Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, babisskg είπε

     Ναι , στον Tokina 19 - 35 έβαλα βιδωτό μπροστά από το φίλτρο και έβγαινε μέσα στο κάδρο

Ήταν για wide φακό το βιδωτό ;

Το δικό του είναι αυτό ;;;  Ψάχνοντας θα βρεθεί κάτι να κάνει δουλειά χωρίς προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ήταν για wide φακό το βιδωτό ;

Το δικό του είναι αυτό ;;;  Ψάχνοντας θα βρεθεί κάτι να κάνει δουλειά χωρίς προβλήματα. 

    Ναι , αυτό είναι το δικό του και βρήκα ένα με το στανιό , αλλά το ζητάνε πανάκριβα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

2021-12-14_12-10-02

 

Edit. : μαυρο χαλι φαίνεται απο κινητό...

Και με αλλες, περισσότερο στις "σκουρες" τα κανει θάλασσα...

Δεν ξέρω πως και απο που τις βλέπετε.. αλλα στην οθόνη στο pc δεν είναι έτσι 😅

Πωπω τραγική δείχνει αυτή. 

Τα περισσότερα κινητά που είχα και εγώ τις δείχνουν όλες πιο σκοτεινές, λόγω μεγαλύτερου contrast των οθονών τους πιστευω, τωρα που άλλαξα το  pc σε Mac το έχω σαν αναφορά λόγο της καλύτερης οθόνης του, που απο ότι έχω δεί δεν καίει και τα χρώματα (oversaturated) όπως άλλες οθόνες που έχω δεί. Σε εμένα φαίνεται καλά παντως η φωτό

Επεξ/σία από johzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johzio είπε

Τα περισσότερα κινητά που είχα και εγώ τις δείχνουν όλες πιο σκοτεινές, λόγω μεγαλύτερου contrast των οθονών τους πιστευω, τωρα που άλλαξα το  pc σε Mac το έχω σαν αναφορά λόγο της καλύτερης οθόνης του, που απο ότι έχω δεί δεν καίει και τα χρώματα (oversaturated) όπως άλλες οθόνες που έχω δεί. Σε εμένα φαίνεται καλά παντως η φωτό

Ναι...και σε εμενα παρα πολλές τις δείχνει χάλια το κινητό...(κλασική Samsung oled οθόνη με τερμα saturation κλπ) ενω στο pc σε μια dell ips οθόνη είναι ολα οκ..

Η θέαση απο ορισμένα κινητα μιας φωτογραφίας μπορεί να σε κάνει να πεις τι έγινε εδω;..γιατι μετέτρεψες μια φωτογραφία σε βιασμό φωτονίον;...

8 ώρες πριν, NickSyk είπε

καλησπέρα,    μεταβλητό nd ,  iso70 , f10 , 30 sec , 52mm σε σχεδόν  ήρεμη θάλασσα..1051468901_DSC_8915(1).jpg.2a7da75a333a1c06e27f854f6da2a5e3.jpg

Παρόλο τα 30 sec το πλοίο δείχνει τέρμα sharp.

Που να κουνηθεί βέβαια το θηρίο...

 

Για δοκίμασε να βρείς και πολύ περισσότερα βράχια και κόλλα το φακό σου κοντά τους ώστε να έχεις κάτω μια "όμορφη βάση" 

Ίσως και wide οχι 50mm.

Εαν εχει αερα και κύμα αρκει και μισο sec, 1/5 και τετοιες ταχύτητες να πιάσεις ενα όμορφο κυματισμό. 

Εχω κανα δυο τετοιες λήψεις με τέτοιες ταχύτητες, να τις φτιάξω και θα τις ανεβάσω. Τις οποίες μάλιστα τις εκανα περισσότερο "εκπαιδευτικά" για να δω μεχρι που μπορω να κατέβω χωρις τριποδο, στο χερι δηλ με ανοικτό vr και στήριγμα για υποβοήθηση οπου βρω.

Βέβαια ήθελα και ενα κάπως πιο ενδιαφέρον θέμα να βρω (βραχάκια θάλασσα κλπ) να το δοκιμάσω. 

Θα τις βάλω. 

Μέχρι 1/5 στα 16mm (24mm δηλ) κάτι πήρα.

