Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά PC Build


AssassinGreek17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Κοιτούσα τις αξιολογήσεις από την TX και διάβαζα ότι υπήρχαν πολλές περιπτώσεις όπου το τροφοδοτικό άρχιζε να βγάζει καπνό και να μυρίζει καμμένο,σε πολλές περιπτώσεις επίσης κάποιες φορές έκαιγε και την ίδια τη μητρική ακόμα και τα κομμάτια που ήταν πάνω σε αυτή.Προσωπικά σαν αρχάριος με την όλη κατάσταση προτιμώ να δώσω τώρα τα 150€ ώστε να ‘’έχω το κεφάλι μου ήσυχο’’ (δε λέω πως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι παρόμοιο και σε αυτή προφανώς) παρά να το μετανιώνω που έκανα οικονομία στο τροφοδοτικό. 

Αν θέλεις στείλε κάποιο link από που τα διάβασες αυτά.

Η σειρά tx θεωρείται από τις καλές σειρές τροφοδοτικών, και αυτό φαίνεται από έγκυρα reviews και τη μεγάλη εγγύηση που δίνει η Corsair. Δεν είναι το απόλυτα τοπ φυσικά και αυτό φαίνεται και στην τιμή, αλλά είναι πολύ μακριά από αυτό που περιγράφεις, δεν είναι "φθηνό' λόγω εκπτώσεων στην ασφάλεια. Να μου το έλεγες για κανένα Force ή Turbox να το καταλάβω, αλλά για τα tx υπερβολή. Διάβασε και το παρακάτω.

https://www.anandtech.com/show/12070/the-corsair-tx550m-80plus-gold-psu-review/2

Και το seasonic να έπαιρνες που είχες βάλει ή κάποιο άλλο αντίστοιχο επώνυμο gold στα 80€ περίπου την ίδια σιγουριά θα είχες.. Για το σύστημα που κάνεις, ακόμα και τα φθηνότερα (επώνυμα πάντα και αξιόπιστα) των 60€ θα ήταν φουλ οκ να ξέρεις.

Θα καταλάβαινα να ανέβεις από τη σειρά cv ή cx στην tx για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως λες ή για το gold efficiency, αλλά από την tx να ανέβεις 70€ και να βάλεις 750w rmx για ασφάλεια με σύστημα που θα τραβάει 250w σύνολο δεν το λες και value for money..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Σε βαζω ενα λινκ γιατι μαλλον δεν ψαχτηκες καλα.

https://www.jmctech.gr/product/amd-ryzen-5-3600-tray-100-000000031/?ref=bestprice.gr

Μπα καλή τιμή σε ryzen cpu ; Πως και έτσι ; Βέβαια θα θέλει άλλο ένα 20-25αρι για ψήκτρα αλλά του 3600 όλοι την αλλάζουν κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Μπα καλή τιμή σε ryzen cpu ; Πως και έτσι ; Βέβαια θα θέλει άλλο ένα 20-25αρι για ψήκτρα αλλά του 3600 όλοι την αλλάζουν κάποια στιγμή

Το bestprice παρακολουθω οτι πολλες φορες εχει τα ιδια μαγαζια σχεδον με το σκρουτζ αλλα με καλυτερες τιμες.

55 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Την πάτησα σαν πρωτάρης,θα μπορούσα να πάρω tray και να έδινα τα λεφτά που περίσσευαν για μια καλύτερη από την stock.Πολύ σωστά,δε πειράζει τώρα θα ξέρω για το επόμενο upgrade. 

Θα αλλαζες και τη μητρικη και θα'βγαινες στα ιδια λεφτα με μια aftermarket ψυκτρα , δεν πειραζει για ολα υπαρχει πρωτη φορα , να κοιτας και το bestprice ακομη και στις gpu πολλες φορες βαζει καλυτερες προσφορες απ'το σκρουτζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raul7 είπε

Αν θέλεις στείλε κάποιο link από που τα διάβασες αυτά.

Η σειρά tx θεωρείται από τις καλές σειρές τροφοδοτικών, και αυτό φαίνεται από έγκυρα reviews και τη μεγάλη εγγύηση που δίνει η Corsair. Δεν είναι το απόλυτα τοπ φυσικά και αυτό φαίνεται και στην τιμή, αλλά είναι πολύ μακριά από αυτό που περιγράφεις, δεν είναι "φθηνό' λόγω εκπτώσεων στην ασφάλεια. Να μου το έλεγες για κανένα Force ή Turbox να το καταλάβω, αλλά για τα tx υπερβολή. Διάβασε και το παρακάτω.

https://www.anandtech.com/show/12070/the-corsair-tx550m-80plus-gold-psu-review/2

Και το seasonic να έπαιρνες που είχες βάλει ή κάποιο άλλο αντίστοιχο επώνυμο gold στα 80€ περίπου την ίδια σιγουριά θα είχες.. Για το σύστημα που κάνεις, ακόμα και τα φθηνότερα (επώνυμα πάντα και αξιόπιστα) των 60€ θα ήταν φουλ οκ να ξέρεις.

