Προς το περιεχόμενο

Cosmote 5G και «συμβατές συσκευές»


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 13/06/2021 at 01:18, Dr_Slump said:

Όντως πρέπει να είναι μοντέλο το οποίο πωλείται από την Cosmote (δεν πάει με ΙΜΕΙ, αρκεί να κάνει identify ως μοντέλο). Το καλό είναι ότι μετά που κάνει μια φορά επιβεβαίωση συσκευής με το SMS, η SIM έχει μονίμως ενεργοποιημένο το 5G.

Με λίγα λόγια, απλά βάζετε τη SIM σε "εγκεκριμένη" συσκευή, στέλνετε 5G στο 1333, έρχεται επιβεβαίωση, κάνετε reboot κι έτοιμο. Μετά επιστρέφετε την SIM στη "μη-εγκεκριμένη" συσκευή και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Αυτό πιάνει ακόμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, VaggD είπε

Αυτό πιάνει ακόμη? 

Σε δυο σχετικά πρόσφατες δοκιμες γνωστων  δεν έπιασε ,αγορές απο Skroutz με ένδειξη ΕU συσκευές.

Στην μια περίπτωση μπλόκαραν και κάποιες ρυθμίσεις δικτύου μετά  ,και ήταν λίγο μπέρδεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2021 στις 11:39 ΠΜ, Fotia είπε

Σε δυο σχετικά πρόσφατες δοκιμες γνωστων  δεν έπιασε ,αγορές απο Skroutz με ένδειξη ΕU συσκευές.

Στην μια περίπτωση μπλόκαραν και κάποιες ρυθμίσεις δικτύου μετά  ,και ήταν λίγο μπέρδεμα.

Σε poco f2 pro  και δικτυο cosmote ενεργοποιηθηκε κανονικα χθες. 2 sim η μια frog και η αλλη συμβολαιο δουλευει κανονικα το 5g. Η ενεργοποιηση εγινε χρησιμοποιοντας note 20 ultra.

Επεξ/σία από emgrs6833
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι στο τσακ να  παρω ενα Oneplus 9R απο Ασια μερια  σαν μπαντες υποστηρίζει ολες της Ελληνικές  και στο 5G θα παίζει ομως μιας και στην Cosmote λεει οτι υποσιτίζουνε μονο οι παρακάτω. 

  • OnePlus: 8T, Nord N10 5G, 8, 8 Pro, 9, 9 Pro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστημενος με το Νοκια Χ20 ;  γραψε συντομα καποια θετικα..

Και για να μην ειμαστε και εκτος θεματος απο σημα στην Vodafone σε 5G πως τα παει ,σταθερά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευτυχώς που μετά απο google search έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα. 

Έχω αγοράσει εδώ και 3 βδομάδες το Κινέζικο OnePlus 9 το οποίο υποστηρίζει τα bands του 5G στην Ελλάδα αλλά από τότε που το πήρα δεν έπιασε τίποτα παραπάνω από 4G+.

Είχα μπει στη Cosmote και δε γράφει πουθενά ότι πρέπει να κάνεις κάτι για να να ενεργοποιησεις το 5G αν η συσκευή σου δεν είναι αγορασμένη απο Γερμανό. 

Εντωμεταξύ το OnePlus 9 σύμφωνα με την Cosmote είναι πιστοποιημενη συσκευή για 5G. 

Διαβάζοντας τα γραφόμενα σας δοκίμασα πρώτα κι έστειλα μήνυμα από τη συσκευή μου για 5G και έλαβα απάντηση "Η συσκευή κινητού που διαθέτετε δεν υποστηρίζει την ενεργοποίηση του δικτύου cosmote 5G στη σύνδεσή σας."

Τελικά έστειλα μήνυμα στο 1333 απο το κινητό της γυναίκας μου που έχει αγοράσει ενα Xiaomi 5G από Γερμανό γιατί έχει κι αυτή Cosmote και ενεργοποιήθηκε αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2021 στις 9:50 ΠΜ, pcos είπε

εχω το S21 και μου βγαζει κανονικα το 5G εικονιδιο. ομως οι ταχυτητες που μετραω μποιαζουν πιο πολυ με 4G+

δηλαδη 400, καποια στιγμη επιασε ενα 600αρι. αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το upload

το οποιο δεν μπορει να παει πανω απο 15 με την καμια!

Γενικά, η Cosmote σε πολλά σημεία δεν δίνει υψηλό upload είτε είσαι με 5G είτε με 4G, παρόλο που (συνήθως) τα πάει φοβερά στο download. Δεν είναι πάντως θέμα της συσκευής σου.

Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 10:32 ΜΜ, Dr_Slump είπε

   

 

Κάτι άλλο που πήρε το αφτί μου είναι πως πρέπει πρώτα η SIM να μπει σε «συμβατή συσκευή» και μετά θα λειτουργεί το 5G με οποιαδήποτε. Τι συμβαίνει τελικά;

 

IMG_20211227_165941.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μια απ' τα ίδια κι εγώ, έχω το Xiaomi Mi 10 Lite 5G, το οποίο δεν είναι στις πιστοποιημένες συσκευές της Cosmote κι έτσι δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω. Προσπαθώ να βρω άλλο κινητό 5G να κάνω τη χακιά με την προσωρινή μεταφορά SIM, αλλά οι γνωστοί μου δεν έχουν και σε όποιο κατάστημα έχω ρωτήσει έχω φάει άκυρο, μιας και τα κινητά τους είναι σφραγισμένα. Έχετε καμία ιδέα που θα μπορούσα να πάω για να εξυπηρετηθώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε poco f3 αγορασμενο από banggood χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια όλα άψογα, 5g ,volte vowifi Και έχω πάθει πλάκα με τις ταχύτητες, 800+ περιοχή Καρδίτσα.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 12:47 ΜΜ, vasiliou είπε

Ειμαι στο τσακ να  παρω ενα Oneplus 9R απο Ασια μερια  σαν μπαντες υποστηρίζει ολες της Ελληνικές  και στο 5G θα παίζει ομως μιας και στην Cosmote λεει οτι υποσιτίζουνε μονο οι παρακάτω. 

  • OnePlus: 8T, Nord N10 5G, 8, 8 Pro, 9, 9 Pro

Καλησπέρα και από εμένα.

Τελικά πήρες με το 9R; δουλεύει το 5G;

Έχω το Oneplus 9R και ενώ είναι πιστοποίημένες συσκευές οι 8T/9/9 Pro στην δικιά μου συσκευή δεν με αφήνει να πιάσω 5G. Όταν στέλνω μηνύματα μου έρχεται πίσω : " Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ COSMOTE 5G ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ." 

Το έχει καταφέρει κανείς ; εφόσον είναι αδερφάκι του 8T δεν θα έπρεπε να με αφήνει ; 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το κόλπο με την σιμ. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω, είναι κρίμα να έχουμε συσκευή που υποστήριζει το 5G και να μην μας επιτρέπουν να το χρησιμοποιησουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2022 στις 5:04 ΠΜ, McKinnonC είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Τελικά πήρες με το 9R; δουλεύει το 5G;

Έχω το Oneplus 9R και ενώ είναι πιστοποίημένες συσκευές οι 8T/9/9 Pro στην δικιά μου συσκευή δεν με αφήνει να πιάσω 5G. Όταν στέλνω μηνύματα μου έρχεται πίσω : " Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ COSMOTE 5G ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ." 

Το έχει καταφέρει κανείς ; εφόσον είναι αδερφάκι του 8T δεν θα έπρεπε να με αφήνει ; 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το κόλπο με την σιμ. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω, είναι κρίμα να έχουμε συσκευή που υποστήριζει το 5G και να μην μας επιτρέπουν να το χρησιμοποιησουμε... 

Ναι πήρα το 9R και το εχω στα χέρια μου κανα 2,5 μήνες, το 5G ενώ ήμουν δίπλα σε κεραία της cosmote τίποτα. Έκανα την κλασική συνταγή και γω λοιπόν ... πήρα την κάρτα μου την έβαλα σε ενα iphone 12 έστειλα το μήνυμα , είπε οκ η cosmote και μετα έβαλα ξανά την κάρτα μου στο 9R και απο τοτε μια χαρά το 5G !

Αλλα μπορώ να σου πω οτι το εχω απενεργοποιημένο τις περισσότερες φόρες γιατι η ταχύτητα εδω στην επαρχεία που ειμαι δεν εχει διάφορες απο το 4G+ και με το 5G απλα τρώει περισσότερη μπαταριά χωρίς λόγο. Την μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα εως τωρα είναι 289Mbps/49,4Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 12:30 ΜΜ, vasiliou είπε

Ναι πήρα το 9R και το εχω στα χέρια μου κανα 2,5 μήνες, το 5G ενώ ήμουν δίπλα σε κεραία της cosmote τίποτα. Έκανα την κλασική συνταγή και γω λοιπόν ... πήρα την κάρτα μου την έβαλα σε ενα iphone 12 έστειλα το μήνυμα , είπε οκ η cosmote και μετα έβαλα ξανά την κάρτα μου στο 9R και απο τοτε μια χαρά το 5G !

Αλλα μπορώ να σου πω οτι το εχω απενεργοποιημένο τις περισσότερες φόρες γιατι η ταχύτητα εδω στην επαρχεία που ειμαι δεν εχει διάφορες απο το 4G+ και με το 5G απλα τρώει περισσότερη μπαταριά χωρίς λόγο. Την μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα εως τωρα είναι 289Mbps/49,4Mbps

Καλημέρα, το ίδιο έκανα και εγώ και λειτουργεί μια χαρά. Μέγιστες ταχύτητες έχω δει 450/30 Mbps. Πιστεύω φτάνει άνετα 1Gbps αρκεί να είμαστε κοντά στην κεραία. Νομίζω λίγο πολύ ένα gimmick είναι το 5G. Σε τι το χρειαζόμαστε τόσο πολύ στα κινητά που δεν μπορούμε να κάνουμε με 4G/4G+ ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...