Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, icenex είπε

Προσωπικα σταματησα να κανω Mining απο χθες που μου ηρθε ο λογαριασμος Δεη, ειμαι με προγραμμα home enter δυστυχως δεν προλαβα με τα 0.10+ λεπτα αλλα με 0.18 και εκατσα κατω υπολογισα και τα παραπανω λεφτα που πληρωνω στο συνολο των kwh γιατι εξαιτιας του Mining ξεπερναω τις kwh που δικαιουμαι στο κοινωνικο τιμολογιο με αποτελεσμα να χανω την εκπτωση ανα kwh.

Ετσι που τα υπολογισα και τα λεφτα που πληρωνω παραπανω επειδη χανω το Κοινωνικο τιμολογιο μπαινω ουσιαστικα μεσα και δεν αξιζει χιλιες φορες τα λεφτα να τα διαθεσω κατευθειαν σε αγορα κρυπτο και ουτε θα ταλαιπωρω το pc.

Ειναι κανεις με 2070s να μου πει με σιγουρια ποσο καιει την ημερα γιατι εγω το εβγαλα στο περιπου μιας και δεν εχω μετρητη.Απλα πηγα μια φορα κατω στο ρολοι και την επομενη μερα την ιδια ωρα το ξαναμετρησα επειδη θα ελειπα μια ολοκληρη μερα και στο περιπου ειδα οτι καιει 5-6kwh Ημερησιως βεβαια και με τις υπολοιπες συσκευες στην πριζα ψυγειο κτλ.

Κοίτα αν παίξεις με hold νομίζω συμφέρει αρκεί να πουλήσεις εκεί στα 55 60 χιλιάρικα όταν πάει. Γιατί με τα 2 ευρώ τη μέρα είσαι ίσα βάρκα ίσα γυαλο με τα 18 λεπτά. 

Στο μεταξύ εμένα λήγει Οκτώβριο το enter με τα 0.105 λεπτα μέρας 7.8 νυχτερινό με 2040kw πλήρωσα 295 ευρώ ρεύμα με ρυθμιζόμενες το τετράμηνο με βγήκε 14.8 λεπτά η KW το pc καιει 4kw τη μέρα 56 λεπτά και βγάζει 1.5 ευρώ τελευταία 2ευρω. Από Οκτώβριο τέλος μάλλον που θα πάμε στο enter με το 18 λεπτο θα κοπεί και το eth οπότε μετά αγορά σε dip και ότι γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Inler είπε

SabotazNic γιατί τόσο παλιά έκδοση T-rex? 

 

18 λεπτά πριν, icenex είπε

Γιατι ετσι του αρεσει..Θα μπορουσε καλλιστα να λεγεται amstelnic :P :lol:

Γιατι βαριέμαι να ασχοληθώ. Σήμερα θα κάνω ένα restart λόγω drivers, οπότε θα ασχοληθώ και με αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοίτα αν παίξεις με hold νομίζω συμφέρει αρκεί να πουλήσεις εκεί στα 55 60 χιλιάρικα όταν πάει. Γιατί με τα 2 ευρώ τη μέρα είσαι ίσα βάρκα ίσα γυαλο με τα 18 λεπτά. 

Στο μεταξύ εμένα λήγει Οκτώβριο το enter με τα 0.105 λεπτα μέρας 7.8 νυχτερινό με 2040kw πλήρωσα 295 ευρώ ρεύμα με ρυθμιζόμενες το τετράμηνο με βγήκε 14.8 λεπτά η KW το pc καιει 4kw τη μέρα 56 λεπτά και βγάζει 1.5 ευρώ τελευταία 2ευρω. Από Οκτώβριο τέλος μάλλον που θα πάμε στο enter με το 18 λεπτο θα κοπεί και το eth οπότε μετά αγορά σε dip και ότι γίνει. 

