Προς το περιεχόμενο

Intel 11th Gen Core, Rocket-Lake & Z590 (2021)


ShooterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μου αρέσει που έχετε ως μέτρο σύγκρισης το CP 2077 που είναι ότι πιο unoptimized έχει βγει...😁

Μια χαρά optimized είναι βασικά, και κανεί και εμετική χρήση πολλών cores, δεν το περίμενα. Αυτά όσον αφορά το CPU. Σε GPU οκ, είναι βαρύ.

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ο 6700k θα τα πάει καλύτερα και από τον 8600k ή τον 3700x (με bdies κιόλας και οι 2)? Για να καταλάβω. Ίσα ίσα με το που ανοίξεις RT, θα πρέπει να τρώει ακόμα μεγαλύτερη ήττα ο skylake, αλλά από την στιγμή που δεν έχω ανάλογη κάρτα θα προτιμήσω έστω τα ευρήματα του @Herald με την 3090 με το που έκοψε cores στον 10900k παρά τα δικά σου, ευχαριστώ.

ΜΟΝΟ intel και μόνο 4 cores ftw.

Ποιά ευρήματα? Τα drops κάτω από τα 30 με stock 6700k και 2133 ram που πάει καλύτερα από ρύζια? Ελά βρέ τώρα, ντροπή :P 

Δεν έχω και μακαρονάδα σήμερα να συνεχίσω τις δοκιμές. Έχω 3700x εδώ αλλά τώρα βαριέμαι να κουμπώνω την 3090. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μια χαρά optimized είναι βασικά, και κανεί και εμετική χρήση πολλών cores, δεν το περίμενα. Αυτά όσον αφορά το CPU. Σε GPU οκ, είναι βαρύ.

 

Σε GPU εννοούσα κυρίως. Τα FPS είναι "ολ οβερ δε πλεεις". Αλλά είχα την εντύπωση ότι και σε CPU δεν πάει πίσω. Εδώ οι άμπαλοι δεν το είχαν προγραμματίσει να εκμεταλλεύεται το SMT και βγήκε patch.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Σε GPU εννοούσα κυρίως. Τα FPS είναι "ολ οβερ δε πλεεις". Αλλά είχα την εντύπωση ότι και σε CPU δεν πάει πίσω. Εδώ οι άμπαλοι δεν το είχαν προγραμματίσει να εκμεταλλεύεται το SMT και βγήκε patch.😆

Mε τι κάρτα είσαι δηλαδή και το θεωρείς βαρύ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Mε τι κάρτα είσαι δηλαδή και το θεωρείς βαρύ? 

 

I7-8700, 16 GB RAM και 1660 Ti...Ακόμα και να τα βάλω ΟΛΑ στο Low σε μερικά σημεία οι βούτες πάνε σύννεφο. Και δεν είναι λίγα...😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

ΜΟΝΟ intel και μόνο 4 cores ftw.

Όχι αγαπητέ. Να έχεις όσα cores τραβάει η ψυχή σου αλλά να είναι πρωτίστως δυνατά σε STP.

Η όλη κουβέντα γίνεται, αν δεν το 'χεις καταλάβει, εκκινώντας από το ότι ο 11900K θα είναι ένας 10900K συνολικά με λιγότερα cores. Πράγμα που έχει ξενερώσει πολλούς ενώ δεν θα 'πρεπε για τους λόγους που λέμε. 10700K στα 6Ghz(~=11900K)>>>>>10900K στα 5Ghz.

Αναφορά σε κείμενο

θα πρέπει να τρώει ακόμα μεγαλύτερη ήττα ο skylake, αλλά από την στιγμή που δεν έχω ανάλογη κάρτα θα προτιμήσω έστω τα ευρήματα του @Herald με την 3090 με το που έκοψε cores στον 10900k παρά τα δικά σου, ευχαριστώ.

Με τη διαφορά ότι είναι μοντέλο του 2015, ενώ το άλλο ακόμα πουλιέται. Μόλις με το καλό πας σε 3070/80 θα τα δεις και συ τα ωραία εκεί που τον έκοψε τον Herald ο simulated 4/8. Γιατί πρέπει να συγρκίνουμε ίδια locations. Δυστυχώς το upgrade path, εντελώς τυχαία, τελειώνει στον μονόφθαλμο από τη σειρά των στραβών. Ο 5800X θα κένταγε με B-dies αλλά η κατά τα άλλα φιλεύσπλαχνη AMD δεν είχε λόγο να τον χαρίσει σε budget, λαϊκές πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

I7-8700, 16 GB RAM και 1660 Ti...Ακόμα και να τα βάλω ΟΛΑ στο Low σε μερικά σημεία οι βούτες πάνε σύννεφο. Και δεν είναι λίγα...😛

Σε τι ανάλυση? Σε 1080p που βλέπω μπόμπα πάει. Αν δεν κάνω λάθος 1660ti =~ 1070 =~ 980ti. Μιλάμε για επιδόσεις κάρτας 6ετίας. Ε οκ, τα 60+ fps / 1080p στο latest and greatest game από θέμα γραφικών λογικό είναι. 

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όχι αγαπητέ. Να έχεις όσα cores τραβάει η ψυχή σου αλλά να είναι πρωτίστως δυνατά σε STP.

Η όλη κουβέντα γίνεται, αν δεν το 'χεις καταλάβει, εκκινώντας από το ότι ο 11900K θα είναι ένας 10900K συνολικά με λιγότερα cores. Πράγμα που έχει ξενερώσει πολλούς ενώ δεν θα 'πρεπε για τους λόγους που λέμε. 10700K στα 6Ghz(~=11900K)>>>>>10900K στα 5Ghz..

