Προς το περιεχόμενο

Showoff το setup μου, να σας ξεσηκώσω να ανταλλάξουμε καμία ιδέα.


nionionio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Θα παραθέσω περιληπτικά οτι έχω συνδιάσει στο home assistant μου ως τώρα, με σκοπό να ανάψω λίγο την κουβέντα σε ελληνικό επίπεδο.

Παρακαλώ ανταποκριθείτε αντιστοίχως ;) 

Χοντρικά:

  • i5 old laptop, Debian supervised home assistant, ως Master, τρέχει τα βασικά
  • i3 old laptop, Debian supervised home assistant, ως Slave, τρέχει ADGuard, DNS Server, mariaDB, InfluxDB, Grafana, unifi controller, Home_assistant_remote και Glances web server
  • 1 unifi USG, 1 unifi AP LR, 1 Unify AP AC LR
  • Satel Integra 64 συναγερμός με wired & wireless + fire alarms αισθητήρες through Satel Integration.
  • Sonoff Zigbee Bridge - ZHA πάνω στο master 
  • ~7 Xiaomi Zigbee Contact sensors για πόρτες / παράθυρα που δεν είχα συναγερμό.
  • ~4-5 Xiaomi Zigbee motion sensors για χαζο-automations φώτισμού
  • 4 Xiaomi Zigbee plugs, κυρίως όπου υπάρχει dumb device και θέλω να ξέρω αν είναι on/off μέσω κατανάλωσης.
  • 5-6 Xiaomi Zigbee ασύρματους διακόπτες όπου δεν υπήρχε κοντά διακόπτης.
  • 4-5 Xiaomi Zigbee Temp/Hum sensors στα δωμάτια & ένας έξω
  • 9 Dlink Tapo cameras - through Tapo integration
  • 3-4 λάμπες Aqara Zigbee, tunable White (για δοκιμή, και μάλλον τις έκαψα)
  • 3 Broadlink rm-mini (IR-Blasters), ένα στο σαλόνι (TV, ηχεία, AC), 2 σε κρεβατοκάμαρες (TV/AC)
  • 2 Xiaomi ZB Gateways με λίγα devices πάνω, περνάνε σιγά σιγά στο ZHA. Οι gateways λογικά θα μείνουν ως φωτάκια ή κουδούνια / alerts.
  • 2 αυτοσχέδιοι θερμοστάτες για τις 2 ζώνες καλοριφέρ. ESPHome με DHT sensors και relays
  • ~5 Sonoff basic R3 με original firmware, σε απλές λάμπες και εξαερισμό  - through sonoff HACS component
  • 2-3 Sonoff Basic ZB που δεν τα έχω τοποθετήσει ακόμα.
  • 1 NanoLeaf Aurora 
  • 1 esp32 με ESPHome και hall sensor στην παροχή της ΕΥΔΑΠ για να αποφεύγουμε μεγάλες καταναλώσεις απο leaks.
  • Μερικά ακόμα esp32 με ESPhome για led-strips η πολλαπλά relay boards / sensors πάνω τους. Με ρελέ Ισχύος όπου είναι heavy load οι γραμμές στον πίνακα
  • 1 Sonoff 4CH R2 Pro με 4 ζώνες για το πότισμα.
  • ~5 Sonoff basic με ESPHome για πιο σύνθετα πράγματα, αισθητήρες κίνησης, θερμοκρασίας εκτός απο λάμπες
  • Sonoff basic με ESPHome για γκαράζ (hacked hardware για να το κάνω dry-contact και momentary template switch)
  • 3 Efergy engage energy monitors, Σπίτι, δουλειά και επαρχία, πατρικό σπίτι (+ κάποια sonoff unflashed φώτα εκεί).
  • 1 Daikin AC through daikin integration
  • 1 Xiaomi Roborock S50 Vacuum
  • 1 Broadlink A1 air quality sensor - Μάλλον θα μεταβώ σε esphome και sps30
  • 1 LG Fridge through integration
  • 2 Echo dots για φωνητικές εντολές + 2 Firestick TVs
  • 2 D-link Leak Sensors, 1 d-link power plug, 1 d-link motion sensor
  • NFC Tags στο αυτοκίνητο για να ανοίγει το γκαράζ
  • Octoprint plugin & ender3
  • Device Tracking με Mobile apps, Ping, BTLE
  • 1 χαζοτάμπλετ πολυ φθηνό κολλημένο με μαγνήτες στο ψυγείο, με Fully Kiosk για έλεγχο, security και φωνητικές ειδοποιήσεις
  • Unified remote integration για να παλέυω με το main PC
  • 1 nas 10ετίας, της πλάκας, και συνήθως kodi για media.

