Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PC


PolonosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες . Σήμερα έπεσε η ασφάλεια στο σπίτι . Πήγα να ανάψω τον υπολογιστή και τίποτα . Στο ίδιο πολύμπριζο έχω οθόνη και ηχεία εκείνα έχουν κανονικά ρεύμα αλλά το pc τπτ δεν ανοίγει . Λέτε να είναι τροφοδοτικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, PolonosJ είπε

Σήμερα έπεσε η ασφάλεια στο σπίτι .

Ήταν ανοιχτός ο υπολογιστής/ πήγατε να τον ανοίξετε και έπεσε;

Να γίνω και λίγο κακός; 80+ bronze τροφοδοτικό των 730W σε ένα ακριβό σύστημα, το οποίο καταναλώνει κοντά 500;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ήταν ανοιχτός ο υπολογιστής/ πήγατε να τον ανοίξετε και έπεσε;

Να γίνω και λίγο κακός; 80+ bronze τροφοδοτικό των 730W σε ένα ακριβό σύστημα, το οποίο καταναλώνει κοντά 500;

Ισχύει φιλε . Ήταν ανοιχτός . Τώρα μετά από ώρα έβαλα τη πρίζα και άναψε . Έχεις κάποιο τροφοδοτικό να προτείνεις ; Ένα Corsair 750-850 gold θα ήταν καλό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εντάξει μετά από πτώση τάσης ή διακοπή είναι σύνηθες να έχει κολλήσει το τροφοδοτικό. 1-2 λεπτά το πολυ εκτός ρεύματος και επανέρχονται....Καμία αντίρρηση για καλύτερο τροφοδοτικό αν υπάρχει η δυνατότητα... :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, noble είπε

Καλησπέρα, εντάξει μετά από πτώση τάσης ή διακοπή είναι σύνηθες να έχει κολλήσει το τροφοδοτικό. 1-2 λεπτά το πολυ εκτός ρεύματος και επανέρχονται....Καμία αντίρρηση για καλύτερο τροφοδοτικό αν υπάρχει η δυνατότητα... :) 

βεβαίως κάποιο να προτείνεται έχετε ; Μέχρι 150 τα δινω . Να έχω ήσυχο το κεφάλι μου να πάρω και ένα πολύμπριζο ασφαλείας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέτε! Ένα TX850M της Corsair θα ήταν μια πολύ καλή αναβάθμιση. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν συνφορουμίτες που ενδεχομένως να έχουν να προτείνουν κάτι ακόμα καλύτερο και άμεσα διαθέσιμο στα χρήματα αυτά. Εγώ έχω το TX550M με Ryzen 5600x & RTX 3060 Ti και ούτε που το ακούω όταν παίζω! Τουμπανάκι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, PolonosJ είπε

βεβαίως κάποιο να προτείνεται έχετε ; Μέχρι 150 τα δινω . Να έχω ήσυχο το κεφάλι μου να πάρω και ένα πολύμπριζο ασφαλείας 

Μια χαρά τροφοδοτικό έχεις , αν το αφήσεις στην θέση του μέχρι οι ενσωματωμένες της AMD να ξεπεράσουν την RTX2080 δεν θα σε "πουλήσει"

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Ο @benign σε τέτοια θέματα είναι κορυφή!

Από εμένα κάποιο από αυτά: https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=14130607%2C17742318%2C17932157%2C14790106%2C26279297 

Αμαν αυτη η ταση που εχετε εσεις οι μικροι να εξιδανικευετε τους γεροασχετους! 😉

Δεν ειμαι κορυφη σε απολυτως τιποτε.Ενας απλος,λιγο εμπειρος χρηστης ειμαι.Μετα απο 15 χρονια που ειναι καποιος μελος σε ενα site για την τεχνολογια και διαβαζοντας πολλες περιπτωσεις, και χαζος να ειναι οπως εγω,κατι θα μαθει.