Θα καταλάβαινα να ανέβεις από τη σειρά cv ή cx στην tx για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως λες ή για το gold efficiency, αλλά από την tx να ανέβεις 70€ και να βάλεις 750w rmx για ασφάλεια με σύστημα που θα τραβάει 250w σύνολο δεν το λες και value for money..

Αυτά είναι όσα μπορούσα να χωρέσω σε μια εικόνα.Ως άπειρος του θέματος δεν ήθελα να το ρισκάρω για αυτό και διάλεξα RMx 

34589305-C891-45BA-AD4D-8F12ADF017D2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Αυτά είναι όσα μπορούσα να χωρέσω σε μια εικόνα.Ως άπειρος του θέματος δεν ήθελα να το ρισκάρω για αυτό και διάλεξα RMx 

34589305-C891-45BA-AD4D-8F12ADF017D2.jpeg

Δες, τα tx τροφοδοτικά επειδή ακριβώς έχουν πολλές πωλήσεις επειδή είναι καλά και vfm, είναι και λογικό να έχουν πολλά κρούσματα από δυσαρεστημένους αγοραστές που τους κάηκαν και θα μπουν να αφήσουν κριτική.

Σε όλα τα τροφοδοτικά παίζει το σενάριο να είναι ελαττωματικά ή να καούν, απλά στα καλά είναι και κάπως μικρότερες οι πιθανότητες, μπορείς να τα ζορίσεις και πέρα της ονομαστικής τροφοδοσίας σε watt, και το σημαντικότερο συνήθως δεν θα πάρουν και κάτι άλλο μαζί τους.

Καλά για το πρώτο σχόλιο απλά γελάω, ο τύπος είναι φοβερός. Του έκατσε ελαττωματικό tx που δεν του έκαψε τίποτα (οκ, συμβαινει), πήρε powertech του κιλού με 16€ που δουλεύει (οκ, συμβαίνει) και έβγαλε και θεωρία για τα 80plus και γιατί δεν αξίζουν παραπάνω από τα no name κινέζικα και ότι όλα είναι marketing.

Αν προσέξεις, κανείς δεν επιβεβαιώνει ότι του έκαψε κάποιο άλλο εξάρτημα, ενώ και τα 7 χρόνια εγγύηση δείχνουν και αυτά πολλά. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το tx που το έχω οπότε θα μπορούσες να με πεις και προκατειλημμένο, ισχύει για αρκετά τροφοδοτικά της ίδια κατηγορίας πχ seasonic, bequiet, evga, antec στα μοντέλα που δίνουν μεγάλη εγγύηση, δίνουν gold efficiency και γενικά είναι οι "ψιλοκαλές" τους σειρές κλπ. Εδώ και οι μικρότερες σειρές είναι πολύ καλές σε θέμα ασφάλειας αλλά μη πλατιάσω, κατάλαβες τι θέλω να πω..

Τελοσπάντων για να μην κουράζω άλλο, οκ έδωσες κάτι παραπάνω, πήρες τροφοδοτικάρα για 10χρόνια, με το καλό να παραλάβεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά άνοιξα το θέμα για να βοηθηθώ για το build αλλά και παράλληλα να μάθω 2-3 πράγματα ώστε να μπορέσω να κάνω καλύτερες επιλογές στο μέλλον και γενικά να έχω μια ‘’Χ’’ εμπειρία.Όλα τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα (εξάλλου αυτό ήταν το μότο από το πρώτο σχόλιο) και ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και συνεχίζουν να ασχολούνται το εκτιμώ πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Προσωπικά άνοιξα το θέμα για να βοηθηθώ για το build αλλά και παράλληλα να μάθω 2-3 πράγματα ώστε να μπορέσω να κάνω καλύτερες επιλογές στο μέλλον και γενικά να έχω μια ‘’Χ’’ εμπειρία.Όλα τα σχόλια είναι καλοδεχούμενα (εξάλλου αυτό ήταν το μότο από το πρώτο σχόλιο) και ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και συνεχίζουν να ασχολούνται το εκτιμώ πραγματικά.

tx650m έχω. πάπα ακόμα δεν έβγαλε. Αλλά για τα rmx μπορώ να σου βρώ περισσότερα προβλήματα καθώς είναι πιο συνηθισμένα να τα αγοράζουν στο εξωτερικό.

Όπως και να έχει, με γεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...