Προς το περιεχόμενο

Mining


pascalia2
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

To topic είναι αυστηρά για το "τεχνικό" κομμάτι του Mining, για trading υπάρχουν τα Clubs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, xaristsel είπε

Καλησπέρα. Έλεγα να ξεκινήσω mining μιας και τη συγκεκριμένη περίοδο έχω μικρή χρέωση σε κατανάλωση ρεύματος. Θα μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει στο τι είναι VFM για ένα μικρό mine που στις σημερινές τιμές θα μεταφράζονταν σε τιμές 3-4 ευρώ ημερησίως αν υποθέσουμε ότι η κατανάλωση ρεύματος αντιστοιχεί στην ίδιο ποσό? Δηλαδή για κάθε 120 που minarete να καίει το πολύ 120 ευρώ ρεύμα.

 

Ευχαριστώ 

Δηλαδη, θες να κανεις mining χωρις κερδος? Για την ΔΕΗ θα τι εχεις να τρεχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...

Όλες οι LHR ήταν κλειδωμένες σε driver level και απο την έκδοση 522.25, η Nvidia ξέχασε το lock.

FYI,για να μήν ψάχνεις μεθόδους ξεκλειδώματος χωρίς να συντρέχει λόγος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Όλες οι LHR ήταν κλειδωμένες σε driver level και απο την έκδοση 522.25, η Nvidia ξέχασε το lock.

FYI,για να μήν ψάχνεις μεθόδους ξεκλειδώματος χωρίς να συντρέχει λόγος.

 

Οχι ρωταω για να ξερω σχετικα με τις μεταχειρισμενες LHR. Οποτε και αυτες κανονικα κανουν Mining, οποτε δε μπορω να ξερω αν καποια καρτα ειναι τελειως καθαρη απο τετοια κολπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Witcher1st είπε

Οχι ρωταω για να ξερω σχετικα με τις μεταχειρισμενες LHR. Οποτε και αυτες κανονικα κανουν Mining, οποτε δε μπορω να ξερω αν καποια καρτα ειναι τελειως καθαρη απο τετοια κολπα..

Τι κόλπα; Εδώ κάνανε mining κάρτες που βρέθηκαν ξανά στην συσκευασία τους και πουλήθηκαν απο το κατάστημα ως νέες/σφραγισένες + την σκόνη που μάζεψαν.

Αν ο πωλητής έχει την στοιχειώδη αξιοπρέπεια θα το αναφέρει, άλλα σε κάθε περίπτωση δέν έχει απολύτως καμία σημασία αν έκανε η κάρτα mining ή όχι. Πραγματικά έλεος με την φοβία που έχει μεταδοθεί! Αν η τιμή σου κάνει, η κάρτα δουλεύει και δέν μοιάζει σάν να έχει βγεί απο την κόπρο του Αυγεία, πάρ'την και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Τι κόλπα; Εδώ κάνανε mining κάρτες που βρέθηκαν ξανά στην συσκευασία τους και πουλήθηκαν απο το κατάστημα ως νέες/σφραγισένες + την σκόνη που μάζεψαν.

Αν ο πωλητής έχει την στοιχειώδη αξιοπρέπεια θα το αναφέρει, άλλα σε κάθε περίπτωση δέν έχει απολύτως καμία σημασία αν έκανε η κάρτα mining ή όχι. Πραγματικά έλεος με την φοβία που έχει μεταδοθεί! Αν η τιμή σου κάνει, η κάρτα δουλεύει και δέν μοιάζει σάν να έχει βγεί απο την κόπρο του Αυγεία, πάρ'την και τέλος.

Ποιο καταστημα πουλουσε τετοιες καρτες;

600+ ευρω για μεταχειρισμενη καρτα και χωρις εγγυηση, δε δινουν πολλοι πλεον, τετοια εποχη. 

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2022 στις 12:51 ΠΜ, Tenshi είπε

 

Αν ο πωλητής έχει την στοιχειώδη αξιοπρέπεια θα το αναφέρει, άλλα σε κάθε περίπτωση δέν έχει απολύτως καμία σημασία αν έκανε η κάρτα mining ή όχι. Πραγματικά έλεος με την φοβία που έχει μεταδοθεί! Αν η τιμή σου κάνει, η κάρτα δουλεύει και δέν μοιάζει σάν να έχει βγεί απο την κόπρο του Αυγεία, πάρ'την και τέλος.

