Προς το περιεχόμενο

“Παραμιλάει” η Wall Street με τις επιδόσεις των μετοχών των GameStop και AMC


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Neural_handshake είπε

οταν η μετοχη που πηγαν να χειραγωγησουν ακραια πεσει στα ταρταρα γιατι θα πεσει με το μαζικο ξεπουλημα που θα ακολουθησει νομοτελειακα, τοτε ολα τα funds θα καταπιουνε πηχτο ασπρο υγρο

α) πρώτα θα επιστραφούν οι μετοχές του short και μετα θα αρχίσει το ξεπούλημα, αρα το τρίτο fund που είχε δανίσει θα λάβει κανονικά τα λεφτά του εκεινη την στιγμή και θα εχει και πρώτο λόγο στο αν και πόσο θέλει να πουλήσει

β) Οι μετοχές έγιναν short στα 10 και 15 δολάρια. Για να χάσουν "όλα τα funds", ακόμα και αυτά που δάνεισαν, θα πρέπει να καταστραφεί η εταιρεία.

γ) αν αρχίσουν να πουλάνε μαζικά / καταστραφεί η εταιρεία αυτο σημαίνει οτι όλοι όσοι αγόρασαν προϊόντα το τελευταίο 20ήμερο θα χάσουν όλα τους τα λεφτά. 

Εξηγησε μου, για ποιον λόγο θα πρέπει να χαίρομαι που λεφτά θα αλλάξουν χέρια ανάμεσα σε funds και αρκετός κόσμος θα χάσει την περιουσία του; 
Τι ακριβώς κερδίσαμε; Το δικαίωμα να λέμε  "κατσε καλά Fund, αλλιώς θα χάσω όλα μου τα λεφτά για να τα χάσεις και εσυ να τα κερδίσει κάποιο άλλο Fund";
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Skrobo είπε

α) πρώτα θα επιστραφούν οι μετοχές του short και μετα θα αρχίσει το ξεπούλημα, αρα το τρίτο fund που είχε δανίσει θα λάβει κανονικά τα λεφτά του εκεινη την στιγμή και θα εχει και πρώτο λόγο στο αν και πόσο θέλει να πουλήσει

β) Οι μετοχές έγιναν short στα 10 και 15 δολάρια. Για να χάσουν "όλα τα funds", ακόμα και αυτά που δάνεισαν, θα πρέπει να καταστραφεί η εταιρεία.

γ) αν αρχίσουν να πουλάνε μαζικά / καταστραφεί η εταιρεία αυτο σημαίνει οτι όλοι όσοι αγόρασαν προϊόντα το τελευταίο 20ήμερο θα χάσουν όλα τους τα λεφτά. 

Εξηγησε μου, για ποιον λόγο θα πρέπει να χαίρομαι που λεφτά θα αλλάξουν χέρια ανάμεσα σε funds και αρκετός κόσμος θα χάσει την περιουσία του; 
Τι ακριβώς κερδίσαμε; Το δικαίωμα να λέμε  "κατσε καλά Fund, αλλιώς θα χάσω όλα μου τα λεφτά για να τα χάσεις και εσυ να τα κερδίσει κάποιο άλλο Fund";
 

α) β) γ) η μετοχη σχεδον θα μηδενιστει νιωσε το ,θα πεσει τρελο ξεπουλημα κ δεν θα αγοραζει κανεις ,οι reddits το ξερουν ,αγορασαν προφυλακτικα ουσιαστικα ,τα funds ειναι στριμωγμενα κ περιμενουν την αναποφευκτη στιγμη που θα τους πιτσιλισουν στο προσωπο

οκ το ξερω , δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ολο αυτο που συμβαινει ειναι απιστευτα ομορφο ,ευτυχως δεν ειναι ολα λεφτα σε αυτο τον κοσμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσική σαλάτα απόψεων με δυνατή οσμή από Βαλκάνια, καθώς βρισκόμαστε σε ελληνικό forum.

Κάποιοι νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα μόνο αυτοί, από τη μία μεριά, και η υπόλοιπη μεριά είναι μόνο βλάκες.

Εγώ έκανα το donate μου πάντως. Και ίσως το ξανακάνω αν συνεχίσω να διαβάζω τους εξυπνάκηδες εδώ μέσα να πουλάνε υπεροψία.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

α) β) γ) η μετοχη σχεδον θα μηδενιστει νιωσε το ,θα πεσει τρελο ξεπουλημα κ δεν θα αγοραζει κανεις ,οι reddits το ξερουν ,αγορασαν προφυλακτικα ουσιαστικα ,τα funds ειναι στριμωγμενα κ περιμενουν την αναποφευκτη στιγμη που θα τους πιτσιλισουν στο προσωπο

οκ το ξερω , δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ολο αυτο που συμβαινει ειναι απιστευτα ομορφο ,ευτυχως δεν ειναι ολα λεφτα σε αυτο τον κοσμο

Είμαι σίγουρος οτι το πιστεύεις τόσο ωστε να θες να μου πουλήσεις ενα call για τον επόμενο μήνα στα 20 ευρώ ε;
Σίγουρα λεφτά είναι αφου θα μηδενιστεί η μετοχή, γιατι όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Είμαι σίγουρος οτι το πιστεύεις τόσο ωστε να θες να μου πουλήσεις ενα call για τον επόμενο μήνα στα 20 ευρώ ε;
Σίγουρα λεφτά είναι αφου θα μηδενιστεί η μετοχή, γιατι όχι...

