Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα το πρωι προβληματιστηκα λιγο γιατι ειδα ενα airdrop του ETH(pow) στη Binance.....Βρε λες....?

 

ΥΓ)Να σταματησω,δε σταματαω, γιατι ειμαι οκ απο ρευματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, rallistas είπε

Σημερα το πρωι προβληματιστηκα λιγο γιατι ειδα ενα airdrop του ETH(pow) στη Binance.....Βρε λες....?

 

ΥΓ)Να σταματησω,δε σταματαω, γιατι ειμαι οκ απο ρευματα.

Οντως τι ειναι αυτο μπηκε και στον δικο μου λογαριασμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, icenex είπε

Οντως τι ειναι αυτο μπηκε και στον δικο μου λογαριασμο...

Δεν εχω δει και κανεναν να εχει σαφη απαντηση.

Αν οντως ειναι legit παρακλαδι του ETH, θα το γυρισω εκει το μηχανακι.

Ειμαι σκεπτικος γιατι διαβασα πολλα τις τελευταιες μερες που εθιξαν την αξιοπιστια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rallistas είπε

Δεν εχω δει και κανεναν να εχει σαφη απαντηση.

Αν οντως ειναι legit παρακλαδι του ETH, θα το γυρισω εκει το μηχανακι.

Ειμαι σκεπτικος γιατι διαβασα πολλα τις τελευταιες μερες που εθιξαν την αξιοπιστια του.

Χωρις να ειμαι σιγουρος το φτωχο μου το μυαλο, μου λεει οτι μαλλον καποιοι Miners κρατησαν ουσιαστικα το blockchain του pow, γιατι μου εδωσαν ακριβως το ιδιο ποσον που εχω σε eth.Αν ηταν scam-καινουργιο νομισμα τοτε δεν θα ειχα τιποτα προφανως και βασιζεται στο παλιο eth.Το κρατας η το στελνεις ιδου η απορια ουτως η αλλως μιλαμε για ψιχουλα αφου η τιμη δεν εχει καμια σχεση με το eth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τιμή 6-7$ δεν έχει νόημα να κάνεις EthPoW mining. Αν θεωρείς ότι θα ανέβουν, τα αγοράζεις. Ακόμα και το ETC με τιμή 29$ πάλι δεν αξίζει να το κάνεις mine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ETHW ειναι το παλιο blockchain του Ethereum.  Οταν εγινε το merge στην ουσια εγινε hard fork στην αλυσιδα.
Εκεινη την στιγμη δημιουργειται ενα snapshot και αυτοματα οποιος ειχε νομισματα στην παλια αλυσιδα εχει τα ιδια και στην καινουργια.
Η παλια βεβαια εγκαταλειπεται απο τους devs και αφηνεται στην τυχη της.
Μπορει καποια στιγμη να σβησει αλλα μπορει να παρει και αξια αν πχ βγει καποιο group και την στηριξει η whatever.

Και το ETC που σκαβεται αυτο ηταν. Η αρχικη αλυσιδα του Ethereum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MaXmaD είπε

Τα ETHW ειναι το παλιο blockchain του Ethereum.  Οταν εγινε το merge στην ουσια εγινε hard fork στην αλυσιδα.
Εκεινη την στιγμη δημιουργειται ενα snapshot και αυτοματα οποιος ειχε νομισματα στην παλια αλυσιδα εχει τα ιδια και στην καινουργια.
Η παλια βεβαια εγκαταλειπεται απο τους devs και αφηνεται στην τυχη της.
Μπορει καποια στιγμη να σβησει αλλα μπορει να παρει και αξια αν πχ βγει καποιο group και την στηριξει η whatever.

Και το ETC που σκαβεται αυτο ηταν. Η αρχικη αλυσιδα του Ethereum.

Κανείς δε θα κάνει μεταφορά ή πώληση eth που είχε πριν το merge σε EthPoW γιατί η αποτίμησή τους σε $$ είναι 1400 vs 10. Θα ήταν χαζός να το κάνει οποιοσδήποτε, αν θέλει ντε και καλά EthPow πουλάει 1 eth σε USDT και αγοράζει 140 ethpow. Και περιμένει να κάνει έστω ένα 10Χ στα 100$ το EthPow για να κονομήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Κανείς δε θα κάνει μεταφορά ή πώληση eth που είχε πριν το merge σε EthPoW γιατί η αποτίμησή τους σε $$ είναι 1400 vs 10. Θα ήταν χαζός να το κάνει οποιοσδήποτε, αν θέλει ντε και καλά EthPow πουλάει 1 eth σε USDT και αγοράζει 140 ethpow. Και περιμένει να κάνει έστω ένα 10Χ στα 100$ το EthPow για να κονομήσει.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η μαλλον εσυ δεν πρέπει να κατάλαβες πως ακριβώς λειτουργεί. 

