Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με διαχειριστη


Cokoblokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Cokoblokos είπε

Καλησπερα και παλι,

Ηθελα να ρωτησω το εξης. 
Θεωρω αυτονοητο πως αν ενας διαχειριστης δεν παιρνει αποδειξεις για τις δαπανες που βαζει στην πολυκατοικια, ο καθε ιδιοκτητης εχει το δικαιωμα να μην πληρωσει. Αλλα επειδη δεν θελω να φτασω εκει, του μιλησα και ο τυπος μου λεει αν θελω να κοβει ΦΠΑ και να το πληρωνω ολο εγω. 

Επειδη ακομη κι ετσι, δεν θελω να φτασω στο σημειο που θα πω οτι δεν πληρωνω, ηθελα να ρωτησω, αν η εταιρεια που εκδιδει τα κοινοχρηστα (απλως το χαρτι, τα νουμερα τα δινει ο διαχειριστης) ειναι υποχρεωμενη να βαζει ως δαπανες ΜΟΝΟ σε οτι εξοδα προσκομιζονται οι αντιστοιχες αποδειξεις ή απλως γραφει οτι της ζητησει ο διαχειριστης. Στοχος μου ειναι πλεον να πιεσω απο εκεινη τη μερια.

 

Ευχαριστω!

Το λογικό είναι να πληρώσεις το ΦΠΑ που σου αναλογεί, και όχι όλο. Και ναι, η εταιρεία που εκδίδει τα κοινόχρηστα είναι υποχρεωμένη να αναρτά και αποδείξεις για όλα, σου παραθέτω τον νόμο:

"1. Τα φυσικά και νομικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων, οφείλουν να αναρτούν στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, μαζί με τον μηνιαίο κατάλογο κοινοχρήστων, και αντίγραφα των νόμιμων παραστατικών εγγράφων, από τα οποία αποδεικνύονται οι δαπάνες που αναφέρονται σε αυτά. Στην περίπτωση έλλειψης πίνακα ανακοινώσεων, οφείλουν, μαζί με το ειδοποιητήριο πληρωμής των κοινοχρήστων να επισυνάπτουν σε αυτό και απλές φωτοτυπίες των παραστατικών των ανωτέρω δαπανών.

2. Για τους παραβάτες των διατάξεων του άρθρου 1 της παρούσας επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο δύο χιλιάδων (2.000) ευρώ."

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/agoranomiki-diataxi-02-842013-a4-333

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Αυτο που ρωταω ειναι ουσιαστικα αν η εταιρεια που εκτυπωνει τα χαρτακια που μας μοιραζει ο διαχειριστης για να πληρωσουμε, μπορει να βαλει μεσα ποσά δαπανων, για τα οποια ο διαχειριστης δεν τους εχει προσκομισει αποδειξη. Αν οχι, τοτε εχουν παρανομησει και αυτοι, οποτε θα πιεσω απο εκεινη την μερια ωστε να μην διαπληκτιστω αλλο με αυτον (για τον απλο λογο οτι τον βαριεμαι και δεν εχω ορεξη). 

Το γνωριζει κανεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Αυτο που ρωταω ειναι ουσιαστικα αν η εταιρεια που εκτυπωνει τα χαρτακια που μας μοιραζει ο διαχειριστης για να πληρωσουμε, μπορει να βαλει μεσα ποσά δαπανων, για τα οποια ο διαχειριστης δεν τους εχει προσκομισει αποδειξη. Αν οχι, τοτε εχουν παρανομησει και αυτοι, οποτε θα πιεσω απο εκεινη την μερια ωστε να μην διαπληκτιστω αλλο με αυτον (για τον απλο λογο οτι τον βαριεμαι και δεν εχω ορεξη). 

Το γνωριζει κανεις αυτο?

Σε παλιά εταιρεία που είχαμε έγραφαν με ψιλά γράμματα κάτι τέτοιο 'Τις αναφερόμενες τιμές τις λάβαμε μετά από επικοινωνία με τον διαχειριστή και δεν φέρουμε καμία ευθύνη για την απόδειξη αυτών'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 7:08 ΜΜ, Joshua21 είπε

2. Για τους παραβάτες των διατάξεων του άρθρου 1 της παρούσας επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο δύο χιλιάδων (2.000) ευρώ."

Αυτο το προστιμο πως επιβαλλεται? Πρεπει να κανω μηνυση? Υπαρχει καποια διαδικασια?

