Προς το περιεχόμενο

Ο Elon Musk έγινε ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Εν το μεταξύ, σε αυτό το κείμενο μας αναλύεις το πως οι πλούσιοι είναι καθάρματα και για να διατηρήσουν τον πλούτο τους ή θα χαντακωσουν τους εργαζόμενους, ή τους πελάτες, ή το κράτος (που αν έχουμε όντως δημοκρατία, κράτος=ο λαός). Και μετά απορούμε γιατί μπορεί ένα κομμάτι του λαού να μισεί τους πλούσιους και να ακούει αυτούς που προτάσσουν πολιτικές εναντίον τους.

Πουθενά δεν περιέγραψα τους πλούσιους ως καθάρματα, αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα περασμένο προφανώς από ιδεολογικά φίλτρα. Ούτε πιστεύω ότι κάνουν κάτι ανήθικο.

Οταν ο άλλος σου λέει, θα σε φορολογήσω 100 ευρώ παραπάνω από ότι πέρσι, ο επιχειρηματίας λέει οκ το τελικό προϊόν θα κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω. Που είδες το λάθος; Αν θέλεις ως καταναλωτής δεν αγοράζεις και πάει η εταιρία για κλείσιμο. Νίκησες.

Αυτο που λέω είναι απλό. Δεν υπάρχει τρόπος να φορολογήσεις τους πλούσιους, μετακυλούν το κόστος της φορολογίας στα έξοδα της εταιρίας και στους μισθούς τους. Είναι δικαίωμα τους. Όσοι υπόσχονται ότι φορολογούν τους πλούσιους, ψεύδονται, ξέρουν καλά ότι φορολογούν τον τελικό καταναλωτή. Δεν έχει σημασία αν φορολογούν επιχειρηματία , γιατρό, δικηγόρο, πάντα το κόστος μεταφέρεται. Η ιδέα ότι θα φορολογήσεις για παράδειγμα με 80% τα κέρδη κάποιου και αυτός θα είναι οκ είναι γελοίο.

Οσα πολιτικά καθεστώτα πήραν με την βία, απλά κατέστρεψαν την οικονομική δραστηριότητα και κάνανε όλη την χώρα φτωχότερη. Τώρα εσυ μπορείς να αισθάνεσαι ηθικά ανώτερος και αυτό είναι δικαίωμα σου, δεν κάνει όμως αυτό  τους πλούσιους καθάρματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, merphi είπε

Πουθενά δεν περιέγραψα τους πλούσιους ως καθάρματα, αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα περασμένο προφανώς από ιδεολογικά φίλτρα. Ούτε πιστεύω ότι κάνουν κάτι ανήθικο.

Οταν ο άλλος σου λέει, θα σε φορολογήσω 100 ευρώ παραπάνω από ότι πέρσι, ο επιχειρηματίας λέει οκ το τελικό προϊόν θα κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω. Που είδες το λάθος; Αν θέλεις ως καταναλωτής δεν αγοράζεις και πάει η εταιρία για κλείσιμο. Νίκησες.

Αυτο που λέω είναι απλό. Δεν υπάρχει τρόπος να φορολογήσεις τους πλούσιους, μετακυλούν το κόστος της φορολογίας στα έξοδα της εταιρίας και στους μισθούς τους. Είναι δικαίωμα τους. Όσοι υπόσχονται ότι φορολογούν τους πλούσιους, ψεύδονται, ξέρουν καλά ότι φορολογούν τον τελικό καταναλωτή. Δεν έχει σημασία αν φορολογούν επιχειρηματία , γιατρό, δικηγόρο, πάντα το κόστος μεταφέρεται. Η ιδέα ότι θα φορολογήσεις για παράδειγμα με 80% τα κέρδη κάποιου και αυτός θα είναι οκ είναι γελοίο.

Οσα πολιτικά καθεστώτα πήραν με την βία, απλά κατέστρεψαν την οικονομική δραστηριότητα και κάνανε όλη την χώρα φτωχότερη. Τώρα εσυ μπορείς να αισθάνεσαι ηθικά ανώτερος και αυτό είναι δικαίωμα σου, δεν κάνει όμως αυτό  τους πλούσιους καθάρματα.