Δεν σε ρωτάει κανεις αν θα κάνεις μεταφορά ή πώληση. Τα παλιά σου ETH δεν μετατρεπονται σε ETHW. Αντιγραφονται.

Οτι ειχες σε ETH το παιρνεις επί 2. Τωρα αν θες εσύ να τα πουλήσεις, να τα κρατήσεις, να μην τα διεκδικήσεις να τα έχεις στην κατοχή σου είναι άλλο καπέλο. Και τίποτα να μην κανεις παλι θα τα πάρεις. Σου ανήκουν. 

Τα προκοπής ανταλλακτηρια είναι υποχρεωμένα να στα δώσουν. Ακόμα και εκτός ανταλλακτηριου να τα έχεις, παλι τα διεκδικείς αναλογα με το πορτοφόλι που τα έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Τα προκοπής ανταλλακτηρια είναι υποχρεωμένα να στα δώσουν.

Το Coinbase δε μου τα έδωσε.

Τα Binance, Kraken και CoinEx μου τα έδωσαν κανονικά. Στα δύο τελευταία υπάρχουν και exchange pairs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η μαλλον εσυ δεν πρέπει να κατάλαβες πως ακριβώς λειτουργεί. 

Δεν σε ρωτάει κανεις αν θα κάνεις μεταφορά ή πώληση. Τα παλιά σου ETH δεν μετατρεπονται σε ETHW. Αντιγραφονται.

Οτι ειχες σε ETH το παιρνεις επί 2. Τωρα αν θες εσύ να τα πουλήσεις, να τα κρατήσεις, να μην τα διεκδικήσεις να τα έχεις στην κατοχή σου είναι άλλο καπέλο. Και τίποτα να μην κανεις παλι θα τα πάρεις. Σου ανήκουν. 

Τα προκοπής ανταλλακτηρια είναι υποχρεωμένα να στα δώσουν. Ακόμα και εκτός ανταλλακτηριου να τα έχεις, παλι τα διεκδικείς αναλογα με το πορτοφόλι που τα έχεις. 

Είσαι σίγουρος; Από τη στιγμή που θα κάνεις ένα transaction στο κανονικό eth, δε θα γίνει invalid το hash σου στο ethpow; Ή το ανάποδο; Τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο, αλλά πως γίνεται πρακτικά; Έχω πχ 10 eth σε ένα wallet, πχ Exodus, πως τα εμφανίζω ταυτόχρονα και σαν EthPow και σαν eth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις καταρχας αν το υποστηριζει το πορτοφολι. Το exodus πχ που διαβαζω εδω λεει οτι δεν θα κανει υποστηριξη.

https://support.exodus.com/article/2195-ethereum-merge-faqs#eth-pow

Κακως βεβαια, γιατι εγω το περιμενα. To Ledger αντιθετως, αφηνει να εννοηθεί οτι θα κανει υποστηριξη αργοτερα.
Απο την στιγμη ομως που εσυ κρατας τα private keys σου τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα αλλο πορτοφολι που τα υποστηριζει. Πχ το Metamask.

Θα κανεις import τα private keys στο Metamask, (προτεινω private keys και οχι το secret phrase) αφου το ορισεις να "κοιταει" την παλια αλυσιδα:

https://2miners.com/blog/how-to-add-ethw-to-metamask/

Θα τα δεις να εμφανιζονται στο πορτοφολι και απο εκει τα στελνεις οπου θες.

Σε οποιον δε τα εδωσε το ανταλλακτηριο δεν μπορει να κανει τιποτα καθως not your keys,not your Ethereum.
Οποιος δεν τα "διεκδικησει"-"παρει" ποτε απο δικο του wallet, απλα θα χαθουν στη ληθη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έλεγα να ξεκινήσω mining μιας και τη συγκεκριμένη περίοδο έχω μικρή χρέωση σε κατανάλωση ρεύματος. Θα μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει στο τι είναι VFM για ένα μικρό mine που στις σημερινές τιμές θα μεταφράζονταν σε τιμές 3-4 ευρώ ημερησίως αν υποθέσουμε ότι η κατανάλωση ρεύματος αντιστοιχεί στην ίδιο ποσό? Δηλαδή για κάθε 120 που minarete να καίει το πολύ 120 ευρώ ρεύμα.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η ουσία είναι οτι πλέον το mining σε μικρή κλίμακα σπιτιών ή μικρών δωματίων για λίγες κάρτες, πέθανε.

συμφέρει μόνο αν έχεις δωρεάν ρεύμα μέσω φωτοβολταϊκών ή άλλων ΑΠΕ.

με κλασσικό τιμολόγιο ρεύματος ακόμα και με το φθηνότερο, θα πληρώνεις περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...