Προς το περιεχόμενο

“Παραμιλάει” η Wall Street με τις επιδόσεις των μετοχών των GameStop και AMC


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, soconium είπε

Φίλε μου είμαστε σαν τα βατράχια στην κατσαρόλα. Μας βράζουν τόσες δεκαετίες τώρα που όλοι είμαστε οκ με το υπάρχον status quo και αν τολμήσεις έστω και να χρησιμοποιήσεις τη λέξη καπιταλισμός χρωματίζεσαι άμεσα ως κομμουνιστής. 
Υπαρχει μόνο μαύρο άσπρο, η καπιταλισμός η κομμουνισμός.

Αν πεις ότι θες απλά κάτι πιο δίκαιο σε οικονομικό σύστημα που να μην είναι κανένα απ αυτά τα δυο σε κοιτάνε σαν εξωγήινο. Έχει αποδειχτεί πως και τα δυο αποτυγχάνουν ως συστήματα και παρ´ολ´αυτα επιμένουμε να επαναλαμβάνουμε το ίδιο  λάθος.

Οπως και να χει, και τα δυο είχαν κάποια θετικά και κάποια αρνητικά σαν θεωρίες. Και λέω είχαν γιατί ο κομμουνισμός πέθανε και αυτό το τερατούργημα που έχουμε τώρα είναι καπιταλισμός με μια βαρβάτη essence black mirror.

Αυτά. Φιλικά  πάντα

Όλοι δεν είμαστε οκ με το τωρινό status quo... Πίστεψέ με πολλοί δεν είναι οκ. Άποψη μου είναι ότι ο κομμουνισμός σαν έννοια είναι κάτι άπιαστο και ουτοπικό. Και λέω σαν έννοια και όχι σαν εφαρμογή όπως έχουμε δει στη πράξη.

Παρ'ολαυτά ο νεοφιλελευθερισμός και ο καπιταλισμός σε συνέχεια, έχουν φάει τον τελευταίο καιρό (κυρίως λόγο covid) απανωτές σφαλιάρες για το πόσο σαθρές ιδεολογίες είναι στο πυρήνα τους.

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί επεμβαίνουν σε αυτό που γίνεται. Ελευθερη αγορά δεν έχουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, soconium είπε

Για να σορτάρεις δανείζεσαι μετοχές. Όταν χρειαστεί να τις επιστρέψεις (μιας και τις έχει ήδη πουλήσει) από κάπου πρέπει να κανείς επαναγορά. Δεν είναι άπειρες οι μετοχές. Σίγουρα θα σκάσει αλλά και πάλι πολλοί αγόρασαν στα 17 δολάρια όποτε όσο και να πουλήσουν μια χαρά θα ναι. Άλλοι αγόρασαν μόνο για να δουν τα funds να βαρανε κανόνι. Για το γαμωτο που λέμε οι πλεμπαιοι. Εσυ το λες βλακεία. Όπως βλέπει τα πράγματα κανείς.

Καλά

δε περιμένω να μου μάθει ο κάθε τυχαίος στο insomnia τι είναι το σορτάρισμα.

Επιμένω ότι όποιος βλάκας έκανε με λεφτά του τις χαζομάρες που λέει το reddit απλά έπεσε ΘΥΜΑ μιας τέλεια φτιαγμένης φούσκας.

Όλα τα άλλα είναι ανοηίες από άσχετους ποου λένε πχ τη μέγα βλακεία "πολλοί αγόρασαν στα 17 δολάρια" και δε σσυνειδητοποιεί τη βλακεία που λέει γιατί αν όντως ήτνα ΠΟΛΛΟΙ αυτοί που αγορασαν στα 17 δολάρια η τιμή δε θα ήταν 450.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Καλά

δε περιμένω να μου μάθει ο κάθε τυχαίος στο insomnia τι είναι το σορτάρισμα.

Επιμένω ότι όποιος βλάκας έκανε με λεφτά του τις χαζομάρες που λέει το reddit απλά έπεσε ΘΥΜΑ μιας τέλεια φτιαγμένης φούσκας.

Όλα τα άλλα είναι ανοηίες από άσχετους.