 

To Do Priorities:

  • Κάποιο τρόπο να βλέπω κατανάλωση φυσικού αερίου
  • Ngix reverse proxy για να βλέπω internal devices remotely
  • Πολλά ακόμα και αυξάνονται κάθε μέρα

 

Αυτά, στα 3-4 χρόνια ενασχόλησής μου. Αν ξεχνάω κάτι θα επανέλθω. 

 

Παρακαλώ για σχόλια & προτάσεις :) 

Όπου μπορώ να βοηθήσω... με χαρά!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

παραθέτω και το δικό μου setup, το οποίο είναι σε πρώιμη κατάσταση ακόμα..

το home assistant τρέχει σε raspberry pi4b 

  • 3 esp8266 με DHT22 sensors για επιτήρηση θερμοκρασίας και υγρασίας στα 2 υπνοδωμάτια και σαλόνι
  • 1 sonoff (HACS) για έλεγχο του θερμοσίφωνα - έχω κάνει μικρή εγκατάσταση με ρελε ισχύος στον πίνακα το οποίο ελέγχεται από το sonoff
  • 1 broadlink rm4pro (IR) για έλεγχο τηλεόρασης (άνοιγμα/κλείσιμο, αλλαγή καναλιών και ρύθμιση έντασης) και έλεγχο aircondition pitsos (on/off)
  • 1 ip camera της foscam
  • 1 nas της synology
  • 1 tablet (πανάρχαιο) σε 3d printed βάση στον τοίχο , το οποίο λόγω της παλιάς version του android δεν υποστηρίζει το app και μπαίνω μέσω web server στο home assistant
  • 1 tapo bulb (L510E ) το οποίο δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει (@ nionionio θα το εκτιμούσα αν έχεις κάποια λύση για το integration

και έπεται συνέχεια..

 

Ασχολούμαι περίπου 3 μήνες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2021 στις 9:23 ΜΜ, arlianas είπε
  • 1 tapo bulb (L510E ) το οποίο δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει (@ nionionio θα το εκτιμούσα αν έχεις κάποια λύση για το integration

Καλημέρα.

  • Σχετικά με το tapo L510E, το μόνο που βρίσκω είναι στο Community να λένε οτι δουλεύει με το integration του tapo p100, δες εδώ (αν δεν το έχεις ήδη δει - και λέει αυτός οτι θέλει συγκεκριμένης μορφής κωδικό).
  • Το HA το τρέχεις πάνω στο synology η σε δικό του μηχάνημα; 
  • Στο tablet, δοκίμασε ένα app που λέγεται Fully kiosk browser, ανοίγει τη σελίδα του HA και σου δίνει και κάποια extra functionalities, όπως Motion/sound detection (για να ανάβει όταν πας κοντά) Κλπ.
Επεξ/σία από nionionio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τo info όσον αφορά το tapo. Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχει παίξει ακόμα... Ίσως πρέπει να το ψάξω περισσότερο. Το HA το τρέχω σε rapsberry pi4b

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ εντυπωσιακό πρέπει να είναι το σπίτι σου.