Εγώ πάντως όταν προσπάθησα να πουλήσω μία 3070 μολις ανέφερα ότι έχει κανει mining κόβανε λάσπη όλοι🤣
Δεν πειράζει, μπορεί να μας ζεστάνει τις κρύες νύχτες του χειμώνα...

Στις 25/11/2022 στις 12:36 ΠΜ, Witcher1st είπε

Οχι ρωταω για να ξερω σχετικα με τις μεταχειρισμενες LHR. Οποτε και αυτες κανονικα κανουν Mining, οποτε δε μπορω να ξερω αν καποια καρτα ειναι τελειως καθαρη απο τετοια κολπα..

Και οι LHR μια χαρά μπορούσαν να κάνουν mine και με το κλείδωμα, είτε σε εναλλακτικά coins είτε σε eth με παράκαμψη (μερική) του limiter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Εγώ πάντως όταν προσπάθησα να πουλήσω μία 3070 μολις ανέφερα ότι έχει κανει mining κόβανε λάσπη όλοι🤣
Δεν πειράζει, μπορεί να μας ζεστάνει τις κρύες νύχτες του χειμώνα...

Eδω 6700xt στα 350 πριν μηνες ανεφερα εννοειται οτι εκανε λιγο καιρο mining την εδωσα τσαμπα ομως οταν επαιζε 600+ και το παιδι την χαρηκε παρα πολυ καινουργια πρακτικα παντα στους 55-60 βαθμους σε mining και σε gaming. Kαποιοι φοβουνται να παρουν καρτα mining ενω αν οντως προσεχεις θερμοκρασιες δεν εχει κανενα φοβο να παθει τιποτα. Περισσοτερο φοβος υπαρχει σε καποιον που κανει OC και την εχει μονιμα 80+ βαθμους για 3 4 ωρες τη μερα παρα να δουλευει μονιμα στους 55 με 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω δεί κάρτα απο gamer, που σιχαίνεσαι να την ακουμπήσεις και κάρτα απο miner, που την έχει "λιώσει" άλλα οπτικά και λειτουργικά είναι πένα.

Σε κάθε περίπτωση όσοι δοκίμασαν να πουλήσουν και δέν ευδοκίμησε η συναλλαγή, δέν χάθηκε και ο κόσμος.Μερικοί νομίζουν πως είσαι στην ανάγκη,ξυπνάει το βαλκανικό αίμα (παίζουν ακορντεόν οι ρομά απο πίσω) και νομίζουν πως θα την πάρουν για φραγκοδίφραγκα ...γιατί έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Προσωπικά έχω δεί κάρτα απο gamer, που σιχαίνεσαι να την ακουμπήσεις και κάρτα απο miner, που την έχει "λιώσει" άλλα οπτικά και λειτουργικά είναι πένα.

Σε κάθε περίπτωση όσοι δοκίμασαν να πουλήσουν και δέν ευδοκίμησε η συναλλαγή, δέν χάθηκε και ο κόσμος.Μερικοί νομίζουν πως είσαι στην ανάγκη,ξυπνάει το βαλκανικό αίμα (παίζουν ακορντεόν οι ρομά απο πίσω) και νομίζουν πως θα την πάρουν για φραγκοδίφραγκα ...γιατί έτσι.

