Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά PC Build


AssassinGreek17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξεκαθαρίσω πως δεν προτίθεμαι να δώσω πάνω από 250€ για οποιαδήποτε κάρτα γραφικών.Στο post με το συνημμένο screenshot που ανέβασα είπα ξεκάθαρα πως θα περιμένω να κατέβει η τιμή της συγκεκριμένης.Αν στο ενδιάμεσο κατέβουν οι τιμές από τις κάρτες που μου προτείνατε εννοείται πως θα επιλέξω κάποια από αυτές.

Επεξ/σία από AssassinGreek17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Να ξεκαθαρίσω πως δεν προτίθεμαι να δώσω πάνω από 250€ για οποιαδήποτε κάρτα γραφικών.Στο post με το συνημμένο screenshot που ανέβασα είπα ξεκάθαρα πως θα περιμένω να κατέβει η τιμή της συγκεκριμένης.Αν στο ενδιάμεσο κατέβουν οι τιμές από τις κάρτες που μου προτείνατε εννοείται πως θα επιλέξω κάποια από αυτές.

Αφού λες ότι δεν γνωρίζεις (δεν φαίνεται αυτό από όσα έχεις πει μέχρι τώρα) ΚΑΜΙΑ κάρτα γραφικών των 250ευρώ δεν κάνει

βάλε σύστημα I5 10300 με ενσωματωμένη και περίμενε 2-3 μήνες να προσγειωθούν οι τιμές σε λογικά επίπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μια τροποποίηση στα κομμάτια και είπα να βάλω "πιο βαθιά" το χέρι στην τσέπη ώστε να μπορέσω να κάνω κάποια αναβάθμιση αν το επιθυμώ στη πορεία.Κάποια άποψη περί των αλλαγών;μου προτείνετε να κατευθυνθώ στο πρώτο build που ανάρτησα ή στο συγκεκριμένο.Βλέποντας την κατάσταση πιστεύω πως τα 300€ θα είναι η "χρυσή τομή" σε θέμα GPU

 

(Το κουτί το έχω παραγγείλει ήδη για αυτό και δεν εμφανίζεται στην εικόνα. Cougar MX410 Mesh-G RGB )

Opera Snapshot_2021-01-12_201555_www.skroutz.gr.png

Επεξ/σία από AssassinGreek17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Έκανα μια τροποποίηση στα κομμάτια και είπα να βάλω "πιο βαθιά" το χέρι στην τσέπη ώστε να μπορέσω να κάνω κάποια αναβάθμιση αν το επιθυμώ στη πορεία.Κάποια άποψη περί των αλλαγών;μου προτείνετε να κατευθυνθώ στο πρώτο build που ανάρτησα ή στο συγκεκριμένο.

 

(Το κουτί το έχω παραγγείλει ήδη για αυτό και δεν εμφανίζεται στην εικόνα. Cougar MX410 Mesh-G RGB )

Opera Snapshot_2021-01-12_201555_www.skroutz.gr.png

Ολα καλα αλλα δυστυχως θα φας πακετο στην καρτα γραφικων.. Ενα καταστημα κ με παραδοση 30 μερες.. Συνταγη για ακυρο .Γινεται χαμος, δεν υπαρχει ουτε gpu fan 😁.. Και εννοειται ολες υπερτιμημενες. Αν βιαζεσαι κ νιωθεις ανετα με την παραγγελια απο εξωτερικο θα το κοιταγα σοβαρα. Πιο πιθανο ειναι.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν για Amazon UK,αλλά δεν έχω παραγγείλει ποτέ απο εκεί,ξέρει κανείς τι γίνεται με ΦΠΑ,Τέλη,Εγγυήσεις και φυσικά τι παίζει με τελωνείο μιας και πλέον δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκη Ένωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ανέβει πολύ.... δεν ξέρω αν είσαι φαν AMD πάντως σε αυτά τα λεφτά (και 50 ευρώ πιο κάτω) παίρνεις i5-10400f με z490 mobo που είναι αν όχι καλύτερα, τουλάχιστων ισάξια(μόνο σε games βγάζει περισσότερα fps στα υπόλοιπα βγαίνει μπροστά ο AMD). Επίσης για gpu παίζει τώρα cosmodata 1650 super (παρεμφερή με την 5500 σε δυνατότητες),single fan, άμεσα διαθέσιμη στα 220. Βέβαια για την κάρτα μόνο σε περίπτωση που καίγεσαι, διαφορετικά δεν υπάρχει σύγκριση με την 1660ti, ακόμα κι αν δώσεις 300ευρώ να την προτιμήσεις

