Προς το περιεχόμενο

Επιτρέπεται το κάπνισμα....


DimosthenisG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
On 13/01/2021 at 21:08, Joshua21 said:

Μην μπερδεύεσαι, υπάρχει ένας νόμος που γράφει κατά λέξη ότι επιτρέπονται (με περιορισμούς φυσικά) τα κατοικίδια ακόμα και αν το απαγορεύει το καταστατικό, για αυτό ακριβώς ο συγκεκριμένος νόμος υπερισχύει του καταστατικού και όχι της ιδιωτικής βούλησης. Μόνο αν ο νόμος ήταν διατυπωμένος αλλιώς, δλδ κάτι σαν "τα κατοικίδια επιτρέπονται ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί διαφορετικά", θα υπερίσχυε του συμφωνητικού.

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες περί διατύπωσης. Έχω την αίσθηση ότι η καταχρηστικότητα ενός όρου (και άρα η ακυρότητά του) κρίνεται σε ενδεχόμενο δικαστήριο. Διαφορετικά, δεν θα μιλάγαμε για καταχρηστικό όρο, αλλά για παράνομο. Για παράδειγμα αν το συμφωνητικό έχει διάρκεια δύο ετών και ένα από τα δύο μέρη θέλει να αποχωρήσει από τη συμφωνία πριν την τριετία, δεν μπορεί να το κάνει όχι γιατί είναι καταχρηστικό, αλλά γιατί είναι παράνομο (αφού αναφέρεται σαφώς στον νόμο ότι η ελάχιστη διάρκεια είναι τα τρία έτη).

Θα μπορούσε κάλλιστα ένας εκμισθωτής να μην γουστάρει παιδιά γιατί μένει απο κάτω και τον ενοχλεί η φασαρία. Αν οι μισθωτές ήταν υγιές ζευγάρι σε ηλικία αναπαραγωγής, υπέγραφαν συμφωνητικό με όρο ότι δεν θα αναπαραχθούν, αλλά στην πορεία έκαναν παιδί, δεν θεωρώ ότι θα μπορούσε να τους βγάλει έξω για αυτό το λόγο, λόγω καταχρηστικότητας του όρου (εκτός κι αν υπάρχει νόμος που καθιστά παράνομη την απαγόρευση αναπαραγωγής, που αμφιβάλλω ότι υπάρχει). Θα μπορούσε φυσικά να κάνει καταγγελία πατώντας επάνω στον όρο που υπέγραψαν, αλλά θεωρώ δεδομένο ότι το δικαστήριο θα είχε άλλη άποψη.

  

11 hours ago, DimosthenisG said:

Εννοεί δεν επιτρέπεται να φέρεις μόνιμο συγκάτοικο/γκόμενο. Το σωστό είναι να γράφει ότι φιλοξενούμενοι επιτρέπεται να κάθονται μέχρι 48 ώρες ή κάτι τέτοιο για να είναι σίγουρος

Γιατί 48 ώρες, τσόντα θα γυρίσουν; Σε μισή ωρίτσα έχει γίνει η δουλειά, δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω. Και τι φάση, δεν θα επιτρέπεται να φέρεις τον ίδιο γκόμενο για 10 μέρες, αλλά θα επιτρέπεται να φέρνεις διαφορετικό κάθε 2 μέρες; 

Αυτά τα βγάζετε από το μυαλό σας, έτσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες περί διατύπωσης. Έχω την αίσθηση ότι η καταχρηστικότητα ενός όρου (και άρα η ακυρότητά του) κρίνεται σε ενδεχόμενο δικαστήριο. Διαφορετικά, δεν θα μιλάγαμε για καταχρηστικό όρο, αλλά για παράνομο. Για παράδειγμα αν το συμφωνητικό έχει διάρκεια δύο ετών και ένα από τα δύο μέρη θέλει να αποχωρήσει από τη συμφωνία πριν την τριετία, δεν μπορεί να το κάνει όχι γιατί είναι καταχρηστικό, αλλά γιατί είναι παράνομο (αφού αναφέρεται σαφώς στον νόμο ότι η ελάχιστη διάρκεια είναι τα τρία έτη).

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει όλη αυτή η ανάλυση που μου κάνεις περί "καταχρηστικότητας" με τα δικά μου γραφόμενα μια και εγώ δεν έχω καν αναφέρει αυτή τη λέξη.

Όσο για τα περί διατύπωσης, σου έχω ήδη εξηγήσει σε άλλο θέμα την ουσία της δίνοντας σου το ίδιο ακριβώς παράδειγμα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, Joshua21 said:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει όλη αυτή η ανάλυση που μου κάνεις περί "καταχρηστικότητας" με τα δικά μου γραφόμενα μια και εγώ δεν έχω καν αναφέρει αυτή τη λέξη.

Όσο για τα περί διατύπωσης, σου έχω ήδη εξηγήσει σε άλλο θέμα την ουσία της δίνοντας σου το ίδιο ακριβώς παράδειγμα:

 

Πάμε πάλι, πιο απλοϊκά (ελπίζω):

Εάν εκμισθώσεις ένα διαμέρισμα σε ένα ζευγάρι και κάνουν παιδί, μπορείς να καταγγείλεις το μισθωτήριο, επειδή εσύ το εκμίσθωσες σε δύο και όχι σε τρεις, ας πούμε;

Εγώ λέω ότι κάτι τέτοιο θα είναι καταχρηστικό, ακόμα και να μην υπάρχει νόμος που το αναγράφει, μιας και η καταχρηστικότητα μπορεί να αφορά και στο πνεύμα του νόμου, εκτός από το γράμμα.