Για το συγκεκριμενο θεμα,το τροφοδοτικο δεν φταιει,αυτο που ανεφερε ο φιλος noble ειναι σωστο,αλλα για το επιπεδο του μηχανηματος σας μπορειτε να παρετε ενα πιο ποιοτικο αν εχετε τα χρηματα,πουλωντας κιολας το τωρινο στα μεταχειρισμενα σε μια καλη τιμη για να μειωσετε τα εξοδα για το καινουργιο.

Και ο μικρος Τερης να παψει να διαδιδει ανακριβειες. 😎

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σου, όπως όλα τα καλά τροφοδοτικά, έχει προστασία από υπέρταση δικτύου. Αυτό πρακτικά γίνεται προκαλώντας παροδικό βραχυκύκλωμα διαρκείας κλάσματος του δευτερολέπτου στην πλευρά του δικτύου 220V, και ρίχνοντας την ασφάλεια.

Τον τελευταίο καιρό η ΔΕΔΔΗΕ έχει ανεβάσει τα τάπινγκς για να ανταπεξέλθει στην πτώση τάσης λόγω φορτίου και για να... αυξήσει την χρέωση. :) Στην περιοχή μου, η τάση δεν πέφτει ποτέ κάτω από 242V και για τα πάνω όρια φροντίζει το UPS.

Κάνε μια μέτρηση τάσης δικτύου, γιατί κατά πάσα πιθανότητα, το τροφοδοτικό σου σε έσωσε από τα χειρότερα. Αν δεις πάνω από 240V πάρε τηλέφωνο την ΔΕΔΔΗΕ και στόλισέ τους με χριστουγεννιάτικα λαμπάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ΔΕΗ (η όποια άλλη εταιρεία) δίνει 230V +- 10% φασική τάση

θεωρητικά η τάση που θα πρέπει να έχουμε στα σπίτια μας είναι από 210V μέχρι 240V. Όλες οι συσκευές και αναφέρομαι στις ηλεκτρονικές μπορούν να λειτουργήσουν μέχρι και τα 240V χωρίς πρόβλημα. Πλέον με όλες αυτές οι ηλεκτρονικές συσκευές που υπάρχουν δημιουργούνται αρμονικές στο δίκτυο και έχουμε αρκετές αυξομειώσεις στην τάση. Ειδικά όταν ειναι φτηνιάρικα PWM τροφοδοτικά (βλεπε λάμπες LED και τροφοδοτικα του κ@λου ειδικά κατι USB φορτιστές κινητών απο το παζαρι.. άκρως επικίνδυνοι.).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγω.. (ισως να ειμαι και λιγο "χαζος" τι να πω..) ειναι γιατι κάποιος που επενδύει σε ένα σουπερ-ντουπερ PC γιατι δεν παίρνει αντίστοιχα έστω και ενα επώνυμο ενα line interactive, (η ακομα καλύτερα ενα online) UPS για να έχει προστατευμένο τον εξοπλισμό του.. Τα περισσότερα σύγχρονα τροφοδοτικά των PC εχουν active PFC, το οποιο σωζει την mb και τα υπόλοιπα περιφερειακά. Καμιά φορα ουτε αυτο ειναι αρκετό ομως σε σχεση με ενα κάλο UPS. Πωλητες ασχετοι και μεγαλες αλυσιδες κοροιδευουν τον κοσμο με πριζες δηθεν αντικεραυνικες και με προστασια απο υπερτασεις κλπ. Παιρνει ο αλλος 4000ευρω TV και παει και βαζει ενα πριζακι προστασίας με 10 ευρω.. Τι να πω.. "θελεστα και παθεστα"