το μονο που δεν θα σου πουλησω παντως ειναι ταχαμου ορολογια για να φανω σουπεργουαου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

δε περιμένω να μου μάθει ο κάθε τυχαίος στο insomnia τι είναι το σορτάρισμα.

οταν παντου βλεπεις τυχαιους/βλακες/μαλακες κλπ. μαντεψε ποιος ειναι ο τυχαιος/βλακας/μαλακας τελικα 😉

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Η βλακεία στο reddit δεν έχει όρια.

Δηλαδή για να κάνουν "ντα" τους Χ καπιτάλες αγοράζοντα 25 φορές πάνω μετοχές από άλλους Y καπιτάλες?

Είναι τόσο βλακεία όσο το να αγοράζεις 100 ευρώ το μπουκάλι PEPSI για να τηn πεις στους καπιτάλες της Coca Cola.

Άντε και τα έδωσες τα $450 στους καπιτάλες που ήταν long στη Gamestop και πήρες τη μετοχή και πλέον οι καπιτάλες που ήταν short κλαίνε με μαυρο δάκρυ που δε θα τους βγει το sortάρισμα ... now what? Πότε θα ξαναδεις τα $450 στα χέρια σου;

Πόσο βλάκας μπορεί να είναι κάποιος για να πέσει σε τέτοια παγίδα στο reddit ?

Πόσο βλάκας πρέπει να είναι κάποιος για να μη κατλαβαινει οτι ΧΑΡΙΖΕΙ λεφτά στους μετόχους της Gamestop ? Αυτοί τι είναι? Η μητέρα τερέζα;

Πόσο χαζός μπορεί να είναι κάποιος για να μη καταλαβαίνει ότι το να σου σταματά την αγοραπωλησία μια φούσκας που θες να αγοράεις ο 1ος κερδισμένος είσαι εσύ;

Μια χαρά πλάνο είχαν. Συντονιστηκαν και ανέβασαν την τιμή μέχρι να γίνει το squeeze. Τότε τα funds θα αγοράζαν πίσω και όλοι αυτοί θα εκαναν dump στα μούτρα τους. Τώρα που το robinhood έκανε την απάτη , λογικά μπόρεσαν και βγήκαν από το short . Τώρα όσοι μείνουν μέσα θα πονέσουν. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι ηταν νικηφόρα στρατηγική και οτι τα funds αναγκάστηκαν να παρανομησουν για να επιζήσουν.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω απο όλον αυτό τον χαμό είναι ότι αν συνασπιστούν οι κάτω μπορούν να στριμώξουν έστω και λίγο τους πάνω. Και αυτή είναι η δύναμη του internet. Αυτό είναι ένα πολύ καλό μάθημα πέρα απο το καθαρά τεχνικό κομμάτι.

  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

το μονο που δεν θα σου πουλησω παντως ειναι ταχαμου ορολογια για να φανω σουπεργουαου 

To short πως ξέρεις τι είναι, σε σημείο που όχι μόνο να μπορείς να καταλάβεις καλά το συμβάν που συζητάμε, αλλα να είσαι και σίγουρος για το αποτέλεσμα του; Τα options ειναι κατι αρκετά πιο απλό. Εκτός αν το πρόβλημα το έχεις με την αγγλίκή ορολογια, οπότε σου ζητάω συγνώμη και απο εδω και πέρα θα τα αναφέρω σαν δικαιώματα προαίρεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mech35 είπε

Μια χαρά πλάνο είχαν. Συντονιστηκαν και ανέβασαν την τιμή μέχρι να γίνει το squeeze. Τότε τα funds θα αγοράζαν πίσω και όλοι αυτοί θα εκαναν dump στα μούτρα τους. Τώρα που το robinhood έκανε την απάτη , λογικά μπόρεσαν και βγήκαν από το short . Τώρα όσοι μείνουν μέσα θα πονέσουν. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι ηταν νικηφόρα στρατηγική και οτι τα funds αναγκάστηκαν να παρανομησουν για να επιζήσουν.

