... Ό,τι και να κάνεις τουλάχιστον βάλτα σε ETFs μιας και δεν σε βλέπω να έχεις όρεξη να διαβάσεις μήπως και δεν τα χάσεις όλα σου τα χρήματα.

Screenshot_8.png

Ναι αλλα πλεον δε μου εχει επιλογη για να βαλω ταυτοτητα, αλλα μονο διαβατηριο.

 

Επισης καποια καλη ιστοσελιδα για κρυπτονομισματα; Η revolut εχει αρκετα fees. Και το coinbase διαβαζω τα ιδια; Binance μπηκα, αλλα ειναι αρκετα πολυπλοκο, δεν καταλαβαινω και πολλα.

Επισης φανταζομαι θα χρειαστω και καποιο software/hardware wallet; Αν και δε μιλαμε για μεγαλα ποσα εκει.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλα πλεον δε μου εχει επιλογη για να βαλω ταυτοτητα, αλλα μονο διαβατηριο.

Εγω χρησιμοποιησα το δίπλωμα και μια χαρα εγινε η εγγραφή.

Πάντως αυτα που σου είπαν οι προηγούμενοι να τα ακούσεις. Χρειάζεσαι πολύ μελέτη και βλέπω να πληρώνεις ακριβά δίδακτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Damianus είπε

Παρεθεσα links για μελετη, ας δωσω και δυο youtubers για πιο εύληπτο περιεχομενο

Ο ενας ειναι day trader 

https://www.youtube.com/c/RickyGutierrezz/videos

οι επομενοι δυο, πιο long term , dividend stock investors

https://www.youtube.com/c/AndreiJikh/videos

https://www.youtube.com/c/RyanScribner/videos

Kαι ενα blog με μετοχες champions , οπου μπορει κανεις να βρει ενημερωμενο excel με τα μερισματα των μετοχων, για οποιον ενδιαφερεται για μακροπροθεσμες επενδυσεις

https://www.dripinvesting.org/tools/tools.asp

Εδω  αυτοι μονο απο τις συνδρομες και το patreon βγαζουν 50.000+ ευρω το μηνα, δε χρειαζεται καν να παιζουν σε μετοχες.. Αυτη ειναι ζωη.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Εδω  αυτοι μονο απο τις συνδρομες και το pateron βγαζουν 50.000+ ευρω το μηνα, δε χρειαζεται καν να παιζουν σε μετοχες.. Αυτη ειναι ζωη.

δλδ αντί να τα δεις και αυτά για να μάθεις κάτι χρήσιμο που μπορεί να σε βοηθήσει αμέσως τα απορρίπτεις. αυτή είναι η ζωή, κάποιοι πρέπει να χάσουν για να κερδίσουν κάποιοι άλλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλα πλεον δε μου εχει επιλογη για να βαλω ταυτοτητα, αλλα μονο διαβατηριο.

 

Επισης καποια καλη ιστοσελιδα για κρυπτονομισματα; Η revolut εχει αρκετα fees. Και το coinbase διαβαζω τα ιδια; Binance μπηκα, αλλα ειναι αρκετα πολυπλοκο, δεν καταλαβαινω και πολλα.

Επισης φανταζομαι θα χρειαστω και καποιο software/hardware wallet; Αν και δε μιλαμε για μεγαλα ποσα εκει.

Σου λέει για διαβατηριο απλα ανεβαζεις ταυτοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, spartan613 είπε

Σου λέει για διαβατηριο απλα ανεβαζεις ταυτοτητα

Yosif V. (Trading 212)

25 Dec 2020, 10:09 EET

Greetings, 

Thank you for reaching out!

After I checked your account I was able to see that as much as I would love to assist you, in order to verify your identity, you would need to provide us with a passport. 

Furthermore, you have received an email from [email protected] on the 223rd of December.

Please refer to that specific email, as you would be able to locate much more detailed information on the matter there.

Please do not hesitate to reach us should any further questions arise.

Best Regards,

Yosif V. | Customer Care Hero

 

 

Πρέπει να το ξαναπώ; Την ξεχνάμε την trading212. 

 

Από τα λίγα που διαβαζω τα πολλά λεφτά τα παίρνουν οι εταιρίες από τα fees.  Αν σου ζητάει κάθε φορά 1 και 2 τοις εκατό, δεν είναι και λίγα. Ειδικά αν κάνεις συχνές συναλλαγές. Οπότε φαντάζομαι η καλύτερη λύση για κρυπτονομίσματα είναι τα hardware wallets ; Στη revolut ήδη για 2 καταθέσεις έδωσα 5% και αν τα κάνω ανάληψη αλλά 2,5% πάμε αμέσως σε 7,5% έξοδα. Δλδ πρέπει το νόμισμα να έχει πάνω από 7,5% αύξηση για να δω κέρδος εγώ. 