Οχι οτι θελω να το κανω ακομη, αλλα ο τυπος ειναι τρελακιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Αυτο το προστιμο πως επιβαλλεται? Πρεπει να κανω μηνυση? Υπαρχει καποια διαδικασια?

Οχι οτι θελω να το κανω ακομη, αλλα ο τυπος ειναι τρελακιας.

Λογικά με καταγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 12:00 ΜΜ, Cokoblokos είπε

Θεωρω αυτονοητο πως αν ενας διαχειριστης δεν παιρνει αποδειξεις για τις δαπανες που βαζει στην πολυκατοικια, ο καθε ιδιοκτητης εχει το δικαιωμα να μην πληρωσει

Να μην το θεωρεις αυτονοητο.

Ο διαχειριστης ξοδευει τον χρονο του χωρις να πληρωνεται, "παρανομει" γιατι ο καθε τεχνιτης δεν θελει να κοβει αποδειξη και για να μεινει χαμηλα το κοστος για ολους,και μετα ερχονται οι εξυπνοι σαν εσενα να πουλανε νομιμοτητα εκ του ασφαλους 

Ναι , ειμαι διαχειριστης 😇

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Να μην το θεωρεις αυτονοητο.

Ο διαχειριστης ξοδευει τον χρονο του χωρις να πληρωνεται, "παρανομει" γιατι ο καθε τεχνιτης δεν θελει να κοβει αποδειξη και για να μεινει χαμηλα το κοστος για ολους,και μετα ερχονται οι εξυπνοι σαν εσενα να πουλανε νομιμοτητα εκ του ασφαλους 

Ναι , ειμαι διαχειριστης 😇

 

Άσχετα αν το θεωρεί ή όχι αυτονόητο, είναι γεγονός ότι στα δικαστήρια δεν μπορεί να σταθεί απαίτηση κοινοχρήστων χωρίς νόμιμες αποδείξεις.

Να το χεις υπόψιν μια και είσαι διαχειριστης 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω υποψη,και ξερω πως καταληγει,σε πολυκατοικιες που δεν μπορουν να αλλαξουν ουτε πατακι εισοδου 

Αν υπαρχουν τετοιοι εξυπνοι γιατι καποιος να κανει τον διαχειριστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ναι το εχω υποψη,και ξερω πως καταληγει,σε πολυκατοικιες που δεν μπορουν να αλλαξουν ουτε πατακι εισοδου 

Αν υπαρχουν τετοιοι εξυπνοι γιατι καποιος να κανει τον διαχειριστη; 

Συνήθως τον διαχειριστή τον κάνει κάποιος επειδή είναι υποχρεωμένος, σπανίως το γουστάρουν. Δεν είναι τυχαίο ότι η διαχείριση πολυκατοικίας είναι ένα επάγγελμα με πολύ μεγάλη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια; εγω ειμαι στη πολυκατοικια τρια χρονια γιατι κανεις αλλος δεν θελει να αναλαβει,και ξερεις εγω θα φυγω και ξερεις εγω ειμαι ενοικιαστης κτλ

Και εννοειται οτι δεν παιρνω φραγκο, τον χρονο μου χανω και ακουω τον πονο του καθενος

Αμα μου εκαναν και τους δυσκολους με θεωριες περι ΦΠΑ θα τα παραταγα επιτοπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Τι λετε ρε παιδια; εγω ειμαι στη πολυκατοικια τρια χρονια γιατι κανεις αλλος δεν θελει να αναλαβει,και ξερεις εγω θα φυγω και ξερεις εγω ειμαι ενοικιαστης κτλ

Και εννοειται οτι δεν παιρνω φραγκο, τον χρονο μου χανω και ακουω τον πονο του καθενος

Αμα μου εκαναν και τους δυσκολους με θεωριες περι ΦΠΑ θα τα παραταγα επιτοπου 

Συνήθως είπα, κατά κανόνα στις πολυκατοικίες που οι περισσότεροι ένοικοι είναι και ιδιοκτήτες τηρούν το καταστατικό και μπαίνουν όλοι με τη σειρά. Οι ενοικιαστές ούτως ή άλλως δεν προβλέπεται να μπαίνουν διαχειριστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονεμενη ιστορια η διαχειριση, εγω ειμαι τοσα χρονια, κανεις δεν θελει να αναλαβει, λιγοι οι ιδιοκτητες που μενουν εκει. Τους εξηγησα οτι θα χρεωνω 20€ τον μηνα για την διαχειριση. Μονο τα τηλεφωνα που κανω σε κινητα ιδιοκτητων οταν δεν πληρωνουν οι ενοικιαστες τους νομιζω τα καλυπτει!

