Προς το περιεχόμενο

Cosmote 5G και «συμβατές συσκευές»


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως πρέπει να είναι μοντέλο το οποίο πωλείται από την Cosmote (δεν πάει με ΙΜΕΙ, αρκεί να κάνει identify ως μοντέλο). Το καλό είναι ότι μετά που κάνει μια φορά επιβεβαίωση συσκευής με το SMS, η SIM έχει μονίμως ενεργοποιημένο το 5G.

Με λίγα λόγια, απλά βάζετε τη SIM σε "εγκεκριμένη" συσκευή, στέλνετε 5G στο 1333, έρχεται επιβεβαίωση, κάνετε reboot κι έτοιμο. Μετά επιστρέφετε την SIM στη "μη-εγκεκριμένη" συσκευή και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ σε OnePlus 9 Pro αντιμετωπίζω το εξής οξύμωρο. Έχει ενεργοποιηθεί κανονικά το 5G, έχω στείλει και το μήνυμα, δείχνει ότι έχω φουλ σήμα, ωστόσο στο SpeedTest οπουδήποτε και αν είμαι, αναγνωρίζει τη σύνδεση ως "LTE" (δηλαδή 4G). Τι ακριβώς συμβαίνει; Το έχει πάθει και κάποιος άλλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nosvasedis είπε

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ σε OnePlus 9 Pro αντιμετωπίζω το εξής οξύμωρο. Έχει ενεργοποιηθεί κανονικά το 5G, έχω στείλει και το μήνυμα, δείχνει ότι έχω φουλ σήμα, ωστόσο στο SpeedTest οπουδήποτε και αν είμαι, αναγνωρίζει τη σύνδεση ως "LTE" (δηλαδή 4G). Τι ακριβώς συμβαίνει; Το έχει πάθει και κάποιος άλλος; 

Λογικα εχει να κανει με το DSS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 11:29 ΜΜ, nosvasedis είπε

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ σε OnePlus 9 Pro αντιμετωπίζω το εξής οξύμωρο. Έχει ενεργοποιηθεί κανονικά το 5G, έχω στείλει και το μήνυμα, δείχνει ότι έχω φουλ σήμα, ωστόσο στο SpeedTest οπουδήποτε και αν είμαι, αναγνωρίζει τη σύνδεση ως "LTE" (δηλαδή 4G). Τι ακριβώς συμβαίνει; Το έχει πάθει και κάποιος άλλος; 

Ναι το έχω πάθει κι εγώ. Από τον Γερμανό μου είπαν ότι έχω κανονικά 5g και ότι οι εφαρμογές τύπου speedtest είναι αναξιόπιστες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2021 στις 9:52 ΜΜ, ChrisN.S. είπε

Παιδιά σε συσκευή που πωλείται στο cosmote.gr θα υπάρχει θέμα με την ενεργοποίηση του 5g με μήνυμα; Σκέφτομαι να πάρω μια καρτούλα WhatsUp (για poco f3)

Από τη στιγμή που το συγκεκριμένο μοντέλο πωλείται εκεί, δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με trollαρε χθες η cosmote 😂 😂

Στελνω για πλακα χθες 5G στο 1333 μηπως και ενεργοποιησαν το 5g στο mi 10 lite 5g, δεν παιρνω response (οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη με το δικτυο cosmote 5g). Βλεπω μετα απο λιγο, ειχα κανονικα 5g στο κινητο μου με την cosmote καρτα. Λεω μαλλον το ανοιξαν επιτελους και στο mi 10 lite.. Παω σημερα κεντρο, πουθενά 5g.. Στελνω μηνυμα παλι και παιρνω απαντηση "H συσκευη σας δεν ειναι συμβατη με το δικτυο cosmote 5g". 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γνωρίζετε αν το κόλπο με την εισαγωγη της SIM σε συμβατή συσκευή εξακολουθεί να δουλεύει?

Το δοκιμάσαμε σε κατάστημα Cosmote και παρόλου που η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε στη συσκευή του καταστήματος, στο Google Pixel 5 μου έχω μόνο LTE :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2021 στις 9:10 ΜΜ, GiwrgosP- είπε

Με trollαρε χθες η cosmote 😂 😂

Στελνω για πλακα χθες 5G στο 1333 μηπως και ενεργοποιησαν το 5g στο mi 10 lite 5g, δεν παιρνω response (οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη με το δικτυο cosmote 5g). Βλεπω μετα απο λιγο, ειχα κανονικα 5g στο κινητο μου με την cosmote καρτα. Λεω μαλλον το ανοιξαν επιτελους και στο mi 10 lite.. Παω σημερα κεντρο, πουθενά 5g.. Στελνω μηνυμα παλι και παιρνω απαντηση "H συσκευη σας δεν ειναι συμβατη με το δικτυο cosmote 5g". 

Αν αγοράσω πχ απο Σκρούτζ το A52 5G η το A52s 5G που είναι παραεισαγωγής και προορίζονται για άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, θα έχω 5G και χωρίς να αλλάξω την sim εφόσον δεν είναι παλιά;

Και με αφορμή αυτό το post που κάνω παράθεση:

Τι ισχύει με κάποια Xiaomi που ενώ έχουν το 5G στα χαρακτηριστικά δεν πιάνουν 5G;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ισχυει το παρακάτω που αναφέρουν ,δυσκολο ,κατι στο λογισμικο υποθετω .

"Η πιστοποίηση των 5G συσκευών στο δίκτυο COSMOTE σε συνεργασία με τους κατασκευαστές "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εχω το S21 και μου βγαζει κανονικα το 5G εικονιδιο. ομως οι ταχυτητες που μετραω μποιαζουν πιο πολυ με 4G+

δηλαδη 400, καποια στιγμη επιασε ενα 600αρι. αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το upload

το οποιο δεν μπορει να παει πανω απο 15 με την καμια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pcos είπε

εχω το S21 και μου βγαζει κανονικα το 5G εικονιδιο. ομως οι ταχυτητες που μετραω μποιαζουν πιο πολυ με 4G+

δηλαδη 400, καποια στιγμη επιασε ενα 600αρι. αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το upload

το οποιο δεν μπορει να παει πανω απο 15 με την καμια!

που ειχες 400 - 600 σε 4g+; 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...