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είπατε οθόνη, μου ήρθε μια Dell UP2720 πρίν μερικές μερες σαν αντικατάσταση και παρότι αντικατέστησε premiercolor μοντέλο πάλι (UP2716 η οποία δούλευε με το factory calibration) η διαφορά μολις της έκανα calibration με το ενσωματωμένο που έχει αυτή, ήταν αρκετά μεγάλη. 

Αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά χρωματικά είναι τεράστιο θέμα το monitor και το calibration...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, and_64 είπε

Τώρα που είπατε οθόνη, μου ήρθε μια Dell UP2720 πρίν μερικές μερες σαν αντικατάσταση και παρότι αντικατέστησε premiercolor μοντέλο πάλι (UP2716 η οποία δούλευε με το factory calibration) η διαφορά μολις της έκανα calibration με το ενσωματωμένο που έχει αυτή, ήταν αρκετά μεγάλη. 

Αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά χρωματικά είναι τεράστιο θέμα το monitor και το calibration...

Τι εννοείς ενσωματωμένο? Τα μοντέλα UP εχουν κατι τετοιο? Καλιμπραριστηρι δηλ μαζι? 
H δικια μου (dell U2719D, πιο κατω μοντελο απο τα UP) ενα χαρτι ειχε μαζι ταχα μου για το calibration. Το βαζω παρακατω.

Αν και αυτο δε λεει και τιποτα..το καλιμπραρισμα πρεπει να γινει στο χωρο που θα ειναι η οθονη μας με τον συγκεκριμενο φωτισμο που εχουμε εμεις στο χωρο κλπ κλπ..με σχετικο εξοπλισμο..οχι με τα ματια μας.

Θελω να παρω καποια στιγμη ενα..για την ωρα με το τυπικο καλιμπραρισμα μεσω windows (ή site δε θυμαμαι) την εχω κανει,
αλλα αυτο ειναι μια "μπακαλιστικη" λυση μιας και τα ματια μας δεν ειναι καλιμπραριστηρι..

Συμφωνώ πάντως, ειναι πολυ σημαντικο..και να προσθέσω καλυτερα μια πιο οικονομική οθονη αλλα καλιμπραρισμενη (αρα εξτρα κοστος και για αυτο) παρα μια καλυτερη χωρις.

Τωρα...και να εχουμε κανει εμεις ολα αυτα...το που θα την δει καποιος αλλος (κινητο, πολυ φθηνα laptops και γενικα οθονες που δεν τα πανε και πολυ καλα με αποδοση χρωματικού χωρου κλπ κλπ ..μπορει να πει τι εγινε εδω?...

dell u2719d.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Ntinlanden είπε



Τωρα...και να εχουμε κανει εμεις ολα αυτα...το που θα την δει καποιος αλλος (κινητο, πολυ φθηνα laptops και γενικα οθονες που δεν τα πανε και πολυ καλα με αποδοση χρωματικού χωρου κλπ κλπ ..μπορει να πει τι εγινε εδω?...

 

 

Νομίζω πως έχουμε συνηθίσει τόσο στα "μάπα" χρώματα των κινητών σαν άνθρωποι που ελάχιστοι θα πουν τι έγινε εδώ και πάλι θα πρέπει να είναι σχετικοί με το ... σπορ.

Παρένθεση το καλοκαίρι είχε το Νιάρχος την έκθεση του world press photo 2021 και επειδή είχε τύχει να τις δω και online μερικές και από κινητό και από την ψιλοκαλιμπραρισμένη μου Dell μόνο βλέποντας τες εκτυπωμένες μπροστά μου εκτίμησα τις εικόνες (και σαν χρώμα και σαν εικόνες όμως γενικότερα). Γνώμη μου πάντα. 

Επίσης το πόσο μάπα είναι οι οθόνες φαίνεται φοβερά έντονα στις ασπρόμαυρες που πετάγονται κάτι magentομωβουλί ή ημιαγαλάζια λευκά όταν τις κοιτάω ταυτόχρονα σε κινητό και υπολογιστή και λέω "καλά θα πάει αυτό". 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Τι εννοείς ενσωματωμένο? Τα μοντέλα UP εχουν κατι τετοιο? Καλιμπραριστηρι δηλ μαζι? 
H δικια μου (dell U2719D, πιο κατω μοντελο απο τα UP) ενα χαρτι ειχε μαζι ταχα μου για το calibration. Το βαζω παρακατω.

