Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Άσε την GPU στην άκρη, με αυτά που μου είπες να τρέξω (4700ghz 4/8 cores) γράφω 43 ακριβώς έξω από το σπίτι του V, 35 στα apartments και low 40ies σε αρκετά βαριά σημεία του παιχνιδιού.. Ε τι διαφορά έχει με το video που έβαλες με τον 2700 πρίν? Στα ίδια χάλια είναι και οι 2, όχι? 

Χειρότερα είναι με βάση αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής. Δεν καταλαβαίνεις ότι με RT maxed αυξάνουν και οι STP απαιτήσεις. Το RT δεν φορτώνει απλά threads που κάθονται. Αλλιώς τα Ryzen θα έβγαζαν 100ρια.

Το γεγονός όμως ότι έφτασες να συγκρίνεις AMD του 2018 άνω των 300€ με αντίστοιχο intel του 2015 αποδεικνύει αυτό που λέω.

Να φέρει η ιντέλα rocket και alder lake να μην "αναβαθμίζει" ο κοσμάκης συνέχεια προς τα πίσω. Τα άλλα περιττεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ShooterX είπε

@5.5ghz watercooled

 

Αυτός έχει 11900k από τώρα 😛 

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Το γεγονός όμως ότι έφτασες να συγκρίνεις AMD του 2018 άνω των 300€ με αντίστοιχο intel του 2015 αποδεικνύει αυτό που λέω.

Eγώ? Εσύ τους σύγκρινες στο 1ο σου ποστ. 😮 

Tελικά κατάληξαμε οτι ο Ρύζις του 2018 τα πάει τα ίδια με τον 6700k του 2015, τον 7700k του 2017, τον 8600k του 2018 και τον 9600k του 2019? 

Σοβαρά ρωτάω, γιατί δεν κατάλαβα. Αν με ρωτάς εμένα προφανώς προτιμάω τον 2700x από τους παραπάνω επεξεργαστές. Ναι μεν τα ίδια σκατά θα τα πάνε στο παιχνίδι, αλλά οι μεν θα είναι 95+% usage (το τέσταρα, τόσο έφτανε) και ο άλλος στο 50%. Θα μπορώ βρε παιδί μου να έχω discord / hwinfo ή οτι άλλο μου έρθει από κάτω ανοιχτό χωρίς να χάνω frames. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Tελικά κατάληξαμε οτι ο Ρύζις του 2018 τα πάει τα ίδια με τον 6700k του 2015, τον 7700k του 2017, τον 8600k του 2018 και τον 9600k του 2019? 

Σοβαρά ρωτάω, γιατί δεν κατάλαβα. Αν με ρωτάς εμένα προφανώς προτιμάω τον 2700x από τους παραπάνω επεξεργαστές. Ναι μεν τα ίδια σκατά θα τα πάνε στο παιχνίδι, αλλά οι μεν θα είναι 95+% usage (το τέσταρα, τόσο έφτανε) και ο άλλος στο 50%. Θα μπορώ βρε παιδί μου να έχω discord / hwinfo ή οτι άλλο μου έρθει από κάτω ανοιχτό χωρίς να χάνω frames. 

Αυτό κατάλαβες μέχρι στιγμής; Εντάξει, τότε δεν έχει νόημα να το κουράζουμε άλλο.

Τίποτα από αυτά δεν είναι high end πια. Η διαφορά είναι ότι με 3 που αναφέρεις και Gsync παίζεις ανθρώπινα με 50+ καρέ στο 99% του χρόνου με ultra+RT ultra. Και κατά κανόνα με 60ρι σε missions. Το άλλο το είδες. Δεν έχω κάτι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Αυτό κατάλαβες μέχρι στιγμής; Εντάξει, τότε δεν έχει νόημα να το κουράζουμε άλλο.

Τίποτα από αυτά δεν είναι high end πια. Η διαφορά είναι ότι με 3 που αναφέρεις και Gsync παίζεις ανθρώπινα με 50+ καρέ στο 99% του χρόνου με ultra+RT ultra. Και κατά κανόνα με 60ρι σε missions. Το άλλο το είδες. Δεν έχω κάτι να πω.

Eγώ κατάλαβα οτι στα βαριά σημεία όλοι μεταξύ 35 και 45 είναι. Στα ελαφριά σημεία δεν έχω ιδέα πως τα πάει ο 2700x. Δηλαδή παντού στο παιχνίδι 40 βγάζει? Δεν πιάνει πουθένα 60+? Πραγματικά ρωταώ γιατί δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Eγώ κατάλαβα οτι στα βαριά σημεία όλοι μεταξύ 35 και 45 είναι. Στα ελαφριά σημεία δεν έχω ιδέα πως τα πάει ο 2700x. Δηλαδή παντού στο παιχνίδι 40 βγάζει? Δεν πιάνει πουθένα 60+? Πραγματικά ρωταώ γιατί δεν ξέρω.

Ενδεικτικά σε οδήγηση μακριά από το κέντρο, στην πρώτη περιοχή του χάρτη, έχω καρφωμένο 60ρι με RT ultra. Στα ίδια ακριβώς μέρη διάφορα προ 3ΧΧΧ ryzen παλεύουν για το 60ρι ακόμα και με raster. Να συνέβαινε σε ένα μόνο rig θα το καταλάβαινα.

