Προς το περιεχόμενο

Εκδοση 1ης debit καρτας @Πειραιως


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χρεωστική δεν εχει χρέωση στην πρώτη έκδοση, το banking ειχε πάντα, απο τοτε με τα μηχανακια για του κωδικούς το οποιο και συνέχισαν.

Η χρεωστικη που σου έδωσαν πιθανόν ειναι καρτα bonus

Αυτα για την πειραιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Η χρεωστική δεν εχει χρέωση στην πρώτη έκδοση, το banking ειχε πάντα, απο τοτε με τα μηχανακια για του κωδικούς το οποιο και συνέχισαν.

Η χρεωστικη που σου έδωσαν πιθανόν ειναι καρτα bonus

Αυτα για την πειραιως.

η πειραιως δεν εχει bonus εχει το προγραμμα yellow

Η αλφα δεν εχει bonus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Σωστα, ακομα κι αν δεν ησουν ποτε πελατης της Πειραιως στο παρελθον κι απλα ειχες συνεργαστει με τραπεζα που στη συνεχεια συγχωνευτηκε με την Πειραιως, θα χρεωθεις κανονικα :)

Εδώ που τα λέμε ήσουν πελάτης της Πειραιώς, έστω και εμμέσως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγάζεις προπληρωμέη καρτα δεν ανοιγεις λογαριασμό απλως οταν κοντεύει να λήξει πας και βγάζεις αλλη με οτι κοστος εχει η καθε τραπεζα και μεταφερετε το υπολοιπο στην νεα καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Joshua21 said:

Εδώ που τα λέμε ήσουν πελάτης της Πειραιώς, έστω και εμμέσως :)

Διαφωνω εδω πληρως... και οταν εγινε η συγχωνευση τραπεζων, η νεα τραπεζα (=Πειραιως) θα πρεπε να επικοινωνησει μαζι μου για να συναινεσω στο να διατηρησει τα προσωπικα μου στοιχεια, απ'την ημερομηνια και μετα που το GDPR εγινε active.

3 minutes ago, panagiotisk3 said:

Οταν βγάζεις προπληρωμέη καρτα δεν ανοιγεις λογαριασμό απλως οταν κοντεύει να λήξει πας και βγάζεις αλλη με οτι κοστος εχει η καθε τραπεζα και μεταφερετε το υπολοιπο στην νεα καρτα

Αυτο πιστευα και εγω μεχρι προτεινως.. Απλα αποτι φαινεται τα στοιχεια που συμπληρωνεις, διατηρουνται στο συστημα τους σαν να ειχες ανοιξει κανονικο λογαριασμο. Μαλιστα τα 1,86 ευρω που ειχανε ξεμεινει στην prepaid αυτη καρτα του 2010, θα μεταφερθουν στον νεο μου λογαριασμο. 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Σαϊνόμπι είπε

Υπαρχει περιπτωση να κανω λαθος στην ονομασια της τοτε τραπεζας. Δεν θυμομουν καν οτι υπηρχε αυτη η prepaid στο ονομα μου τοτε και η υπαλληλος αρνηθηκε να μου δωσει εξτρα πληροφοριες (πχ: ποια τραπεζα ηταν κτλ). 😵 Το διορθωσα στο αρχικο κειμενο γιατι μπορει να θυμομουν λαθος. Περασε και μια δεκαετια..

Οι τράπεζες που είχε συγχωνεύσει η Πειραιώς είναι: Αγροτική Τράπεζα, Millenium bank, Πανελλήνια Τράπεζα (ούτε ήξερα ότι υπήρχε), Τράπεζα Κύπρου, Marfin bank, Geniki Bank

4 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Διαφωνω εδω πληρως... και οταν εγινε η συγχωνευση τραπεζων, η νεα τραπεζα (=Πειραιως) θα πρεπε να επικοινωνησει μαζι μου για να συναινεσω στο να διατηρησει τα προσωπικα μου στοιχεια, απ'την ημερομηνια και μετα που το GDPR εγινε active.

Αυτο πιστευα και εγω μεχρι προτεινως.. Απλα αποτι φαινεται τα στοιχεια που συμπληρωνεις, διατηρουνται στο συστημα τους σαν να ειχες ανοιξει κανονικο λογαριασμο. Μαλιστα τα 1,86 ευρω που ειχανε ξεμεινει στην prepaid αυτη καρτα του 2010, θα μεταφερθουν στον νεο μου λογαριασμο. 

