Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/12/2021 στις 9:36 ΜΜ, Ntinlanden είπε

Μετά οταν πουλησα τον κιτ φακο και προχώρησα σιγα σιγα σε καποιους αλλους έφυγαν και τα φιλτρα ωστε να παω στα νεα μου mm, 77mm. Το οτι δεν ειδα διαφορά με εβαλε σε σκεψεις τι να πάρω..μαλλον κακως πηρα δυο hoya, θα ειχα καθαρισει με τα μισά χρήματα με 2 tianya και θα εκανα τη δουλειά μου μια χαρα πιστεύω..

καλημέρα,  αν και είναι εκτός του αντίστοιχου θέματος (το ρώτησα κι εκεί) αυτά τα  w- tianya πού έχεις αγοράστηκαν τυχόν  από Αθήνα;  τα βλέπω μόνο Θεσσαλονίκη..  με βλέπω να δοκιμάζω και κάτι σε σταθερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, NickSyk είπε

καλημέρα,  αν και είναι εκτός του αντίστοιχου θέματος (το ρώτησα κι εκεί) αυτά τα  w- tianya πού έχεις αγοράστηκαν τυχόν  από Αθήνα;  τα βλέπω μόνο Θεσσαλονίκη..  με βλέπω να δοκιμάζω και κάτι σε σταθερό..

Καλημέρα!

Ναι..απο εκει το ειχα πάρει και εγώ..δεν υπήρχε Αθήνα σε φωτομαγαζο..

Δεν ειδα κάτι παράξενο παντως σε σχέση με ενα hoya οταν ειχα τα δυο 67αρια (mm) 

Γιατί να δοκιμάσεις σταθερό..αν δεν έχεις θέματα με το μεταβλητο για ποιο λόγο;...

 

Άσχετο/σχετικο.. τα δυο 77αρια που έχω τα χρησιμοποιώ και στον 16-80 με step down δακτυλίδι (γιατι ειναι 72mm) αλλα έτσι δε μπορω να βαλω το hood..και εχω την εντύπωση οτι χανω λιγο σε contrast? (?)..

 

Επίσης σίγουρα προστατεύει οσο να πεις το hood απο διάφορα εκει που στήνουμε..

 

Αν δεν ειχε μπει το μικρόβιο της αναβάθμισης στη μέση θα ειχα παρει και δυο 72αρια για εκείνον..σίγουρα tianya οχι ξανα hoya για πιο οικονομικα..

Στις 11/12/2021 στις 9:41 ΠΜ, konkarien είπε

Καλημέρα.

Δεν έχω καταλάβει τεχνικά,αυτά τα φίλτρα τα ND,για πιο λόγο τα χρησιμοποιούμε.

Γιατί να θέλεις πχ να κόψεις 10 stop;

Αν και σου απάντησαν αναλυτικά πιο πριν και σε κατατοπισαν, να βάλω και ενα παράδειγμα, ημέρα, μεσημέρι με κάθετο ήλιο, αν και κρυμμένος πίσω απο καλη συννεφιά δεν εφτανε ουτε το 10αρι (nd 1000) για μακρα εκθεση.. 3 sec μου έδινε. Αν εβαζα και το 6αρι απο πανω θα επερνα λιγο παραπανω. 

Θα μου πεις πήγαινε αλλη ώρα και αυτο ειναι το πιο σωστό, ωστε να κανεις τη ληψη σου πιο ενδιαφέρον αλλα δεν γινόταν γιατι δε θα ξαναπήγαινα εκει! Πιο πολυ ως παράδειγμα το βαζω.

Οπότε εκανα 3 λήψεις και τις στακαρα μετά στο photoshop ωστε να φανεί η κίνηση καπως στα σύννεφα. 

 

_DSC8001-Edit_copy_4160x2773.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, NickSyk είπε

καλημέρα,  αν και είναι εκτός του αντίστοιχου θέματος (το ρώτησα κι εκεί) αυτά τα  w- tianya πού έχεις αγοράστηκαν τυχόν  από Αθήνα;  τα βλέπω μόνο Θεσσαλονίκη..  με βλέπω να δοκιμάζω και κάτι σε σταθερό..

    Αν δεν βιάζεσαι , από Κίνα μέσω eBay , όμως βλέπω ότι άρχισαν να εξαφανίζονται και από εκεί . Εμφανίστηκαν νέες εκδόσεις pro σε καλές τιμές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

ιατί να δοκιμάσεις σταθερό..αν δεν έχεις θέματα με το μεταβλητο για ποιο λόγο;...