Υπαρχουν και αυτοι υπαρχουν και οι πωλητες που βαζουν καρτες πανω απο την τιμη της καινουργιας απο ολα εχει ο μπαξες που λενε. Με λογικη τιμη ο πωλητης θα την πουλησει αμεσα. Πηρα 8 9 μηνυματα δεν την εβαλα αγγελια αλλα στο θεμα εδω κανεις δεν με εκανε παζαρι καποιοι μου εδιναν και παραπανω για να την παρουν τοτε. Την εδωσα ομως στο πρωτο παιδι που εστειλε την εταξα που λενε και δεν ειπα οχι για να τη δωσω αλλου 50 ευρω παραπανω. Δεν ασχολουμαι με αγγελιες σχεδον καθολου αλλα οταν κατι πουλησω θελω να ειμαι σωστος σε ολα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Υπαρχουν και αυτοι υπαρχουν και οι πωλητες που βαζουν καρτες πανω απο την τιμη της καινουργιας απο ολα εχει ο μπαξες που λενε. Με λογικη τιμη ο πωλητης θα την πουλησει αμεσα. Πηρα 8 9 μηνυματα δεν την εβαλα αγγελια αλλα στο θεμα εδω κανεις δεν με εκανε παζαρι καποιοι μου εδιναν και παραπανω για να την παρουν τοτε. Την εδωσα ομως στο πρωτο παιδι που εστειλε την εταξα που λενε και δεν ειπα οχι για να τη δωσω αλλου 50 ευρω παραπανω. Δεν ασχολουμαι με αγγελιες σχεδον καθολου αλλα οταν κατι πουλησω θελω να ειμαι σωστος σε ολα. 

Δεκτόν,άλλα η πώληση/αγορά λειτουργεί αμφίδρομα. Θέλω να είμαι σωστός όπως θέλω και ο άλλος να είναι κύριος στην συναλλαγή.Βασικά όχι θέλω...το απαιτώ!

Και όχι,δέν θα την δώσω στον πρώτο που την έταξα.Θα την δώσω στον ποιο συνεννοήσιμο άνθρωπο. Μπορεί να έχει ουσιαστικά κλείσει η συμφωνία,να έχω ανταλλάξει δεκάδες μηνύματα και να μου ζητάνε σκόντο κυριολεκτικά ώρες πρίν την συνάντηση. Αυτόματα κόκκινη κάρτα και περνάω στον επόμενο.

/offtopic

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tenshi είπε

Δεκτόν,άλλα η πώληση/αγορά λειτουργεί αμφίδρομα. Θέλω να είμαι σωστός όπως θέλω και ο άλλος να είναι κύριος στην συναλλαγή.Βασικά όχι θέλω...το απαιτώ!

Και όχι,δέν θα την δώσω στον πρώτο που την έταξα.Θα την δώσω στον ποιο συνεννοήσιμο άνθρωπο. Μπορεί να έχει ουσιαστικά κλείσει η συμφωνία,να έχω ανταλλάξει δεκάδες μηνύματα και να μου ζητάνε σκόντο κυριολεκτικά ώρες πρίν την συνάντηση. Αυτόματα κόκκινη κάρτα και περνάω στον επόμενο.

/offtopic

 

Αα ναι εκει ειναι αλλη ιστορια. Σε μενα εγινε η καταθεση και την ιδια μερα απογευμα την εστειλα που ανοιξαν τα ελτα. Αν κλεισατε και σε λεει ιστοριες εκει εννοειται το σκεφτεσαι να τη δωσεις αλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hln3 είπε

Εγώ πάντως όταν προσπάθησα να πουλήσω μία 3070 μολις ανέφερα ότι έχει κανει mining κόβανε λάσπη όλοι🤣
Δεν πειράζει, μπορεί να μας ζεστάνει τις κρύες νύχτες του χειμώνα...

Και οι LHR μια χαρά μπορούσαν να κάνουν mine και με το κλείδωμα, είτε σε εναλλακτικά coins είτε σε eth με παράκαμψη (μερική) του limiter

Εγω πάντως όταν έλιωνα στο BDO, το pc έκλεισε μετά από ενάμιση χρόνο, και η κάρτα γι'αυτόν τον ενάμιση χρόνο τραβούσε 250w δίνοντας τα εσώψυχα της... 

Με mining δούλευε για 1 χρόνο full undervolted με 60% fans, κατανάλωση στο 1/3 από αυτήν που είχε κατά την διάρκεια heavy gaming και γενικά το core καθότανε... 

Αν κάτι θα με ανησυχούσε για αγορά gpu από miner είναι τα fans που οι περισσότεροι τα δουλεύουν μόνιμα, στο τέρμα. 

Συνήθως μόλις μπουν στην κλασική ξαπλωτή θέση στο κουτί αρχίζουν οι θόρυβοι και τα rattles... 

Deal breaker Αν Με ρωτάς... 💔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...