Επισης να ξερετε οτι μακράν η χειρότερη βλαβη που μπορει να παθει κανεις σε μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση ειναι η διακοπή του ουδέτερου. Η ΔΕΔΔΗΕ αποζημιώνει σε αυτη την περίπτωση αλλα το πόσο ειναι μικρο.. Τι να το κανεις με το να παρεις 500 ευρω οταν θα σου εχει καεί η τηλεόραση, το PC, το ψυγείο και αλλα πολλά. Ειμαι απο τους τυχερους που εχουν στην κατοχη τους 20 χρονια σκληρους δισκους και εξοπλισμο χωρις να μου εχουν χαλασει. Δεν ειχα UPS παντα αλλα τα τελευταία χρονια με αυτα που βλεπω και λογω δουλειάς το θεωρώ πλεον must.

2 ώρες πριν, snbblp είπε

Το τροφοδοτικό σου, όπως όλα τα καλά τροφοδοτικά, έχει προστασία από υπέρταση δικτύου. 1) Αυτό πρακτικά γίνεται προκαλώντας παροδικό βραχυκύκλωμα διαρκείας κλάσματος του δευτερολέπτου στην πλευρά του δικτύου 220V, και ρίχνοντας την ασφάλεια.

Τον τελευταίο καιρό η ΔΕΔΔΗΕ έχει ανεβάσει τα τάπινγκς για να ανταπεξέλθει στην πτώση τάσης λόγω φορτίου και για να... αυξήσει την χρέωση. :) Στην περιοχή μου, η τάση δεν πέφτει ποτέ κάτω από 242V και για τα πάνω όρια φροντίζει το UPS.

2) Κάνε μια μέτρηση τάσης δικτύου, γιατί κατά πάσα πιθανότητα, το τροφοδοτικό σου σε έσωσε από τα χειρότερα. Αν δεις πάνω από 240V πάρε τηλέφωνο την ΔΕΔΔΗΕ και στόλισέ τους με χριστουγεννιάτικα λαμπάκια.

Επέτρεψε μου φίλτατε, καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος ειρωνείας να σχολιάσω τα παραπάνω λεγόμενα σου λέγοντας οτι :

1) Πίστεψε με δεν θελεις να κάνεις βραχυκύκλωμα σε ενα τροφοδοτικό το οποιο την προκείμενη στιγμη θα λειτουργεί σε πληρη φορτίο εξόδου. Σε εργοστάσιο κατασκευής παλμό-τροφοδοτικων που εργαζόμουνα πριν απο χρονιά (δεν λεω πιο ηταν, διαφήμιση δεν κάνουμε.. Δεν εχει και πολλά άλλωστε στην Ελλάδα..) Έχουμε κάνει σε εργαστηριακό τεστ βραχυκύκλωμα σε PWM τροφοδοτικό το οποίο λειτουργούσε σε πλήρη φορτίο εξόδου και πίστεψε με το Mosfet που είχε μέσα (ακα.. ηλεκτρονικά ισχύος) έσκασε σαν χειροβομβίδα.. Μιλάμε για ρεύματα της τάξης των 1500V στο gate του Mosfet μετα απο την ανόρθωση..

2) Δυστυχώς δεν μπορεις να τους κανεις τιποτα.. Εδω σε σπιτι φιλου ακουμε τον Μ/Τ μεσης ισχυος που ειναι πάνω σε κολόνα της ΔΕΗ να "κελαηδάει". Και ακομα ερχονται.... Και για να κανω και λιγο τον δικηγόρο του διαβολου, ποσοι απο εμας εχουμε εστω ελενξει την γείωση στο σπίτι μας?. Πόσοι τις ασφάλειες στον πινάκα μας? Που ειναι 100 ετων και σπινθηρίζουν οταν τις σηκώνουμε?. Πόσοι απο εμας βαζουμε σε μια πριζα 500 πολυμπριζα που εχουμε παρει και ακομα απο το σουπερ μαρκετ?. Φιλος μου πριν λιγες μερες πηγε να παρει φωτια απο σομπα 2800W που ειχε βαλει πανω σε πολυμπριζο της πλακας με μπαλαντεζα επισης της πλακας.. Αγιο ειχε.. Εκει εξω πουλανε πολυμπριζα που αν τα ανοιξεις θα δεις οτι δεν εχουν ΓΕΙΩΣΗ και τα καλωδια τους εχουν 3 τριχες απο χαλκο..