 

Υπάρχουν τρόποι να αγοράζεις κρυπτονομίσματα χωρίς έξοδα; 

Επειδή οπότε ανοίγω θέμα για μετοχές κτλ ο καθένας λέει τα δικά του, μπορεί κάποιος να μου στείλει σε ΠΜ κάποιο ελληνικό φόρουμ που ασχολείται με το θέμα, για να κάνω εκεί τις ερωτήσεις μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις πολύ μεγάλη εμπειρία με το αντικείμενο. Προμήθειες υπάρχουν παντού ότι και να αγοράσεις, στα crypto φυσιολογικό να είναι λίγο περισσότερες. Revolut ειναι το πιο εύκολο, coinbase σου δίνει και δυνατότητα trading σε coinbase pro, με πολύ χαμηλή προμήθεια  αλλά θα θελει αυστηρό verification. Γενικά όμως όλα αυτη την περίοδο είναι σχετικά υπερεκτιμημενα  στα όρια της φούσκας, οπότε αν ξεκινήσεις να μην βάλεις όλα τα χρήματα με τη μια. Είναι το Christmas rally τωρα στο κλείσιμο της χρονιάς και πολύ σύντομα να δούμε διόρθωση (κατοχύρωση κερδών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Yosif V. (Trading 212)

25 Dec 2020, 10:09 EET

Greetings, 

Thank you for reaching out!

After I checked your account I was able to see that as much as I would love to assist you, in order to verify your identity, you would need to provide us with a passport. 

Furthermore, you have received an email from [email protected] on the 223rd of December.

Please refer to that specific email, as you would be able to locate much more detailed information on the matter there.

Please do not hesitate to reach us should any further questions arise.

Best Regards,

Yosif V. | Customer Care Hero

 

 

Πρέπει να το ξαναπώ; Την ξεχνάμε την trading212. 

 

Από τα λίγα που διαβαζω τα πολλά λεφτά τα παίρνουν οι εταιρίες από τα fees.  Αν σου ζητάει κάθε φορά 1 και 2 τοις εκατό, δεν είναι και λίγα. Ειδικά αν κάνεις συχνές συναλλαγές. Οπότε φαντάζομαι η καλύτερη λύση για κρυπτονομίσματα είναι τα hardware wallets ; Στη revolut ήδη για 2 καταθέσεις έδωσα 5% και αν τα κάνω ανάληψη αλλά 2,5% πάμε αμέσως σε 7,5% έξοδα. Δλδ πρέπει το νόμισμα να έχει πάνω από 7,5% αύξηση για να δω κέρδος εγώ. 

 

Υπάρχουν τρόποι να αγοράζεις κρυπτονομίσματα χωρίς έξοδα; 

Επειδή οπότε ανοίγω θέμα για μετοχές κτλ ο καθένας λέει τα δικά του, μπορεί κάποιος να μου στείλει σε ΠΜ κάποιο ελληνικό φόρουμ που ασχολείται με το θέμα, για να κάνω εκεί τις ερωτήσεις μου; 

κάνε μια αναζήτησή στο google πως χαθηκαν χρηματα απο τις μετοχες της ΕΤΕ που ηταν η μετοχη που επενδυαν πολλοι για πολλα χρονια και εφτασε να εχει 2 ευρω περιπου...και παρεπτιπτοντως πες μου ποσων ετων εισαι .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ειστε σιγουροι οτι θα αυξηθουν θεματα σαν αυτα.

Εχουν ξετρυπωσει τελευταια καναλια σε youtube tiktok facebook ΥΠΕΡεπιτυχημενων investor(sic) που παροτρυνουν και αλλους να ασχοληθουν με κρυπτο και χρηματιστηριο ,ενω ταυτοχρονα πουλανε δικες τους υπηρεσιες,βιβλια η οτιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε,χωρις φυσικα να εχουν αναγκη οι ιδιοι να κερδισουν απο το ιδιο το χρηματιστηριο,αφου βγαζουν λεφτα απο τις υπηρεσιες που λεω πιο πανω η απο τις ιδιες τις πλατφορμες yt-tiktok-facebook λογω διαφημισεων. Να ηταν και τιποτα καθηγητες πανεπιστημιου στον κλαδο των οικονομικων παει στο καλο τους ακους..

Επεξ/σία από miucce
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...