Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Μπραβο αυτο εψαχνα πριν..😅

και το περιεγραφα όπως ο Κωνσταντίνου το προφιτερολ.

 

profiterol_476677064.jpg

      Καλά , ούτε και το bayonet είναι σωστό αλλά είναι ότι πιο κοντινό ........... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, and_64 είπε

Ωραίο bluehour + κίνηση στα σύννεφα! Το λεω πολύ καιρό αλλά δεν εχω πάει λιπάσματα ακομα...

Σφραγισαν την "είσοδο" στο εργοστάσιο που μπαίναμε και μεσα είδα...

Τέλος ότι βγαλαμε βγαλαμε απο μέσα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι ηταν επικίνδυνα . Παντα να εχετε στο μυαλό σας οτι το ποσοστό βλακείας είναι ιδιαίτερα μεγάλο στον πλυθησμό , ποτε μην κρίνουμε απο τον εαυτό μας .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, babisskg είπε

   Λίγο προσοχή στα βιδωτά after market hoods ...... πω , πω ..... hoods ..... εκτός του ότι είναι επικίνδυνα για το lens thread , δεν είναι σωστά σχεδιασμένα και μπορεί τ προβληθούν μέσα στο κάδρο .

Υπάρχουν 3 τύποι Μπάμπη. Αν κάνεις σωστή επιλογή, δεν υπάρχει πρόβλημα. Tele , normal , wide. 

 

794712-4.jpg

 

Vello_LHN_HN3_Lens_Hood_for_140975674800

 

Metal-Screw-in-Lens-Hood-standards-wide-

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Ναι γιατι ηταν επικίνδυνα . Παντα να εχετε στο μυαλό σας οτι το ποσοστό βλακείας είναι ιδιαίτερα μεγάλο στον πλυθησμό , ποτε μην κρίνουμε απο τον εαυτό μας .

Ναι ήτανε..ειχα πετύχει ποσες φορές μικρά παιδάκια εκει μέσα...

 

Τι αλλες επιλογές εχουμε για κατι τέτοιο Αθήνα και τριγύρω..εγκαταλελειμμένα κτιρια κλπ..

Μονο το Σανατοριο στη Πάρνηθα ξέρω αλλα δεν εχω μπει ποτέ εκει μέσα. 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Μονο το Σανατοριο στη Πάρνηθα ξέρω αλλα δεν εχω μπει ποτέ εκει μέσα. 

Ειχα μπει εγω στο ισογειο πριν 2-3 χρονια δεν θα ελεγα οτι αξίζει τον κοπο, βανδαλισμένο εντελώς, παρα πολλά σπασμένα γυαλιά κατω και προσωπικά δεν ήθελα να ανεβω σκαλες γιατι δεν φαίνονταν σε καλή κατάσταση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχουν 3 τύποι Μπάμπη. Αν κάνεις σωστή επιλογή, δεν υπάρχει πρόβλημα. Tele , normal , wide. 

 

794712-4.jpg

 

Vello_LHN_HN3_Lens_Hood_for_140975674800

 

Metal-Screw-in-Lens-Hood-standards-wide-

 

 

 

    Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός ότι βάζοντας ένα φίλτρο μπροστά στον φακό , αυτό αυξάνει την απόσταση προς τα εμπρός φυσικά , ενώ στην συνέχεια το βιδωτό lens hood , θα βιδωθεί πλέον στο φίλτρο  με αποτέλεσμα να βγαίνει αρκετά πιο μπροστά κι' έτσι να προβάλλεται μέσα στο καρέ . Όχι ολόκληρο , αλλά στις γωνίες σίγουρα . Ένα τύπου bayonet , το οποίο σχεδιάστηκε για να κουμπώνει περιμετρικά του φακού δεν έχει ποτέ τέτοια ζητήματα . 

   Εννοείται πως μπορούμε να κάνουμε crop στην εικόνα , αφαιρώντας τα κακώς κείμενα , πάντως και οπτικά είναι ενοχλητικό , να βλέπεις μέσα στο κάδρο σου , μέσω viewfinder , να προβάλλεται κάτι τέτοιο .

   Επιπλέον , τυχόν χτύπημα του lens hood , κάτι συνηθισμένο , έχει τον φόβο να προκαλέσει ζημία στο lens thread .

    Συν μία " ψεσινή " από την D610 με τον Tokina 19 - 35 f/3.5 - 4.5 . Για την εστίαση απευθύνθηκα σε γνωστό μέντιουμ , ώστε να μου φανερώσει την κατάλληλη γωνία για την λήψη .

sketch-1639410959085.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός ότι βάζοντας ένα φίλτρο μπροστά στον φακό , αυτό αυξάνει την απόσταση προς τα εμπρός φυσικά , ενώ στην συνέχεια το βιδωτό lens hood , θα βιδωθεί πλέον στο φίλτρο  με αποτέλεσμα να βγαίνει αρκετά πιο μπροστά κι' έτσι να προβάλλεται μέσα στο καρέ .

Με ποιό φακό συγκεκριμένα έχεις πρόβλημα ; Παλιοί φακοί που δεν είχαν μπαγιονέτ φίλτρο ,  είχαν δικά τους βιδωτά , ειδικής σχεδίασης . Έχω δοκιμάσει στον 50afd και στον 70-210 afd και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, βιδωμένα πάνω από φίλτρο uv που έχω για προστασία. Έχω δοκιμάσει και generic φίλτρα, σε άλλους παλιούς φακούς από φιλμάτες και δεν είχα επίσης πρόβλημα. Πρέπει να το κυνηγήσεις για να σκάσει το πρόβλημα. Π.χ. αν βάλεις το πρώτο από τα 3 που έβαλα σε φωτογραφίες παραπάνω , σε ευρυγώνια φακό , τότε οκ , σίγουρα θα σου βινιετάρει το μισό κάδρο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
_DSC8511

 

Edit. : μαυρο χαλι φαίνεται απο κινητό...

Και με αλλες, περισσότερο στις "σκουρες" τα κανει θάλασσα...

Δεν ξέρω πως και απο που τις βλέπετε.. αλλα στην οθόνη στο pc δεν είναι έτσι 😅

Πωπω τραγική δείχνει αυτή. 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Με ποιό φακό συγκεκριμένα έχεις πρόβλημα ; Παλιοί φακοί που δεν είχαν μπαγιονέτ φίλτρο ,  είχαν δικά τους βιδωτά , ειδικής σχεδίασης . Έχω δοκιμάσει στον 50afd και στον 70-210 afd και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, βιδωμένα πάνω από φίλτρο uv που έχω για προστασία. Έχω δοκιμάσει και generic φίλτρα, σε άλλους παλιούς φακούς από φιλμάτες και δεν είχα επίσης πρόβλημα. Πρέπει να το κυνηγήσεις για να σκάσει το πρόβλημα. Π.χ. αν βάλεις το πρώτο από τα 3 που έβαλα σε φωτογραφίες παραπάνω , σε ευρυγώνια φακό , τότε οκ , σίγουρα θα σου βινιετάρει το μισό κάδρο . 

     Ναι , στον Tokina 19 - 35 έβαλα βιδωτό μπροστά από το φίλτρο και έβγαινε μέσα στο κάδρο , ΟΚ ....... πάντως και στον 75 - 300 που έχει το δικό του βιδωτό μπροστά από το φίλτρο τον ακουμπάω με φόβο , διότι μία στραβή θα παρασύρει το lens thread .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...