Μα αυτο προσεξα οτι θα πρεπει να πουλησω οταν παει τουλαχιστον 60κ μπορει και παραπανω για να πεις οτι εβγαλα και ενα κερδος αλλα και αυτο στην δικη μου περιπτωση εξανεμιζεται λογω οτι χανω την εκπτωση του κοινωνικου τιμολογιου που σε κανονικες συνθηκες δεν θα το εχανα αρα μειον στο κερδος και απο εκεινα τα λεφτα που θα δωσω παραπανω εξαιτιας του Mining.Γιατι εκαψα συνολο 2100 και εστω πες οτι καιω 5 kwh καθαρα για το mining δηλαδη μιλαμε για 600 στο 4μηνο αρα σε κανονικες συνθηκες θα εκαιγα 1500 και δικαιουμαι 1700. Αρα 1500x0.045 που ειναι η εκπτωση συνολο 67.5 αρα θα ειχα χοντρικα μειον 70 ευρω στο λογαριασμο μου και τα χανω λογω οτι ξεπερναω τις kwh.Αρα αυτοματως αυτο σημαινει οτι αυτο το κοστος θα πρεπει να μετακυλησει στο mining.Οποτε οταν προσθεσω και το κοστος του ρευματος μπαινω μεσα και δεν αξιζει ασε που παιζει να χρειαζεται να πουλησω ακομη πιο ψηλα και απο τις 60κ για να πεις οτι εβγαλα.Συγκεκριμενα με ολα αυτα υπολογισμενα στο περιπου παντα εβγαλα οτι πληρωνω 55 το μηνα απο την τσεπη μου ενω βγαζω 49 και αυτα υπολογιζονται οτι ανεβηκε τωρα η τιμη δεν θελω να σκεφτω πως ητανε οταν βγαζαμε με το ζορι 1 ευρω την μερα.Με Λιγα λογια για να πεις οτι θα βγαλω τα διπλα λεφτα απο οσα εδωσα στο ρευμα θα πρεπει να πουλησω στις 90k+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Μα αυτο προσεξα οτι θα πρεπει να πουλησω οταν παει τουλαχιστον 60κ μπορει και παραπανω για να πεις οτι εβγαλα και ενα κερδος αλλα και αυτο στην δικη μου περιπτωση εξανεμιζεται λογω οτι χανω την εκπτωση του κοινωνικου τιμολογιου που σε κανονικες συνθηκες δεν θα το εχανα αρα μειον στο κερδος και απο εκεινα τα λεφτα που θα δωσω παραπανω εξαιτιας του Mining.Γιατι εκαψα συνολο 2100 και εστω πες οτι καιω 5 kwh καθαρα για το mining δηλαδη μιλαμε για 600 στο 4μηνο αρα σε κανονικες συνθηκες θα εκαιγα 1500 και δικαιουμαι 1700. Αρα 1500x0.045 που ειναι η εκπτωση συνολο 67.5 αρα θα ειχα χοντρικα μειον 70 ευρω στο λογαριασμο μου και τα χανω λογω οτι ξεπερναω τις kwh.Αρα αυτοματως αυτο σημαινει οτι αυτο το κοστος θα πρεπει να μετακυλησει στο mining.Οποτε οταν προσθεσω και το κοστος του ρευματος μπαινω μεσα και δεν αξιζει ασε που παιζει να χρειαζεται να πουλησω ακομη πιο ψηλα και απο τις 60κ για να πεις οτι εβγαλα.Συγκεκριμενα με ολα αυτα υπολογισμενα στο περιπου παντα εβγαλα οτι πληρωνω 55 το μηνα απο την τσεπη μου ενω βγαζω 49 και αυτα υπολογιζονται οτι ανεβηκε τωρα η τιμη δεν θελω να σκεφτω πως ητανε οταν βγαζαμε με το ζορι 1 ευρω την μερα.Με Λιγα λογια για να πεις οτι θα βγαλω τα διπλα λεφτα απο οσα εδωσα στο ρευμα θα πρεπει να πουλησω στις 90k+

Εχεις δικιο γιατι χανεις το κοινωνικο και εισαι και με το νεο enter. Κοβεις μαχαιρι το mining να παρεις το κοινωνικο γιατι εισαι μεσα με τα μπουνια δεν συμφερει με τιποτα. Πας φουλ για αγορα crypto περισσοτερες προοπτικες εχεις εκει. Μετα το pos του eth θα το κοψουμε οι περισσοτεροι το mining ειδικα οσοι παμε στα νεα τιμολογια το ρευμα ειναι αγκαθι μεγαλο. Εγω ακομα βγαινω γιατι δεν καιει η καρτα τιποτα και ειμαι στο παλιο enter αλλιως με τιποτα. Οσοι εχουν πολλες καρτες με τα νεα τιμολογια θα πληρωσουν τα μαλλιοκεφαλα τους. Εμεις με 1 καρτα παλι καλα ειμαστε να λεμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πλέον δεν αξίζει mining κάτι πέρα από 3χ00 FHR. Μετά θα έβαζα τις lhr/amd 5000 και 6000, και μετά όλες τις άλλες. 

Γενικά δείτε και να αναβαθμίσετε το psu σας. Από gold σε plat αν πάτε, είναι +2-3% efficiency και στο mining μπορεί να έχει διαφορά. Αν ένα 1000αρι gold (full load), καίει 1136, το plat κατευθείαν το κατεβάζει στα 1098, δλδ σχεδόν 40 watt/ώρα. Δεν είναι και λίγο. 

Μόλις τώρα, dream21 είπε

Άστο το ETH. Μιλώ για ETC - FLUX - ERGO

Δεν ισχύει για όλες τις κάρτες, κυρίως lhr (εκτός etc) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

RMX750 Corsair εχω gold συμφερει να παω σε plat με μια 6700xt? 