Για διαφορα εξοδα τους εχω πει οτι εαν ο μαστορας κανει καλυτερη τιμη χωρις ΦΠΑ δεν θα υπαρξει αποδειξη αλλα χειρογραφο εντυπο οτι ο ταδε πληρωθηκε τοσο για εκεινη την δουλεια.

Τα υπολοιπα ΔΕΗ\ΕΥΔΑΠ\ΑΕΡΙΟ τα αναρτω κατω. Για καθαριστρια, οποιος χρωσταει, του λεω οτι μπορει να κανει το καθαρισμα για καποιους μηνες να καλυψει το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Fotis_Greece είπε

Πονεμενη ιστορια η διαχειριση, εγω ειμαι τοσα χρονια, κανεις δεν θελει να αναλαβει, λιγοι οι ιδιοκτητες που μενουν εκει. Τους εξηγησα οτι θα χρεωνω 20€ τον μηνα για την διαχειριση. Μονο τα τηλεφωνα που κανω σε κινητα ιδιοκτητων οταν δεν πληρωνουν οι ενοικιαστες τους νομιζω τα καλυπτει!

Για διαφορα εξοδα τους εχω πει οτι εαν ο μαστορας κανει καλυτερη τιμη χωρις ΦΠΑ δεν θα υπαρξει αποδειξη αλλα χειρογραφο εντυπο οτι ο ταδε πληρωθηκε τοσο για εκεινη την δουλεια.

Τα υπολοιπα ΔΕΗ\ΕΥΔΑΠ\ΑΕΡΙΟ τα αναρτω κατω. Για καθαριστρια, οποιος χρωσταει, του λεω οτι μπορει να κανει το καθαρισμα για καποιους μηνες να καλυψει το ποσο.

Το δίκαιο είναι να υπάρχει χρέωση το ελάχιστο 0,5€-1€/Διαμέρισμα/Μήνα για έξοδα διαχείρισης. Εμείς το έχουμε εφαρμόσει. 

Σχετικά με το ΦΠΑ εσένα δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί καθόλου το να μην πληρωθεί. Εσύ θες να προστατέψεις τη θέση σου. Δεν θα γίνεσαι παράνομος, για να γλιτώσουν χρήματα οι άλλοι. Παντελώς ξεκάθαρο αυτο. Αν βρεις μελλοντικά τον μπελά σου, κανείς δεν θα πάρει το μέρος σου, παρότι το έκανες για το καλό όλων

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι ο διαχειριστης δεν κοβει ΦΠΑ, δεν θα με απασχολουσαι καθολου (δεν θελω να ειμαι ο ενας που δημιουργει προβληματα) αν δεν γινοταν στα πλαισια του να βγαλει κερδος εις βαρος μας.

Ειναι απο τους διαχειριστες που κανει οτι θελει, οποτε θελει γιατι εκεινος το θελει. Καθεται και πιανει εναν εναν ξεχωριστα, διαστρεβλωνει τα λογια του καθενος για να καταφερνει αυτο που θελει. Ειμαστε και μικρη πολυκατοικια (6 ιδιοκτητες, 1 ενοικιαστης). Φερνουμε προσφορα για κατι και καταληγουμε να παιρνουμε την δικη του προσφορα η οποια ειναι παντα και η ακριβοτερη. Δυστυχως ειναι γεροντοκρατουμενη η πολυκατοικια και τον εχουν αναγκη (ως ο μονος αντρας της πολυκατοικιας, καταλαβαινετε). Βλεπετε ειμαι καινουριος ιδιοκτητης εγω.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Λογικά με καταγγελία

Καταγγελια που?

Επεξ/σία από Cokoblokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cokoblokos είπε

Καταγγελια που?

Φαντάζομαι στην Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή, κάνοντας τους ένα τηλ θα μάθεις.

Ανάποδα το πας όμως, από ότι έγραψες θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον νόμο ως μέσο πίεσης, οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ενημερώσεις την εταιρεία διαχείρισης ότι θα κάνεις καταγγελία αν δεν αναρτήσει μαζί με τα κοινόχρηστα και τις αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...