 

Άσχετο/σχετικο.. τα δυο 77αρια που έχω τα χρησιμοποιώ και στον 16-80 με step down δακτυλίδι (γιατι ειναι 72mm) αλλα έτσι δε μπορω να βαλω το hood..και εχω την εντύπωση οτι χανω λιγο σε contrast?

..για να δω πως συμπεριφέρεται το σταθερό στα ίδια στοπ, και αν με σταθερό μπορεί να φορεθεί στους φακούς μου (δυο 77mm) το  hood , δεν το γνωρίζω αυτό.. τώρα με το μεταβλητό της walimex  δεν γίνεται.

 

44 λεπτά πριν, babisskg είπε

Αν δεν βιάζεσαι , από Κίνα μέσω eBay , όμως βλέπω ότι άρχισαν να εξαφανίζονται και από εκεί . Εμφανίστηκαν νέες εκδόσεις pro σε καλές τιμές .

καλημέρα, όχι δεν βιάζομαι αλλά καταλαβαίνεις , λόγω παλιάς σχολής (και ηλικιακά).. αν γίνεται θέλω να το βλέπω κάτι πριν, έστω και φθηνό..

 από χθεσινή δοκιμή  με το walimex με υψηλό κυματισμό και δυνατό αέρα. f11, 1.3 sec , iso 70 , 24mm και περίπου 4 στοπ μείωση φωτεινότητας.. α... κι είχα ξεχάσει να κλείσω και  το vr στον φακό.. 

DSC_1312_01.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NickSyk είπε

..για να δω πως συμπεριφέρεται το σταθερό στα ίδια στοπ, και αν με σταθερό μπορεί να φορεθεί στους φακούς μου (δυο 77mm) το  hood , δεν το γνωρίζω αυτό.. τώρα με το μεταβλητό της walimex  δεν γίνεται.

 

καλημέρα, όχι δεν βιάζομαι αλλά καταλαβαίνεις , λόγω παλιάς σχολής (και ηλικιακά).. αν γίνεται θέλω να το βλέπω κάτι πριν, έστω και φθηνό..

 από χθεσινή δοκιμή  με το walimex με υψηλό κυματισμό και δυνατό αέρα. f11, 1.3 sec , iso 70 , 24mm και περίπου 4 στοπ μείωση φωτεινότητας.. α... κι είχα ξεχάσει να κλείσω και  το vr στον φακό.. 

DSC_1312_01.jpg

   Μην μιλάτε μπροστά μου για ηλικίες ........ με πληγώνετε ......... 🤣🤣🤣 .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NickSyk

Ναι δεν μπαίνει το hood με μεταβλητό; Δεν το ήξερα αυτό. 

Με τα σταθερά (και τα 67mm και τα 77mm) στον ανάλογο φακό, στα mm του δηλ, μπαίνει κανονικά. Χρήσιμο και βολικο. 

Το tianya ουτε και εγω το ειδα, να το πιασω στο χερι μου..  αλλα και τα hoya που επιασα σε φωτομαγαζο παλι δεν μπορείς να τα δεις εκτος απο τη συσκευασία..ειναι σφραγισμένα και δεν ανοίγει το καπάκι..

Ενα κουτί θα δεις..

 

Χμ..μερικες φορες εχω παρατηρήσει οτι το εχω ξεχασει και εγω ανοικτο το vr..έχεις παρατηρήσει τίποτα παράξενο; 

Νομίζω μερικες φορες ίσως οντως να τα εχει κανει μανταρα..άλλες όχι..

Καπου είχε παρει το ματι μου οτι ο 16-80 έχει και tripod mode και τάχα μου δεν εμπλέκεται όταν είναι επάνω σε τριποδο (δεν ανιχνεύει κίνηση) αλλά δεν βασίζομαι σε αυτό και το κλείνω. Αν το θυμηθώ 😅

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

@NickSyk

Ναι δεν μπαίνει το hood με μεταβλητό; Δεν το ήξερα αυτό. 

Με τα σταθερά (και τα 67mm και τα 77mm) στον ανάλογο φακό, στα mm του δηλ, μπαίνει κανονικά. Χρήσιμο και βολικο. 

Το tianya ουτε και εγω το ειδα, να το έπιασα στο χερι μου.  αλλα και τα hoya που επιασα σε φωτομαγαζο παλι δεν μπορείς να τα δεις εκτος απο τη συσκευασία..ειναι σφραγισμένα και δεν ανοίγει το καπάκι..