πρόσεχε μη σε κατηγορήσουν ότι είσαι σεξιστής τραπεζίτης που δεν αγοράζεις μετοχές gamestop 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mordred είπε

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί επεμβαίνουν σε αυτό που γίνεται. Ελευθερη αγορά δεν έχουν;

και εγώ είμαι τις άποψης ότι δεν έπρεπε να σταατήσει.

έπρεπε να αφήνουν το κάθε βλάκα στο reddit να πετάει 450 ευρω για κάτι που οι περισσότεροι πιστεύον ότι κάνει 17, πρόβλημά του αν θ΄λεει να χαρίσει 433 δολλάρια στο hedge fund που έχει τις μετοχές που θα αγοράσει.

άλλά μετά να μη κλαίγεται και να μη καταγγέλει τον "καπιταλισμό" που του "έφαγε τα λεφτά το χρηματιστήριο" όπως εδώ στην ελλάδα κάποια χρόνια πριν και να ζητά νόμυος αποζημείωσης "μικρομετόχων" και άλλες παπαρίες.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Καλά

δε περιμένω να μου μάθει ο κάθε τυχαίος στο insomnia τι είναι το σορτάρισμα.

Επιμένω ότι όποιος βλάκας έκανε με λεφτά του τις χαζομάρες που λέει το reddit απλά έπεσε ΘΥΜΑ μιας τέλεια φτιαγμένης φούσκας.

Όλα τα άλλα είναι ανοηίες από άσχετους.

Οσοι μπαινουν τις τελευταιες μερες ξερουν οτι ειναι σχεδον χαμενα λεφτα ,δεν το κανουν για τα λεφτα ,ξερω οτι δεν μπορεις να καταλαβεις αλλα μην γραφεις σαν να καταλαβαινεις τι συμβαινει κ κυριως τους οικονομικους μηχανισμους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, shadowlike είπε

πρόσεχε μη σε κατηγορήσουν ότι είσαι σεξιστής τραπεζίτης που δεν αγοράζεις μετοχές gamestop 😂

με την ευακαιρία να καταγγείλω και το bullying και εγώ. 

4 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

Οσοι μπαινουν τις τελευταιες μερες ξερουν οτι ειναι σχεδον χαμενα λεφτα ,δεν το κανουν για τα λεφτα ,ξερω οτι δεν μπορεις να καταλαβεις αλλα μην γραφεις σαν να καταλαβαινεις τι συμβαινει κ κυριως τους οικονομικους μηχανισμους

ναι καταλαβαίνει ο κάθε βλάκας στο reddit ότι χαρίζει λεφτά στο Hedge Fund A στο πολεμό του εναντίον του hedge fund B.

κάου μεταξύ όταν φτιάχνει memes και σαπίζει στο lol

..

btw

Πολύ μάγκας ο Musk πάλι με ένα  tweet θα βγάλει εκατομμύρια από κάθε πικραμένο που το  διαβάζει. Ε ρε πόσο τον γουστάρω να γλεντά έτσι τα θύματά του.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

και εγώ είμαι τις άποψης ότι δεν έπρεπε να σταατήσει.

έπρεπε να αφήνουν το κάθε βλάκα στο reddit να πετάει 450 ευρω για κάτι που οι περισσότεροι πιστεύον ότι κάνει 17, πρόβλημά του αν θ΄λεει να χαρίσει 433 δολλάρια στο hedge fund που έχει τις μετοχές που θα αγοράσει.

άλλά μετά να μη κλαίγεται και να μη καταγγέλει τον "καπιταλισμό" που του "έφαγε τα λεφτά το χρηματιστήριο" όπως εδώ στην ελλάδα κάποια χρόνια πριν και να ζητά νόμυος αποζημείωσης "μικρομετόχων" και άλλες παπαρίες.

Το τι κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα... Είτε βλάκας είναι ή οτι θέλει....

Το θέμα είναι ότι τώρα που έχουν φάει ...τσα τα funds όλοι κλαίνε και τι πάθαμε καταστροφή. Αν ήταν κανένας που τον κλαίει η μοίρα του κλαιν μαιν πάμε για άλλα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα που στο ινσομνια ολα τα θενατα καταληγουν vs. Απο οσα γινονται καταλαβαινω τα μισα αλλα οπως και να εχει ακομα και να κερδισουν οι πλεμπαιοι(πλακα κανω) το μονο που θα αλλαξει ειναι οτι τα funds θα μαθουν να κανουν τις μαλακιες τους καλυτερα. Ουσιαστικα τιποτα δεν προκειται να αλλαξει και ελπιζω προσωπικα να βγαλουν κανενα φραγκο οι πλεμπαιοι γιατι τρωνε μεγαλο αγχος οι πιο πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrLo είπε

με την ευακαιρία να καταγγείλω και το bullying και εγώ. 

