Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο από Ρωσία


MixailMaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλώ τα φώτα σας. Αγόρασα μέσω eBay από Ρωσία και ακόμα το δέμα μου βρίσκεται στο τελωνείο της Ρωσίας. Μίλησα με το πωλητή και μου είπε ότι ζήτησαν να βάλει πάνω το οργανωτικό τιμολόγιο να τονίσω ότι αγοράζω από ιδιώτη μεταχείρισμενο μηχάνημα. Το δέμα το έχει στείλει με Dhl. Γνωρίζεται αν θα χρειάζεται τελωνείο να πω αρχική αξία προϊόντος περίπου 2000 το αγορά στα μισά λεφτά. Please αν γνωρίζει κάποιος help. Σκέφτομαι να του πω να το πάρει πίσω από Dhl και να βρούμε άλλο τρόπο να μου το στείλει. 

Επεξ/σία από MixailMaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MixailMaria είπε

Παρακαλώ τα φώτα σας. Αγόρασα μέσω eBay από Ρωσία και ακόμα το δέμα μου βρίσκεται στο τελωνείο της Ρωσίας. Μίλησα με το πωλητή και μου είπε ότι ζήτησαν να βάλει πάνω το οργανωτικό τιμολόγιο να τονίσω ότι αγοράζω από ιδιώτη μεταχείρισμενο μηχάνημα. Το δέμα το έχει στείλει με Dhl. Γνωρίζεται αν θα χρειάζεται τελωνείο να πω αρχική αξία προϊόντος περίπου 2000 το αγορά στα μισά λεφτά. Please αν γνωρίζει κάποιος help. Σκέφτομαι να του πω να το πάρει πίσω από Dhl και να βρούμε άλλο τρόπο να μου το στείλει. 

ναι θα περάσει και από το ελληνικό τελωνείο κατα 99% με τα ανάλογα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα τα δέματα απο DHL που ερxονται απο χώρες που δεν ειναι της Ε.Ε περνανε τελωνείο. Εγω επιλέγω "απλα" ταχυδρομεία απο μικροδέματα που παίρνω απο ebay,ali express και μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα.

Αλλα παίρνω φθηνά πράγματα (μεχρι 15 ευρω) και μικρά σε μέγεθος. Οτι εχω παρει το οποιο ηταν ακριβό παντα απο χωρα της Ε.Ε για να μην έχω τελωνείο. Το πληρωνω πιο ακριβα απο οτι πχ να ερθει απο κινα, αλλα αν σου πέσει τελωνείο ειναι η μια η αλλη και ισως να πάει και πολυ παραπάνω και να μην συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχουν περάσει οι παλιές καλές μέρες (κάπου μέχρι το 2016-2017) που φέρναμε ότι νάναι από όπου νάναι και δε πληρώναμε μία.

Τωρα περνάνε όλα τελωνείο εκτός

- από τα κάτω των 22 ευρω (με τα μεταφορικά)

- αυτά από ΕΕ

- κάποιοι τρόποι αποστολών από τα μεγάλα κινέζικα μαγαζιά (τύπου banggood) οι οποίοι παρεπιπτόντως έχουν σώσει την κατάσταση με τα κινητά και άλλα από Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dchatz είπε

Δυστυχώς έχουν περάσει οι παλιές καλές μέρες (κάπου μέχρι το 2016-2017) που φέρναμε ότι νάναι από όπου νάναι και δε πληρώναμε μία.

Τωρα περνάνε όλα τελωνείο εκτός

- από τα κάτω των 22 ευρω (με τα μεταφορικά)

- αυτά από ΕΕ

- κάποιοι τρόποι αποστολών από τα μεγάλα κινέζικα μαγαζιά (τύπου banggood) οι οποίοι παρεπιπτόντως έχουν σώσει την κατάσταση με τα κινητά και άλλα από Κινα.

Και λα τελειώνουν στις 1 Ιουλίου 2021, όπου όλα θα πρέπει να εκτελωνιστούν, από το πρώτο ευρώ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Και λα τελειώνουν στις 1 Ιουλίου 2021, όπου όλα θα πρέπει να εκτελωνιστούν, από το πρώτο ευρώ.... 

Καλα απο ΕΕ παλι δε θα περνανε.

Και απο banggood εκτελονιζονται απλα σε αλλη ευρωπαικη χωρα,οποτε θεωρητικα και εκει δε θα υπαρχει προβλημα.

Αλλα ebay-aliexpress μας τελειωσανε ουσιαστικα.

