Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την στιγμή η καλύτερη τιμή για μεταχειρισμένη είναι στα 1000 3060ti k 3070 και φεύγουν μετά από 5 λεπτά από όταν μπουν αγγελία για καινούργια skroutz δεν το συζητάμε έχουν πάει 1600 έλεος απλά και πλαίσιο έχει ουρά 5-6 μήνες τουλάχιστον δεν δέχονται άλλες παραγγελίες για την σειρά 30 σε 5-6 μήνες μου είπαν στο τηλέφωνο ίσως έχουν φτιάξει τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, apsou_ είπε

Να ρωτήσω και εγώ... ποια απο τις 3ς καρτες θα προτείνατε για mining?

3060ti ----> 700ευρω
3070 ----> 750ευρώ
3080  -----> 900ευρω

Θα συμφωνούσα και εγώ με το 3080 > 3060Ti > 3070 αλλά με μία προυπόθεση: Η 3080 να μην είναι Gigabyte, να μην είναι FE και να μην είναι φτηνή υλοποίηση των Zotac/Palit/Gainward γιατί όλες αυτές έχουν πρόβλημα με θερμοκρασίες της VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 3080 εννοείται αν κ δουλεύει σε πιο υψηλές θερμοκρασίες η απόδοση της είναι αρκετά πάνω από τις αλλες το ιδανικό να κρατούσες και τις 3 σε τέτοιες τιμές !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Θα συμφωνούσα και εγώ με το 3080 > 3060Ti > 3070 αλλά με μία προυπόθεση: Η 3080 να μην είναι Gigabyte, να μην είναι FE και να μην είναι φτηνή υλοποίηση των Zotac/Palit/Gainward γιατί όλες αυτές έχουν πρόβλημα με θερμοκρασίες της VRAM.

Αυτη είναι η κάρτα... "Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10G" και οι υπόλοιπες πάλι Gigabyte είναι...

Σχετικά με τα ημερήσια κέρδη κτλ μπορείτε να με ενημερώσετε? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σταθερά αυτή την στιγμή είναι κάπου στα 8 δολάρια βγάλε και το ρεύμα σ πάνω κάτω 6.5-7 δολάρια καθαρά αλλά όπως είπα αυτή την στιγμή μπορεί την άλλη βδομάδα να πιάνει 10 δολάρια την μέρα δν υπάρχει κάτι στάνταρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, apsou_ είπε

Αυτη είναι η κάρτα... "Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10G" και οι υπόλοιπες πάλι Gigabyte είναι...

Σχετικά με τα ημερήσια κέρδη κτλ μπορείτε να με ενημερώσετε? ευχαριστώ

Μπες στο nicehash και βαλε τις πιθανες καρτες σoυ για να παρεις εκτιμηση για profit.

Με 3080 προ λογαριάσμου Δεη και με χρηση του pc για gaming περιπου 3 ωρες ημερησιως εχω καπου στα 7 ευρω 

Επεξ/σία από IzAz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Johnnys20 είπε

Δεν είναι σταθερά αυτή την στιγμή είναι κάπου στα 8 δολάρια βγάλε και το ρεύμα σ πάνω κάτω 6.5-7 δολάρια καθαρά αλλά όπως είπα αυτή την στιγμή μπορεί την άλλη βδομάδα να πιάνει 10 δολάρια την μέρα δν υπάρχει κάτι στάνταρ 

 

7 λεπτά πριν, IzAz είπε

Μπες στο nicehash και βαλε τις πιθανες καρτες σoυ για να παρεις εκτιμηση για profit.

Με 3080 προ λογαριάσμου Δεη και με χρηση του pc για gaming περιπου 3 ωρες ημερησιως εχω καπου στα 7 ευρω 

Αρα για την 3080 με συντηρητική προσέγγιση το καθαρό κέρδος είναι περίπου 5 ευρώ άρα η απόσβεση θα γίνει σε περίπου 6μήνες. Επίσης απο αυτα που έχω διαβάσει εδώ παράγουμε ETH. όταν πάμε στο ΕΤΗ2 τι θα γίνει θα παράγουμε BTC (είναι αποδοτικό)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, apsou_ είπε

 

Αρα για την 3080 με συντηρητική προσέγγιση το καθαρό κέρδος είναι περίπου 5 ευρώ άρα η απόσβεση θα γίνει σε περίπου 6μήνες. Επίσης απο αυτα που έχω διαβάσει εδώ παράγουμε ETH. όταν πάμε στο ΕΤΗ2 τι θα γίνει θα παράγουμε BTC (είναι αποδοτικό)?