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ AMD διότι όλα μου τα λάπτοπ ήταν AMD (Μπορείς να πείς πως είμαι εξοικειωμένος) Το έχω πάρει απόφαση πως πάνε οι τιμές απο το κακό στο χειρότερο και ούτε με αίτηση δε θα μπορέσω να βρώ μια αξιόλογη κάρτα κάτω απο 300€.Είναι και το άλλο τώρα...Παρήγγειλα το κουτί,τώρα τα υπόλοιπα απο που τα παραγγέλνω (πλην της κάρτα γραφικών).Δεν γνωρίζω αν μπορούμε να αναφέρουμε καταστήματα ή όχι αλλά από σκρουτζομάγαζα έχω μάθει να κρατάω "μικρό καλάθι" (όχι απο προσωπική εμπειρία αλλά απο αξιολογήσεις και θέματα σε φόρουμ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα λάθος για τον 10400 και το διόρθωσα... δεν πάνε χαμένα τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις. Γνώμη για τα σκρουτζομάγαζα....έχει τόσα πολλά με αρκετές κριτικές ώστε να βγάλεις συμπεράσματα. Σε μια γρήγορη ματιά cpu και mobo υπάρχουν σε καταστήματα με πολλές καλές κριτικές, άμεσα διαθέσιμα με τιμή κοντά στις χαμηλότερες. Αν δεχτείς να επιβαρυνθείς μεταφορικά-αντικαταβολή δεν νομίζω πως μπορείς να παίξεις πιο safe.... μετά μόνο αν παίζει σε καταστήματα υποστήριξη paypal που δύσκολα χάνεις τα χρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα όπως είχε επισημάνει και ο duffy σε άλλο θέμα, παίζει η 5600xt στα 350€ στο pc1. Είναι καλύτερη από 1660super που κοιτάς και φθηνότερη.

Τώρα για τα υπόλοιπα, προσωπικά νομίζω πως δεν θα δεις τη διαφορά που φαντάζεσαι με την ακριβή μητρική, ραμ και nvme. Δες και τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/24068592/MSI-B550-A-Pro.html

https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html

https://www.multicopter.gr/product/12548/iy-perifereiakaapothikeysidiskoi-ssdadata-xpg-sx8200-pro-512gb-asx8200pnp-512gt-c-pliromi-kai-se-eos-36-doseis!!!-/?skr_prm=WyI0OGRmMWQyNi1kZTk0LTQwOTUtYmQ2YS1iYTYzZGNmZjM4ZWIiLDE2MTA0ODI5OTY3OTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Στην τελική, αν βγάλεις λίγο από όλα μέχρι και ryzen 3700x χωράει στο build, ή απλά σου βγαίνει φθηνότερο χωρίς να χάνει σε απόδοση. Επίσης με τα χρήματα που γλυτώνεις από τα παραπάνω και από την κάρτα γραφικών μπορείς να χωρέσεις και μια ωραία ψύκτρα στα 40€ περίπου για να τρέχει καλά ο ryzen και πιο αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Έκανα λάθος για τον 10400 και το διόρθωσα... δεν πάνε χαμένα τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις. Γνώμη για τα σκρουτζομάγαζα....έχει τόσα πολλά με αρκετές κριτικές ώστε να βγάλεις συμπεράσματα. Σε μια γρήγορη ματιά cpu και mobo υπάρχουν σε καταστήματα με πολλές καλές κριτικές, άμεσα διαθέσιμα με τιμή κοντά στις χαμηλότερες. Αν δεχτείς να επιβαρυνθείς μεταφορικά-αντικαταβολή δεν νομίζω πως μπορείς να παίξεις πιο safe.... μετά μόνο αν παίζει σε καταστήματα υποστήριξη paypal που δύσκολα χάνεις τα χρήματα σου.

Απο την μια είμαι σε φάση:

Καλύτερη τιμή ώστε να μη χρειάζεται να βγώ υπερβολικά εκτός budget (που το έχω κάνει ήδη)

Αλλά απο την άλλη σκέφτομαι:Δε δίνεις το 30αρι ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και την εγγύση μιας πολυεθνικής όπως το Public? (υπερβολή δε λέω)

Δυσκολεύομαι να αποφασίσω έτσι ώστε να μη την πατήσω σαν αρχάριος (που όντως είμαι).

