Προς το περιεχόμενο

courier τωρα


Θοδωρής005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερω πως υπαρχουν καθυστερησεις απο κουριερ αλλα μπορει να μου πει καποιοε υπαρχουν καθυστερησεις πανω απο 2 εβδομαδες σε κουριερ γιατι θελω να παρω κατι πραγματα που μου ειναι αναγκαια και δεν θελω να ερθουν τελος του μηνα εχει καποιος καμια παραγγελια που περιμενει και ποσο χρονο σας εχει παρει ?? ευχαριστω παρακαλω απαντηστε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν λες αναγκαία τι εννοείς; Και αν είναι αναγκαία, δεν έχει περισσότερη λογική να πας να τα παραλάβεις από ένα κατάστημα στην περιοχή σου; Και πριν το click away, έτσι αγόραζα και δεν μου είπε κανένας "δεν μπορώ να σου παραδώσω, μόνο courier".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω 1 παραδειγμα εχω, εστειλα Αργος κατι 3 Δεκεμβριου με Ελτα Κουριερ....Ακομα να φτασει.....

Εδω απο τον Κωτσοβολο αγορασα κατι πραγματα (και εκανα και καλο τζιρο) την Πεμπτη, ε ακομα να ερθουν (μου ειπαν βεβαια σε 8 ημερες αλλα καταλαβαινεις τι γινεται για να λενε 8 ημερες).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ελτα courier εχουν χασει τελειως τη μπαλα, νομιζω οτι δε παραλαμβανουν καν δεματα μεχρι την αλλη δευτερα.

Στη ΔΙΚΗ ΜΟΥ περιπτωση και στη ΔΙΚΗ ΜΟΥ περιοχη ACS και ΓΕΝΙΚΗ εχουν μικρες (κατω των 5 εργασιμων) καθυστερησεις. Speedex 2 βδομαδες. DHL/UPS κανονικα παραδωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

τα ελτα courier ειχαν σταματησει για καποιες μερες.τωρα που για μια βδομαδα σταματαει και το Click away αστα να πανε.

μεχρι 8 Ιανουαριου (Παρασκευη) δε παραλαμβανουν νεα δεματα. Δηλαδη ξεκινανε να ξαναπαραλαμβανουν τη Δευτερα  11/1

https://www.cnn.gr/ellada/story/248131/h-elta-courier-stamata-tis-paralaves-mexri-tis-8-ianoyarioy-logo-fortoy-ergasias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 Δεκ μου εστειλαν καρτα γραφικων απο Θεσσαλονικη και ηρθε την Τριτη, 29. Επισης δεμα απο αμαζον εφτασε Ελλαδα, Τεταρτη 30, και την Πεμπτη μου ηρθε μηνυμα οτι δεν γινονται παραδοσεις στην περιοχη μου και παρελαβα Σαββατο.

Γενικα επειδη ρωτησα το παιδι της speedex (που εφερε την καρτα) και μου ειπε οτι Αθηνα ειναι το προβλημα, στα ΚΔ της καθε εταιρειας (πχ acs αν δεν δεις οτι εφυγε απο Hub Π ΡΑΛΛΗ δεν εχει ξεκινησει για την περιοχη σου. Αν το δεις αυτο το status, επομενη εργασιμη θα το εχεις (εκτος αν μιθλαμε για δυσπροσιτη περιοχη)) 

3 λεπτά πριν, nikolakisTheGreat είπε

Στις μεταφορικές πρέπει να πας εσύ να πάρεις το πακέτο και σε πολλούς δε βολεύει.

Αυτο νομιζω ειναι αναλογα το τι θα πληρωσεις και ποσο εχεις υπομονη να στο φερουν. Πχ επαρχια δεν περιμενεις καθε μερα να ερχονται να αφηνουν δεματα οι μεταφορικες. Συνηθως εχουν ξεχωριστα δρομολογια για καθε μερα της εβδομαδας. 

Παντως και με μεταφορικη που παρελαβα (μου το εφεραν), πρεπει το καταστημα να το εστειλε 24 Δεκ και εγω παρελαβα 29 Δεκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, nikolakisTheGreat said:

και ετοιμαζόμουν να ανοίξω θέμα για να ρωτήσω.

Οι καθυστερήσεις καλά κρατούν ακόμα ε; Οι μεταφορικές έχουν τα ίδια χάλια; Γιατί μπορώ να επιλέξω για κάτι που θέλω και μεταφορική. Νομίζω είναι καλύτερη επιλογη.

Στις μεταφορικές πρέπει να πας εσύ να πάρεις το πακέτο και σε πολλούς δε βολεύει.

όσες φορές (αρκετές) μου στέλναν κάτι με μεταφορική, πήγαινα εγω να το πάρω.

Να προτιμήσω μεταφορική;

Παιζουν καλυτερα απλα  παιζει να χρειαστει να πας να το παρεις εσυ.και εμεις εδω που δουλευω για μερικα πραγματα παιξαμε με μεταφορικη για να ειναι πολυ λιγοτερες οι ημερες και οχι να ειμαστε με βαρκα την ελπιδα.

και εξαρτατε αν μπορει το καταστημα να στειλει με μεταφορικη κτλ.