 

Ουσιαστικά μιλάμε για θέμα αντίληψης, σε επίπεδο ακόμα και του αν έχουν νόημα οι λέξεις (protip: δεν έχουν, τουλάχιστον όχι τόσο δεδομένο όσο θεωρούμε).

Αυτό ισχύει από το αν είναι κάποιος κάθαρμα ή όχι, μέχρι το τι είναι"δικαίωμα". Ειδικά το δεύτερο. Γιατί έχουν "δικαίωμα" οι πλούσιοι να μετακυλούν το κόστος της φορολογίας. Ποιος τους το έδωσε; Γιατί, αν αφήσουμε στην άκρη την ιδέα του "god given rights" των συντηρητικών, αυτός ο κάποιος μάλλον ήταν άνθρωπος με συμφέροντα, όπως όλοι μας.

Αυτά τα "δικαιώματα" μπορούν εύκολα να καταργηθούν, ή να δημιουργηθούν άλλα νέα "δικαιώματα".

Στην τελική πάντως, σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη, οι πλούσιοι είναι καθάρματα, το οποίο παραδόξως ισχύει όσο ακριβώς ισχύει και το ότι δεν είναι καθάρματα (σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη).

 

Θα ήθελα να σχολιάσω επιπλέον το κομμάτι όπου σαν καταναλωτής δεν αγοράζω κάτι και κλείνει η εταιρία. Το ακούω συχνά, ειδικά με την έκφραση "voting with your wallet". Μου φέρνει στο μυαλό μια όμορφη εικόνα δημοκρατίας, όπου όλοι οι πολίτες, ως καταναλωτές, έχουμε μια ψήφο. Το πορτοφόλι μας!

Μετά βέβαια συνειδητοποιώ ότι η ψήφος δεν είναι το πορτοφόλι μας, αλλά τα χρήματα μέσα σε αυτό, και ότι κάποιοι έχουν μια ψήφο ενώ άλλοι ένα εκατομμύριο ψήφους, και άρα ο δημοκρατικός έλεγχος της αγοράς είναι απλά μια φάρσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, lofi είπε

Είναι ενας πολύ έξυπνος άνθρωπος προφανως και με το παραπανω, αλλα το κομμάτι του ειναι το επικοινωνιακό προφανως και του αρεσει να το παιζει tony stark φαση αλλα η πικρη αληθεια ειναι οτι εχει εκμεταλευτει αλλους ανθρωπους και το εργο τους φουλ, οπως εφαγε την τεσλα μεσα απο τα χερια των πραγματικων  ιδιοκτητων που την ξεκινησαν σαν ιδεα, καποια στιγμη οταν θα βγει και αυτο το σκανδαλο δεν θα δειχνει τοσο χαζο τετοιου ειδους σχολιο. Συγνωμη στα fanboys του musk :P 

Ειχα διαβάσει μια βιογραφια του και όντως υπήρχαν απόψεις οτι ισως έκλεψε ιδεες. Κυριως για το ίντερνετ με δορυφόρους. Για την τεσλα δε θυμάμαι να έκλεψε την ιδέα τους. Αν εχεις κανα λινκ στείλε. 

Πάντως οι συνεργασίες ειναι τρομερα πολυπλοκες παιδιά. Τρομερα. Δυσκολες και πολυπλοκες οπως μια μεγάλη μακροχρόνια σχέση. Εχω κανει 4-5 συνεργασιες σε μεγαλα πρότζεκτ με φίλους και συνεργάτες και πάντα απο ενα σημείο και μετα άρχιζαν να αλλάζουν τα λόγια τους και να αποκτούν παράλογη συμπεριφορά με παράλογη δικαιολογία του τύπου αφου ηταν δικια μου η ιδέα οτι πω εγω θα κανεις κτλ κτλ. Δεν ξέρουμε σε μεγάλο βαθμό πολλοί να επικοινωνούμε και καταλήγουμε να εκμεταλευομαστε τους άλλους χωρίς να το θέλουμε.

