Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με διαχειριστη


Cokoblokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας μου. Υπαρχει μια κοινοχρηστη δαπανη στο μπαλκονι μου. Συγκεκριμενα υπαρχει μια πολυ μικρη διαρροη σε μια κατακορυφη σωληνα που κατεβαινουν να νερα της αποχετευσης της πολυκατοικιας. 

Εφερα ενα μαστορα και μου εδωσε και μου ζητησε ενα Χ ποσο. Φωναξα τον διαχειριστη να το δει και μου λεει οτι εινια πολλα τα χρηματα και θα βρει αυτος καποιον αλλα δεν εχει χρονο αυτη τη στιγμη. Τον ρωτησα τουλαχιστον 4 φορες να μου πει ποτε το βλεπει αλλα δεν μου απαντουσε λεγοντας πως εχει πολυ δουλεια αυτο το καιρο και πως πρεπει να ψαξει.

 

Εχω το δικαιωμα να φωναξω καποιον να το επιδιορθωσει και να του παω την αποδειξη δαπανων για να την βαλει στα κοινοχρηστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πιεσε τον. πρεπει να επιδιορθωθει. δεν λεω, και ο διαχειριστης αγγαρεια κανει. αν δεν μπορει πες του το προφανες, οτι θα το επιδιορθωσεις εσυ με καποιον δικο σου τεχνικο και θα του φερεις αποδειξη η τιμολογιο για την εξωφληση η με το περας της εργασιας ο τεχνικος οτι θα πληρωθει απο αυτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο του ζηταω. 

Απλα πιστευω οτι το κανει επιτηδες. Το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι νερα της αποχετευσης και τρεχουν αρκετες σταγονες στο μπαλκονι μου.
ΔΕΝ ειναι δυνατον να παιζει με τετοια πραγματα. Ουτε ειναι ανθρωπινως δυνατον να σου λεει καποια στιγμη θα ασχοληθω. 

Οσο για την αγγαρεια, σου λεω εφερα εγω ο ιδιος μαστορα, απλα  θελει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cokoblokos είπε

Μα αυτο του ζηταω. 

Απλα πιστευω οτι το κανει επιτηδες. Το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι νερα της αποχετευσης και τρεχουν αρκετες σταγονες στο μπαλκονι μου.
ΔΕΝ ειναι δυνατον να παιζει με τετοια πραγματα. Ουτε ειναι ανθρωπινως δυνατον να σου λεει καποια στιγμη θα ασχοληθω. 

Οσο για την αγγαρεια, σου λεω εφερα εγω ο ιδιος μαστορα, απλα ειναι γυφτος και θελει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι. 

Καλα εσυ μπορει να εφερες μαστορα που ζηταει 2 φορες οτι θα ζητησει ενας αλλος, ο διαχειριστης δεν ειναι φιλοπτωχο ταμειο που μοιραζει χρηματα, μπορει πχ αν φτιαξει την δικια σου ζημια με το κοστος που του δωσες εσυ να μην μπορεσει να φτιαξει καποια αλλη. Γιατι δεν ρωτας τι θα θεωρουσε εκεινος λογικο ποσο και να τα βρειτε καπως; Τωρα να δωσεις και εσυ κατι απο την τσεπη σου δεν το θεωρω κατι το φοβερο, αφου βεβαια δεν θελεις να περιμενεις τον αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην πληρωνεις κοινοχρηστα μεχρι να στο φτιαξουν. Στειλτου μια επιστολη με ταχυδρομειο να το φτιαξει αλλιως θα φερεις το υγειονομικο. 
δεν εχει χρονο τι; Να φερει τον υδραυλικο της πολυκατοικιας; Μαλλον χρηματα δεν εχει. 

12 ώρες πριν, Salvation81 είπε

καπως; Τωρα να δωσεις και εσυ κατι απο την τσεπη σου δεν το θεωρω κατι το φοβερο, αφου βεβαια δεν θελεις να περιμενεις τον αλλο.