Έχω κι εγώ στο δικό μου αρκετές από τις συσκευές που ανέφερες, αλλά 2 θέματα ήταν που μου κίνησαν το ενδιαφέρον:

  1. Τι είναι το hall sensor και πώς σχετίζεται με την κατανάλωση του νερού;
    Μετράς την κατανάλωση του νερού με αυτό, και αν ναι με ενδιαφέρει να μας εξηγήσεις πιο αναλυτικά πως γίνεται.
  2. Πώς σκέφτεσαι οτι θα μπορούσες να μετρήσεις την κατανάλωση του φυσικού αερίου;
    Υπάρχει κάποια θύρα για να πάρεις τις τιμές από το μετρητή, ή γίνεται μόνο με OCR αναγνώρηση;
    Edit: Είδα οτι έχω τον μετρητή ENIMEX GAS METER G2.5 που υποστιρήζει pulses, αλλά δεν βρίσκω που γίνεται η σύνδεση.
Επεξ/σία από bkbilly
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 27/8/2021 στις 1:38 ΠΜ, bkbilly είπε

Πολύ εντυπωσιακό πρέπει να είναι το σπίτι σου.

Έχω κι εγώ στο δικό μου αρκετές από τις συσκευές που ανέφερες, αλλά 2 θέματα ήταν που μου κίνησαν το ενδιαφέρον:

  1. Τι είναι το hall sensor και πώς σχετίζεται με την κατανάλωση του νερού;
    Μετράς την κατανάλωση του νερού με αυτό, και αν ναι με ενδιαφέρει να μας εξηγήσεις πιο αναλυτικά πως γίνεται.
  2. Πώς σκέφτεσαι οτι θα μπορούσες να μετρήσεις την κατανάλωση του φυσικού αερίου;
    Υπάρχει κάποια θύρα για να πάρεις τις τιμές από το μετρητή, ή γίνεται μόνο με OCR αναγνώρηση;
    Edit: Είδα οτι έχω τον μετρητή ENIMEX GAS METER G2.5 που υποστιρήζει pulses, αλλά δεν βρίσκω που γίνεται η σύνδεση.

Σχεδόν ένα χρόνο μετα... απαντώ :)

Hall Sensor εννοώ κάτι σαν και αυτό, βρήκα στην ελληνική αγορά ένα μεταλλικό και αγόρασα, το έβαλα στο σωλήνα μετά το ρολόι νερού του σπιτιού (υδραυλικός έκανε τη δουλειά). Αυτό μετράει παλμούς καθώς το νερό χρησιμοποιείται και σου δίνει μια εικόνα για την κατανάλωση, όχι ακριβής αλλά γενικά με βοήθησε. Δυστυχώς χάλασε μετά απο 6-7 μήνες και δεν το έχω αντικαταστήσει, δεν έχω βρει κάτι σοβαρό ακόμα.

Για το φυσικό αέριο, οι λύσεις είναι αυτές που λές. Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι αλλά, δεν έχω προσέξει το μοντέλο του μετρητή μου, αλλά θυμάμαι οτι έβγαζε 3 καλώδια. είτε θα συνδέσω κάτι εκεί αλλιώς είτε OCR, είτε κάπου διάβασα πως μερικοί μετρητές εκπέμπουν magnetic pulse κάθε Χ κατανάλωση αερίου, ίσως να γινόταν κάτι σαν αυτό που κάνει ο φίλος εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα!

Για σπίτι με οικογένεια μου αρέσουν πάρα πολλά από αυτά που έχετε βάλει και μελλοντικά θα σας ρωτήσω για λεπτομέρειες σίγουρα. Δεν αναφέρω τα 5-6 δικά μου γιατί είναι αμελητέα σε σχέση με τα δικά σας.

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι είτε για το σπίτι είτε για το εξοχικό αν υπάρχει σύστημα που να μπορούμε να ανοίγουμε παράθυρα κάποιου τύπου έτσι ώστε να αερίζετε ειδικά το εξοχικό. Για εξ αποστάσεως ενεργοποίηση θέρμανσης έχω ήδη κάποιες λύσεις αλλά  αυτό με την κλεισούρα είναι ένα θέμα που δεν βρίσκω κάποια σχετική ιδέα ή άλλη λύση.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα.