Τέσπα πολύ το κοράσαμε.

Για την Alder Lake αρχιτεκτονική έχουμε info αν θα είναι ίδια για τα big cores με την Rocket Lake ή βελτιωμένη; Αξίζει η αναμονή με άλλα λόγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Ενδεικτικά σε οδήγηση μακριά από το κέντρο, στην πρώτη περιοχή του χάρτη, έχω καρφωμένο 60ρι με RT ultra. Στα ίδια ακριβώς μέρη διάφορα προ 3ΧΧΧ ryzen παλεύουν για το 60ρι ακόμα και με raster. Να συνέβαινε σε ένα μόνο rig θα το καταλάβαινα.

Τέσπα πολύ το κοράσαμε.

Για την Alder Lake αρχιτεκτονική έχουμε info αν θα είναι ίδια για τα big cores με την Rocket Lake ή βελτιωμένη; Αξίζει η αναμονή με άλλα λόγια;

Ποιοι alder lake, αυτοί πάνε για DDR5. Nαι, big little και τιμές καταλαβαίνεις.... παίζει να γλείφουν και 2k για cpu + mobo + ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ποιοι alder lake, αυτοί πάνε για DDR5. Nαι, big little και τιμές καταλαβαίνεις.... παίζει να γλείφουν και 2k για cpu + mobo + ram. 

Τα big cores θα είναι ίδιο arch με τα rocket; Δεν με νοιάζει το efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Αυτά είναι community..

https://www.computerbase.de/2020-12/cyberpunk-2077-community-benchmarks/#diagramm-cyberpunk-2077-1920-1080-mittel

Το βαζω μιας κ τρώγεστε με το game..

Τα μεγαλύτερα score με 4πύρηνους είναι όλα από την μέση του chart και κάτω σε όλες τις κατηγορίες (ακόμα και 4k). Enough said.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα big cores θα είναι ίδιο arch με τα rocket; Δεν με νοιάζει το efficiency.

Golden cove θα είναι, succesoras των willow cave που έχουν οι τιγρολίμνες. Υποτίθεται με μεγάλο IPC gain σε σχέση με tigerlake. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Golden cove θα είναι, succesoras των willow cave που έχουν οι τιγρολίμνες. Υποτίθεται με μεγάλο IPC gain σε σχέση με tigerlake. 

Με 'χουν μπερδέψει οι αρχιτεκτονικές τους που είναι άλλες για τα laptops και άλλες για τα desktop. Πρέπει δλδ να κοιτάς τα laptops για να καταλάβεις τι θα βγει σε desktop όπως και με τους ice lake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 11:00 ΠΜ, Aten-Ra είπε

Αυτός βγαίνει στο πρώτο τρίμηνο του 2021, 5nm από AMD δεν νομίζω να δούμε μέσα στο 21

Το θεμα δεν ειναι η amd αλλα η τιμη του intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσον ειναι, αληθινο..

 

αν και εδω δειχνει οτι το 10900κ ειναι  πιο γρηγορος απο τον 11900κ. σε  καπια  games.

https://www.dsogaming.com/news/intel-core-i9-11900k-appears-to-be-slower-than-the-10900k-in-some-games/

 

Επεξ/σία από hellraiser2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hellraiser2030 είπε

βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω κατα ποσον ειναι, αληθινο..

 

αν και εδω δειχνει οτι το 10900κ ειναι  πιο γρηγορος απο τον 11900κ. σε  καπια  games.

https://www.dsogaming.com/news/intel-core-i9-11900k-appears-to-be-slower-than-the-10900k-in-some-games/

 

<> used Z490 mobo > BIOS is locked as DDR4-3600MHz > couldn't fix CPU voltage. i9 11900K 5.2GHz Vcore "1.48V". So used chiller. (Temp comparison is useless) > Both are 5.2GHz

can't use manual voltage, 1.48V seems like auto mode.>

Όλα καλα ...

Ας περιμένουμε καλύτερα νεα νούμερα..😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ShooterX είπε

 

Όλα καλα ...

Ας περιμένουμε καλύτερα νεα νούμερα..😂

αποτυχία αν αληθεύει..... έστω και σε ένα game αν είναι πίσω από 10900Κ και ζητήσει 500+...-2 cores.... λιγότερη cache.....μόνο καλύτερο ipc....υποτίθεται πατάει στο καλύτερο gaming cpu.....άντε να δούμε το επόμενο διάστημα τι μπορεί πραγματικά να κάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 11:17 ΜΜ, pirmen56 είπε

Πράξεις λοιπόν και όχι λόγια. Για λεπτομέρειες περιγραφή στο βίντεο που ανέβασα:

Σύγκριση με αυτό που τρέχει με 3600 ram CL16. Με το δικό μου configuration απλά πλησιάζω τα 3600 μέσω καλύτερου latency.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Και θέτε να πείσετε ότι οι ρουκέτες δεν θα έχουν χαλάρα από κάτω τον 5800X ακόμα και με 11600K oced.

Βρήκα και εγώ ένα βίντεο, από αυτό το εξαιρετικό game, απάντηση στο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...