Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά PC Build


AssassinGreek17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, AssassinGreek17 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,η αλήθεια είναι πως αμφιταλαντευόμουν όταν πρωτοείδα τις κάρτες γραφικών σε τέτοιες τιμές και πέρασε απο το μυαλό μου η AMD Ryzen 5 3400G με τα ενσωματωμένα γραφικά.Να τονίσω πως για τη σχολή και για τη δουλεία έχω ένα λαπτοπάκι για να κάνω τις εργασίες μου (για gaming δε θα το συζητήσω,Minesweeper στην καλύτερη των περιπτώσεων) οπότε δεν επείγομαι.Και προσωπικά 400€ για GPU δεν διατίθεμαι να επενδύσω.Άρα μου προτείνετε υπομονή και βλέπουμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σου ρε assasinε που κανεις την ερωτηση και στο skroutz, και στο isomnia 😇 Σου ειχα απαντησει και εκει αλλα αλαζω λιγο γνωμη μετα που ειδα αυτο το video.

Στο eshop δεν εχει κανενα τροφοδοτικο της προκοπης και βρηκα αρκετα αντιστοιχα κομματια με αυτα που ζητας στο quickshop.gr που ειναι ολα παραδοση 4-10 μερες, οποτε βγηκε αυτη εδω η λιστα: 

image.png.a085149f0ea9f138fb63a0ead8bda69a.png

CPU μπορεις να τον παρεις πιο φθηνα απο eshop ή αλλο σκρουτζομαγαζο ή αφου θα περιμενεις για gpu, περιμενε και αυτον.

Η msi εχει καλυτερο vrm performance απο την gigabyte που ειχες διαλεξει συμφωνα με hardware unboxed, στα περιφεριακα ειναι πανω κατω τα ιδια, και θα σου ελεγα να παρεις την wifi εκδοση αν ποτε χρειαστει. Η tomahawk, συμφωνα με το video συνεχιζει να ειναι πολυ καλη επιλογη σε αυτην την κατηγορια, οποτε αν θελεις κατι σε atx πας εκει, αλλα χανεις pci gen 4 και πιθανον support για επομενη γενια cpu. Με τον 3600 καμια απο ολες αυτες τις καρτες δε θα εχει κανενα θεμα. Οι διαφορες εμφανιζονται σε 3900x και πανω. Οποτε για μενα ειναι, b550m pro-vhd αν θελω wifi, b450 tomahawk χωρις wifi.

Οι hyper-x fury 3600mhz ειναι ειναι cl-17 και οχι 18. Πρακτικα, το ιδιο θα ειναι αλλα ειναι φθηνοτερες. Εγω παντως μαλλον θα εμενα στις 3200 mhz για -20ευρω.

Το τροφοδοτικο ειναι τουμπανο, σε performance ιδιο αν οχι καλυτερο απο το corsair, full modular, και σε καλυτερη τιμη τωρα.

Ελπιζω να σε βοηθησα :)

Επεξ/σία από mike.hatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται πως μέχρι να πέσουν οι τιμές απο τις GPU εγώ θα είμαι ακόμα εδώ να αλλάζω τα κομμάτια μέχρι να καταλήξω να τα αγοράσω όλα μονομιάς.Δηλαδή να θέλεις να χτίσεις πρώτη φορά PC και να πέφτουν όλα μαζί...Τι να πω,ελπιζώ να γίνονται όλα αυτά για κάποιο λόγο

(Τα κομμάτια για σήμερα έχουν ως εξής):

Opera Snapshot_2021-01-14_015018_www.skroutz.gr.png

Επεξ/σία από AssassinGreek17
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu - i5 10400F 145~

Motherboard - Z490M Gaming X Gigabyte 150~

Ram - Gskill RipjawsV 2x8 3200/c16  75~

NvMe - Samsung 970 evo 500GB 85~

PSU - Corsair Tx550m / Tx650m  84/94 (τα έχει και τα δυο στο e-shop σε στοκ αν ενδιαφέρεσαι)