8 minutes ago, fredd0 said:

μεχρι 8 Ιανουαριου (Παρασκευη) δε παραλαμβανουν νεα δεματα. Δηλαδη ξεκινανε να ξαναπαραλαμβανουν τη Δευτερα  11/1

https://www.cnn.gr/ellada/story/248131/h-elta-courier-stamata-tis-paralaves-mexri-tis-8-ianoyarioy-logo-fortoy-ergasias

Θα πεσει ωραιο γελιο παλι ολα θα πιταρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή μετακομίζω σε λίγες ημέρες και θέλω να αγοράσω κούτες, αμπαλάζ, αεροπλαστ κτλ, τα συγκεκριμένα μαγαζιά είναι ανοικτά για παραλαβή από εκεί; Τα κουριερ θα αργησουν αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μεταφορικη δεν ειχα (μεγαλες) καθυστερησεις, εκτος απο leroy merlin. Κατα τ'αλλα 2 παλετες ηρθαν η μια σε 1 εργασιμη και η αλλη σε 3. Ειχες επιλογη παραλαβη απο Βοτανικο (για Αθηνα) η παραδωση σπιτι με σχετικα μικρη εξτρα χρεωση και στη δικη μου περιπτωση τα εφεραν σε 2 εργασιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κούριερ Θεσσαλονίκη, μιας που είχα παραλαβές από σχεδόν όλες τις εταιρείες αυτές τις μέρες:

 

  • Πακέτο από Λάρισα με ACS έκανε 4 εργάσιμες  - 7 ημερολογιακές μέσα στα Χριστούγεννα (υποθέτω ότι 25-26-27 δεν εργάζονταν) 
  • Άλλο πακέτο, ίδια ημερομηνία, πάλι ACS, κόλλησε κάποιες μέρες στο διαμετακομιστικό της Αθήνας. Έκανε 9 εργάσιμες - 14 ημερολογιακές και το παραλάβαμε Κυριακή.
  • Easy Mail από Ελευσίνα, 2 εργάσιμες 
  • Speedex από Λάρισα, μέσα σε 12 ώρες έφτασε στο διαμετακομιστικό της Θεσσαλονίκης. (Εξαιρετικό tracking btw). Με την Speedex όμως παίζει το εξής: Καλούν και προτρέπουν να περάσεις να παραλάβεις από το κατάστημα τους γιατί η κατ' οίκον παράδοση έχει καθυστέρηση.
  • Με Γενική Ταχυδρομική έτυχε να έχω παράδοση μόνο μέσα στον μεγάλο χαμό με την Black Friday. Είχε κάνει 3 εργάσιμες από Ελευσίνα. (Υπολογίζω ως 1η εργάσιμη την ημέρα που ξεκίνησαν πάλι να δέχονται παραλαβές. Υπήρχαν άλλες 3-4 εργάσιμες που τους περίμεναν να ανοίξουν πάλι).
  • Ο Κωτσόβολος έχει βάλει δικά του οχήματα και τους πωλητές του να κάνουν τις παραδόσεις. Δύο παραγγελίες που είχα, έκαναν 2-3 εργάσιμες. 

 

Πέρα από ΕΛΤΑ Courier που πέταξαν λευκή πετσέτα, γενικά νομίζω καλά τσουλάει η κατάσταση, τουλάχιστον εκτός Αττικής και ίσως και εκτός ACS. 

 

Αν κάποιος έχει κάτι πρώτης ανάγκης και το βιάζεται, μπορεί να συζητήσει με την εταιρεία μήπως γίνει αποστολή με ΚΤΕΛ. Περίμενα κάτι βιταμίνες και προσφέρθηκε ο εισαγωγέας να μου τις στείλει δωρεάν με ΚΤΕΛ για να μην καθυστερήσουν. To αρνητικό εδώ, προφανώς, είναι ότι πρέπει να πας να τις παραλάβεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εγω 1 παραδειγμα εχω, εστειλα Αργος κατι 3 Δεκεμβριου με Ελτα Κουριερ....Ακομα να φτασει.....

Εδω απο τον Κωτσοβολο αγορασα κατι πραγματα (και εκανα και καλο τζιρο) την Πεμπτη, ε ακομα να ερθουν (μου ειπαν βεβαια σε 8 ημερες αλλα καταλαβαινεις τι γινεται για να λενε 8 ημερες).

Εγώ πάλι που μένω Άργος, ένα μικρό δέμα από Ρόδο με απλό ταχυδρομείο έκανε μια βδομάδα.. Φαντάσου, πιο γρήγορα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Εγώ πάλι που μένω Άργος, ένα μικρό δέμα από Ρόδο με απλό ταχυδρομείο έκανε μια βδομάδα.. Φαντάσου, πιο γρήγορα χαχα

Φταιει ο φορτος σε καθε υποκαταστημα, εδω Δυτικη Αττικη πχ γινεται πανικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω επαρχία, από αλλες περιοχές εφταναν σε 2-3 μέρες, από Αθήνα αργούν πολύ, πχ παρελαβα χτες δεμα που είχε σταλει 1μήνα πριν (στα κεντρικα της περιοχής μου εφτασε την Παρασκευή και χτες που είχαν δρομολόγιο για εδω το πήρα). με απλό ταχυδρομείο, γενική και acs, τα ίδια σε όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...