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

H ΔΕΗ (η όποια άλλη εταιρεία) δίνει 230V +- 10% φασική τάση

θεωρητικά η τάση που θα πρέπει να έχουμε στα σπίτια μας είναι από 210V μέχρι 240V. Όλες οι συσκευές και αναφέρομαι στις ηλεκτρονικές μπορούν να λειτουργήσουν μέχρι και τα 240V χωρίς πρόβλημα. Πλέον με όλες αυτές οι ηλεκτρονικές συσκευές που υπάρχουν δημιουργούνται αρμονικές στο δίκτυο και έχουμε αρκετές αυξομειώσεις στην τάση. Ειδικά όταν ειναι φτηνιάρικα PWM τροφοδοτικά (βλεπε λάμπες LED και τροφοδοτικα του κ@λου ειδικά κατι USB φορτιστές κινητών απο το παζαρι.. άκρως επικίνδυνοι.).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγω.. (ισως να ειμαι και λιγο "χαζος" τι να πω..) ειναι γιατι κάποιος που επενδύει σε ένα σουπερ-ντουπερ PC γιατι δεν παίρνει αντίστοιχα έστω και ενα επώνυμο ενα line interactive, (η ακομα καλύτερα ενα online) UPS για να έχει προστατευμένο τον εξοπλισμό του.. Τα περισσότερα σύγχρονα τροφοδοτικά των PC εχουν active PFC, το οποιο σωζει την mb και τα υπόλοιπα περιφερειακά. Καμιά φορα ουτε αυτο ειναι αρκετό ομως σε σχεση με ενα κάλο UPS. Πωλητες ασχετοι και μεγαλες αλυσιδες κοροιδευουν τον κοσμο με πριζες δηθεν αντικεραυνικες και με προστασια απο υπερτασεις κλπ. Παιρνει ο αλλος 4000ευρω TV και παει και βαζει ενα πριζακι προστασίας με 10 ευρω.. Τι να πω.. "θελεστα και παθεστα"

Επισης να ξερετε οτι μακράν η χειρότερη βλαβη που μπορει να παθει κανεις σε μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση ειναι η διακοπή του ουδέτερου. Η ΔΕΔΔΗΕ αποζημιώνει σε αυτη την περίπτωση αλλα το πόσο ειναι μικρο.. Τι να το κανεις με το να παρεις 500 ευρω οταν θα σου εχει καεί η τηλεόραση, το PC, το ψυγείο και αλλα πολλά. Ειμαι απο τους τυχερους που εχουν στην κατοχη τους 20 χρονια σκληρους δισκους και εξοπλισμο χωρις να μου εχουν χαλασει. Δεν ειχα UPS παντα αλλα τα τελευταία χρονια με αυτα που βλεπω και λογω δουλειάς το θεωρώ πλεον must.

Επέτρεψε μου φίλτατε, καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος ειρωνείας να σχολιάσω τα παραπάνω λεγόμενα σου λέγοντας οτι :

1) Πίστεψε με δεν θελεις να κάνεις βραχυκύκλωμα σε ενα τροφοδοτικό το οποιο την προκείμενη στιγμη θα λειτουργεί σε πληρη φορτίο εξόδου. Σε εργοστάσιο κατασκευής παλμό-τροφοδοτικων που εργαζόμουνα πριν απο χρονιά (δεν λεω πιο ηταν, διαφήμιση δεν κάνουμε.. Δεν εχει και πολλά άλλωστε στην Ελλάδα..) Έχουμε κάνει σε εργαστηριακό τεστ βραχυκύκλωμα σε PWM τροφοδοτικό το οποίο λειτουργούσε σε πλήρη φορτίο εξόδου και πίστεψε με το Mosfet που είχε μέσα (ακα.. ηλεκτρονικά ισχύος) έσκασε σαν χειροβομβίδα.. Μιλάμε για ρεύματα της τάξης των 1500V στο gate του Mosfet μετα απο την ανόρθωση..

