Προς το περιεχόμενο

“Παραμιλάει” η Wall Street με τις επιδόσεις των μετοχών των GameStop και AMC


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

οταν εχεις ζημια γιατι να ασχοληθει καποιος μαζι σου, σωστα?

Γιατι ενας απο τους βασικούς επενδυτές σε hedge funds (που είναι το θέμα αυτής της ιστορίας) εισαι εσυ, έμμεσα, μέσω της τράπεζας σου. Και σε περίπτωση που σκάσει το hedge και αντιμετπήσει προβλήματα ρευστότητας η τράπεζα, μάντεψε ποιοι θα την πληρώσουν.

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skrobo είπε

Γιατι ενας απο τους βασικούς επενδυτές σε hedge funds (που είναι το θέμα αυτής της ιστορίας) εισαι εσυ, έμμεσα, μέσω της τράπεζας σου. Και σε περίπτωση που σκάσει το hedge και αντιμετπήσει προβλήματα ρευστότητας η τράπεζα, μάντεψε ποιοι θα την πληρώσουν.

σσσσσςςςςς....μην το λες δυνατα αυτο.

ξεχασανε οτι οι καταθεσεις ειναι <<εξασφαλισμενες>> μεχρι τις 100.000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Γιατι ενας απο τους βασικούς επενδυτές σε hedge funds (που είναι το θέμα αυτής της ιστορίας) εισαι εσυ, έμμεσα, μέσω της τράπεζας σου. Και σε περίπτωση που σκάσει το hedge και αντιμετπήσει προβλήματα ρευστότητας η τράπεζα, μάντεψε ποιοι θα την πληρώσουν.

Γιατί να αντιμετωπίσει προβλήματα ρευστότητας η τράπεζα; Αυτοί που θα κερδίσουν ή τα κεφάλαια που μπαίνουν στην gamestop τα βάζουν κάτω από το στρώμα, δε τα έχουν στη τράπεζα; 

Επεξ/σία από pral13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nos1 είπε

Πάω να ρίξω ένα εικοσάρικο, έτσι για την ιστορία...Η μόνη μου απορια,GameStop η AMC αγοράζω;

Πάρε εκεί ότι να 'ναι. Εγώ δεν περιμένω λεφτά, αλλά μόνο που χάνουν δις κάθε λεπτό αυτά τα λαμόγια μου αρκεί. 
Πάμε Αμερικάνοι, κατουρήστε τα funds, οι Έλληνες ΣΜΣ για να βγουν για κατούρημα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Trever είπε

Ευτυχος έιχα αγοράσει πριν μια εβδομάδα μια από της μετοχές πόυ  κλείσανε προς αγορά. αλλά με το πόυ το κλείσαν έχασα επιπλέων κέρδη 50%. 

Εφόσον δεν πούλησες δεν έχεις χάσει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 777andreas777 είπε

Πάρε εκεί ότι να 'ναι. Εγώ δεν περιμένω λεφτά, αλλά μόνο που χάνουν δις κάθε λεπτό αυτά τα λαμόγια μου αρκεί. 
Πάμε Αμερικάνοι, κατουρήστε τα funds, οι Έλληνες ΣΜΣ για να βγουν για κατούρημα...

Για τα funds που έχουν calls και όχι puts, και άρα βγάζουν λεφτά απο αυτή την ιστορία, μας ενοχλεί ή οχι;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Για τα funds που έχουν calls και όχι puts, και άρα βγάζουν λεφτά απο αυτή την ιστορία, μας ενοχλεί ή οχι;
 

Από την στιγμή που τα λαμόγια ζητάνε περιορισμούς για να μην αγοράζουν οι "πλεμπαίοι" όχι δεν με ενοχλεί.
Τι ενοχλεί εσένα, δικό σου πρόβλημα.
Η ξεφτίλα της Wallstreet και όσων πλουτίζουν τόσα χρόνια με αέρα και ποντάροντας στην καταστροφή των άλλων, εμένα μου φτάνει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pral13 είπε

Οι δουλοπρέπεια ορισμένων εδω μέσα τα λέει όλα.  