ναι καταλαβαίνει ο κάθε βλάκας στο reddit ότι χαρίζει λεφτά στο Hedge Fund A στο πολεμό του εναντίον του hedge fund B.

κάου μεταξύ όταν φτιάχνει memes και σαπίζει στο lol

..

btw

Πολύ μάγκας ο Musk πάλι με ένα  tweet θα βγάλει εκατομμύρια από κάθε πικραμένο που το  διαβάζει. Ε ρε πόσο τον γουστάρω να γλεντά έτσι τα θύματά του.

 

αμα σου λεω δεν καταλαβαινεις

κανενας δεν χαριζει λεφτα στα fund ,οσοι δεν βγαινουν πριν τα funds αρχικα δεν ειναι χαμενοι ,τα funds οτι κ να γινει πρεπει να βρουν το 140% των μετοχων που σημαινει θα πληρωσουν τοσο ακριβα που θα χεζουν αιμα για δεκαδες γενιες μετα ,η χρεοκοπια ερχεται οπως κ οι απολογιες στις διαφορες επιτροπες κ την βουλη κ το ξερουν 

οι υπολοιποι θα πρεπει να ξεφορτωθουν αμεσως μετα τα funds κ αυτο θα φανει απο τους πινακες κ την εκτιναξη της αξιας της μετοχης αρχικα 

οσοι πανε πολυ αργα να πουλησουν χρηματοδοτουν ουσιαστικα την εταιρεια κ χανουν

ο Μασκ δεν εχει καμια αναμειξη περα απο καποια χρωστουμενα που εχει με τις χρηματιστηριακες αυτες

δεν ξερω ποιος ειναι βλακας ,αυτος που δεν καταλαβαινει κ γραφει με σιγουρια η αυτοι που αγοραζουν μια μετοχη ξργω για να εχουν την ικανοποιηση να μαμησουν τα αρρωστημενα καθικια που μαμανε ολο τον κοσμο κ νομιζουν στην επαρση τους οτι ειναι θεοι ,μπουκωμα τωρα απο average joes που αυτοχλευαζονται οι ιδιοι πρωτα στο reddit αν δεις

παρα πολλοι δε αν βγουν σε σωστο timing θα κερδισουν παρα πολυ χοντρα

HOLD THE LINE

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Average Joes παντως δεν ειναι ατομα που αγοραζουν 50-100+ μετοχες GME σε αυτες τις τιμες... Ειναι ατομα που εχουν χρημα και χρησιμοποιουν την ελευθερη αγορα καθως και καπιταλιστικα εργαλεια με την ελπιδα να βγαλουν περισσοτερα, οσοι νομιζουν οτι το κανουν για ιδεολογικούς λογους και μονο τι να πω, οσοι εχουν λιγα και απλα αγοραζουν 1-2 μετοχες για να στηριξουν τον "αγωνα" απλα τι να πω ξανα... Επισης οι short sellers δεν ειναι το κακο προσοποποιημενο οπως γραφουν πανω στην μανια τους να πεισουν τον κοσμο στο reddit, αρκετοι απο αυτους ειναι σαν τους "average joes" καθως και εχουν βοηθησει να γινουν exposed απατες τυπου Enron. 

Ειμαι στο WSB καθως και στο discord τους, οι τυποι ειναι obsessed με το ευκολο χρημα χρησιμοποιώντας οποιοδηποτε τροπο, ο καπιταλισμος στα καλυτερα του δηλαδη.

Χαιρετιζω την σταση των ας το πουμε σοσιαλιστων στην προσβαση σε μια ελευθερη αγορα με σκοπο το κερδος, επιτελους κατι που φαινεται να συμφωνούμε ολοι. :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τα χρήματα δε πρέπει να μένουν σε χέρι ηληθίων γιατί δεν αποδίδουν τα μέγιστα. Η ροή των χρημάτων αντίτροφα προς την "βλακεία" κάτι αν φυσική επιλογή, είναι σχεδόν νομοτελειακή

Δε ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω με μία άποψη που λέει με λίγα λόγια ότι όλοι οι φτωχοί είναι ηλίθιοι...