Oταν ειχες την καρτα ειχες συμπληρωσει τα 18?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Σαϊνόμπι είπε

Διαφωνω εδω πληρως... και οταν εγινε η συγχωνευση τραπεζων, η νεα τραπεζα (=Πειραιως) θα πρεπε να επικοινωνησει μαζι μου για να συνεναισω στο να διατηρησει τα προσωπικα μου στοιχεια, απ'την ημερομηνια και μετα που το GDPR εγινε active.

Να στο θέσω διαφορετικά, είχα έναν λογαριασμό στην Αγροτική τράπεζα με κάτι ψιλά μέσα, και κάπου το 2012 που συγχωνεύτηκε η Αγροτική με την Πειραιώς η τελευταία (Πειραιώς) άνοιξε έναν λογαριασμό στο όνομα μου και μου έβαλε μέσα αυτά τα ψιλά. Ε μόλις έγινε αυτό ήμουν ή δεν ήμουν πελάτης της Πειραιώς? :)

Όσον αφορά τα του GPDR δεν νομίζω πως τα στοιχεία που είχε η τράπεζα εμπίπτουν σε αυτό, ίσα ίσα που οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από τον νόμο να διατηρούν αυτά τα στοιχεία για πάντα αν δεν κάνω λάθος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Joshua21 said:

Να στο θέσω διαφορετικά, είχα έναν λογαριασμό στην Αγροτική τράπεζα με κάτι ψιλά μέσα, και κάπου το 2012 που συγχωνεύτηκε η Αγροτική με την Πειραιώς η τελευταία (Πειραιώς) άνοιξε έναν λογαριασμό στο όνομα μου και μου έβαλε μέσα αυτά τα ψιλά. Ε μόλις έγινε αυτό ήμουν ή δεν ήμουν πελάτης της Πειραιώς? :)

Όσον αφορά τα του GPDR δεν νομίζω πως τα στοιχεία που είχε η τράπεζα εμπίπτουν σε αυτό, ίσα ίσα που οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από τον νόμο να διατηρούν αυτά τα στοιχεία για πάντα αν δεν κάνω λάθος.

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, ναι. Διαφωνω ακομη στο οτι θα πρεπε να χρεωθω 6 ευρω για επανεκδοση καρτας ενω δεν εχω συνεργαστει με την Πειραιως ποτε μου, αμεσα. Οσον αφορα το GDPR ας απαντησει καποιος πιο γνωστης.. παντως σημερα μια χαρα με εβαλαν να υπογραψω GDPR form κατα το ανοιγμα του λογαριασμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Να στο θέσω διαφορετικά, είχα έναν λογαριασμό στην Αγροτική τράπεζα με κάτι ψιλά μέσα, και κάπου το 2012 που συγχωνεύτηκε η Αγροτική με την Πειραιώς η τελευταία (Πειραιώς) άνοιξε έναν λογαριασμό στο όνομα μου και μου έβαλε μέσα αυτά τα ψιλά. Ε μόλις έγινε αυτό ήμουν ή δεν ήμουν πελάτης της Πειραιώς? :)

Όσον αφορά τα του GPDR δεν νομίζω πως τα στοιχεία που είχε η τράπεζα εμπίπτουν σε αυτό, ίσα ίσα που οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από τον νόμο να διατηρούν αυτά τα στοιχεία για πάντα αν δεν κάνω λάθος.

Όπως εγινε και σε εμένα με το ταχυδρομικο ταμιευτηριο, μου αλλάξανε αριθμό iban, μου ακύρωσαν το βιβλιάριο και μου έβγαλαν νέο άλλο (που έλεγε Δίκτυο Νέο ΤΤ) ακόμα τον εχω αλλά εχει 0ε και τον εχω συνδεμένο με την χρεωστικη της eurobank

Mαζι με τον άλλο της eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, ναι. Διαφωνω ακομη στο οτι θα πρεπε να χρεωθω 6 ευρω για επανεκδοση καρτας ενω δεν εχω συνεργαστει με την Πειραιως ποτε μου, αμεσα. Οσον αφορα το GDPR ας απαντησει καποιος πιο γνωστης.. παντως σημερα μια χαρα με εβαλαν να υπογραψω GDPR form κατα το ανοιγμα του λογαριασμου

Η Αγροτική ή όπως αλλιώς λεγόταν η τράπεζα που είχες παρτίδες τώρα συγχωνεύτηκε με την Πειραιώς, συνεπώς έχεις ξανασυνεργαστεί με την Πειραιώς.