 

Χμ..μερικες φορες εχω παρατηρήσει οτι το εχω ξεχασει και εγω ανοικτο το vr..έχεις παρατηρήσει τίποτα παράξενο; 

Νομίζω μερικες φορες ίσως οντως να τα εχει κανει μανταρα..άλλες όχι..

Καπου είχε παρει το ματι μου οτι ο 16-80 έχει και tripod mode και τάχα μου δεν εμπλέκεται όταν είναι επάνω σε τριποδο (δεν ανιχνεύει κίνηση) αλλά δεν βασίζομαι σε αυτό και το κλείνω. Αν το θυμηθώ 😅

      Μπαίνει το hood αλλά θα γίνεις ταχυδακτυλουργός ........ 

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Καλημέρα!

Ναι..απο εκει το ειχα πάρει και εγώ..δεν υπήρχε Αθήνα σε φωτομαγαζο..

Δεν ειδα κάτι παράξενο παντως σε σχέση με ενα hoya οταν ειχα τα δυο 67αρια (mm) 

Γιατί να δοκιμάσεις σταθερό..αν δεν έχεις θέματα με το μεταβλητο για ποιο λόγο;...

 

Άσχετο/σχετικο.. τα δυο 77αρια που έχω τα χρησιμοποιώ και στον 16-80 με step down δακτυλίδι (γιατι ειναι 72mm) αλλα έτσι δε μπορω να βαλω το hood..και εχω την εντύπωση οτι χανω λιγο σε contrast? (?)..

 

Επίσης σίγουρα προστατεύει οσο να πεις το hood απο διάφορα εκει που στήνουμε..

 

Αν δεν ειχε μπει το μικρόβιο της αναβάθμισης στη μέση θα ειχα παρει και δυο 72αρια για εκείνον..σίγουρα tianya οχι ξανα hoya για πιο οικονομικα..

Αν και σου απάντησαν αναλυτικά πιο πριν και σε κατατοπισαν, να βάλω και ενα παράδειγμα, ημέρα, μεσημέρι με κάθετο ήλιο, αν και κρυμμένος πίσω απο καλη συννεφιά δεν εφτανε ουτε το 10αρι (nd 1000) για μακρα εκθεση.. 3 sec μου έδινε. Αν εβαζα και το 6αρι απο πανω θα επερνα λιγο παραπανω. 

Θα μου πεις πήγαινε αλλη ώρα και αυτο ειναι το πιο σωστό, ωστε να κανεις τη ληψη σου πιο ενδιαφέρον αλλα δεν γινόταν γιατι δε θα ξαναπήγαινα εκει! Πιο πολυ ως παράδειγμα το βαζω.

Οπότε εκανα 3 λήψεις και τις στακαρα μετά στο photoshop ωστε να φανεί η κίνηση καπως στα σύννεφα. 

 

_DSC8001-Edit_copy_4160x2773.jpg

    Πρωτοπόρος η Θεσσαλονίκη ....... όπως πάντα φυσικά ....... τώρα και σε φίλτρα φωτογραφικών ........ 🤣🤣🤣 .......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα στον 11-16 (οπως και στον sigma 17-50) κουμπώνουν όλα κανονικά.

77αρι φίλτρο σε 77αρι φακό. 

Και το καπακι αν θέλεις,

Το hood κανονικά ανάποδα για μεταφορά..τα παντα ολα.

Το ιδιο και οταν ειχα τον 18-140 με 67mm φιλτρα.

Τωρα στον 16-80 (72mm) που χρησιμοποιώ step down να βαλω 77αρι δεν μπαίνει..

Δοκιμασα ταχυδακτυλουργικα να βαλω πρωτα το hood και μετά το φιλτρο με το step αλλα δεν αφήνει χωρο στο χερι να το βιδώσεις και σε πιανει μια αηδια και τα παρατάς. Καθόλου πρακτικό..😅

 

20211212_115203-01_copy_1612x1209.jpeg

20211212_115215-01_copy_1209x1612.jpeg

20211212_115225-01_copy_1209x1612.jpeg

20211212_120104-01_copy_1209x1612.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Για παράδειγμα στον 11-16 (οπως και στον sigma 17-50) κουμπώνουν όλα κανονικά.

77αρι φίλτρο σε 77αρι φακό. 

