Προς το περιεχόμενο

Scanner για να μετατρέψω τα βιβλία και εργασίες σε PDF


John_D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για Scanners για την ψηφιοποίηση παλιών βιβλίων και σημειώσεων. Ένα απλό πολυμηχάνημα θα έκανε την δουλειά αλλά θα ήθελα κάτι πιο γρήγορο και με καλή ανάλυση, αν έχετε να προτείνετε.

Βρήκα κάποια scanner χειρός. Έχετε άποψη για αυτά; Κάνουν καλή δουλειά ή πρέπει να το κάνεις αργά και προσεκτικά σε βαθμό που κουράζει το χέρι.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το πιο γρήγορο/βολικό/δωρεάν είναι εφαρμογή τύπου camscanner. Με καλό κινητό γίνεται δουλειά πιο γρήγορα(ίσως με καλύτερα αποτελέσματα) και χαμηλότερο κόστος. Μέσα σε 2 οχτάωρο έχουμε βγάλει 2 άτομα σημειώσεις κόστους 50 Ευρώ σε φωτοτυπίες τα οποία δεν θέλαμε να πηρώσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα με ένα tiny scanner και χάνει ποιότητα. Θα ήθελα να ακούσω και κάποια λύση για μεγάλη ανάλυση όταν είναι για βιβλία πχ με μαθηματικούς τύπους που σου βγαίνουν τα μάτια και χάνονται οι χαρακτήρες αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παιδεύεσαι να το κάνεις μόνος σου, δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο.
Οι σημειώσεις είναι πολύ εύκολο να σκαναριστούν σε ένα φωτοτυπείο καθώς η διαδικασία μπορεί να γίνει αυτόματα.

Τα βιβλία είναι αρκετά πιο δύσκολο διότι πρέπει να γίνει χειροκίνητα (αλλαγή σελίδων με το χέρι),
αλλά κάποια φωτοτυπεία την κάνουν.
Έχω μετατρέψει πολλά βιβλία σε pdf.
Τα έδινα σε ένα φωτοτυπείο της εμπιστοσύνης μου και τα σκάναραν αυτοί.
Σε κάποιες περιπτώσεις, όταν βόλευε το δέσιμο (π.χ. όταν ήταν απλή κόλληση χωρίς ραφή), 
"έλυναν" το βιβλίο κόβοντας τη ράχη ώστε να ελευθερωθούν οι σελίδες, 
το σκανάρισμα γινόταν αυτόματα και μετά ξανακολούσαν τη ράχη.

Κόστος 15-20-25 € περίπου, ανάλογα με το πλήθος σελίδων.
Σιγά να μην καθήσω να ξοδέψω μέρες για να σκανάρω 400 ή 500 ή παραπάνω σελίδες εγώ με το χέρι μου.
Aκόμη περισσότερο αν έχω αρκετά βιβλία ή σημειώσεις για μετατροπή.
Κανένα κοινό σκάνερ δεν μπορεί να συναγωνιστεί τα επαγγελματικά φωτοτυπικά σε αντοχή και ταχύτητα (και τελικά σε οικονομία)...

 

Eνδεικτικά παραθέτω δυο σελίδες από ένα τέτοιο σκανάρισμα.
Οι συγκεκριμένες περιπτώσεις ήταν αρκετά δύσκολες καθώς τα βιβλία ήταν πολυσέλιδα και οι χαρακτήρες σχετικά μικροί.
Ωστόσο, στο αντίστοιχο pdf φαίνονται καθαρά (έχω κάνει και ocr).
Το πρώτο ήταν 820 και το δεύτερο 590 σελίδες αντίστοιχα.

Είναι προφανές ότι αυτή η δουλειά δεν θα μπορούσε να γίνει οικιακά.
Θα έθετα σε δοκιμασία την υπομονή μου και θα κατέστρεφα το σκάνερ. 
Και θα μου κόστιζε και περισσότερο.
Διότι αν χρειαζόμουν π.χ. 5 ώρες (που θα ήταν πολύ παραπάνω) και αποτιμήσω τον χρόνο μου στα 10€/h, θα είχα "ξοδέψει" και 50€.
Για να κερδίσω τα 20 ή 30 του φωτοτυπείου....

-

 

679.jpg

514.jpg

679.pdf 514.pdf

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα βιβλία και και οι σημειώσεις είναι ιστορικά στοιχεία και όχι απλές πανεπιστημιακές σημειώσεις. Είναι βιβλία 70+ ετών με κίνδυνο αν δεν προσεχτούν να ανοίξουν και να χαλάσουν και αντίστοιχες σημειώσεις οι οποίες δεν μπορούν να βγουν από εργαστήρια. Για αυτό και η ανάγκη αγοράς για προσεκτική ψηφιοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτή τη δουλειά (αν δεν βιάζεσαι) σου αρκεί και ένα  "παραδοσιακό scanner",  σε συνδυασμό με τα ανάλογα προγράμματα (VueScan, FineReader). Σε μονόχρωμα κείμενα να επιλέγεις βάθος χρώματος 1bit (black/white text) για βέλτιστη ποιότητα και μικρότερο μέγεθος. Για ταχύτητα, δηλαδή αυτόματη τροφοδοσία και σάρωση διπλής όψης χρειάζεσαι κάτι σαν τον Brother ADS1200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περιπτωση, κανε πρωτα δοκιμες! Μην πας καρφωτα σε καποιες επιλογες:
<<πειραματισου>>! Δες τι χρειαζεσαι να εχεις απαραιτητα, και τι τυχον χανεις (π.χ.
χρονο, mb αν και σε αυτα πλεον θεωρω δεν υπαρχει αναγκη λιγων mb οπως παλια)
😎

Spoiler

Αρκετα χρονια πριν οταν ετοιμαζαμε μια βιογραφια-βιβλιο, ειχαμε κανει το λαθος
και σκαναραμε σε λιγα (100) dpi γιατι αυτο βολευε το γραφιστα που το ειχε παρει.
(Εκ των υστερων οπως ολοι παραδεχθηκαν: βλακες ειμασταν που το ειχαμε δεχθει
-μολονοτι ειχα υποστηριξει εγω για 300- μα πλεον δεν μπορουσε τιποτα να αλλαξει)
😝
Ισως δεν ειναι ετσι η δικη σου περιπτωση, ομως σκεψουν οτι καποιες φορες δεν
θα ξαναεχεις τη δυνατοτητα η το χρονο για να..ξανακανεις παλι τα σκαναρισματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, John_D είπε

Ευχαριστώ NikoSmile. Αυτό κάνει για σημειώσεις αλλά όχι τόσο για βιβλία αν δεν κάνω λάθος. Ευχαριστώ για την πληροφορία με το 1bit

Το 1bit (ασπρόμαυρο) είναι σημαντικό για πολλούς λόγους σε "παλιά" βιβλία.

Αναγκάζεται ο αλγόριθμος και διαβάζει "καθαρότερα" τα γκρίζα/προβληματικά σημεία γιατί δεν έχει την επιλογή του γκρίζου και πρέπει να αποφασίσει αν είναι γραμμή ή όχι. Αυτό θα βοηθήσει και σε πιθανό OCR στο μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...