Μην κολλάς στο όνομα, δεν θα είχε καμία διαφορά αν μετά τη συγχώνευση ονομαζόταν Εμπορική ή Αγροτική ή Πειραιώς-αγροτική :)

Λέμε τώρα γιατί η Εμπορική με την alpha συγχωνεύτηκε, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι γίνονται ελεύθερες μεταφράσεις και αυθαίρετες ερμηνείες.
Το θέμα είναι τι λένε οι τράπεζες.

Άλλο πράγμα ανανέωση κάρτας. Άλλο επανέκδοση υφιστάμενης κάρτας. Πρόκειται για την ίδια κάρτα.
Μια τράπεζα πχ που ανανεώνει κάρτα αυτόματα στη λήξη της παλιάς,
εκδίδει νέα κάρτα που διατηρεί τα στοιχεία της υφιστάμενης προς λήξη με διαφορετικό μόνο το 3ψήφιο CVV2.
Το ίδιο και με την επανέκδοση μετά από δήλωση απώλειας, φθοράς κλπ.
Πρόκειται για επανέκδοση υφιστάμενης και ίδιας κάρτας.

Άλλο πράγμα αντικατάσταση υφιστάμενης κάρτας με διαφορετική. Υπάρχει υφιστάμενη και αντικαθίσταται.

Και άλλο να εχει καταργηθεί-κλείσει τελείως κάρτα και να αιτείσαι νέα χωρίς να υπάρχει υφιστάμενη.

6 minutes ago, Σαϊνόμπι said:

Σωστα, ακομα κι αν δεν ησουν ποτε πελατης της Πειραιως στο παρελθον κι απλα ειχες συνεργαστει με τραπεζα που στη συνεχεια συγχωνευτηκε με την Πειραιως, θα χρεωθεις κανονικα :)

Κάποιο link που να μιλάει συγκεκριμένα για την χρέωση σε έκδοση διαφορετικής κάρτας;
Όχι για επανέκδοση ή ανανέωση της ίδιας. Έχει διαφορά.
Πχ η Πειραιώς διαχωρίζει την περίπτωση επανέκδοσης της ίδιας και αντικατάστασης της υφιστάμενης με διαφορετική. Χρεώνει μεν η Πειραιώς, αλλά το αναφέρει ρητά με συγκεκριμένη πρόβλεψη για καθεμιά περίπτωση.

18 minutes ago, Joshua21 said:

Όχι στην έκδοση νέας κάρτας, αλλά μόνο στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος πελάτης εκδίδει κάρτα για πρώτη φορά.

Συνεπώς η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ναι, θα χρεωθεί κανονικά.

Πρώτη φορά της ίδιας υφιστάμενης κάρτας.
Πρέπει να το λέει ρητά. Πχ η Πειραιώς αυτό που λέει
«Έκδοση πλέον της μίας κάρτας...Η πρώτη έκδοση κάρτας είναι Δωρεάν.
Τα έξοδα έκδοσης επιπλέον χρεωστικής αφορούν σε επιπλέον έκδοση Πειραιώς Visa Debit ή Πειραιώς Mastercard Debit, παράλληλα της υφιστάμενης κάρτας.»
,
οι άλλες τράπεζες τί λένε;

Εγώ μιλάω για την περίπτωση που δεν επανεκδίδεις την ίδια κάρτα, αλλά πρώτα κλείνεις τελείως την κάρτα, την καταργείς
και μετά από ένα διάστημα ζητάς έκδοση καινούριας.
Νομίζω έχει αναφερθεί κι εδώ μέσα
ότι η Εθνική πχ δε χρεώνει ακόμα και την ίδια μέρα να κλείσεις χρεωστική Mastercard για να ζητήσεις Visa (ή το αντίστροφο)
και σου δίνουν δωρεάν νέα κάρτα με νέα στοιχεία κάρτας και πλήρη διάρκεια.

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών[2]/Λοιπές Εργασίες[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf
«Εφάπαξ συνδρομή έκδοσης Δωρεάν
Εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κατόπιν δήλωσης απώλειας/κλοπής/φθοράς/μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης €6
Εφάπαξ συνδρομή ανανέωσης €6»

https://www.eurobank.gr/-/media/eurobank/rates/timologio-trapezikon-ergasion.pdf
«Ιδιώτες - Έκδοση Debit MasterCard Ανέξοδα 
Eπιβάρυνση επανέκδοσης Κάρτας (λόγω απώλειας, φθοράς, κλοπής) 6,00 €
Eπιβάρυνση 5ετούς ανανέωσης κάρτας 6,00 €»