ε, πες και για ποιους λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Δεν είναι μάρκες στο καζίνο να τις εξαργυρώσεις.
Καλη επιτυχία στο να πουλήσεις εσυ και κάποια εκατομύρια ακόμα  άτομα μετοχές στο επι 100 της πραγματικής τους αξίας που αγοράστηκαν με μόχλευση.

Το όλο ποιντ της GME είναι ότι όλες οι μετοχές θα εξαργυρωθούνε, αφού θα πρέπει να τις αγοράσουν πίσω τα hedge funds λόγω σόρτινγκ. Άρα η ροή του αγώνα είναι: όλοι μαζί να ανέβει η τιμή στον θεό και να χάσουν $$$ τα funds => ο κάθε τζογαδόρος είναι για τη πάρτυ του όταν αρχίσει η "εξαργύρωση".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν βγει ήδη τα αρχικά φαντ (άσχετα με το τι γράφουν ανώνυμα μπλογκς για να πομπάρουν το χαρτί προς ίδιον όφελος, είναι αδίκημα στο αμέρικα να δήλωναν υπεύθυνοι ενός φαντ ότι δεν έχουν πλέον θέση ενώ έχουν). 

Melvin Capital, hedge fund targeted by Reddit board, closes out of GameStop short position (cnbc.com)

Το αφήγημα σε αυτά τα ανώνυμα ποσταρίσματα ότι "δεν είχε όγκους να βγουν", "παραμένει μεγάλο το σορτ ιντερεστ" γίνεται επειδή ξέρουν ότι αυτοί που απευθύνονται είτε δεν πολυασχολούνται να διασταυρώσουν είτε δεν καταλαβαίνουν το θέμα.  Όταν μια μετοχή κάνει τόσο μεγάλους όγκους πάντα κάποιος καινούργιος παίκτης θα έχει σορτ θέση την οποία δεν άνοιξε πλέον στα 20 αλλά πολύ ψηλότερα είτε γιατί κάνει trading είτε γιατί χετζάρει το δέλτα από τα συμβόλαια put που πούλησε σε κάποιον άλλον είτε για οποιοδήποτε άλλον λόγο. 

Όσο για την άποψη ότι οι σορτ κλέβουν τον κόσμο, εγώ δεν θυμάμαι κανέναν στην ελλάδα να καταστράφηκε λόγω των σορτ. Από το πομπάρισμα καταστράφηκε και το 99 και το 2007 και ακόμα και παλιότερα που ήταν εκτυπωμένα σε χαρτιά οι τίτλοι και όταν στήναν κόλπο πομπαρίσματος οι χρηματιστές τα παίρναν από τον βασικό μέτοχο και τα κλείδωναν σε θυρίδα για να μην τους τα ξεφορτώσει στο δικό τους κεφάλι πριν ξεφορτώσουν πρώτα αυτοί σε όσους ψάρωναν από την άνοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε

Το όλο ποιντ της GME είναι ότι όλες οι μετοχές θα εξαργυρωθούνε, αφού θα πρέπει να τις αγοράσουν πίσω τα hedge funds λόγω σόρτινγκ. Άρα η ροή του αγώνα είναι: όλοι μαζί να ανέβει η τιμή στον θεό και να χάσουν $$$ τα funds => ο κάθε τζογαδόρος είναι για τη πάρτυ του όταν αρχίσει η "εξαργύρωση".

 

 

οσοι δεν πουλανε τωρα δεν το κανουν για το κερδος ,βασικα οσοι αγοραζουν τωρα που βρωμαει μπαρουτι κ αιμα το κανουν για λογους αξιοπρεπειας κ διαφορους αλλους που αν δεν τους καταλαβαινεις θα ειναι δυσκολο να σου εξηγηθουν

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...