Μιλαμε για 500€ ισως και παραπανω, σιγουρα. Για αγωγο αποχετευσης μιλαει. Πηγαινε καντα εσυ με λιγοτερα, με την δικη σου λογικη :) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

 

Μην πληρωνεις κοινοχρηστα μεχρι να στο φτιαξουν. Στειλτου μια επιστολη με ταχυδρομειο να το φτιαξει αλλιως θα φερεις το υγειονομικο. 
δεν εχει χρονο τι; Να φερει τον υδραυλικο της πολυκατοικιας;

Μιλαμε για 500€ ισως και παραπανω, σιγουρα. Για αγωγο αποχετευσης μιλαει. Πηγαινε καντα εσυ με λιγοτερα, με την δικη σου λογικη :) 

 

Δεν ειναι 500 ευρω. Ο υδραυλικος που εφερα ζητησε 70 ευρω. Θα κοπει ουσιαστικα ενα κομματι του σωληνα και θα αντικατασταθουν και 2 "Τ" που μπαινουν μεσα στον τοιχο γιατι εχουν σαπισει. Ο διαχειριστης ως κλασσικος Ελληνας παντογνωστης λεει αυτο το πραγμα δεν ειναι για πανω απο 30 ευρω.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Υπαρχει και η λυση "κολλα το" και τελος

Ειναι ηδη κολλημενο απο προηγουμενους. Δυστυχως πλεον εφτασε στο τελος του. Ολα εχουν ημερομηνια ληξης, ειδικα για μια πολυκατοικια του 1970, τετοιες φυσικες φθορες ειναι αναμενομενες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Δεν ειναι 500 ευρω. Ο υδραυλικος που εφερα ζητησε 70 ευρω. Θα κοπει ουσιαστικα ενα κομματι του σωληνα και θα αντικατασταθουν και 2 "Τ" που μπαινουν μεσα στον τοιχο γιατι εχουν σαπισει. Ο διαχειριστης ως κλασσικος Ελληνας παντογνωστης λεει αυτο το πραγμα δεν ειναι για πανω απο 30 ευρω.

 

Θα ενωσει τον παλιο σωληνα με τον καινουργιο δηλαδη, πλαστικο βαρεου τυπου με μαντεμι και θα κλεισει την ενωση με τσιμεντο; Τσαπατσουλια... 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zerg13 είπε

Θα ενωσει τον παλιο αγωγο με τον καινουργιο δηλαδη, πλαστικο βαρεου τυπου με μαντεμι και θα κλεισει την ενωση με τσιμεντο;

Για να ειμαι ειλικρινης δεν τον ρωτησα τι ακριβως θα κανει, γιατι τον γνωριζω και τον εμπιστευομαι. Μου ειπε απλα οτι θα κοψει το σαπιο κομματι του σωληνα και θα το αντικαταστισει. Απλως επειδη ειναι πανω στο σημειο που μπαινει στο σπιτι μου, θα πρεπει να αντικαταστησει και την γωνια που μπαινει μεσα, το "Τ" που ανεφερα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο υπολοιπος παλιος σωληνας μαντεμενιος ειναι; Βλεπεις σκουρια πανω του σε καποια σημεια εστω και αλλου;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ο υπολοιπος παλιος σωληνας μαντεμενιος ειναι; Βλεπεις σκουρια πανω του σε καποια σημεια εστω και αλλου;

Σκουρια δεν βλεπω γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι πλαστικος. Ή καποιο παραπλησιο υλικο τελοσπαντων (PVC ή κατι τετοιο δεν ειμαι γνωστης επι του θεματος). Απλα βλεπω οτι ειναι αρκετα σαπιος και ειδικα σε εκεινο το σημειο εχει αρχισει να βγαζει πρασιναδα απο τα νερα που βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες σε προβληματικό διαχειριστή. 70 ευρω και λίγα ζήτησε ο υδραυλικός, τα 30 να τα ξεχάσει πες του. Και πες του ότι έχει γεμίσει ακάθαρτα νερά το μπαλκόνι σου και δεν μπορείς να περιμένεις ποτέ θα το ψάξει αυτός και εσύ να είσαι σε αυτή την κατάσταση. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...