Πριν αποκτήσω προσωπικη εμπειρία στο θεμα, έβλεπα ταινίες οπως το the social network που κατηγορεί τον ζουκερμπεργκ οτι έκλεψε την ιδέα του Facebook και αμέσως ένιωθα οτι μάλλον έχει κανει κατι λάθος. Τωρα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε το κανω αυτο. Αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι εχει ειπωθεί δεν μπορούμε με τίποτα να ξέρουμε ποιος κορόιδεψε ποιον. Η επικοινωνία ειναι μια μεγάλη αλυσίδα, αν σπάσει ενας κρίκος μετα γίνονται εκτροχιασμοι απτο πουθενά. Δεν σημαίνει τίποτα αν μια ιδέα ή μια υλοποίηση αλλαξει χέρια. Δεν δηλώνει απαραίτητα απατη, μπορεί ναχε το καθε δικαίωμα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Ειχα διαβάσει μια βιογραφια του και όντως υπήρχαν απόψεις οτι ισως έκλεψε ιδεες. Κυριως για το ίντερνετ με δορυφόρους. Για την τεσλα δε θυμάμαι να έκλεψε την ιδέα τους. Αν εχεις κανα λινκ στείλε. 

Πάντως οι συνεργασίες ειναι τρομερα πολυπλοκες παιδιά. Τρομερα. Δυσκολες και πολυπλοκες οπως μια μεγάλη μακροχρόνια σχέση. Εχω κανει 4-5 συνεργασιες σε μεγαλα πρότζεκτ με φίλους και συνεργάτες και πάντα απο ενα σημείο και μετα άρχιζαν να αλλάζουν τα λόγια τους και να αποκτούν παράλογη συμπεριφορά με παράλογη δικαιολογία του τύπου αφου ηταν δικια μου η ιδέα οτι πω εγω θα κανεις κτλ κτλ. Δεν ξέρουμε σε μεγάλο βαθμό πολλοί να επικοινωνούμε και καταλήγουμε να εκμεταλευομαστε τους άλλους χωρίς να το θέλουμε.

Πριν αποκτήσω προσωπικη εμπειρία στο θεμα, έβλεπα ταινίες οπως το the social network που κατηγορεί τον ζουκερμπεργκ οτι έκλεψε την ιδέα του Facebook και αμέσως ένιωθα οτι μάλλον έχει κανει κατι λάθος. Τωρα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε το κανω αυτο. Αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι εχει ειπωθεί δεν μπορούμε με τίποτα να ξέρουμε ποιος κορόιδεψε ποιον. Η επικοινωνία ειναι μια μεγάλη αλυσίδα, αν σπάσει ενας κρίκος μετα γίνονται εκτροχιασμοι απτο πουθενά. Δεν σημαίνει τίποτα αν μια ιδέα ή μια υλοποίηση αλλαξει χέρια. Δεν δηλώνει απαραίτητα απατη, μπορεί ναχε το καθε δικαίωμα 

https://cleantechnica.com/2017/04/27/martin-eberhard-marc-tarpenning-founders-tesla-talk-evs/

Σίγουρα συμφωνώ απόλυτα ειδικά στο κομμάτι της συνεργασίας κτλπ , απλά ο Musk είναι ένας άνθρωπος που χειρίζεται τα επικοινωνιακά απίστευτα καλά αυτό είπα, δεν είναι ούτε ο φοβερός εφευρέτης ούτε τίποτα παρόμοιο. Απο προσωπική εμπειρία επειδή τυχαίνει να έχω δικό μου άνθρωπο που έχει δουλέψει Space x και πλέον έχει απομακρυνθεί εντελώς αυτή ήταν και η προσωπική του άποψη και γενικά ότι ο Elon Musk έχει φοβερό ανθρώπινο δυναμικό σε θέμα Skillset στον κάθε τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Ουσιαστικά μιλάμε για θέμα αντίληψης, σε επίπεδο ακόμα και του αν έχουν νόημα οι λέξεις (protip: δεν έχουν, τουλάχιστον όχι τόσο δεδομένο όσο θεωρούμε).

Αυτό ισχύει από το αν είναι κάποιος κάθαρμα ή όχι, μέχρι το τι είναι"δικαίωμα". Ειδικά το δεύτερο. Γιατί έχουν "δικαίωμα" οι πλούσιοι να μετακυλούν το κόστος της φορολογίας. Ποιος τους το έδωσε; Γιατί, αν αφήσουμε στην άκρη την ιδέα του "god given rights" των συντηρητικών, αυτός ο κάποιος μάλλον ήταν άνθρωπος με συμφέροντα, όπως όλοι μας.