GPU - Μια λύση που προτείνω, είναι να δώσεις το 20ρικο παραπάνω και να πάρεις τον 10400 , που έχει ενσωματωμένη gpu ώστε το pc να λειτουργεί μέχρι να βρεις μια σωστή κάρτα γραφικών. Αυτην που κοιτάς τώρα έχει 130 ευρώ καπέλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Cpu - i5 10400F 145~

Motherboard - Z490M Gaming X Gigabyte 150~

Ram - Gskill RipjawsV 2x8 3200/c16  75~

NvMe - Samsung 970 evo 500GB 85~

PSU - Corsair Tx550m / Tx650m  84/94 (τα έχει και τα δυο στο e-shop σε στοκ αν ενδιαφέρεσαι)

GPU - Μια λύση που προτείνω, είναι να δώσεις το 20ρικο παραπάνω και να πάρεις τον 10400 , που έχει ενσωματωμένη gpu ώστε το pc να λειτουργεί μέχρι να βρεις μια σωστή κάρτα γραφικών. Αυτην που κοιτάς τώρα έχει 130 ευρώ καπέλο.

Προσωπικά τον Οκτώβριο (πριν 3 μήνες) αγόρασα 1660super 204eυρώ.

Εχω μπει στον πειρασμό να την πουλήσω μια 300αρα και να κάτσω με την ενσωματωμένη (σπάνια παίζω παιχνίδια) αλλά δεν μου κάνει καρδιά

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Cpu - i5 10400F 145~

Motherboard - Z490M Gaming X Gigabyte 150~

Ram - Gskill RipjawsV 2x8 3200/c16  75~

NvMe - Samsung 970 evo 500GB 85~

PSU - Corsair Tx550m / Tx650m  84/94 (τα έχει και τα δυο στο e-shop σε στοκ αν ενδιαφέρεσαι)

GPU - Μια λύση που προτείνω, είναι να δώσεις το 20ρικο παραπάνω και να πάρεις τον 10400 , που έχει ενσωματωμένη gpu ώστε το pc να λειτουργεί μέχρι να βρεις μια σωστή κάρτα γραφικών. Αυτην που κοιτάς τώρα έχει 130 ευρώ καπέλο.

Συμφωνώ και επαυξάνω

Πήγαινε στο built που λέει ο φίλος πάνω 

Αν βρεις πιο φτηνές cl16 3200mhz πήγαινε σε αυτές 

Επίσης πήγαινε σε έναν φτηνό ssd 120gb να κάνεις την δουλειά σου γιατί έρχονται νέοι nvme με ταχυτητες που θα αγγίζουν τα 7gbps άρα θα σου πρότεινα να περιμένεις μήπως πέσουν οι τιμές στους nvme που υπάρχουν τώρα

+1 για το psu

+1 για 10400 και όχι f ίσως σου χρειαστούν τα ενσωματωμένα κάποια μέρα καλό είναι να υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω

Πήγαινε στο built που λέει ο φίλος πάνω 

Αν βρεις πιο φτηνές cl16 3200mhz πήγαινε σε αυτές 

Επίσης πήγαινε σε έναν φτηνό ssd 120gb να κάνεις την δουλειά σου γιατί έρχονται νέοι nvme με ταχυτητες που θα αγγίζουν τα 7gbps άρα θα σου πρότεινα να περιμένεις μήπως πέσουν οι τιμές στους nvme που υπάρχουν τώρα

+1 για το psu

+1 για 10400 και όχι f ίσως σου χρειαστούν τα ενσωματωμένα κάποια μέρα καλό είναι να υπάρχουν

Μια χαρά τα λες αλλά πιθανόν φέτος να έχουμε αυξήσεις στους SSD.

Επίσης ένας πάμφθηνος SATA SSD κατα την διάρκεια παιχνιδιών ή συνηθισμένων εφαρμογών που δεν κάνουν εντατική χρήση του SSD έχουν απειροελάχιστη διαφορά σε σχέση με τους πανάκριβους SSD NVME που διαφημίζουν 10πλασιες επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μια χαρά τα λες αλλά πιθανόν φέτος να έχουμε αυξήσεις στους SSD.

