Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηταν καλό για μας τους νέοπες εαν γράφατε και δύο γραμμές σχετικά με  τα στοιχεία της λήψης (αν γινεται). Πχ μηχανή, φακος, ISO, shutter speed, aperture ...

Προφανώς το συναίσθημα, η "ματιά" και η ψυχή δεν αναλύονται αλλά τουλάχιστον αν γινεται να εχουμε λιγα στοιχεία για το τεχνικό μέρος της εικόνας...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prometheas είπε

Θα ηταν καλό για μας τους νέοπες εαν γράφατε και δύο γραμμές σχετικά με  τα στοιχεία της λήψης (αν γινεται). Πχ μηχανή, φακος, ISO, shutter speed, aperture ...

Προφανώς το συναίσθημα, η "ματιά" και η ψυχή δεν αναλύονται αλλά τουλάχιστον αν γινεται να εχουμε λιγα στοιχεία για το τεχνικό μέρος της εικόνας...

 

Οι ποιο πάνω φωτογραφίες μου ειναι μακράς έκθεσης iso 100 η πρωτη 6 sec και η δευτερη 4 sec και οι δυο με φίλτρο ND1000 τα F ειναι 6,3 και 5 αντίστοιχα τα mm ειναι στα 24 !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σήμερα το '19 μας έτρωγε το κρύο στο Λονδίνο αλλά άξιζε τον κόπο, είναι μια πόλη που έχει μεγάλη διαφορά στολισμένη και μή!

Kαι οι 2 D7200+tokina 11-16, ρυθμίσεις και full screen κλικαρετε για flickr ;)

 

Shopping lights Christmas@Regent st.

 

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, NickSyk είπε

πρωινή ομίχλη , iso 100, f6,3 + nd μεταβλητό φίλτρο.. 

DSC_9147 (1).jpg

Οταν εψαχνα nd ρώτησα διάφορους και μου είπαν μη παρεις μεταβλητό. Οσο καλο και να είναι δεν μπορεί να ειναι σαν ενα fix, αν δε πιστεύεις εμενα συνέχισαν, μπες και δες και ψαξε το μονος σου.

Όντως λένε για τα μεταβλητά καλύτερα να τα αποφεύγουμε..ετσι πηρα 2 fix, ενα nd64 (6 stops) και ενα nd1000 (10 stops)

 

Τι γνώμη εχεις για το μεταβλητό; ολα οκ; σε σχέση με καποιο σταθερό; 

 

Αφήνω και ενα πρόχειρο edit στη φώτο σου..που ισως να τονιζει καπως καλύτερα το θεμα σου και να μην χάνετε στο κεντρο και τοσο μικρό.

Μιας και το θεμα σου υποθέτω είναι η βάρκα και καταλαμβάνει ενα 10% στο κάδρο σου και ειναι κ στη μέση που νομίζω στη προκειμένη δε βοηθάει να βρίσκεται εκει.

Επίσης πετάξαμε, ή μάλλον περιορίσαμε έτσι τη "περιττή" πληροφορία απο γύρω γύρω που παλι και αυτη νομίζω δε βοηθάει να βρίσκεται εκει, δεν μας χρειάζεται.

Μμ; τι λέτε; 

1565885567_DSC_9147(1).jpg.2fe7360721779b33e7648bb17aedb01c-01.jpeg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Οταν εψαχνα nd ρώτησα διάφορους και μου είπαν μη παρεις μεταβλητό. Οσο καλο και να είναι δεν μπορεί να ειναι σαν ενα fix, αν δε πιστεύεις εμενα συνέχισαν, μπες και δες και ψαξε το μονος σου.

Όντως λένε για τα μεταβλητά καλύτερα να τα αποφεύγουμε..ετσι πηρα 2 fix, ενα nd64 (6 stops) και ενα nd1000 (10 stops)

 

Τι γνώμη εχεις για το μεταβλητό; ολα οκ; σε σχέση με καποιο σταθερό; 

Σίγουρα τα σταθερά θα έχουν καλύτερη απόδοση , όπως λέγεται από πολλούς..  παίζει μεγάλο ρόλο όμως και η μάρκα/τιμή για αυτά , ακόμη και στα σταθερά..   δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σταθερό , οπότε δεν έχω άποψη..    αυτό πού έχω είναι οικονομικό (της Walimex ) 77mm με μείωση - αν θυμάμαι καλά - ένα έως οκτώ στοπ, κι απλά ήθελα να πειραματιστώ λίγο..  κι από κάποιες είμαι ικανοποιημένος κατά την γνώμη μου ..          απ'' τις όχι πολλές δοκιμές,  κατάλαβα ότι παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες στην τελική εικόνα π΄. χ. η ώρα λήψης,  ο χρόνος έκθεσης , το χαμηλό iso , η γωνία λήψης , ο κυματισμός/ροή  του νερού , το πόσα στοπ θα κόψεις κ.λ...    ..όσο για το κάδρο , ναι,  θα μπορούσε όντως να ήταν αρκετά πιο ''σφιχτό'' αλλά το άφησα έτσι γιατί μου μετέφερε μια αίσθηση μοναξιάς των ανθρώπων με την βάρκα , μέσα στην απεραντοσύνη της θάλασσας ( λίγο μετά την ανατολή),  και με μια  πολύ διάχυτη ομίχλη παντού γύρω τους..                                              την ίδια ώρα χωρίς φίλτρα και επεξεργασία.. η  βάρκα είναι η ίδια.. 

