Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ειπα να σταματησω να minαρω με τον phoenix, αλλα φαινεται οτι οσα κατεβηκαν απο αγνωστες πηγες εχουν το θεμα.

Το comment που παρέθεσες λέει ότι και η version του nicehash ενδέχεται να έχει θέμα, και στο forum εκεί δεν βλέπω να έχουν επιβεβαιώσει ότι είναι οκ η version του nicehash.

Το θέμα είναι ότι εξαφανίστηκε η original, και φαίνεται να είναι ύποπτο αυτό τουλάχιστον σύμφωνα με το nicehash. Και μετά εννοείται ότι προτείνουν εφόσον δεν υπάρχει η original να μην κατεβάσει κάποιος από άγνωστες πηγές, αλλά δεν είπαν ότι η δικιά τους είναι οκ, ίσα ίσα προτείνουν να σταματήσουν όλοι να χρησιμοποιούν και την δική τους version και να την θεωρούν σαν να έχουν malware.

Εγώ πάντως κότεψα και συνεχίζω το ελαφρύ μου mining με NBMiner προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα eth mining , πριν μια εβδομαδα.

Χρησιμοποιώ μια sapphire nitro+ rx 5700 xt χωρίς mod σε bios με τις παρακάτω afterburner ρυθμίσεις και πετυχαίνω περίπου 52MH/s με 110 watt, core clock 63 C και με VRAM 90 C

power limit -50%

core clock 1400

memory clock 1840

fan speed 75%

To mining γίνεται στο ethermine, με τον phoenix miner που κατέβασα από εδώ 

https://phoenixminer.org/

Το PC χρησιμοποιείται και για gaming, οπότε σταματω τον Phoenixminer οταν ειναι να παίξω.

Οι ερωτήσεις ειναι οι εξής :

1) Είναι ασφαλής ο phoenix miner με αυτα που διαβασα πιο πάνω? Εσείς ποιον θα χρησιμοποιούσατε ?

2) Υπάρχει τρόπος ώστε να μην ανοιγοκλείνω τον miner όταν παίζω, να μπορεί μόνος του να μειωνει κατα πολύ το mining ενω παίζω και στη συνέχεια να δεινει παλι το 100% ?

3)ethmine vs nicehash ? Ποιον θεωρείτε καλύτερο, λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα που παρέθεσα για τις δικές μου αναγκες.

4) Tι γνώμη εχετε για τον Team Red Miner?

5) Έχω με μια εβδομαδα mining βγάλει 0.01 etherium στο ethermine. Πότε γίνεται το payout στο wallet μου?

 

Σορυ αν σας κουρασα

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα lol miner για ETC και έδωσα wallet απο binance που έχω λογαριασμό. Δείχνει ότι δουλεύει, αλλά βάζοντας το wallet στην αρχική σελίδα etc.ethermine.org μου τα βγάζει όλα μηδεν!!! Δέν θα έπρεπε να δείχνει worker hashrate κτλ? Κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Κανείς να απαντήσει παιδιά??

Έχω κ γω μια asus strix  oc 5700xt.

Οποίο miner κ να δοκίμασα κ 10 διαφορετικές εκδόσεις amd driver όταν κάνω mining κρασαρει όποτε του γουστάρει...δεν έχει στάνταρ.αλλες φορές στο 5λεπτο άλλες φορές σε μια μέρα.

Δοκίμασα διάφορα settings στο wattman αλλά πάντα τα ίδια.

Core 1300-1500mh με voltage 0.750-1000mv.fan 100%

Memory clock 1746mh.δεν το πειράζω μέχρι να είναι stable.

Θερμοκρασία στις μνήμες ποτέ πάνω 84-86c.

Τι κάνω λάθος ρε παιδιά??

Αν βάλω το modded bios θα ισιωσουν τα πράγματα?

Στο pc παίζει κ ο μικρός games που κ που όταν δεν κάνει mining.