@gmenex μπορείς να ψάξεις σχετικά με τον αερισμό χώρου με ανάκτηση θερμότητας. Είναι αρκετά απλό και δε χρειάζεται να κάνεις έξυπνο το σπίτι σου. Ειδικά αν είναι για εξοχικό, δε χρειάζεται ούτε η ανάκτηση θερμότητας.

 

Επεξ/σία από sideras.panos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας και από εμένα, χθες έστησα το home assistant σε ένα synology. Ακόμα καινούργιος. Έχω βάλει σε αυτό μέχρι στιγμής xiaomi gateway 3 με συνδεμένα πάνω 3 xiaomi humidity& temp σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού, έναν αισθητήρα Xiaomi στην κεντρική πόρτα για να βλέπω πότε ανοίγει και 1 λάμπα yeelight. Δεν έχω βρει κάτι για ελληνική κοινότητα του HA και θα έπρεπε να υπάρχει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 7/2/2021 στις 9:23 ΜΜ, arlianas είπε

1 esp32 με ESPHome και hall sensor στην παροχή της ΕΥΔΑΠ για να αποφεύγουμε μεγάλες καταναλώσεις απο leaks.

Τι εννοείς με αυτό; μετράς κατανάλωση; συγκρίνει κατανάλωση δικού σου μετρητή με τον επίσημο; Τι κάνεις;

Έχω μπλέξει με μετρητή που γράφει αέρα + διαρροή σε υπόγεια δεξαμενή και δεν με βλέπω καλά.

 

ΥΓ. Στην περιοχή μου το δίκτυο ύδρευσης δεν είναι συνέχεια υπο πίεση. Δηλαδή, έχουμε διακοπές υδροδότησης σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα (τώρα). Εξ ανάγκης όλοι έχουμε δεξαμενές 2 με 5 κυβικά, συνήθως υπόγειες, ώστε να καλύπτουμε τις ανάγκες μας ακόμα κι αν χρειαστεί να φέρουμε νερουλά με βυτίο. Αποτέλεσμα αυτού είναι η γραμμές να γεμίζουν αέρα και όταν η παροχή επαναλαμβάνεται οι μετρητές να γράφουν σαν παλαβοί. Φανταστείτε τώρα τί γίνεται κάθε φορά με τους λογαριασμούς !! στην περιπτωσή μου έχω και διαρροή απο ραγισμα στην δεξαμενή και ο λογαριασμός έχει πάει σε επίπεδα Star Treck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για αισθητήρα air quality ας δει το https://www.airgradient.com/

Εγώ το έχω στήσει με ESPhome (έχει οδηγίες στο forum στο site παραπάνω) και παίζει μια χαρά. Το pcb και το case enclosure έγινε παραγγελία από jlcpcb.com. Τα υπόλοιπα (εκτός απο το d1 mini που είχα ήδη) από aliexpress & ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2023 στις 10:19 ΜΜ, pasific είπε

Καμια σειρηνα που να συνεργαζετε με το HA

Αν αναφέρεσαι σε σειρήνα για συναγερμό, προσωπικά πήγα στην πλέον απλή και φτηνή λύση η οποία δουλεύει 100%. 

Πάρε κάτι σαν τις ακόλουθες 12V σειρήνες (εξωτερικού ή εσωτερικού χώρου):

 

https://www.skroutz.gr/s/27248857/Seirina-Synagermou-Esoterikou-CHorou-112dB-12V-10-3x10-3ek-DM-1065.html

https://www.skroutz.gr/s/24694004/Seirina-Synagermou-Esoterikou-CHorou-110dB-12V-13-5x9ek-PS-652.html

 

και με κάποιον 12V power adaptor (να είναι 2Α και σχετικά καλής ποιότητας) συνέδεσε τις σε κάποια "έξυπνη πρίζα" WIFI ή Zigbee όπως είναι οι ακόλουθες:

 

https://www.skroutz.gr/s/31790307/Sonoff-S26-R2-Moni-Exoteriki-Priza-Reymatos-Wi-Fi-Leyki.html

https://www.skroutz.gr/mp/105999796/GloboStar-80054-SONOFF-S26R2ZBTPF-DE-Zigbee-Smart-Plug-Schuko-EU-Smart-Plug.html

 

Όταν ενεργοποιείς με κάποιο αυτοματισμό ή χειροκίνητα από τον home assistant τις πρίζες οι σειρήνες αυτές χτυπάνε αμέσως. 