 

Επισης καποιος μπορει να δει το waves? Fake pump η εχει ακομα δρομο? Holdarw καποια εδω και 4 χρονια και λεω να τα τραβηξω αλλα δεν ξερω μην κανει οτι ανεβαινει και αλλο και παει τιποτα 100-200 ευρω το ενα γιατι ακομα ειναι χαμηλα στο market cap. Απο χθες ανεβηκε 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Γενικά πλέον δεν αξίζει mining κάτι πέρα από 3χ00 FHR. Μετά θα έβαζα τις lhr/amd 5000 και 6000, και μετά όλες τις άλλες. 

Γενικά δείτε και να αναβαθμίσετε το psu σας. Από gold σε plat αν πάτε, είναι +2-3% efficiency και στο mining μπορεί να έχει διαφορά. Αν ένα 1000αρι gold (full load), καίει 1136, το plat κατευθείαν το κατεβάζει στα 1098, δλδ σχεδόν 40 watt/ώρα. Δεν είναι και λίγο. 

Δεν ισχύει για όλες τις κάρτες, κυρίως lhr (εκτός etc) 

3060 LHR και 1660S είναι μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dream21 είπε

3060 LHR και 1660S είναι μια χαρά 

Μιας και το etc χρησιμοποιεί τον ίδιο αλγόριθμο, το eth για την ώρα παραμένει πιο κερδοφόρο από το etc. Αλλά, όπως θες. 

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

 

RMX750 Corsair εχω gold συμφερει να παω σε plat με μια 6700xt? 

 

Επισης καποιος μπορει να δει το waves? Fake pump η εχει ακομα δρομο? Holdarw καποια εδω και 4 χρονια και λεω να τα τραβηξω αλλα δεν ξερω μην κανει οτι ανεβαινει και αλλο και παει τιποτα 100-200 ευρω το ενα γιατι ακομα ειναι χαμηλα στο market cap. Απο χθες ανεβηκε 50%.

Ε αν το σύστημα σου καίει 300 watt σε mining (λέω παράδειγμα), το gold καίει 340 και το plat 329. Δηλαδή η διαφορά δεν ξέρω αν αξίζει για την αγορά ενός plat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μιας και το etc χρησιμοποιεί τον ίδιο αλγόριθμο, το eth για την ώρα παραμένει πιο κερδοφόρο από το etc. Αλλά, όπως θες. 

Ε αν το σύστημα σου καίει 300 watt σε mining (λέω παράδειγμα), το gold καίει 340 και το plat 329. Δηλαδή η διαφορά δεν ξέρω αν αξίζει για την αγορά ενός plat. 

Εδω μιλαμε για 146watt σε mining οποτε το plat θα καιει 140? Kλαιν αποσβεση σε μια 10ετια πανω κατω οπως το βλεπω. Για μεγαλες καταναλωσεις λογικα συμφερει ομως ειδικα με πολλες καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εδω μιλαμε για 146watt σε mining οποτε το plat θα καιει 140? Kλαιν αποσβεση σε μια 10ετια πανω κατω οπως το βλεπω. Για μεγαλες καταναλωσεις λογικα συμφερει ομως ειδικα με πολλες καρτες.

Ε ναι, για αυτό έδωσα παράδειγμα για 1000αρι. Ε και εγώ με 2 κάρτες, οριακά ίσως να το σκεφτόμουν. Είναι και καινούργιο το psu με εγγύηση, οπότε ίσως να μην χάσω πολλά στην αγορά του. 

Δεν έχω μετρήσει την κατανάλωση με μετρητή, αλλά είμαι στα 220 reported για gpu, +~100 τα υπόλοιπα. Δλδ το κέρδος μου θα είναι περίπου 10watt/ωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μιας και το etc χρησιμοποιεί τον ίδιο αλγόριθμο, το eth για την ώρα παραμένει πιο κερδοφόρο από το etc. Αλλά, όπως θες. 

Ισχύει Νίκο αυτό που λες αλλά προσωπικά εγώ το γύριζα σε ETC να μαζέψω καμία 40αρια κομμάτια σε 6 μηνες και αστα να κάθονται … Ποτέ δεν ξέρεις που θα βρεθεί σε 3-4 χρόνια , μπορεί να είναι στα 10$ το ένα αλλά μπορεί να είναι και στο 300$
Το δεύτερο Rig φουλ του Flux 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dream21 είπε

Ισχύει Νίκο αυτό που λες αλλά προσωπικά εγώ το γύριζα σε ETC να μαζέψω καμία 40αρια κομμάτια σε 6 μηνες και αστα να κάθονται … Ποτέ δεν ξέρεις που θα βρεθεί σε 3-4 χρόνια , μπορεί να είναι στα 10$ το ένα αλλά μπορεί να είναι και στο 300$
Το δεύτερο Rig φουλ του Flux 😉

Ναι, αλλά την ίδια στιγμή μπορείς να αλλάξεις τα eth για ETC και να βγάλεις περισσότερα 🤷

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...