Και το καπακι αν θέλεις,

Το hood κανονικά ανάποδα για μεταφορά..τα παντα ολα.

Το ιδιο και οταν ειχα τον 18-140 με 67mm φιλτρα.

Τωρα στον 16-80 (72mm) που χρησιμοποιώ step down να βαλω 77αρι δεν μπαίνει..

Δοκιμασα ταχυδακτυλουργικα να βαλω πρωτα το hood και μετά το φιλτρο με το step αλλα δεν αφήνει χωρο στο χερι να το βιδώσεις και σε πιανει μια αηδια και τα παρατάς. Καθόλου πρακτικό..😅

 

20211212_115203-01_copy_1612x1209.jpeg

20211212_115215-01_copy_1209x1612.jpeg

20211212_115225-01_copy_1209x1612.jpeg

20211212_120104-01_copy_1209x1612.jpeg

    Τώρα καταλαβαίνετε καλύτερα γιατί η Pentax έχει δύο πλευρικά ανοίγματα στα εργοστασιακά hood , τα οποία φυσικά είναι προσθαφαιρούμενα !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Ναι δεν μπαίνει το hood με μεταβλητό; Δεν το ήξερα αυτό. 

Με τα σταθερά (και τα 67mm και τα 77mm) στον ανάλογο φακό, στα mm του δηλ, μπαίνει κανονικά. Χρήσιμο και βολικο. 

..δεν μπαίνει για να μπορείς να  περιστρέφεις το φίλτρο  όσο θέλεις.. δεν γνωρίζω αν ισχύει μόνο για της walimex, δεν το έψαξα, κακώς βέβαια.. ούτε το φίλτρο μπαίνει εκ των υστέρων, μετά το hood.

 

2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Χμ..μερικες φορες εχω παρατηρήσει οτι το εχω ξεχασει και εγω ανοικτο το vr..έχεις παρατηρήσει τίποτα παράξενο; 

δεν έχω μεγάλη εμπειρία με μεγάλους χρόνους μαζί με τέτοια φίλτρα  + vr , αλλά  κάποιες φορές  με την μηχανή στο τρίποδο και ίδιες ρυθμίσεις η ίδια λήψη σε επανάληψη ( με ανοικτό vr ) βγαίνει κάπως θολή, με καλυμμένο το οφθαλμοσκόπιο εννοείται.. ίσως κάνω κάτι λάθος εγώ..  θεωρώ ότι υπάρχουν αρκετοί φίλοι εδώ που έχουν μεγάλη εμπειρία με vr ή όχι για στατικές λήψεις με μεγάλους  χρόνους, και μπορούν να μας συμβουλέψουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το hood είναι βιδωτό στο φακό τότε ταιριάζει να βιδωθεί και στο φίλτρο...αρκει το φίλτρο να είναι ίδιας διαμέτρου. Πχ 67αρι hood σε 67αρι φακό.  Ασχέτως αν είναι σταθερού ή μεταβλητού nd, δεν επηρεάζει αυτό πουθενα...ίδια θα κατασκευη είναι.

Αν όμως έχεις ένα φίλτρο για πολλούς διαφορετικούς φακούς (πχ ένα φίλτρο 67mm για όλους τους φακούς σου, ο ένας 67αρης ο δεύτερος 58mm και άλλοι 49mm...δεν είναι τυχαία τα νούμερα αλλά προσωπικό παράδειγμα) τότε θες step-up rings (κινέζικα φθηνιαρικα των 2€ το ένα κάνουν τη δουλειά μια χαρά) για τους μικροτερους φακούς ....ένα 58σε67 και ένα 49σε67. Οπότε με ενα σετ φίλτρων (την μεγαλύτερη διάμετρο φακού σου) καλυπτεσαι και για όλους τους υπόλοιπους φακούς.

Όσο για τα hoods σε αυτή την περίπτωση : το 67mm θα μπαίνει κανονικά είται είναι βιδωτό στο φακό (οπότε τώρα θα βιδωθεί στις βόλτες του φίλτρου ίδιας διαμέτρου) είται είναι κουμπωτο στο σώμα του φακού. Στα άλλα διαμετρήματα, αν τα hoods είναι βιδωτά δεν θα ταιριάζουν προφανώς αφού τα φίλτρα έχουν μεγαλυτερη διάμετρο. Αν είναι κουμπωτα στο πλάι του σώματος ίσως το 58mm να κουμπώνει πάλι (και εκεί βοηθάει αν το hood έχει ρυθμιζομενο άνοιγμα στο πλάι όπως ανέφερε ο babis για την pentax). Στα 49mm δεν χωράει πάντως στους δικούς μου. 

