Προς το περιεχόμενο

Showoff το setup μου, να σας ξεσηκώσω να ανταλλάξουμε καμία ιδέα.


nionionio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαία μου δώσανε το συγκεκριμένο σε μια καμπάνια της ΔΕΗ για ενημέρωση περί ορθής κατανάλωσης ρεύματος πριν καν ασχοληθώ με home assistant. 😄

Το έχω μετατρέψει και εγώ σε zigbee και το βλέπω μέσω zigbee2mqtt. Σε σχέση με ένα Sonoff SNZB02-D που έχω δίνει μετρήσεις με ακρίβεια 2 δεκαδικών default και αρκετά ταχύτερα αλλά τρώει την μπαταρία του σαφώς πιο γρήγορα. Το Xiaomi είναι στο 65% με ~ 1,5 μήνα χρήση και το Sonoff 100% με ~ 1 μήνα χρήση. Βέβαια μπορεί στη διαδικασία του flashing κάτι να έγινε γιατί του είχα αλλάξει τα φώτα προσπαθώντας να το βραχυκυκλώσω προκειμένου να μπει σε pairing mode. All in all πιστεύω αξίζει τα λεφτά του και τώρα που είδα πόσο κάνει θα πάρω 2-3 ακόμα.

Γνωρίζεις αν μπορούμε να παίξουμε με τα settings του firmware μέσω zigbee2mqtt OTA update ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαξ και γυρίσεις σε zigbee δεν μπορείς να μπείς στις ρυθμίσεις που είχες ενόσω ήταν σε custom BLE firmware την ώρα του φλασαρίσματος.

Οι μόνες ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις πλέον πχ reporting interval, είναι από το zigbee2mqtt, στην σελίδα device, στην υποσελίδα reporting.

Δεν έχω δει κάτι άλλο

 

 

Επεξ/σία από navigatoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παλικάρια, εδώ και κάτι εβδομάδες δοκιμάζω το SLZB-06 για χρήση ως απομακρυσμένος coordinator. (1 local, x2 remote coordinators)

Είναι μια πολύ σταθερή λύση (ενσύρματη POE) σε σχέση με την αντίστοιχη ασύρματη openwrt λύση που είχε δώσει στο πρόβλημά μου αρχικά. Όχι ότι δεν ήταν σταθερό αλλά τα ελεύθερα κανάλια στην μπάντα 2.4 Ghz είχαν λιγοστέψει επικίνδυνα και είχα θέμα με παρεμβολών. Με τις τιμές που έχουν πιάσει τα raspberry και usb coordinator σε 2652p προτίμησα αυτή την λύση.

Το μανίκι ήταν ότι έπρεπε να ξευγαρώσω όλες τις συσκευές από την αρχή πράγμα που μου πήρε ένα γεμάτο απόγευμα για καθένα ματζαφλάρι.

Κανείς άλλος να πει την εμπειρία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 7/6/2022 στις 1:45 ΜΜ, gmenex είπε

Αυτό που σκεφτόμουν είναι είτε για το σπίτι είτε για το εξοχικό αν υπάρχει σύστημα που να μπορούμε να ανοίγουμε παράθυρα κάποιου τύπου έτσι ώστε να αερίζετε ειδικά το εξοχικό. Για εξ αποστάσεως ενεργοποίηση θέρμανσης έχω ήδη κάποιες λύσεις αλλά  αυτό με την κλεισούρα είναι ένα θέμα που δεν βρίσκω κάποια σχετική ιδέα ή άλλη λύση.     

Υπάρχουν κάτι τέτοια, που θα μπορούσες να λειτουργήσεις με wifi, αλλά νομίζω είναι πολύ ακριβό για αυτό που θές να κάνεις.

Μήπως με έναν έξυπνο διακόπτη στον ανεμιστήρα/εξαερισμό του μπάνιου (αν έχεις) μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου;

Στις 20/5/2023 στις 12:53 ΜΜ, navigatoras είπε

Τι εννοείς με αυτό; μετράς κατανάλωση; συγκρίνει κατανάλωση δικού σου μετρητή με τον επίσημο; Τι κάνεις;

Έχω μπλέξει με μετρητή που γράφει αέρα + διαρροή σε υπόγεια δεξαμενή και δεν με βλέπω καλά.