DSC_9167 (1).jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μεγάλο πρόβλήμα τα nd είναι το white balance αν θες να κρατήσεις το χρώμα.

Συνήθως δίνουν κάποιο cast το καθένα το οποίο επίσης συνήθως διορθώνεται εύκολα στην επεξεργασία χωρίς να είναι όμως ο κανόνας!

Με hoya nd400 (παλιότερα) και nd1000 (τώρα)  που παίζω δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα, είναι απο τα πιο neutral nd σε σχετικά γήινες τιμές, πριν ξεφύγει κανεις και πάει σε τετράγωνα με holders (τύπου lee κλπ)

Με τα variable ίσως δεν είσαι σίγουρος αν όντως κόβουν αυτα τα στοπ που λεει, θελει δοκιμές για το 100% αλλά αν δουλεύει και δεν ρίχνει την ποιότητα της εικόνας γιατί οχι;

Επεξ/σία από and_64
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

Μετά από ενσωμάτωση 15 ακόμα λήψεων με 50s f4.5 iso1600 σε σύνολο 52 frames, είναι ορατες λεπτομέρειες από το γύρω νεφέλωμα, άν και θα προτιμούσα λιγότερο καμμένα αστέρια, το αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ περισσότερο απο την προηγούμενη, ελπίζω να συνεχίσω έτσι και με τον Ωρίωνα με την επόμενη ευκαιρία.

Καλές λήψεις!

Πλειάδες.

Pleiadesweb.jpg.3525b590d11f84eee543e6be021d30fb.jpg

Επεξ/σία από johzio
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ND φιλτρα που συζητατε, ειχα δοκιμασει ενα μεταβλητο καποια στιγμη που εκανε τη δουλεια του ως ενα βαθμο αλλα ειχε τα θεματακια του σε καμποσες περιπτωσεις. Τελικα ακολουθησα κι εγω την ιδια προτεινομενη πρακτικη, δυο σταθερων φιλτρων, το ενα ND6 και το άλλο ND10. Οχι τιποτα πανακριβα, αλλα εψαξα να βρω κριτικες καποιων μεσσαιου κοστους στην Αμαζον και αν θυμαμαι που ειχαν βγει γυρω στα 60-65 ευρω σε προσφορά κ τα δυο μαζι (για να υπαρχει μια εικονα κοστους για οποιον ενδιαφερεται το λεω). Πολυ καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με το μεταβλητο, μπορω να πω οτι δεν αντιλαμβανομαι καποια επιδραση στην εικονα περα απο μια φορα που υπηρχε σε μια φωτογραφια light bleeding που δεν οφειλονταν στο φιλτρο αλλα σε φως που μπηκε απο τη διοπτρα της μηχανης.

Δεν θυμαμαι περιπτωση που να μην με καλυψαν για ταχυτητα που χρειαστηκα. Το ND6 μπορει να καλυψει ολο το ευρος απο 1/2 μεχρι 5'' (αυξομειωνοντας εσυ το διαφραγμα ωστε να φερεις το shutter speed εκει που θες) και το ND10 σε καλυπτει με αντιστοιχο τροπο απο 10'' μεχρι καμποσα λεπτα. 

 

(βαζω κ δυο προσφατες απο αγαπημενο προορισμο, στα ορια του snapshot, για να μην προσθετω μονο κειμενα...η πρωτη στα 135mm νομιζω και η δευτερη με τον samyang 10mm UWA.  Επειδή κάποιος ζήτησε πιο πάνω τα exif των φωτογραφιών που ανεβαίνουν, σε τοπίο αν μπορώ είναι στο f8 κι από εκεί κ πέρα χρόνος κ iso σε τέτοια αναλογία να μην βγει κουνημενη.)

 

Υγ αν και δεν προσθεσα saturation στην επεξεργασία της δεύτερης είναι υπερβολικά έντονα τα χρώματα της τώρα που τη βλέπω στο κινητό μου. Θέλει μείωση οπωσδήποτε...δεν μου αρέσει. 

_IMG9293  FB.jpg

_IMG9311  FB.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...