Αν και αυτο δε λεει και τιποτα..το καλιμπραρισμα πρεπει να γινει στο χωρο που θα ειναι η οθονη μας με τον συγκεκριμενο φωτισμο που εχουμε εμεις στο χωρο κλπ κλπ..με σχετικο εξοπλισμο..οχι με τα ματια μας.

Θελω να παρω καποια στιγμη ενα..για την ωρα με το τυπικο καλιμπραρισμα μεσω windows (ή site δε θυμαμαι) την εχω κανει,
αλλα αυτο ειναι μια "μπακαλιστικη" λυση μιας και τα ματια μας δεν ειναι καλιμπραριστηρι..

Συμφωνώ πάντως, ειναι πολυ σημαντικο..και να προσθέσω καλυτερα μια πιο οικονομική οθονη αλλα καλιμπραρισμενη (αρα εξτρα κοστος και για αυτο) παρα μια καλυτερη χωρις.
 

Εννοείται οτι και το factory calibration είναι σημαντικό σε σχέση με μια generic οθόνη για νορμάλ χρήση.

Η up2720 είναι η 1η (μαζί με την 32) εστιασμένη για δουλειά σε χρωματική απόδοση, ερχεται και με hood για τις αντανακλάσεις και ενσωματωμένο calibrator το οποίο μπορείς να βάλεις με πρόγραμμα να επαναλαμβάνεται ανα κάποιες μέρες ή ωρες λειτουργίας! Γι αυτο κανει και ~1500€...

Δες: 

Όμως δεν περιλαμβάνει το λειτουργικό της calman δυστυχώς για το 100% των δυνατοτήτων, κάνει καμια 800αρια € 😬 Δουλεύει φυσικά και χωρίς, κάνει hardware calibration χωρίς πηγή πάνω και μετά σου κατεβάζει profile στο pc

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Για δοκίμασε να βρείς και πολύ περισσότερα βράχια και κόλλα το φακό σου κοντά τους ώστε να έχεις κάτω μια "όμορφη βάση" 

Ίσως και wide οχι 50mm.

Εαν εχει αερα και κύμα αρκει και μισο sec, 1/5 και τετοιες ταχύτητες να πιάσεις ενα όμορφο κυματισ

..καλημέρα , έκανα αρκετές δοκιμές (ήταν λίγο πριν νυχτώσει) με διάφορους χρόνους - και σε πιο ευρυγώνιες εστιακές αποστάσεις - και σε διάφορες ρυθμίσεις φωτεινότητας του μεταβλητού φίλτρου , κι  αυτό που δεν κατάφερνα στις άλλες  ήταν η ομοιομορφία  σε μεγάλο βαθμό στο χρώμα της επιφάνειας της θάλασσας.. μάλλον χρειάζονται κάμποσες δοκιμές ακόμα..

Φαντάζομαι ότι αυτή η μεταβλητότητα του του φίλτρου , είναι και το κύριο μειονέκτημα του σε σχέση με τα σταθερά.  θα γίνουν δοκιμές στο μέλλον με σταθερό..

..μια άλλη που νομίζω πως κάτι πέτυχα, είναι ανεβασμένη  εδώ ,στην σελίδα 118 στα 30mm.

κάθε συμβουλή δεκτή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστρέφω ξανά στο θέμα calibration που λέγαμε πιο πριν μιας και είδα ότι το γερμανικό amazon έχει μια προσφορά το spyder x pro

https://www.amazon.de/dp/B07M6KPJ9K/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Εδώ skroutz 

https://www.skroutz.gr/s/26960438/Datacolor-SpyderX-Pro.html

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Επιστρέφω ξανά στο θέμα calibration που λέγαμε πιο πριν μιας και είδα ότι το γερμανικό amazon έχει μια προσφορά το spyder x pro

https://www.amazon.de/dp/B07M6KPJ9K/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

Εδώ skroutz 

https://www.skroutz.gr/s/26960438/Datacolor-SpyderX-Pro.html

 

Τσέκαρε αν κάνει για την οθόνη σου ομως, δεν το χω να στο αναλύσω αλλά πολύ χοντρικά απο κάποια πράγματα που διάβασα είδα οτι δεν είναι ιδανικά ολα τα calibrator για τις καινούριες οθόνες. 

Spyder δεν εχω πιασει στα χερια μου ποτέ, με xrite i1 είχα πάιξει και εκανε πολύ καλή δουλειά με ωραίο software 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...