Προς το περιεχόμενο

Επιτρέπεται το κάπνισμα....


DimosthenisG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ούτε κατά διάνοια

Άντε και σαν ενοικιαστής να πεις ότι ο άλλος για Χ Υ Ζ λόγους δε σε αφήνει να έχεις κατοικίδιο, θα βρω εγώ διαμέρισμα που μου αρέσει, θα τα σκάσω, και μετά δε θα μπορώ να πάρω το κατοικίδιό μου στο σπίτι μου ;

Σου φαίνεται λογικό ;

Μου φαινεται λογικο αν το 51% δεν θελει την φασαρια των κατοικιδιων. Οπως ειπα, γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Μου φαινεται λογικο αν το 51% δεν θελει την φασαρια των κατοικιδιων. Οπως ειπα, γνωμη μου

Μπορείς να έχεις ότι γνώμη θες, και εσύ και ο καθένας, αλλά δεν έχει καμιά αξία όταν είναι αντίθετη στους νόμους, ευτυχώς ή δυστυχώς...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μπορείς να έχεις ότι γνώμη θες, και εσύ και ο καθένας, αλλά δεν έχει καμιά αξία όταν είναι αντίθετη στους νόμους, ευτυχώς ή δυστυχώς...

Για αυτο ειπα οτι θα επρεπε να ειναι στην κριση καθε καταστατικου και οχι απο νομο.

*Μαλλον οντως υπαρχει θεμα στο ινσομνια και δεν διαβαζετε τα ποστς

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Για αυτο ειπα οτι θα επρεπε να ειναι στην κριση καθε καταστατικου και οχι απο νομο.

*Μαλλον οντως υπαρχει θεμα στο ινσομνια και δεν διαβαζετε τα ποστς

Μα δε γίνεται να μπαίνει ένα συμφωνητικό ή ένα καταστατικό πάνω από το νόμο, τι να κάνουμε τώρα, να αλλάξουμε το σύνταγμα επειδή εσύ έχεις μια άποψη ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οι φιλοζωοι κατα βαθος καταλαβαινουν τα θεματακια με την οποια παρουσια κατοικιδιων.  Μπορουν ανετα να επιλεξουν pet friendly διαμερισματα\κατοικιες.

Θυμαμαι περιστατικο με ενοικαστη στην δικη μας πολυκατοικια. Χωρις να ξερουμε τιποτα (ουτε μας ενδιεφερε να ξερουμε) νοικιαστηκε το πανω απο εμενα διαμερισμα σε νεαρο με ενα σκυλο μεγαλοσωμο. Αυτο που προσεξα ηταν το μπαλκονι μου γεματο τριχες και το κακομοιρο ηταν ωρες μονο του και περπατουσε ολη την ωρα, ακουγονταν στο πανω παρκε τα βηματα.

Μετα απο καποιες ημερες ουτε ο σκυλος δεν αντεξε την μοναξια, αρχισε να γαυγιζει το 8ωρο που ελειπε το αφεντικο του.

Λοιπον, επιασα τον νεαρο και του μιλησα ωραια, καταλαβε οτι δεν ειναι δυνατον και εμεις να υποφερουμε (πολυ τριχα!!) και σε λιγες ημερες οντως εφυγε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αγγελία για γκαρσονιέρα με όρο "Δεν επιτρέπονται ζευγάρια". 😆

Αραγε θα το αναγράφει αυτό στο συμβόλαιο τύπου "For ever alone";

Σχετικά με τα κατοικίδια, κάποιες αγγελίες διευκρινίζουν αν τα επιτρέπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Διάβασα αγγελία για γκαρσονιέρα με όρο "Δεν επιτρέπονται ζευγάρια". 😆

Αραγε θα το αναγράφει αυτό στο συμβόλαιο τύπου "For ever alone";

Σχετικά με τα κατοικίδια, κάποιες αγγελίες διευκρινίζουν αν τα επιτρέπουν.

Εννοεί δεν επιτρέπεται να φέρεις μόνιμο συγκάτοικο/γκόμενο. Το σωστό είναι να γράφει ότι φιλοξενούμενοι επιτρέπεται να κάθονται μέχρι 48 ώρες ή κάτι τέτοιο για να είναι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Εννοεί δεν επιτρέπεται να φέρεις μόνιμο συγκάτοικο/γκόμενο.