https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_12-01-2021.pdf
«Αντικατάσταση Κάρτας / Επανέκδοση λόγω απώλειας/κλοπής/φθοράς
Όλα τα προϊόντα χρεωστικών καρτών ιδιωτών 6,00
Εταιρική χρεωστική κάρτα Business Debit Card 6,00
Τα έξοδα επανέκδοσης αφορούν σε έκδοση νέου ίδιου προϊόντος Πειραιώς Visa Debit, Πειραιώς Mastercard Debit, Personal Banking Visa Debit, που αντικαθιστά το υφιστάμενο. Τα έξοδα αντικατάστασης αφορούν σε έκδοση νέου άλλου προϊόντος Πειραιώς Visa Debit, Πειραιώς Mastercard Debit, που αντικαθιστά το υφιστάμενο. Η αντικατάσταση από Πειραιώς Visa Debit και Πειραιώς Mastercard Debit σε Personal Banking Visa Debit, αφορά σε προσφορά αναβάθμισης και είναι χωρίς έξοδα. Από τα έξοδα επανέκδοσης/αντικατάστασης εξαιρείται η Πειραιώς Private Banking Visa Debit, η ΔΣΑ Debit και η ΑΒ Plus Mastercard Debit.»

«Έκδοση πλέον της μίας κάρτας 
Πειραιώς Visa Debit 6,00
Πειραιώς Mastercard Debit 6,00
Λοιπά προϊόντα χρεωστικών καρτών ΔΩΡΕΑΝ
Η πρώτη έκδοση κάρτας είναι Δωρεάν. Τα έξοδα έκδοσης επιπλέον χρεωστικής αφορούν σε επιπλέον έκδοση Πειραιώς Visa Debit ή Πειραιώς Mastercard Debit, παράλληλα της υφιστάμενης κάρτας.»

https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1
«Ετήσια συνδρομή καρτών ...
Enter Bonus Business Mastercard Πάγιο 12
Enter Bonus Visa Πάγιο 12
Enter Bonus Mastercard Πάγιο 12
Έξοδα διαχείρισης κάρτας Πάγιο 5 . Εισπράττεται σε περίπτωση απώλειας, φθοράς και ανανέωσης κάρτας.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Καταλαβαίνω ότι γίνονται ελεύθερες μεταφράσεις και αυθαίρετες ερμηνείες.
Το θέμα είναι τι λένε οι τράπεζες.

 

6 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Η πρώτη έκδοση κάρτας είναι Δωρεάν.

Το "Η πρώτη έκδοση κάρτας είναι Δωρεάν" που αναφέρεται στον τιμοκατάλογο της Πειραιώς μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως, δεν διευκρινίζει αν εννοεί την πρώτη κάρτα ανά τύπο/είδος (mastercard/visa/maestro/ab plus/whateva) ή την πρώτη κάρτα ανά πελάτη ή την πρώτη κάρτα με τον ίδιο 16ψήφιο αριθμό, συνεπώς όπως και να ερμηνευτεί από τον υπάλληλο της τράπεζας δεν είναι λάθος.

Και η ουσία είναι ότι στην περίπτωση της Πειραιώς (που τυγχάνει και το θέμα μας) οι υπάλληλοι το ερμηνεύουν ως "η έκδοση πρώτης κάρτας ανά πελάτη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 1:25 ΜΜ, panagiotisk3 είπε

Όπως εγινε και σε εμένα με το ταχυδρομικο ταμιευτηριο, μου αλλάξανε αριθμό iban, μου ακύρωσαν το βιβλιάριο και μου έβγαλαν νέο άλλο (που έλεγε Δίκτυο Νέο ΤΤ) ακόμα τον εχω αλλά εχει 0ε και τον εχω συνδεμένο με την χρεωστικη της eurobank

Mαζι με τον άλλο της eurobank

Πλεον δεν υπαρχει ΤΤ,εχει αποροφηθει απο την eurobank

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 11:31 ΜΜ, AZANZA είπε

Πλεον δεν υπαρχει ΤΤ,εχει αποροφηθει απο την eurobank

Oταν αγόρασε η eurobank το ταχυδρομικό ταμιευτήριο το μετονόμασε σε Δίκτυο Νέο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο . Βέβαια τώρα σιγά σιγά τα μετατρέπει σε eurobank ή τα κλείνει 

16 λεπτά πριν, panagiotisk3 είπε

Oταν αγόρασε η eurobank το ταχυδρομικό ταμιευτήριο το μετονόμασε σε Δίκτυο Νέο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο . Βέβαια τώρα σιγά σιγά τα μετατρέπει σε eurobank ή τα κλείνει 

 

IMG_20210127_185927.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...