Αν το STP είναι κάτω από +20% από 10900k θα υπάρχουν games που θα μένει πίσω ο 11900k. Το SOTR πρώτα από όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Σε τι ανάλυση? Σε 1080p που βλέπω μπόμπα πάει. Αν δεν κάνω λάθος 1660ti =~ 1070 =~ 980ti. Μιλάμε για επιδόσεις κάρτας 6ετίας. Ε οκ, τα 60+ fps / 1080p στο latest and greatest game από θέμα γραφικών λογικό είναι. 

 

Ναι 1080p, σιγά μην πήγαινα και παραπάνω! Τι να σου πω, εγώ με τα γραφικά στο Medium έχω drops και στα 45 ξέρω γώ. Γενικά το παιχνιδάκι μέτριο είναι για μένα αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο 5800X θα κένταγε με B-dies αλλά η κατά τα άλλα φιλεύσπλαχνη AMD δεν είχε λόγο να τον χαρίσει σε budget, λαϊκές πλατφόρμες.

Μια χαρά θα τον "χαρίσει" με το που βγουν οι ρουκέτες 5% πάνω σε STP, απλά θα πάω σε 5900x μάλλον τότε.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Με τη διαφορά ότι είναι μοντέλο του 2015, ενώ το άλλο ακόμα πουλιέται. Μόλις με το καλό πας σε 3070/80 θα τα δεις και συ τα ωραία εκεί που τον έκοψε τον Herald ο simulated 4/8. Γιατί πρέπει να συγρκίνουμε ίδια locations. Δυστυχώς το upgrade path, εντελώς τυχαία, τελειώνει στον μονόφθαλμο από τη σειρά των στραβών. Ο 5800X θα κένταγε με B-dies αλλά η κατά τα άλλα φιλεύσπλαχνη AMD δεν είχε λόγο να τον χαρίσει σε budget, λαϊκές πλατφόρμες.

Ο 9600 είναι του 2019. Άντε Q4 2018. Πόσο πάνω είναι από το "μοντέλο του 2015"? Ελα βρε συ, κοροιδευομάστε τώρα.

Θα με αναγκάσεις να ξυλώνω τώρα την 3090 να την βάζω στον 3700x....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε τι ανάλυση? Σε 1080p που βλέπω μπόμπα πάει. Αν δεν κάνω λάθος 1660ti =~ 1070 =~ 980ti. Μιλάμε για επιδόσεις κάρτας 6ετίας. Ε οκ, τα 60+ fps / 1080p στο latest and greatest game από θέμα γραφικών λογικό είναι. 

Προχώρησα το game και βρήκα σημεία όπου με τερματισμένο τον 6700K είχα drops λίγο πιο κάτω από 40 στιγμιαία. Στο Heywood σε μια μεγάλη λεωφόρο που γινόταν ο κακός χαμός. Πόσο νομίζεις δηλαδή ότι θα βγάζουν τα 3700 που ακόμα πουλιούνται στα 300; Εδώ μέχρι και 10600K στα 5Ghz, που κοίταξα, ζορίζεται σε παρόμοια και πιο light ακόμα σημεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που δίνω ένα δίκιο στον pirmen, είναι ότι στα ευρήματα του μαλλιά κάποια πράγματα δε βγάζανε πολύ νόημα, όπως ο 9900k πολύ κάτω από τον 10600k αλλά και τον 3700x. Κατά τα άλλα με 4πύρηνες δυνάμεις έχω σταματήσει να ασχολούμαι από το 2017 μετά τα 10 χρόνια φαγούρας της intel στο mainstream. Και το gaming είναι ο τελευταίος από τους λόγους να φύγεις από τους 4πύρηνους (δόξα τον θεό υπάρχουν άπειρα games που σκελάρουν μέχρι 5-6 threads). Ακόμα και τα windows updates και basic i/o operations είναι δράμα με κάτι 2500k πλέον thx to the security mitigations. Σου μαμεί όλη την εμπειρία στο desktop.

14 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μια χαρά είναι οι AMD, απλώς έχουν υψηλότερο RAM latency από τους Intel. Αντί να έχεις 200 fps ξέρω γω, θα έχεις drops στα 170, κλαιν...😁

Και ούτε αυτό πλέον, οι zen 3 είναι κοντά σε skylake/kaby lake latency αλλά προφανώς έχουν πολύ καλύτερο ipc και ρολόγια.

Το απόγειο στο latency επιτεύχθηκε με τους Κομήτες. Κάτι μου λέει οι ρουκέτες θα είναι και πάλι στα ίδια στη καλύτερη των περιπτώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται η MX-5 πάστα μετά από 10 χρόνια MX-4.

Unannounced Arctic MX-5 thermal paste spotted

9 ώρες πριν, ilos είπε

Ακόμα και τα windows updates και basic i/o operations είναι δράμα με κάτι 2500k πλέον thx to the security mitigations. Σου μαμεί όλη την εμπειρία στο desktop.

Το μεγαλύτερο δράμα είναι Windows Updates με HDD :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έρχεται η MX-5 πάστα μετά από 10 χρόνια MX-4.

Unannounced Arctic MX-5 thermal paste spotted

Το μεγαλύτερο δράμα είναι Windows Updates με HDD :P

Εδώ κλαίμε με κυριλέ SSDs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...