Αυτό είναι σύνηθες;γιατί δεν το βρίσκω λογικό.Με ποιο σκεπτικό δεν επιτρέπουν συγκάτοικο/σύντροφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bapel είπε

Αυτό είναι σύνηθες;γιατί δεν το βρίσκω λογικό.Με ποιο σκεπτικό δεν επιτρέπουν συγκάτοικο/σύντροφο;

Ας απαντήσει κάποιος ιδιοκτήτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 6:48 ΜΜ, DimosthenisG είπε

Περίεργο, καθώς σε συμβόλαιο σπιτιού μπαίνει συχνά ο όρος ότι απαγορεύεται το κάπνισμα και στο μπαλκόνι

Καλά στο συμβόλαιο ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Η ουσία είναι ότι εντος ιδιωτικου προσωπικού χώρου η σε βεράντα του σπιτιού σου καπνίζεις όσο θέλεις οπότε θέλεις, τώρα και αστυνομίες να καλείς για αυτό η δικαστήρια δεν έχει νόημα ούτε μπορείς να αποδείξεις κάτι. 

16 λεπτά πριν, bapel είπε

Αυτό είναι σύνηθες;γιατί δεν το βρίσκω λογικό.Με ποιο σκεπτικό δεν επιτρέπουν συγκάτοικο/σύντροφο;

Γιατί αυξάνεται η φθορά του ακινήτου και καλά. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bapel είπε

Αυτό είναι σύνηθες;γιατί δεν το βρίσκω λογικό.Με ποιο σκεπτικό δεν επιτρέπουν συγκάτοικο/σύντροφο;

Στο συμβόλαιο αναγράφονται πόσοι και ποιοι είναι οι μισθωτές.Δεν μπορεί να μεινει μονιμα ένας ή πολλοί αν δεν γραφτούν σαν μισθωτές,έχει να κάνει με την εφορία,με τα κοινόχρηστα.Αλλο να είναι δηλωμένος ένας στο μισθωτήριο και να μένουν μονιμα εκεί άλλοι τρεις.

Προφανώς το να φιλοξενήσει κάποιον ή κάποιους για κάποιο διάστημα,ακόμα και πολλές εβδομαδες ή να μένει ανά διαστήματα για κάποιες μέρες, δεν μπορεί να στο απαγορέψει κανείς,αν είναι να μεινει μονιμα τότε χρειάζεται νέο συμβόλαιο ή τροποποίηση.

Απο εκεί και πέρα,όλα μετά είναι θέμα ιδιωτικής συμφωνίας μεταξύ μισθωτή και ιδιοκτήτη.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Γιατί αυξάνεται η φθορά του ακινήτου και καλά. 

Αν το χρησιμοποιουσαν σαν επιχειρημα,θα το δεχομουν,ομοιως και για τα κοινοχρηστα,αλλα απο οτι καταλαβα ειναι σε μεγαλο ποσοστο θεμα παραξενειας.

Η προηγουμενη σπιτονοικοκυρα μου μου ειχε κανει φασαρια επειδη ειχα στην πισω αυλη μου μια παλια μηχανη και κατι σκελετους απο ποδηλατα,επισης μου εβαλε χερι που εφερα το σκυλο ( ο οποιος δε γαυγιζει ) και μου την ειπε και για την κοπελα μου,που εμενε συχνα στο σπιτι ( αλλα οχι μονιμα ) . 

Να τονισω οτι ναι μεν το διαμερισμα ηταν  σε κτιριο πολυκατοικιας,αλλα με δικη του εισοδο και χωρις κοινοχρηστα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αν το χρησιμοποιουσαν σαν επιχειρημα,θα το δεχομουν,ομοιως και για τα κοινοχρηστα,αλλα απο οτι καταλαβα ειναι σε μεγαλο ποσοστο θεμα παραξενειας.

Η προηγουμενη σπιτονοικοκυρα μου μου ειχε κανει φασαρια επειδη ειχα στην πισω αυλη μου μια παλια μηχανη και κατι σκελετους απο ποδηλατα,επισης μου εβαλε χερι που εφερα το σκυλο ( ο οποιος δε γαυγιζει ) και μου την ειπε και για την κοπελα μου,που εμενε συχνα στο σπιτι ( αλλα οχι μονιμα ) . 

Να τονισω οτι ναι μεν το διαμερισμα ηταν  σε κτιριο πολυκατοικιας,αλλα με δικη του εισοδο και χωρις κοινοχρηστα.