Εσύ τι λες;

Μπορεί να μην χρησιμοποίησες την λέξη «καταχρηστικό», είπες όμως ότι «θα υπερισχύει του συμφωνητικού». Κάτι δεν υπερισχύει του νόμου όταν κρίνεται παράνομο ή/και καταχρηστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Πάμε πάλι, πιο απλοϊκά (ελπίζω):

Εάν εκμισθώσεις ένα διαμέρισμα σε ένα ζευγάρι και κάνουν παιδί, μπορείς να καταγγείλεις το μισθωτήριο, επειδή εσύ το εκμίσθωσες σε δύο και όχι σε τρεις, ας πούμε;

Εγώ λέω ότι κάτι τέτοιο θα είναι καταχρηστικό, ακόμα και να μην υπάρχει νόμος που το αναγράφει, μιας και η καταχρηστικότητα μπορεί να αφορά και στο πνεύμα του νόμου, εκτός από το γράμμα.

Εσύ τι λες;

Εγώ λέω ότι αυτό που γράφεις τώρα ουδεμία σχέση έχει όχι μόνο με αυτά που εγώ είχα γράψει πριν μέρες (περί κατοικιδίων), αλλά ούτε με αυτά που είχες γράψει στο προηγούμενο post (απαγόρευση τεκνοποίησης αντί για όριο ενοίκων).

Επίσης όπως θέτεις το ερώτημα τώρα, εγώ προσωπικά - αν και δεν είμαι 100% σίγουρος - πιστεύω ότι το όριο ατόμων σε όσο μίσθωσης δεν μπορεί να θεωρηθεί παράνομο και καταχρηστικό.

Πάντως γράφεις για το πνεύμα του νόμου το οποίο είναι κάτι εντελώς αόριστο, θα πρέπει να παραθέσεις τον συγκεκριμένο νόμο στον οποίο αναφέρεσαι, μόνο έτσι μπορούμε να δούμε και το γράμμα και το πνεύμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Γιατί 48 ώρες, τσόντα θα γυρίσουν; Σε μισή ωρίτσα έχει γίνει η δουλειά, δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω. Και τι φάση, δεν θα επιτρέπεται να φέρεις τον ίδιο γκόμενο για 10 μέρες, αλλά θα επιτρέπεται να φέρνεις διαφορετικό κάθε 2 μέρες; 

Αυτά τα βγάζετε από το μυαλό σας, έτσι;

 Γιατί έτσι γουστάρει ο ιδιοκτήτης. Σου λέει, να φέρεις άτομο δικό σου, αλλά να φύγει σε 1-2 μέρες , δε θα το κάνεις ξενώνα το σπίτι μου.

Δικό μου συμβόλαιο πάντως, είχε όρο 2 μέρες , αλλά ζούσα και με 4 συγκατοίκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

 Γιατί έτσι γουστάρει ο ιδιοκτήτης. Σου λέει, να φέρεις άτομο δικό σου, αλλά να φύγει σε 1-2 μέρες , δε θα το κάνεις ξενώνα το σπίτι μου.

Δικό μου συμβόλαιο πάντως, είχε όρο 2 μέρες , αλλά ζούσα και με 4 συγκατοίκους.

Και καλά κανει. Μετά θα κανει και ο ενοικιαστής ότι του γουστάρει και κάτσε να τον κυνηγάς στα δικαστήρια μετά να αποδείξεις αν έφερνε και πόσες μέρες έφερνε τον κάθε έναν. Εχει αναφερθεί τέτοια περίπτωση από χρήστη του forum εδώ που τον πήγε δικαστήριο η ιδιοκτήτρια και έχασε πανυγηρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 9:36 ΜΜ, jmmys είπε

με τα κοινόχρηστα.

 

Στις 16/1/2021 στις 3:31 ΠΜ, StamTheMan είπε

ομοιως και για τα κοινοχρηστα,

Ενα λογικο καταστατικο πολυκατοικιας εχει τα κοινοχρηστα χωρισμενα με τα χιλιοστα των διαμερισματων. Οποτε οσο χωραει -σε φυσιολογικα πλαισια- καποιος επιπλεον στο σπιτι, αυτα δεν θα επρεπε να αυξανονται. Αλλο 4 ατομα σε 50 τμ και αλλο 1 ατομο σε 100τμ ο οποιος αποφασιζει να φιλοξενησει αλλον εναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ενα λογικο καταστατικο πολυκατοικιας εχει τα κοινοχρηστα χωρισμενα με τα χιλιοστα των διαμερισματων. Οποτε οσο χωραει -σε φυσιολογικα πλαισια- καποιος επιπλεον στο σπιτι, αυτα δεν θα επρεπε να αυξανονται. Αλλο 4 ατομα σε 50 τμ και αλλο 1 ατομο σε 100τμ ο οποιος αποφασιζει να φιλοξενησει αλλον εναν

Δεν πληρωνα κοινοχρηστα.
Ειχα δικη μου εισοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Δεν πληρωνα κοινοχρηστα.
Ειχα δικη μου εισοδο.

Δεν εκανα quote το κομματι που αναφερεσαι στο σπιτι σου, αλλα στο οτι ειναι λογικο τα κοινοχρηστα να αυξανονται λογω συγκατοικησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Δεν εκανα quote το κομματι που αναφερεσαι στο σπιτι σου, αλλα στο οτι ειναι λογικο τα κοινοχρηστα να αυξανονται λογω συγκατοικησης 

Οκ,απλα εκανες εμενα Q και θεωρησα οτι μπορει να μην ημουν ξεκαθαρος στο οτι εγω δεν πληρωνα κοινοχρηστα,κοινως δεν υπηρχε ουσιαστικος λογος να μου φορτωνεται η σπιτονοικοκυρα.

Προχωραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...