Βεβαια να δουμε τι θα γινει στη πραξη καθως αμφιβαλλω οτι θα περνανε τα παντα απο τελωνειο λογο φορτου εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βεβαια να δουμε τι θα γινει στη πραξη καθως αμφιβαλλω οτι θα περνανε τα παντα απο τελωνειο λογο φορτου εργασιας.

Ναι αλλά είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία για τα χρεωμενα ΕΛΤΑ για να μαζέψουν ένα σορό χρήμα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ναι αλλά είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία για τα χρεωμενα ΕΛΤΑ για να μαζέψουν ένα σορό χρήμα.... 

Στα κατω των 22 εν τω μεταξυ τι θα χρεωνουν?

+24% ΦΠΑ μονο ?Η και καμια αλλη ταριφα?

Γιατι αν μπαινει μονο ΦΠΑ και παλι συμφερει.

Δε λεω,οντως ευκαιρια ειναι για αυτους,αλλα ειναι πολυ μεγαλος ο ογκος.Αν τωρα κανουν κανα διμηνο να περασουν πραγματα απο μεσα,μετα θα παραγγελνεις το 21 για να παραλαβεις το 22.Θα πεσει πολυ γκρινια απο το κοσμο και δικαιολογημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dantε είπε

Καλα απο ΕΕ παλι δε θα περνανε.

Και απο banggood εκτελονιζονται απλα σε αλλη ευρωπαικη χωρα,οποτε θεωρητικα και εκει δε θα υπαρχει προβλημα.

Αλλα ebay-aliexpress μας τελειωσανε ουσιαστικα.

Βεβαια να δουμε τι θα γινει στη πραξη καθως αμφιβαλλω οτι θα περνανε τα παντα απο τελωνειο λογο φορτου εργασιας.

ebay και aliexpress γιατι τελειωνουν ουσιαστικα?Απο γερμανια δεν εχεις αγορασει απο το ebay? 😜
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στα κατω των 22 εν τω μεταξυ τι θα χρεωνουν?

+24% ΦΠΑ μονο ?Η και καμια αλλη ταριφα?

Γιατι αν μπαινει μονο ΦΠΑ και παλι συμφερει.

Δε λεω,οντως ευκαιρια ειναι για αυτους,αλλα ειναι πολυ μεγαλος ο ογκος.Αν τωρα κανουν κανα διμηνο να περασουν πραγματα απο μεσα,μετα θα παραγγελνεις το 21 για να παραλαβεις το 22.Θα πεσει πολυ γκρινια απο το κοσμο και δικαιολογημενα.

Υπαρχει σχετικο θεμα εδω στο φορουμ οπου αναφερονται τα εξτρα.

@MixailMaria περιμενε +24%, +δασμους (αναλογως το αντικειμενο), +εξοδα εκτελωνισμου (κανα 70αρι). Λογικα και παλι θα σου βγει φθηνοτερο αποε δω, απλα οχι στο 50% της τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Turbani είπε

ebay και aliexpress γιατι τελειωνουν ουσιαστικα?Απο γερμανια δεν εχεις αγορασει απο το ebay? 😜
 

Καλα προφανως.Απλα το 95% των αγορων μου,ειναι απο Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρώτη Ιουλίου καταργείται και η ατέλεια των 22 ευρώ; 

Μα καλά είναι δυνατόν; φόρος από το 1ο ευρω; πανε καλά, δε το είχα ακούσει αυτό.

Το πιο ανησυχητικό είναι να μη το πάνε με ποσοστά στα κάτω των 22 αλλά με ταριφα τυπου 3 ευρώ όλα.

Είχαν πάει να το ξανακάνουν με τη δικαιολογία "τέλη ελέγχου τελωνείου" αλλά το ξαναμάζεψαν αφού έπεσαν μερικές χρεώσεις.

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dchatz είπε

Είχαν πάει να το ξανακάνουν με τη δικαιολογία "τέλη ελέγχου τελωνείου" αλλά το ξαναμάζεψαν αφού έπεσαν μερικές χρεώσεις.

Εκεινο αφορουσε την χρεωση των 15 ευρω για ελεγχο στο τελωνειο (χωρις να ειναι απαραιτητα το δεμα ανω των 22 ευρω) αν δεν κανω λαθος.

 

40 λεπτά πριν, dchatz είπε

πρώτη Ιουλίου καταργείται και η ατέλεια των 22 ευρώ; 

Και πολυ αργησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...