Σε αυτές τις περιπτώσεις αν θες οπωσδηπτε ένα hood σε λήψεις απλά παίρνεις ένα φθηνιαρικο που να είναι ίδιας διαμέτρου με τα φίλτρα σου. Εγώ έχω ένα 67mm Μεταλλικό φίλτρο από ebay των 3€ , που το κουμπωνω όποτε βάζω το 67αρι φίλτρο στους 49mm παλιούς manual φακούς όταν τους χρησιμοποιώ. Problem solved.

(Και μια φωτό για να μενω στην ουσία του νήματος...μου άρεσε στο σημείο το πώς το εκκλησάκι με τα κυπαρίσσια μιμείται κάπως το σχήμα του βράχου από πάνω του... Pentax KP + 50-135mm)

 

Υγ @Ntinlandenπου ειναι ο συγκεκριμένος φάρος; Όμορφος! Και δεν έχουμε πολλούς αξιόλογους δυστυχώς στην Ελλάδα!)

_IMG9207  FB.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Αν το hood είναι βιδωτό στο φακό τότε ταιριάζει να βιδωθεί και στο φίλτρο...αρκει το φίλτρο να είναι ίδιας διαμέτρου. Πχ 67αρι hood σε 67αρι φακό.  Ασχέτως αν είναι σταθερού ή μεταβλητού nd, δεν επηρεάζει αυτό πουθενα...ίδια θα κατασκευη είναι.

Αν όμως έχεις ένα φίλτρο για πολλούς διαφορετικούς φακούς (πχ ένα φίλτρο 67mm για όλους τους φακούς σου, ο ένας 67αρης ο δεύτερος 58mm και άλλοι 49mm...δεν είναι τυχαία τα νούμερα αλλά προσωπικό παράδειγμα) τότε θες step-up rings (κινέζικα φθηνιαρικα των 2€ το ένα κάνουν τη δουλειά μια χαρά) για τους μικροτερους φακούς ....ένα 58σε67 και ένα 49σε67. Οπότε με ενα σετ φίλτρων (την μεγαλύτερη διάμετρο φακού σου) καλυπτεσαι και για όλους τους υπόλοιπους φακούς.

Όσο για τα hoods σε αυτή την περίπτωση : το 67mm θα μπαίνει κανονικά είται είναι βιδωτό στο φακό (οπότε τώρα θα βιδωθεί στις βόλτες του φίλτρου ίδιας διαμέτρου) είται είναι κουμπωτο στο σώμα του φακού. Στα άλλα διαμετρήματα, αν τα hoods είναι βιδωτά δεν θα ταιριάζουν προφανώς αφού τα φίλτρα έχουν μεγαλυτερη διάμετρο. Αν είναι κουμπωτα στο πλάι του σώματος ίσως το 58mm να κουμπώνει πάλι (και εκεί βοηθάει αν το hood έχει ρυθμιζομενο άνοιγμα στο πλάι όπως ανέφερε ο babis για την pentax). Στα 49mm δεν χωράει πάντως στους δικούς μου. 

Σε αυτές τις περιπτώσεις αν θες οπωσδηπτε ένα hood σε λήψεις απλά παίρνεις ένα φθηνιαρικο που να είναι ίδιας διαμέτρου με τα φίλτρα σου. Εγώ έχω ένα 67mm Μεταλλικό φίλτρο από ebay των 3€ , που το κουμπωνω όποτε βάζω το 67αρι φίλτρο στους 49mm παλιούς manual φακούς όταν τους χρησιμοποιώ. Problem solved.

(Και μια φωτό για να μενω στην ουσία του νήματος...μου άρεσε στο σημείο το πώς το εκκλησάκι με τα κυπαρίσσια μιμείται κάπως το σχήμα του βράχου από πάνω του... Pentax KP + 50-135mm)

 

Υγ @Ntinlandenπου ειναι ο συγκεκριμένος φάρος; Όμορφος! Και δεν έχουμε πολλούς αξιόλογους δυστυχώς στην Ελλάδα!)

_IMG9207  FB.jpg

   Δεν θα έλεγα ΝΑΙ στα βιδωτά hood για αρκετούς λόγους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sakis444

Χμ..βίδωτα hood ε..