Με ποιον miner δοκιμαζεις? Βαλε nbminer βαλε το voltage στο 0.900 το core στο 1200 και τη vram στο 1778. Τα fans στο 40-50% και το power limit στο -15%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Έβαλα lol miner για ETC και έδωσα wallet απο binance που έχω λογαριασμό. Δείχνει ότι δουλεύει, αλλά βάζοντας το wallet στην αρχική σελίδα etc.ethermine.org μου τα βγάζει όλα μηδεν!!! Δέν θα έπρεπε να δείχνει worker hashrate κτλ? Κάνω κάτι λάθος?

περιμενε 10 λεπτα πρωτα μεχρι να φερει τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

περιμενε 10 λεπτα πρωτα μεχρι να φερει τιμες

Τίποτα ενώ δουλεύει μισή ώρα . Στο binace θέλει άλλο λογαριασμό για mining? Γιατί πατάω εκέι που λέει mining account αλλά δέν ανοίγει κάτι.

Επεξ/σία από alexx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει σεταρει κανείς το RaveOS;

Προσπαθώ να σετάρω μια 570 4GB για ETH. Χρησιμοποιώ Lol miner (latest). Το zombie mode ενεργοποιείται μόνο του ή θέλει να δώσω εγώ ρυθμίσεις; 

 

@alexx

Από το binance μόνο το wallet address θες. Είσαι σίγουρος ότι είναι οκ όπως το έγραψες στον miner;

Επεξ/σία από snips
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isaias1983 είπε

Κανείς να απαντήσει παιδιά??

Έχω κ γω μια asus strix  oc 5700xt.

Οποίο miner κ να δοκίμασα κ 10 διαφορετικές εκδόσεις amd driver όταν κάνω mining κρασαρει όποτε του γουστάρει...δεν έχει στάνταρ.αλλες φορές στο 5λεπτο άλλες φορές σε μια μέρα.

Δοκίμασα διάφορα settings στο wattman αλλά πάντα τα ίδια.

Core 1300-1500mh με voltage 0.750-1000mv.fan 100%

Memory clock 1746mh.δεν το πειράζω μέχρι να είναι stable.

Θερμοκρασία στις μνήμες ποτέ πάνω 84-86c.

Τι κάνω λάθος ρε παιδιά??

Αν βάλω το modded bios θα ισιωσουν τα πράγματα?

Στο pc παίζει κ ο μικρός games που κ που όταν δεν κάνει mining.

Μήπως το κομπο clock-voltage είναι off; Δοκίμασε κάτι τελείως χαλαρό όπως 900mv 1200mhz. Κάτι άλλο δε φαίνεται να είναι λάθος. DDU κάνεις όταν αλλάζεις drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα ddu σε safe mode.δοκιμασα διάφορες τιμές αλλά όχι κάτω από 1250 core clock να πω την αλήθεια.

Θα το δοκιμάσω κ αυτό....

Drivers από 20.4 μέχρι κ τους τελευταίουςbeta όλοι τα ίδια προβλήματα...

Κ δοκίμασα κ 5-6 miners....

Η κάρτα δεν έχει κανένα πρόβλημα κ στα πιο βαριά παιχνίδια...δεν ανεβάζει θερμοκρασίες...δεν κολλάει πουθενά...δεν κρασαρει ποτέ σε game..

 

ΥΣ: τροφοδοτικό seasonic gseries g650 με ένα καλώδιο που βγάζει 2*8pin για τη gpu...δεν δοκίμασα με δύο γτ έχω χάσει το δεύτερο καλώδιο...αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα αφού στα παιχνίδια δεν έχω...

Επεξ/σία από isaias1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση μου μαλλον δεν εφταιγε το oc ή το ιντερνετ. Με το που αλλαξα σε t rex (απο phoenix) εχω 0 stales (πορτοκαλι γραμμη)

thx @yiannis1991 που μου εδωσες την ιδεα για trex

image.png.0c185aa1381fadc0fa79d1c646fff203.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, DimitrisJimmys είπε

Έχει κάποιος να προτείνει overclock για asus 3090 strix γι mining ?

Με curve κλειδώνεις στο χαμηλότερο ρεύμα (τέρμα αριστερά δηλαδή) και μετά δοκίμαζε - 75 έως - 120 κάπου εκεί μέχρι μα έχεις ρολόι κάπου 1170mhz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...