Επίσης ένας πάμφθηνος SATA SSD κατα την διάρκεια παιχνιδιών ή συνηθισμένων εφαρμογών που δεν κάνουν εντατική χρήση του SSD έχουν απειροελάχιστη διαφορά σε σχέση με τους πανάκριβους SSD NVME που διαφημίζουν 10πλασιες επιδόσεις. 

Μπορεί να μην τον πάρει άμεσα μπορεί σε κάνα δυο χρόνια αν το χρειαστεί ή και καθόλου. Μπορεί να τον βολεψει ένας sata ssd 1tb πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Μια ερώτηση να κάνω: Ποιος ειναι ο σκοπός αυτού του topic?

Η αγορά του υπολογιστή θα γίνει άμεσα ή κάποτε στο μέλλον ?

Η αγορά του υπολογιστή γίνεται καθώς μιλάμε.

FF0BCDC3-6B3A-4744-A884-66ACC5289AD5.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 80€ τροφοδοτικό τι έγινε και πήγαμε στα 150€?

Πολύ καλό δε λέω, αλλά αν δεν βάλεις gpu των 800€ που να ρουφάει καμία 300w και βάλεις την 1660 super, τσάμπα τα +70€ που έδωσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, raul7 είπε

Από τα 80€ τροφοδοτικό τι έγινε και πήγαμε στα 150€?

Πολύ καλό δε λέω, αλλά αν δεν βάλεις gpu των 800€ που να ρουφάει καμία 300w και βάλεις την 1660 super, τσάμπα τα +70€ που έδωσες..

Κοιτούσα τις αξιολογήσεις από την TX και διάβαζα ότι υπήρχαν πολλές περιπτώσεις όπου το τροφοδοτικό άρχιζε να βγάζει καπνό και να μυρίζει καμμένο,σε πολλές περιπτώσεις επίσης κάποιες φορές έκαιγε και την ίδια τη μητρική ακόμα και τα κομμάτια που ήταν πάνω σε αυτή.Προσωπικά σαν αρχάριος με την όλη κατάσταση προτιμώ να δώσω τώρα τα 150€ ώστε να ‘’έχω το κεφάλι μου ήσυχο’’ (δε λέω πως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι παρόμοιο και σε αυτή προφανώς) παρά να το μετανιώνω που έκανα οικονομία στο τροφοδοτικό. 

Επεξ/σία από AssassinGreek17
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Κοιτούσα τις αξιολογήσεις από την TX και διάβαζα ότι υπήρχαν πολλές περιπτώσεις όπου το τροφοδοτικό άρχιζε να βγάζει καπνό και να μυρίζει καμμένο,σε πολλές περιπτώσεις επίσης κάποιες φορές έκαιγε και την ίδια τη μητρική ακόμα και τα κομμάτια που ήταν πάνω σε αυτή.Προσωπικά σαν αρχάριος με την όλη κατάσταση προτιμώ να δώσω τώρα τα 150€ ώστε να ‘’έχω το κεφάλι μου ήσυχο’’ (δε λέω πως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι παρόμοιο και σε αυτή προφανώς) παρά να το μετανιώνω που έκανα οικονομία στο τροφοδοτικό. 

Σε βαζω ενα λινκ γιατι μαλλον δεν ψαχτηκες καλα.

https://www.jmctech.gr/product/amd-ryzen-5-3600-tray-100-000000031/?ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Σε βαζω ενα λινκ γιατι μαλλον δεν ψαχτηκες καλα.

https://www.jmctech.gr/product/amd-ryzen-5-3600-tray-100-000000031/?ref=bestprice.gr

Την πάτησα σαν πρωτάρης,θα μπορούσα να πάρω tray και να έδινα τα λεφτά που περίσσευαν για μια καλύτερη από την stock.Πολύ σωστά,δε πειράζει τώρα θα ξέρω για το επόμενο upgrade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...