Οχι οτι hood έχω είναι πως να το πω, πως λέγονται; Κουμπωνουν στο φακο στο πλαι και μπαίνουν σε συγκεκριμένες θεσης. Καταλαβατε 😅  Τα κλασσικά hood δηλ. 

Και πως θα ξέρω εαν παρω ενα αν δε "πέφτει" η κάλυψη μέσα στο οπτικό πεδίο πχ του φακου στο wide κομμάτι του; Δηλαδή επειδη ο αισθητήρας ειναι τοποθετημένος ετσι ειναι σχεδιασμένο και το hood του κάθε φακου, γι αυτο και στα πλαινα ειναι μικρότερο, ενω στα καθετα σημεία ειναι περισσότερο, πιο μεγάλο δηλ. Λογο του αισθητήρα που ειναι κατα αυτη τη διάταξη. Και πάλι καταλαβατε 😅

 

Πάντως πιο οικονομικη λύση ειναι όντως ενα hood παρα αλλα δυο φιλτρα..

 

Ο φάρος είναι στη Σαλαμίνα, φάρος Κογχη.

Υπο κατασκευή εκει..εργοτάξιο...

Και δεν μπορείς να μπεις και μέσα..

Οποτε αναμεσα απο τα κάγκελα και προσπαθείς να πεταξεις εξω ολη την άχρηστη πληροφορία που υπάρχει εκει..

 

_DSC8045-2_copy_2238x1492.jpg

_DSC8068-Edit-2_copy_1766x2649.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο. Δεν θα το ξέρεις αυτο. Οπότε παίρνεις ένα σχετικά μικρού μήκους μιας που τα μικροτερα μεγέθη φακών που είναι πιο wide κατά κανόνα εχουν και μικρότερα hoods. Και λογικά δεν θα έχεις θέμα. Αυτο που πήρα εγώ των 67mm είναι 2cm μηκους και δεν είχα θέμα με κάποιον 49mm φακό να δημιουργεί βινιεταρισμα.

Δεν λέω ότι το βιδωτό hood είναι η ιδανική λύση. Είναι όμως μια λύση αν δεν θες να μην έχεις καθόλου προστασία ...η αν δεν θες να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα για σετ φίλτρων για κάθε διαφορετικής διαμέτρου φακό που έχεις.

 

Σαλαμίνα ε; Αν ποτέ βρεθούμε κατά κει θα τον ψάξω.....για την ωρα μόνο Άνδρο είχα τη χαρα να βρω ωραίο φάρο (αν κ ο συγκεκριμένος της Άνδρου είναι κατά τι καλύτερος από απλά "ωραίος")

Επεξ/σία από sakis444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, sakis444 είπε

Έχεις δίκιο. Δεν θα το ξέρεις αυτο. Οπότε παίρνεις ένα σχετικά μικρού μήκους μιας που τα μικροτερα μεγέθη φακών που είναι πιο wide κατά κανόνα εχουν και μικρότερα hoods. Και λογικά δεν θα έχεις θέμα. Αυτο που πήρα εγώ των 67mm είναι 2cm μηκους και δεν είχα θέμα με κάποιον 49mm φακό να δημιουργεί βινιεταρισμα.

Δεν λέω ότι το βιδωτό hood είναι η ιδανική λύση. Είναι όμως μια λύση αν δεν θες να μην έχεις καθόλου προστασία ...η αν δεν θες να δώσεις πολλαπλάσια χρήματα για σετ φίλτρων για κάθε διαφορετικής διαμέτρου φακό που έχεις.

 

Σαλαμίνα ε; Αν ποτέ βρεθούμε κατά κει θα τον ψάξω.....για την ωρα μόνο Άνδρο είχα τη χαρα να βρω ωραίο φάρο (αν κ ο συγκεκριμένος της Άνδρου είναι κατά τι καλύτερος από απλά "ωραίος")

   Λίγο προσοχή στα βιδωτά after market hoods ...... πω , πω ..... hoods ..... εκτός του ότι είναι επικίνδυνα για το lens thread , δεν είναι σωστά σχεδιασμένα και μπορεί τ προβληθούν μέσα στο κάδρο . Ο λόγος είναι ότι , επειδή δεν είναι τύπου bayonet όπως τα γνήσια , βγαίνουν πιο έξω αν βιδωθουν στο φίλτρο και ........ φυσικά και μπορεί να cropάρετε ( άκου cropάρετε ) την εικόνα , αλλά ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...