Γενικως τέτοια προβλήματα έχουνε όσοι νοικιάζουν και ο ιδιοκτήτης μενει στην ίδια πολυκατοικία, και μια γνωστή μου είχε συνεχώς πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη της που έμενε δίπλα και δημιουργουσαν πολλά προβλήματα τόσο αυτός όσο και η γυναίκα του. Τωρα αν θέλουμε να ειμαστε ακριβεις, η μόνιμη η επί πολύ καιρό διαμονή δεύτερου ατόμου αυξάνει όντως τις φθορες σε κάποια συγκεκριμένα στοιχεία στο ακίνητο, ο σκύλος αν είναι μεγαλόσωμος πιθανόν κάποια επιπλέον φθορά στο δάπεδο. Τώρα το κατά πόσο αυτό αποτελεί αιτία για να την λες στον ενοικιαστη αλλά και στο κατά πόσο παραπσνω θα δικαιολογούσαν να γίνει αύξηση στο ενοίκιο και πόση πρέπει να είναι αυτή, είναι ένα θέμα...... Ο κάθε ιδιοκτήτης θα λέει τα δικά του και όπως τον συμφέρει.

Πιστεύω ότι για διαμέρισμα που ήδη ενοικιάζεται καλό είναι να μην δημιουργηθεί θέμα και οχλησεις για κάποιον που μπορεί να μένει στο 50% του έτους, αν μιλάμε για μεγαλύτερη διαμονή όσο μάλλον μόνιμα, θα έπρεπε να γίνει μια αύξηση στο ενοικιο αλλά μικρή και συμβολική. Τα άλλα με τους σκελετούς των ποδηλάτων και το μηχανάκι είναι γεροντοκοριστικες παραξενιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο κάθε ιδιοκτήτης θα λέει τα δικά του και όπως τον συμφέρει.

Γενικοτερα επικρατει ενα νταβατζιλικι,ειδικα εδω επαρχια.

Πολλοι ιδιοκτητες δυστυχως,για πολλους και διαφορους λογους,αγνοουν τις υποχρεωσεις τους,και ψαχνουν μονο για τα 

"δικαιωματα" τους, ενοχλουν με οτι τροπο μπορει να φανταστει καποιος,και γενικα νομιζουν οτι μπορουν να κανουν 

οτι θελουν στο ακινητο. Αλλοι βαζουν δικες τους απαγορευσεις χωρις να υπολογιζουν το νομο ( ουτε καν το συμβολαιο ) και δε συμαζευονται. Αλλος δεν ηθελε "αλβανους" οταν ψαχναμε να συγκατοικησουμε με ενα φιλο αλβανο,γελουσαμε γιατι το λεγαν μπροστα του και δε φανταζοντουσαν τι γινοταν. "Παλαια" μυαλα,δυστυχως..

Θυμαμαι μια περιπτωση,που με εβαλε η τοτε κοπελα μου να αλλαξω την κλειδαρια,γιατι η θεια που το νοικιαζε εμπαινε καθε βδομαδα ( οταν ελειπε η κοπελα ) στο σπιτι,για να ελεγξει τι γινεται.

Αλλος παλιος σπιτονοικοκυρης,επειδη δε με βρηκε στο τηλεφωνο 2 μερες πηγε στη δουλεια μου και ελεγε οτι με ψαχνει επειδη  του χρωσταω το ενοικιο ( το οποιο ειχα ηδη δωσει στη γυναικα του ) .

Μιλαμε για καταστασεις φαρ ουεστ..

 

Στις 14/1/2021 στις 10:14 ΠΜ, arispz είπε

εφοσον η συμφωνια δεν παραγει εγκλημα

Πως απαγορευουν τα κατοικιδια τοτε;

Αφου υπαρχει νομος που το προβλεπει αυτο.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικά πράγματα. Αυτο που είπες με την κλειδαριά και τον ιδιοκτήτη που έμπαινε μέσα γινόταν στην γνωστή μου που σου είπα πριν. Για δουλειές και τέτοια προσωπική συμβουλη να μην λες στον ιδιοκτήτη την ακριβή διεύθυνση της δουλειάς σου μόνο κάτι γενικό για το επάγγελμα και το αν είσαι πχ ιδιωτικός η δημόσιος υπ. αλλά μου λες είσαι επαρχία δεν ξέρω τι παίζει εκεί, εδώ Αθήνα μπορείς να το διαχειριστεις λίγο καλύτερα. Όλοι αυτοί κάποια στιγμή βέβαια δεν θα μπορούν να νοικιάσουν κάποια στιγμή η θα πεσουν στον ενοικιαστη που θα αφήνει απληρωτα και θα κάνει το σπίτι λαμπογυαλο μετά και θα κλαίγονται. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...