Και δε ξέρω πως μπορούν να αποδώσουν τα χρήματα... Συνήθως οι άνθρωποι αποδίδουν... Και ξέρω πάρα πολλούς φτωχούς, μα πάνω απόλα αξιοπρεπείς, ανθρώπους που αποδίδουν υπερπολλαπλάσια από τους περισσότερους πλούσιους

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

αμα σου λεω δεν καταλαβαινεις

κανενας δεν χαριζει λεφτα στα fund ,οσοι δεν βγαινουν πριν τα funds αρχικα δεν ειναι χαμενοι ,τα funds οτι κ να γινει πρεπει να βρουν το 140% των μετοχων που σημαινει θα πληρωσουν τοσο ακριβα που θα χεζουν αιμα για δεκαδες γενιες μετα ,η χρεοκοπια ερχεται οπως κ οι απολογιες στις διαφορες επιτροπες κ την βουλη κ το ξερουν 

Αυτο που δεν θέλεις να καταλάβεις ειναι οτι τα Funds που κάναν short (η Μerlin και η Citron) δεν είχαν κάποιο δικαίωμα που τους έδωσε ο Θεός για να το κάνουν. Το καναν επειδή καποια αλλα Funds τους δάνεισαν τις μετοχές. Αυτα τα τρίτα funds το κάναν επειδή πίστευαν οτι η τιμή θα ανέβει, άρα θα βγάλουν κέρδος (Η θα μείνει στα ίδια και θα κερδίσουν τους τόκους).

Αυτή την στιγμή χάνει λεφτα ενα fund και να κερδίζει ένα δεύτερο. Ειναι ΟΚ να χαίρεσε επειδή η Merlin γαμιέται και καλα να πάθει γιατι το αξίζει, αλλα στην συνολική εικόνα του "Τα funds της Wall Street είναι κακά" δεν αλλάζει κάτι. Αντι να έχει η Merlin τα λεφτά θα τα πάρει η Βerkshire. Αλλαξε ο Μανωλιός.

13 λεπτά πριν, ADHD είπε

Average Joes παντως δεν ειναι ατομα που αγοραζουν 50-100+ μετοχες GME σε αυτες τις τιμες... 

Εδω να σημειώσουμε οτι οι περισσότεροι αγοράζουν ή με leverage / margin ή αγοράζουν options. 
Που είναι και ο λόγος που η RH και κάθε RH κλείνιε θέσεις με το ζόρι και περιορίζει συναλλαγές. 

Οι περισσότεροι καζίνο παίζουν με τον broker τους, δεν αγοράζουν μετοχές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DrLo είπε

και εγώ είμαι τις άποψης ότι δεν έπρεπε να σταατήσει.

έπρεπε να αφήνουν το κάθε βλάκα στο reddit να πετάει 450 ευρω για κάτι που οι περισσότεροι πιστεύον ότι κάνει 17, πρόβλημά του αν θ΄λεει να χαρίσει 433 δολλάρια στο hedge fund που έχει τις μετοχές που θα αγοράσει.

άλλά μετά να μη κλαίγεται και να μη καταγγέλει τον "καπιταλισμό" που του "έφαγε τα λεφτά το χρηματιστήριο" όπως εδώ στην ελλάδα κάποια χρόνια πριν και να ζητά νόμυος αποζημείωσης "μικρομετόχων" και άλλες παπαρίες.