2) Δυστυχώς δεν μπορεις να τους κανεις τιποτα.. Εδω σε σπιτι φιλου ακουμε τον Μ/Τ μεσης ισχυος που ειναι πάνω σε κολόνα της ΔΕΗ να "κελαηδάει". Και ακομα ερχονται.... Και για να κανω και λιγο τον δικηγόρο του διαβολου, ποσοι απο εμας εχουμε εστω ελενξει την γείωση στο σπίτι μας?. Πόσοι τις ασφάλειες στον πινάκα μας? Που ειναι 100 ετων και σπινθηρίζουν οταν τις σηκώνουμε?. Πόσοι απο εμας βαζουμε σε μια πριζα 500 πολυμπριζα που εχουμε παρει και ακομα απο το σουπερ μαρκετ?. Φιλος μου πριν λιγες μερες πηγε να παρει φωτια απο σομπα 2800W που ειχε βαλει πανω σε πολυμπριζο της πλακας με μπαλαντεζα επισης της πλακας.. Αγιο ειχε.. Εκει εξω πουλανε πολυμπριζα που αν τα ανοιξεις θα δεις οτι δεν εχουν ΓΕΙΩΣΗ και τα καλωδια τους εχουν 3 τριχες απο χαλκο..

 

Μπαίνουν στην είσοδο, αμέσως μετά την ασφάλεια.

https://en.wikipedia.org/wiki/Varistor

 

1126819591_dedhe242.png.41c4b509f7b495d8f71921d3c04c7316.png

 

https://www.deddie.gr/media/5014/πρακτικά-βήματα-αποζημίωση-για-βλάβη.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζω τι ειναι το Varistor. Ολα ειναι θεμα χρονου.. To varistor εχει μερικα ms αντίδρασης οπου οταν θα ανεβει η ταση θα καεί πλεον για να προστατέψει τον εξοπλισμό αλλα η ζημια θα εχει γινει.. Θα εχει περάσει δηλαδη η παραπάνω ταση στο υπόλοιπο μερος του κυκλωματος με οτι αποτέλεσμα αυτο θα φερει.. H πιο καλη λυση ειναι ενα online UPS με AVR. Και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο. Οπως αυτο που εχεις στην φωτο..

Capture.JPG

On Line UPS Block Diagram.png

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Γνωριζω τι ειναι το Varistor. Ολα ειναι θεμα χρονου.. To varistor εχει μερικα ms αντίδρασης οπου οταν θα ανεβει η ταση θα καεί πλεον για να προστατέψει τον εξοπλισμό αλλα η ζημια θα εχει γινει.. Θα εχει περάσει δηλαδη η παραπανω ταση στο υπολοιπο μερος του κυκλωματος με οτι αποτέλεσμα αυτο θα φερει.. H πιο καλη λυση ειναι ενα online UPS με AVR. Και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο. Οπως αυτο που εχεις στην φωτο..

η εικόνα είναι από Powerware (Eaton) 5115


1395622044_dedhe242.png.c561569146762643fe94849096dbfe55.png

στον κύκλο είναι vdr, όπως υπάρχουν και σε κάθε καλό PSU

post-36973-0-61853600-1433665647vdr.png.c104fa04dda79747929a4f13508cabf0.png

 

Χρόνος απόκρισης εδώ (από 0.25μS):

https://www.tdk-electronics.tdk.com/download/531268/8954d4a78154a9da5c70a7119fa03e86/siov-general.pdf

 

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...