Προς το περιεχόμενο

Μετά από 10 χρόνια, η Apple θα κυκλοφορήσει φέτος iMac με λεπτότερα πλαίσια και Apple Silicon chip


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, skiabox είπε

@Dinos_12345 Στο σχόλιό σου είναι σαν να μην υπολογίζεις καθόλου τον παράγοντα cloud.

Δηλαδή ακόμα και στην περίπτωση που λες απλά κάνεις extract το build που λες σε κάποιο cloud service που θα υπάρχει σίγουρα.

Φαντάζομαι δεν το σκέφτηκες αυτό εκ παραδρομής.

Εδώ πλέον όσοι έχουν vdsl και πάνω παίζουν ολόκληρα παιχνίδια στο cloud (google stadia, geforce now).

Δεν νομίζω πως τα use cases που έχω εγώ στο μυαλό μου, πάνε εύκολα στο cloud. Χωρίς καν να κάνεις build, το top M1 Macbook δεν φτάνει να τρέξει ένα προσωπικό μου project (Reddit Android Client) στο Android Studio. Χωρίς καν να μιλήσουμε για build, η ram του απλά δεν είναι αρκετή για να τρέξει ομαλά και να μην θέλει restart κάθε τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Δεν νομίζω πως τα use cases που έχω εγώ στο μυαλό μου, πάνε εύκολα στο cloud. Χωρίς καν να κάνεις build, το top M1 Macbook δεν φτάνει να τρέξει ένα προσωπικό μου project (Reddit Android Client) στο Android Studio. Χωρίς καν να μιλήσουμε για build, η ram του απλά δεν είναι αρκετή για να τρέξει ομαλά και να μην θέλει restart κάθε τόσο. 

βρήκα κάτι , μάλλον το έχεις δοκιμάσει , αλλά το βάζω για ανάγνωση

Android Studio Release Updates: Android Emulator Apple Silicon Preview (googleblog.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 2:17 ΜΜ, tommy^ είπε

Προβλεπω οτι η αρχιτεκτονικη arm θα ειναι το μελλον και στα λαπτοπ και στα desktop. Iσως στα workstations να αργησει η εξαπλωση γιατι εκει παιζουν γερη μπαλα οι Xeon και οι Threadripper και δεν εχουμε μεχρι τωρα δειγματα γραφης απο πολυ δυνατο arm soc. Εκτος βεβαια αν ψιλιαστουν τη δουλεια νωρις και η Intel-Amd και το γυρισουν και αυτες σε ARM.

Οποιος χρησιομοποιει το μηχανημα του για να βγαζει λεφτα (=επαγγελματικα) θα πρεπει να ειναι πολυ ανοητος και επιπολαιος για να παει day 1 σε ενα τετοιο αλμα. Απλα θα περιμενει να ωριμασει και να υποστηριζεται απο το software που θελει. Αυτο μπορει να σημαινει 1 χρονος, μπορει να σημαινει και πανω απο 3.

Η Apple εχει τη δυναμη να "συμπαρασυρει" στο νεο αυτο τολμημα του devs και τις μεγαλες software εταιριες ωστε να το υποστηριξουν.

 

Η Apple με μερίδιο <8 % εχει ελάχιστη πραγματική δύναμη . Δύναμη εχει στο Marketing και στο storming rumors. Απλά έκανε κίνηση 3 ετη μετά την msft για να μεινει στο παιχνίδι. Άλλο οι φαντασιώσεις των πιστών της πελατών κ των χιπστερ youtubers ,κ αλλο η αγορά που παρακολουθούσε 2-3 χρόνια μια εταιρεία με χρηματιστηριακη αξία 1 τρις να βγαζει keyboards για λαπτοπς των 2000 ευρώ χειρότερα από keyboards laptops των 300 ευρώ κ πολύ χειρότερα κ προβληματικά από το προηγούμενο δικό της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leon3Isavros είπε

Η Apple με μερίδιο <8 % εχει ελάχιστη πραγματική δύναμη . Δύναμη εχει στο Marketing και στο storming rumors. Απλά έκανε κίνηση 3 ετη μετά την msft για να μεινει στο παιχνίδι. Άλλο οι φαντασιώσεις των πιστών της πελατών κ των χιπστερ youtubers ,κ αλλο η αγορά που παρακολουθούσε 2-3 χρόνια μια εταιρεία με χρηματιστηριακη αξία 1 τρις να βγαζει keyboards για λαπτοπς των 2000 ευρώ χειρότερα από keyboards laptops των 300 ευρώ κ πολύ χειρότερα κ προβληματικά από το προηγούμενο δικό της. 

Από ιστορία και τεχνολογία τίποτα εεε??? Εδώ μέσα τουρίστας???

ΥΓ: ποια κίνηση πριν τρία χρόνια? Αυτή με το ένα προϊόν που δεν μπορεί να τρέξει καλά ούτε τα βασικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Leon3Isavros είπε

Η Apple με μερίδιο <8 % εχει ελάχιστη πραγματική δύναμη . Δύναμη εχει στο Marketing και στο storming rumors. Απλά έκανε κίνηση 3 ετη μετά την msft για να μεινει στο παιχνίδι. Άλλο οι φαντασιώσεις των πιστών της πελατών κ των χιπστερ youtubers ,κ αλλο η αγορά που παρακολουθούσε 2-3 χρόνια μια εταιρεία με χρηματιστηριακη αξία 1 τρις να βγαζει keyboards για λαπτοπς των 2000 ευρώ χειρότερα από keyboards laptops των 300 ευρώ κ πολύ χειρότερα κ προβληματικά από το προηγούμενο δικό της. 

Αληθεια τωρα; Εχει ελαχιστη πραγματικη δυναμη η apple επειδη εχει <8% μεριδιο; Εσυ κρινεις τη δυναμη βασει του μεριδιου αγορας; Γιατι ολοι οι υπολοιποι κρινουν με βαση τα φραγκα και δυστυχως  η Apple παρα πολλα.

Και στα κινητα κυμαινεται μεταξυ 12-14%, αλλα οπως βλεπεις, εχει μαζεψει ολο το χρημα και οι εφαρμογες στα κινητα της ειναι καλογραμμενες, μια χαρα ασχολουνται οι devs μαζι της, αρα εχει τρομακτικη πραγματικη δυναμη.

Τα υπολοιπα περι keyboards μπορει να ειναι αληθη και να συμφωνω, αλλα ειναι εντελως ΑΣΧΕΤΑ με αυτο που συζηταμε στο παρον νημα. Οπότε ή μενεις στο θεμα, ή καλυτερα να αποχωρησεις για να γλιτωσουμε απο flame posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...