Εσένα τι σε νοιάζει δεν καταλαβαίνω. Έχεις γράψει 10 φορές την λέξη βλάκας.
Όλοι βλάκες στο reddit, όλοι οι έξυπνοι στο insomnia μαζεύτηκαν και συγκρίνουν το Ελλαδιστάν με τις ΗΠΑ.
Αυτοί ακόμη και 400€ μάλλον τα βγάζουν σε 2-3 μέρες, δεν περιμένουν τα επιδόματα των 500€ για να πάρουν μακαρόνια και να στείλουν SMS για να βγάλουν βόλτα το σκύλο. 
Πόσο μάλλον όταν αγόρασαν στα 5,10 ή 20€ πριν κάνα μήνα που εξάντλησαν τις διαθέσιμες μετοχές.
Τις μετοχές των εταιριών, όποιος θέλει τις αγοράζει, τι hedge funds τις έχουν; Μέτοχοι στην εταιρία θα είναι.
Ναι η εταιρία θα πάει για φούντο και θα χάσουν τα λεφτά, αλλά αυτό είναι άσχετο με το πως λαμόγια, βγάζουν λεφτά τόσα χρόνια, ακόμη και με τα σπίτια του κόσμου, που αυτό ήταν και ο λόγος που το ξεκίνησαν τα nerds και οι cavemen. Eδώ στην Ελλάδα έχουμε τηλεφωνητές και ντελιβεράδες, μάγκες και καραμπουζήκληδες (μέχρι να δουν το αφεντικό) με το φτιαγμένο μηχανάκι, αυτοί έχουν nerds.

Ε ρε τι θα διαβάσουμε γιατί έχασαν λεφτά οι στυλοβάτες της παγκόσμιας οικονομίας.

  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Αυτο που δεν θέλεις να καταλάβεις ειναι οτι τα Funds που κάναν short (η Μerlin και η Citron) δεν είχαν κάποιο δικαίωμα που τους έδωσε ο Θεός για να το κάνουν. Το καναν επειδή καποια αλλα Funds τους δάνεισαν τις μετοχές. Αυτα τα τρίτα funds το κάναν επειδή πίστευαν οτι η τιμή θα ανέβει, άρα θα βγάλουν κέρδος (Η θα μείνει στα ίδια και θα κερδίσουν τους τόκους).

Αυτή την στιγμή χάνει λεφτα ενα fund και να κερδίζει ένα δεύτερο. Ειναι ΟΚ να χαίρεσε επειδή η Merlin γαμιέται και καλα να πάθει γιατι το αξίζει, αλλα στην συνολική εικόνα του "Τα funds της Wall Street είναι κακά" δεν αλλάζει κάτι. Αντι να έχει η Merlin τα λεφτά θα τα πάρει η Βerkshire. Αλλαξε ο Μανωλιός.

οταν η μετοχη που πηγαν να χειραγωγησουν ακραια πεσει στα ταρταρα γιατι θα πεσει με το μαζικο ξεπουλημα που θα ακολουθησει νομοτελειακα, τοτε ολα τα funds που εχουν εμπλακει με οποιοδηποτε τροπο θα καταπιουνε πηχτο ασπρο υγρο

και ναι γουσταρω τρελα που οι κοιφηνες που δεν παραγουν τιποτα κ κανουν κουμαντο το κοσμο θα στραπατσαρουν τις μουρες τους κ θα νιωσουν για πρωτα φορα τα οσα κανουν στους αλλους δεκαετιες τωρα

οσοι δεν το συμμεριζεστε δεν ξερω πραγματικα

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είδηση μου ακούγεται...που και που καλό είναι να κάνει και μια νίκη ο Δαβίδ επί του Γολιαθ...

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι "δεν νιώθουν" επειδή βλέπουν μόνο τα νούμερα... για να "νιώσουν" πρέπει να τους πονέσουν τα νούμερα... Και αυτό γίνεται αυτές τις ημέρες... Κανένα fund δεν νοιάζεται για τους εργαζόμενους, αλλά και τους ιδιοκτήτες της επιχείρησης που βλέπουν ότι έχτισαν με κόπο, να το διαλύουν αυτοί ίσως δεν ξέρουν που είναι το μαγαζί της γειτονιάς τους... 

Πατώντας κουμπιά υπολογιστών και βλέποντας απλά τα νούμερα να πηγαίνουν πάνω κάτω στην οθόνη...δεν παράγεις τίποτα...

και εκεί που οι τράπεζες και τα επενδυτικά fund κάποτε γινόταν αρωγοί της ανάπτυξης...τώρα λυμαίνονται κουφάρια επιχειρήσεων που ίσως στήριξαν αρχικά για να τα ...προδώσουν στη συνέχεια...

Κανένα δάκρυ για όλους αυτούς...hip hip hurray για τα nerds του reddit...!!!

...κανείς βέβαια δεν έχει αυταπάτες ότι άλλοι χειρότεροι και εξυπνότεροι θα πάρουν τη θέση τους... 

...γιατί τα πιο γλυκά λεφτά είναι ..."other people's money" 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...