Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, makhno21 είπε

Αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν έγινε αντιληπτό είναι ο,τι υπάρχουν περίοδοι που θεωρητικά συμφέρει να αγοράσεις εξοπλισμό για mining και περίοδοι που δεν συμφέρει. Τώρα είμαστε στην δεύτερη περίοδο. Με τόσο τσιμπημένες τιμές στις κάρτες, ανεβασμένη δυσκολία, υψηλή τιμή ρεύματος στην Ελλάδα (4 φορές πάνω σε σχέση π.χ. με την Αλβανία), υψηλή τιμή των περισσότερων cryptos η λογική λέει οτι είναι λάθος να επενδύσεις. 

Τελικά αν είχες αγοράσει απευθείας τα cryptos θα είχες περισσότερο κέρδος σήμερα ή λιγότερο? Φυσικά και οι επιλογές μας όταν επενδύουμε τα χρήματά μας κρίνονται εκ του αποτελέσματος...Πώς αλλιώς?

https://en.wikipedia.org/wiki/My_two_cents

 

Ειχα δωσει 300 ευρω που τα εκανα κρυπτονομισμα και τωρα αξιζουν 1150 ευρω και 300 ευρω που αγόρασα κάρτα γραφικών και εξορισε κρυπτο αξιας 2300 ευρω. Χωρις να υπολογίζω ρευμα κτλ. Νομίζω η κάρτα γραφικών τα πηγε καλύτερα αλλα φυσικά αυτό περνει χρόνο κτλ. Η αγορά διαρκή μερικά δευτερόλεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, amakrypat είπε

Δεν τα έβγαλα επίτηδες.  Για να μπορώ να έχω πλήρη εικόνα και να ξέρω τι θα δίνω περίπου κάθε τέλος μήνα.  70 με 80 είναι τα πάγια. 

Δηλαδή αν βάζανε κ το ένφια που λέγανε στη ΔΕΗ πόση θα την έβγαζες την κιλοβατώρα; 0,35?

Πάγιο έξοδο ειναι κ το ενοίκιο κ ο ενφια. Δεν μετρούντε έτσι τα πράγματα. 

Επεξ/σία από hyperionthetitan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφηνω αυτο εδω:

How the world ran out of a critical technology that powers our cars, phones, and more

The share prices of TSMC and Samsung have risen by 190% and 61% respectively in the past 12 months thanks to the supply shortfall. Despite President Biden’s best efforts, the situation is unlikely to improve in the next three years because of all the barriers to entry in this sector.

It is only a matter of time before tech manufacturers and retailers decide to increase prices to match the high demand and low supply of the components. Expect to see releases of more expensive variants of existing electronic products hitting the market soon.

https://www.fastcompany.com/90611639/semiconductor-shortage-cars-phones?partner=rss&utm_content=rss&utm_medium=feed&utm_source=rss&utm_campaign=rss+fastcompany

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vsrs7 είπε

Απορία... Κανονικά δεν θα έπρεπε η 3090 να βγάζει διπλάσια απόδοση από την 3080 στο mining; Αφού έχει διπλάσια VRAM...

Γιατί η διαφορά τους είναι μόνο 45MH/s ???

 

βγαζει 145mh/s η 3090? 25mh/s διαφορα εχουν οχι 45

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hyperionthetitan είπε

Δηλαδή αν βάζανε κ το ένφια που λέγανε στη ΔΕΗ πόση θα την έβγαζες την κιλοβατώρα; 0,35?

Πάγιο έξοδο ειναι κ το ενοίκιο κ ο ενφια. Δεν μετρούντε έτσι τα πράγματα. 

Ο σκοπός μου δεν είναι να δω πόσο μου κοστίζει το mining .

Ο σκοπός μου είναι στο τέλος του μήνα πόσο θα πληρώσω λογαριασμό και τι θα μείνει σε εμένα.  Εντελώς πρακτικά. 

Ήθελα να ξέρω τελικό ποσό με όλα μέσα .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

βγαζει 145mh/s η 3090? 25mh/s διαφορα εχουν οχι 45

85mh/s 3080 , 125mh/s 3090.

Στο περίπου

Επεξ/σία από Vsrs7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

85mh/s 3070 , 125mh/s 3090.

Στο περίπου

γραφεις 3080 ρε συ και με μπερδεψες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

fixed αν και οι 3080 βγαζουν και μεχρι 100 με thermal pad mods

δεν χρειαζεται thermal pads για να βγαλει 100mh/s ,χρειαζεται μονο να μην ειναι gigabyte 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, amakrypat είπε

Ο σκοπός μου δεν είναι να δω πόσο μου κοστίζει το mining .

Ο σκοπός μου είναι στο τέλος του μήνα πόσο θα πληρώσω λογαριασμό και τι θα μείνει σε εμένα.  Εντελώς πρακτικά. 

Ήθελα να ξέρω τελικό ποσό με όλα μέσα .

οκ απλά η απάντηση στην ερώτηση πόσο σου πάει η kw που ρωτάει αρκετός κόσμος δεν πρέπει να έχει μέσα την ΕΡΤ κ το Δήμο. Γιατί δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. Εχει μπει για πρακτικούς σκοπούς εκεί. Δεν επηρεάζει την κιλοβατώρα επειδή μένεις σε 500 τμ στη Φιλοθέη σε σχέση με τον συμφορουμήτη που μενει στο δυάρι στο Ταύρο.

 

Επεξ/σία από hyperionthetitan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γραφεις 3080 ρε συ και με μπερδεψες

δεν χρειαζεται thermal pads για να βγαλει 100mh/s ,χρειαζεται μονο να μην ειναι gigabyte 😛

 

Οι 3070 βγαζουν 60, σωστα εγραψε τα mh/s απλα εννοουσε 3080 μαλλον

Ναι σωστα, το βιντεο που ειχα δει οντως αφορουσε gigabyte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...