Αυτά τα "δικαιώματα" μπορούν εύκολα να καταργηθούν, ή να δημιουργηθούν άλλα νέα "δικαιώματα".

Στην τελική πάντως, σύμφωνα με τη δική μου αντίληψη, οι πλούσιοι είναι καθάρματα, το οποίο παραδόξως ισχύει όσο ακριβώς ισχύει και το ότι δεν είναι καθάρματα (σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη).

 

Θα ήθελα να σχολιάσω επιπλέον το κομμάτι όπου σαν καταναλωτής δεν αγοράζω κάτι και κλείνει η εταιρία. Το ακούω συχνά, ειδικά με την έκφραση "voting with your wallet". Μου φέρνει στο μυαλό μια όμορφη εικόνα δημοκρατίας, όπου όλοι οι πολίτες, ως καταναλωτές, έχουμε μια ψήφο. Το πορτοφόλι μας!

Μετά βέβαια συνειδητοποιώ ότι η ψήφος δεν είναι το πορτοφόλι μας, αλλά τα χρήματα μέσα σε αυτό, και ότι κάποιοι έχουν μια ψήφο ενώ άλλοι ένα εκατομμύριο ψήφους, και άρα ο δημοκρατικός έλεγχος της αγοράς είναι απλά μια φάρσα.

Εντάξει τώρα μην το ξεφτιλίσουμε, τι είναι κάθαρμα, ποιος ορίζει το δικαίωμα, τι είναι η ζωή, τι είναι η φύση κτλ.

Η πραγματικότητα έχει δώσει απαντήσεις σχετικά με το τι είναι δικαίωμα κάθε επιχειρηματία και τι όχι. Λόγο δουλειάς (software engineer) παρακολουθώ από πολύ κοντά τα τεκταινομενα στην καλιφορνια και την Silicon Valley. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει πολύ μεγάλη πίεση από τους πολιτικούς (οι περισσότεροι λίγο αριστερότερα από τα αριστερά) για να φορολογήσουν και να βάλουν κανόνες στα πάντα, από τα δέντρα στις αυλές των εταιριών μέχρι και καθορίσουν τα γενετικά όργανα των μελών των διοικητικών συμβουλίων. Και εδώ δένει το ποιος δίνει και ποιος παίρνει αυτά τα δικαιώματα απο τους επιχειρηματιες που ανέφερες προηγουμένος.

Αποτελεσμα; Μαζική έξοδος. Hewlett Packard, Oracle, Tesla ειναι μερικές από τις χιλιάδες εταιρίες που φύγανε από την καλιφορνια μόνο πέρσι. Morgan Stanley, Goldman Sachs, Barclays μεταφέρουν σιγά σιγά τα γραφεία εκτός νέας Υόρκης. Μόλις πριν 3 δεκαετίες το ίδιο έγινε με το Detroit. Στις πολιτικές που λένε ας τους αρμεξουμε, οι επιχειρήσεις απαντάνε με το να φύγουν προς πιο πράσινες κοιλάδες. Χάσανε οι πολιτειες τα φορολογικα έσοδα από τις επιχειρήσεις και από τους εργαζόμενους τους.

Αυτα τα φορολογικά πειράματα γίνανε ξανά και ξανά τον τελευταίο αιώνα σε δεκάδες χώρες. Τα αποτελέσματα είναι πάντα ίδια.

Καλό αποτέλεσμα έχουμε μόνο όταν η σχέση επιχειρήσεων, κράτους και πολιτών είναι συμβιωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικες φορες δεν απορω καθολου που μερικοι εχουνε γινει <<λεφταδες>>.

κυκλοφορει πολυ ασχετοσυνη και τελικα δεν κανει σε κανεναν μας καλο. (δεν βγαζω το εαυτο μου απεξω)

ο αλλος ρωταει γιατι μετακυλουν το κοστος παρακατω,

γιατι μπορουνε φιλε μου.

κανε εσυ μια επιχειρηση και δωσε τζαμπα στον λαο.

τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, merphi είπε

Αυτα τα φορολογικά πειράματα γίνανε ξανά και ξανά τον τελευταίο αιώνα σε δεκάδες χώρες. Τα αποτελέσματα είναι πάντα ίδια.