Opera Snapshot_2021-01-12_222019_www.skroutz.gr.png

Opera Snapshot_2021-01-12_222038_www.public.gr.png

Επεξ/σία από AssassinGreek17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AssassinGreek17 είπε

Απο την μια είμαι σε φάση:

Καλύτερη τιμή ώστε να μη χρειάζεται να βγώ υπερβολικά εκτός budget (που το έχω κάνει ήδη)

Αλλά απο την άλλη σκέφτομαι:Δε δίνεις το 30αρι ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και την εγγύση μιας πολυεθνικής όπως το Public? (υπερβολή δε λέω)

Δυσκολεύομαι να αποφασίσω έτσι ώστε να μη την πατήσω σαν αρχάριος (που όντως είμαι).

Opera Snapshot_2021-01-12_222019_www.skroutz.gr.png

Opera Snapshot_2021-01-12_222038_www.public.gr.png

Το θέμα δεν είναι ότι θα βγεις εκτός budget, το θέμα είναι ότι μάλλον θα πετάξεις λεφτά σε πράγματα που δεν θα σου κάνουν καμία διαφορά.

Έχε στο νου σου επίσης ότι την tomahawk αυτή που έβαλες δεν την αγοράζεις απευθείας από το Public, αλλά από το IT Direct. Εάν συμβεί κάτι θα το λύσεις με το IT Direct, το Public απλά προσφέρει την πλατφόρμα κι εσύ το αγοράζεις από τρίτο πωλητή στο Marketplace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, raul7 είπε

Το θέμα δεν είναι ότι θα βγεις εκτός budget, το θέμα είναι ότι μάλλον θα πετάξεις λεφτά σε πράγματα που δεν θα σου κάνουν καμία διαφορά.

Έχε στο νου σου επίσης ότι την tomahawk αυτή που έβαλες δεν την αγοράζεις απευθείας από το Public, αλλά από το IT Direct. Εάν συμβεί κάτι θα το λύσεις με το IT Direct, το Public απλά προσφέρει την πλατφόρμα κι εσύ το αγοράζεις από τρίτο πωλητή στο Marketplace.

Άρα μου προτείνεις να επιστρέψω στο αρχικό build και να περιμένω μόνο για την κάρτα γραφικών?

(Πραγματικά έχω απηυδήσει με την όλη κατάσταση,σας ευχαριστώ όλους όσους ασχολείστε,το εκτιμώ).

Επεξ/σία από AssassinGreek17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έγραψα το σκεπτικό μου. Αν θέλεις να γλιτώσεις λεφτά πας σε μητρική b450 φθηνή μαζί με τον 3600. Αν θέλεις κάτι πιο καινούργιο και καλό, πάνε σε b550 αλλά χωρίς να ξεφύγεις.

Στο τέλος της ημέρας, είτε 400€ μητρική βάλεις είτε 80€, πρακτικά τις ίδιες επιδόσεις θα έχεις (χωρίς να λέω ότι δεν αξίζουν καθόλου τα έξτρα features των μητρικών, απλά για να καταλάβεις ότι δεν είναι εξάρτημα που θα σου κάνει την τεράστια διαφορά ιδίως την στιγμή που οι φθηνές μητρικές που αναφέρθηκαν είναι τόσο "καλοφτιαγμένες" ας το πούμε).

Δες και τα parts που σου έγραψα παραπάνω, βγαίνουν άνετα 60-70€ φθηνότερα από αυτά που επέλεξες και πρακτικά δεν έχουν διαφορά.

Ακόμα και τώρα αν πάρεις την 5600xt στα 350€ είσαι σούπερ και το φτιάχνεις άμεσα το σύστημα. Δες καταστήματα τύπου phonegallery, multicopter, visionstudio και γενικά αυτά που έχουν καλές αξιολογήσεις.

Τώρα και να μην έχει πχ τη συγκεκριμένη ραμ που σου έγραψα το κατάστημα που θα επιλέξεις, θα βρεις ένα σετακι 16b 3200mhz και ας είναι άλλης εταιρείας, δεν έγινε και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβγαλα όλες τις RGB μπούρδες που αυτές περισσότερο ανέβασαν το build σε θέμα κόστους.Ύστερα απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο E-Shop.gr για οποιαδήποτε περαιτέρω αγορά (μέχρι στιγμής αυτά έχω βάλει στο καλάθι μου+το κουτί που ήταν διαθέσιμο μόνο απο το InfoWorld).Το τροφοδοτικό https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M-550W-Semi-Modular-80-Plus-Gold.html?from=account_favorites δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμο στο site να κάνω μια παρέμβαση για να το αγοράσω απο κάπου αλλού (αξίζει σε θέμα ποιότητας-κόστους) ή να κοιτάξω για κάτι καλύτερο;

Opera Snapshot_2021-01-12_231738_www.e-shop.gr.png

Επεξ/σία από AssassinGreek17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...