το οποιο φανταζομαι θα εχει ασχημες επιπτωσεις για το RobinHood, αφου οι καταγγελιες για την παρανομια του θα ειναι μαζικες λογικα. καπου πετυχα και λινκ, νομιζω της αμερικανικης ομοσπονδιας για αυτα τα θεματα, οπου ανεβαζεις την καταγγελια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dogecoin παιδιά είναι το επόμενο πρότζεκτ στα κρυπτονομισματα . Ξεκίνησε στο 1 cent αυτή την στιγμή είναι στα 5,5 cent με στόχο το 1$. Εγώ πάντως τα λίγα που είχα στα κρυπτο τα έσπρωξα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotisdra είπε

Dogecoin παιδιά είναι το επόμενο πρότζεκτ στα κρυπτονομισματα . Ξεκίνησε στο 1 cent αυτή την στιγμή είναι στα 5,5 cent με στόχο το 1$. Εγώ πάντως τα λίγα που είχα στα κρυπτο τα έσπρωξα

TΩΡΑ θα εγραφα "καλα ολα αυτα που λετε αλλα κανα Doge να αγορασουμε ? " ααχαχαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ChrisAttart είπε

TΩΡΑ θα εγραφα "καλα ολα αυτα που λετε αλλα κανα Doge να αγορασουμε ? " ααχαχαχχα

Πάρε και κρατα , με 20 - 30 ευρώ και να τα χάσουμε δεν θα σωζομασταν αλλά αν τρομοκρατηθούν τα funds που κρατάνε τα cryptos και μας παίζουν τόσα χρόνια κάτι μπορεί να βγάλουμε , κυρίως μια ωραία ιστορία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KilliK είπε

το οποιο φανταζομαι θα εχει ασχημες επιπτωσεις για το RobinHood, αφου οι καταγγελιες για την παρανομια του θα ειναι μαζικες λογικα. καπου πετυχα και λινκ, νομιζω της αμερικανικης ομοσπονδιας για αυτα τα θεματα, οπου ανεβαζεις την καταγγελια σου.

Και η robinhood και η webull που πάγωσαν τις αγορές έχουν ήδη ρίξει την ευθύνη στα clearinghouses που δεν μπορούσαν να διαχειριστούν το volatility. Λένε ήθελαν να διασφαλήσουν την σταθερότητα όχι τα hedge funds. Μηνύσεις έχουν γίνει ήδη και συζητείται και ακρόαση από επιτροπή δημοκρατικών-ρεπουμπλικάνων. 

8 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Πάρε και κρατα , με 20 - 30 ευρώ και να τα χάσουμε δεν θα σωζομασταν αλλά αν τρομοκρατηθούν τα funds που κρατάνε τα cryptos και μας παίζουν τόσα χρόνια κάτι μπορεί να βγάλουμε , κυρίως μια ωραία ιστορία 

Στο doge αν το προλάβεις θα κάνεις ένα x2 - x3. Αλλά μην νομίζεις ότι θα τρομοκρατήσεις κανέναν. Ίσα ίσα όλοι στη κρυπτοκοινότητα χαίρονται γιατί μόλις γίνει το dump στο doge θα ξεκινήσει moon στα κανονικά altcoins. Τώρα αν το κεφάλαιο που έβαλες θα το έχεις εσύ ή κάποιοι crypto traders είναι άλλο θεμα :)

15 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Dogecoin παιδιά είναι το επόμενο πρότζεκτ στα κρυπτονομισματα . Ξεκίνησε στο 1 cent αυτή την στιγμή είναι στα 5,5 cent με στόχο το 1$. Εγώ πάντως τα λίγα που είχα στα κρυπτο τα έσπρωξα

Ναι τρελό πρότζεκτ το doge και φρεσκότατο. Φουλ καινοτομία. Για περάστε για περάστε  :D

Επεξ/σία από mech35
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Skrobo είπε

To short πως ξέρεις τι είναι, σε σημείο που όχι μόνο να μπορείς να καταλάβεις καλά το συμβάν που συζητάμε, αλλα να είσαι και σίγουρος για το αποτέλεσμα του; Τα options ειναι κατι αρκετά πιο απλό. Εκτός αν το πρόβλημα το έχεις με την αγγλίκή ορολογια, οπότε σου ζητάω συγνώμη και απο εδω και πέρα θα τα αναφέρω σαν δικαιώματα προαίρεσης.

δανειζομαι ικανο αριθμο μετοχων

τις πουλαω ολες μαζι σε χ τιμη με αποτελεσμα να ριχνω την τιμη της μετοχης (εδω κολαει το ικανος αριθμος μετοχων)

αγοραζω ξανα τις μετοχες στην νεα μειωμενη τιμη κ τις επιστρεφω στον αρχικο ιδιοκτητη

 

τα κερδη μου

α) η διαφορα της αυξημενης τιμης που πουλησα με την μειωμενη που αγορασα μου μενει στο χερι ενω ταυτοχρονα δεν χρωσταω τιποτα

β) τεχνηεντως εχω χειραγωγησει σε καποιο βαθμο την συγκεκριμενη εταιρεια που διαπραγματευτηκα μειωνοντας την πιστοληπτικη της ικανοτητα απο την χρημαστηριακη αγορα ,την φημη της στον ευρυτερο χωρο κλπ κλπ

 

οκ το περναω το μαθημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...