Καλό αποτέλεσμα έχουμε μόνο όταν η σχέση επιχειρήσεων, κράτους και πολιτών είναι συμβιωτικη.

Υπερβάλεις λίγο, χώρες όπως η Γαλλία ή το Βέλγιο είχαν παραδοσιακά υψηλές φορολογίες (σε επίπεδο που στις ΗΠΑ θα θεωρούνταν κάτι παρόμοιο ως βίαιος "κομμουνισμός"), αλλά δεν ήταν ποτέ αποτυχημένες (ίσα ίσα, είναι από τις καλύτερες χώρες για να ζεις).

7 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

Ο αλλος ρωταει γιατι μετακυλουν το κοστος παρακατω,

γιατι μπορουνε φιλε μου.

κανε εσυ μια επιχειρηση και δωσε τζαμπα στον λαο.

τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα.

Δεν ρωτάω το γιατί. Ναι, είναι προφανές το γιατί. Η ερώτηση είναι γιατί να μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Υπερβάλεις λίγο, χώρες όπως η Γαλλία ή το Βέλγιο είχαν παραδοσιακά υψηλές φορολογίες (σε επίπεδο που στις ΗΠΑ θα θεωρούνταν κάτι παρόμοιο ως βίαιος "κομμουνισμός"), αλλά δεν ήταν ποτέ αποτυχημένες (ίσα ίσα, είναι από τις καλύτερες χώρες για να ζεις).

Δεν ρωτάω το γιατί. Ναι, είναι προφανές το γιατί. Η ερώτηση είναι γιατί να μπορούν.

Το ιδιο λεμε φιλε μου, γιατι μπορουνε.αυτος ειναι ο λογος. αν δεν μπορουσανε δεν θα <<ανοιγανε>> το μαγαζι.

σε καταλάβαινω οπως καταλαβαινω τον οποιονδηποτε εχει αυτες καταβολες, αλλα ετσι δουλευει το συστημα.

την επομενη φορα μην ρωτας σε ενα φορουμ, μπες μεσα στην πρωτη εταιρια που θα δεις και σφιξτους τα χαλιναρια.

φιλικα παντα, μην παρεξηγηθουμε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Makatsoras είπε

Το ιδιο λεμε φιλε μου, γιατι μπορουνε.αυτος ειναι ο λογος. αν δεν μπορουσανε δεν θα <<ανοιγανε>> το μαγαζι.

σε καταλάβαινω οπως καταλαβαινω τον οποιονδηποτε εχει αυτες καταβολες, αλλα ετσι δουλευει το συστημα.

την επομενη φορα μην ρωτας σε ενα φορουμ, μπες μεσα στην πρωτη εταιρια που θα δεις και σφιξτους τα χαλιναρια.

φιλικα παντα, μην παρεξηγηθουμε κιολας.

Δεν είναι μόνο προσωπική η αντιμετώπιση, να "στρώσω" εγώ μια εταιρία, ή πέντε ή εκατό. Είναι συστημικό το θέμα, και πολύ σωστά αναφέρεις "έτσι δουλεύει το σύστημα".

Το σύστημα όμως δεν είναι κάτι μονόπλευρο. Η αγορά συνυπάρχει με το κράτος, τους καταναλωτές, και διάφορες εξουσίες. Αυτό που μου λέτε, ουσιαστικά είναι πως η νομοθετική εξουσία υπάρχει μόνο και μόνο για να νομοθετεί ότι επιβάλουν οι αγορές. Αλλιώς δεν δικαιολογείται να μην υπάρχουν κανόνες και οι πλούσιοι απλά να "μπορούν" να παρακάμπτουν κάθε κανόνα.

Αλλά αυτό δεν φαίνεται να ισχύει σε άλλους τομείς της ζωής. Αν χρησιμοποιήσω συγκεκριμένες ουσίες θα πάω φυλακή. Αν δεν φοράω ζώνη ή κράνος θα πληρώσω αυστηρά πρόστιμα. Η νομοθετική εξουσία φαίνεται και να θέλει και να μπορεί να περιορίσει τις δραστηριότητες που κρίνει ως επιβλαβείς για την κοινωνία. Κι όμως, αν η συσσώρευση του πλούτου φαίνεται να επηρεάζει προς το κακό την κοινωνία, η νομοθετική εξουσία φαίνεται να μην "μπορεί" να κάνει κάτι για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, eko13 είπε

Μα πως? Ο Μπάμπης από τα Πατήσια και η Σούλα από τα Πετράλωνα έλεγαν ότι είναι απατεώνας και πουλάει αέρα κοπανιστο!! Σας γλέντα ο Ελον!!