 

απαραδεκτο για μενα να επενδυεις ~1000-2000€ και να ερχεσαι εδω εκ των υστερων και να ρωτας τετοια πραγματα, γεγονος που φανερωνει οτι δεν εχεις ασχοληθει ουτε 5 λεπτα με το αντικειμενο και θες να σου κανουν μεταγγιση γνωσεων

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, apsou_ είπε

 

Αρα για την 3080 με συντηρητική προσέγγιση το καθαρό κέρδος είναι περίπου 5 ευρώ άρα η απόσβεση θα γίνει σε περίπου 6μήνες. Επίσης απο αυτα που έχω διαβάσει εδώ παράγουμε ETH. όταν πάμε στο ΕΤΗ2 τι θα γίνει θα παράγουμε BTC (είναι αποδοτικό)?

Καταρχας γειτσες.

Αν παμε στο eth2 ,αναγκαστικα θα πας σε καποιο αλλο νομισμα  πχ conflux αλλα δεν ειναι τοσο αποδοτικο. Το btc το ξεχνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apsou_ είπε

Αυτη είναι η κάρτα... "Gigabyte GeForce RTX 3080 Gaming OC 10G" και οι υπόλοιπες πάλι Gigabyte είναι...

Σχετικά με τα ημερήσια κέρδη κτλ μπορείτε να με ενημερώσετε? ευχαριστώ

Διόρθωση! η υλοποίηση της 3080 είναι αυτή "Zotac VGA GeForce RTX 3080 Gaming AMP Holo 10 GB" οπότε τι πιστεύεις να προχωρήσω με την 3080 ή να πάω σε 3060ti?

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

 

απαραδεκτο για μενα να επενδυεις ~1000-2000€ και να ερχεσαι εδω εκ των υστερων και να ρωτας τετοια πραγματα, γεγονος που φανερωνει οτι δεν εχεις ασχοληθει ουτε 5 λεπτα με το αντικειμενο και θες να σου κανουν μεταγγιση γνωσεων

Εδω και καιρό έχω διαβάσει πολλά πράγματα και στο insomnia και αλλού ομώς επειδή όλα είναι στη θεωρία (αφου δεν κάνω ακόμα mining) δεν είναι εύκολο να τα αφομοιώσεις. Οι κάρτες είχαν γίνει ομαδική παραγγελία και περισσεύει μια οπότε πρέπει να αποφασίσω αν θα την κρατήσω ή όχι. Εξού και οι πολλές ερωτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, apsou_ είπε

Διόρθωση! η υλοποίηση της 3080 είναι αυτή "Zotac VGA GeForce RTX 3080 Gaming AMP Holo 10 GB" οπότε τι πιστεύεις να προχωρήσω με την 3080 ή να πάω σε 3060ti?

Εδω και καιρό έχω διαβάσει πολλά πράγματα και στο insomnia και αλλού ομώς επειδή όλα είναι στη θεωρία (αφου δεν κάνω ακόμα mining) δεν είναι εύκολο να τα αφομοιώσεις. Οι κάρτες είχαν γίνει ομαδική παραγγελία και περισσεύει μια οπότε πρέπει να αποφασίσω αν θα την κρατήσω ή όχι. Εξού και οι πολλές ερωτήσεις...

Από που τις έχεις κάνει παραγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, apsou_ είπε

Διόρθωση! η υλοποίηση της 3080 είναι αυτή "Zotac VGA GeForce RTX 3080 Gaming AMP Holo 10 GB" οπότε τι πιστεύεις να προχωρήσω με την 3080 ή να πάω σε 3060ti?

Από Gigabyte 3080 μακριά. Κάνουν throttling στη μνήμη ακόμα και σε gaming σε στοκ κατάσταση. Σε mining θα είναι συνέχεια σε throttled κατάσταση με πεσμένο hashrate και υψηλές θερμοκρασίες.

Άρα η Zotac πολύ καλύτερα απο Giga αλλά και πάλι δεν είναι καμιά καλή υλοποίηση. Πάλι οι θερμοκρασίες θα είναι ανεβασμένες.

Θα έπαιρνα την 3080 για gaming και την 3060ti μουλάρι του mining.

Αυτά αν θες να έχεις εγγύηση. Αν δε σε απασχολεί η εγγύηση, αλλάζεις thermal pads και η 3080, οποιαδήποτε υλοποίηση, πετάει.

19 λεπτά πριν, apsou_ είπε

πρέπει να αποφασίσω αν θα την κρατήσω ή όχι.

🤣

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...