Σημείωση: Για να συνδέσεις την σειρήνα στο 12v power adapter θα χρειαστείς το παρακάτω βύσμα:

https://www.skroutz.gr/s/24714175/Vysma-Syndesis-Systimaton-CCTV-Fis-Trofodosias-me-Vida-AA-009.html

 

Επεξ/σία από koukobin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, έχετε δύο λεπτά να σας μιλήσω για τα θερμόμετρα LYWSD03MMC της Xiaοmi και την λύτρωση τους;

Είναι πάμφθηνα και σηκώνουν σκάλισμα, έχω καμιά δεκαριά και τα έχω αγοράσει από 4 έως 6 ευρώ, το πολύ.

Όπως είναι γνωστό όλα τα Smart πράγματα της Xiaοmi είναι συνδεμένα με το App και τους server τους.

Αρκετοί, όπως κι εγώ, δεν αρέσκονται σε αυτή την σύμβαση και για αυτούς είναι το παρακάτω λινκ

https://pvvx.github.io/ATC_MiThermometer/TelinkMiFlasher.html που είναι ΟΤΑ flasher

Σε αυτό την σελίδα (δεν δουλευει στο Firefox) μπορείτε να απελευθερώσετε τα θερμομετράκια απο τους Κινέζους και να δέσετε με το HA σύστημα σας.

Μετά τα διαχειρίζεστε μέσα απο το BTHome interface, αν χρειαστεί έχετε και την περίπτωση του ESP32 bluetooth proxy για να καλύψετε μεγάλα ή πολύωροφα κτήρια!

Μέσα απο την σελίδα, μπορείτε να διορθώσετε σφάλμα στο +/- στην θερμοκρασία και υγρασία, να ρυθμίσετε τον ρυθμό ανανέωσης/ενημέρωσης στο ΗΑ  

Στην ίδια σελίδα μπορείτε να γυρίσεται στον Xiaοmi firmware, εφόσον το θελήσετε.

Μπορείτε, επίσης, στην ίδια σελίδα να τα μετατρέψετε απο BLE σε Zigbee ( το έκανα και δουλεύει). Δείτε αυτόντον οδηγό:

https://smarthomescene.com/guides/convert-xiaomi-lywsd03mmc-from-bluetooth-to-zigbee/

 

Δύο τρεις ή και παραπάνω,  παρατηρήσεις, περισσότερο για την  zigbee περίπτωση

  1. Δεν χρειάζεται πλέον ενδιάμεσο firmware, πας αμέσως στο τελικό zigbee, διαθέσιμο στο interface.
  2. Αν έχεις αναβαθμίσει το firmware μέσα απο το App και τους server της Xiaomi σε 2.1.1_0159 τον ήπιες, δεν πιάνει η πατέντα.
  3. μπορείς  όμως με ένα USB-TTL και τρείς κολλήσεις να γυρίσεις σε προηγούμενο firmware ή να φλασάρείς κατευθείαν τον εναλλακτικό, πάλι μέσω web interface
  4. Αν το zigbee2mqtt σου είναι παλιότερο απο 1.33.2 (και δεν μπορείς να αναβαθμίσεις), τότε πρέπει να ακολουθήσεις της οδηγίες για external converter, στο κάτω μέρος του άρθρου.
  5.  Αν θελήσεις να γυρίσεις απο zigbee σε BLE ή Xiaοmi firmware πάλι χρειάζεστε USB-TTL και τρείς κολλήσεις

Σε κάθε περίπτωση η οθόνη παραμένει ενεργή και δείχνει τις μετρήσεις οπότε δεν αχρηστεύετε ότι κι αν συμβεί.

 

 

Επεξ/σία από navigatoras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...