Άστους να λένε τους να μην πω. Ο άνθρωπος αυτός μας έδωσε:

1) Πάμφθηνα ηλεκτρικά αυτοκίνητα που συναντάμε σήμερα σε κάθε σπίτι και όχι μόνο σε πλούσιες χώρες με τόνους επιδοτήσεων από πίσω και χρήμα για πέταμα και φιγούρα σε γκατζετιές.

2) Τεχνολογίες να ελέγχουμε συσκευές με το μυαλό μας(neuralink).

3) Μηχανές που σκέφτονται όπως εμείς και οδηγούν αυτοκίνητα εντελώς αυτόνομα αξιολογώντας μόνα τους κάθε κατάσταση.

4) Χριστούγεννα και Πάσχα στο διάστημα με την Space X.

Αληθινά προϊόντα που τα παραγγέλνεις σήμερα και αύριο είναι στην πόρτα σου. Όχι μαλακ... τώρα.

Να ναι καλά μόνο η πολιτική των μηδενικών επιτοκιών των Κεντρικών Τραπεζών και το QE να στηρίζει τέτοιους οραματιστές όπως ο Musk, αυτούς που βγάζουν σχιστολιθικό πετρέλαιο χωρίς ούτε μια μέρα θετικής ταμειακής ροής, αυτούς που ταΐζουν και ντύνουν ανθρώπους με bitcoin και κρύπτο κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τύπος ειναι τρελός , έχει σορτάρει την ίδια του την μετοχή λέγοντας οτι ειναι πολυ υπερτημημενη ΛΟΛ! πραγματικά πιστεύω ότι αυτός ο τύπος θα χρεοκοπήσει όχι από την  βλακεία του άλλα από το όραμα του !

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Makatsoras said:

τωρα εγω γιατι ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα κλαψουνε για αυτο το νομισμα.

αλλα απο την αλλη τι ξερω εγω.

Σιγουρα καποιοι θα κλαψουνε. Παντα καποιος κλαίει. Ετσι ειναι η ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ZELDA είπε

Ο τύπος ειναι τρελός , έχει σορτάρει την ίδια του την μετοχή λέγοντας οτι ειναι πολυ υπερτημημενη ΛΟΛ! πραγματικά πιστεύω ότι αυτός ο τύπος θα χρεοκοπήσει όχι από την  βλακεία του άλλα από το όραμα του !

Shorting θα ηταν οχι αν εχει ανακοινώσει ότι είναι υπερτιμημένη αλλά εάν όντως είχε πάρει short θέση στην Tesla, το οποίο είναι πρακτικά αδύνατον να το κάνει ο ίδιος. 

Είναι υπερτιμημένη η μετοχή και το αναγνωρίζει. Εντελώς στοχαστική είναι η αξία της και μπορεί όντως να crasharei ανα πάσα στιγμή. Το να crashaρει η μετοχή της δεν θα σημαίνει απολύτως τίποτα για το τι θα κάνει η εταιρεία στο μέλλον. Απλώς ο κόσμος αυτή τη στιγμή ανταλλάζει την μετοχή αυτή σε μια τιμή που αναλογεί σε ένα μέλλον όπου 9/10 οικογένειες έχουν Τέσλα. 

O Michael Burry (του Big Short) τον συμβούλεψε να πουλήσει κομμάτι των μετοχών του δεδομένου ότι αναπόφευκτα θα πέσουν. Εγώ αν ημουν ο Ελον τώρα θα ζήταγα να πουλήσω ένα κομμάτι των μετοχών μου (με ό,τι αντίκτυπο θα είχε αυτό στην τιμή). Αλλά αυτός είναι ένας από τους χιλιάδες λόγους που εγώ δεν είμαι ούτε θα γίνω ποτέ Έλον.

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...