 

ΥΓ. Στην περιοχή μου το δίκτυο ύδρευσης δεν είναι συνέχεια υπο πίεση. Δηλαδή, έχουμε διακοπές υδροδότησης σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα (τώρα). Εξ ανάγκης όλοι έχουμε δεξαμενές 2 με 5 κυβικά, συνήθως υπόγειες, ώστε να καλύπτουμε τις ανάγκες μας ακόμα κι αν χρειαστεί να φέρουμε νερουλά με βυτίο. Αποτέλεσμα αυτού είναι η γραμμές να γεμίζουν αέρα και όταν η παροχή επαναλαμβάνεται οι μετρητές να γράφουν σαν παλαβοί. Φανταστείτε τώρα τί γίνεται κάθε φορά με τους λογαριασμούς !! στην περιπτωσή μου έχω και διαρροή απο ραγισμα στην δεξαμενή και ο λογαριασμός έχει πάει σε επίπεδα Star Treck!

Έχω τοποθετήσει ένα τέτοιο, πάνω στην κεντρική παροχή του σπιτιού, συνδεδεμένο σε esp32, flashed με ESPHome και δουλεύει ως pulse meter.
μετά από αρκετό testing το έφερα κοντά στην πραγματική κατανάλωση, αλλά δεν με ενδιέφερε τόσο η ακρίβεια του νερού, όσο να ξέρω αν τρέχει ή όχι.
Δυστυχώς δεν το συστήνω γιατί χαλάνε εύκολα (ίσως λόγω πίεσης ΕΥΔΑΠ;) και αφού άλλαξα 3-4, τα παράτησα :)
Δεν έχω βρεί κάποια αξιόπιστη λύση ακόμα. - ίσως να αξίζει να ψάξουμε μαγνητικό αισθητήρα πάνω στο ρολόι της ΕΥΔΑΠ, αν παράγει μαγνητικό σήμα (κάποιοι αερίου το κάνουν)

Στις 7/9/2023 στις 10:19 ΜΜ, pasific είπε

Καμια σειρηνα που να συνεργαζετε με το HA

κάτι τέτοιο;

Δεν το έχω δοκιμάσει  ποτέ, έχω συνδέσει όλον τον συναγερμό με το ΗΑ, οπότε δεν χρειάστηκε

Στις 5/1/2024 στις 5:57 ΜΜ, navigatoras είπε

Παλικάρια, εδώ και κάτι εβδομάδες δοκιμάζω το SLZB-06 για χρήση ως απομακρυσμένος coordinator. (1 local, x2 remote coordinators)

Είναι μια πολύ σταθερή λύση (ενσύρματη POE) σε σχέση με την αντίστοιχη ασύρματη openwrt λύση που είχε δώσει στο πρόβλημά μου αρχικά. Όχι ότι δεν ήταν σταθερό αλλά τα ελεύθερα κανάλια στην μπάντα 2.4 Ghz είχαν λιγοστέψει επικίνδυνα και είχα θέμα με παρεμβολών. Με τις τιμές που έχουν πιάσει τα raspberry και usb coordinator σε 2652p προτίμησα αυτή την λύση.

Το μανίκι ήταν ότι έπρεπε να ξευγαρώσω όλες τις συσκευές από την αρχή πράγμα που μου πήρε ένα γεμάτο απόγευμα για καθένα ματζαφλάρι.

Κανείς άλλος να πει την εμπειρία του;

Ενδιαφέρον, εγώ έχω της sonoff με usb πάνω στο μηχάνημα που είναι ο ΗΑ. αλλά γενικά δεν είμαι happy, έχω αρκετές αποσυνδέσεις...
περιμένω πότε θα έχω 1-2 μέρες ελεύθερες να αλλάξω zigbee Κανάλι και να τα ξανα-pair...  να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nionionio said:

Ενδιαφέρον, εγώ έχω της sonoff με usb πάνω στο μηχάνημα που είναι ο ΗΑ. αλλά γενικά δεν είμαι happy, έχω αρκετές αποσυνδέσεις...

περιμένω πότε θα έχω 1-2 μέρες ελεύθερες να αλλάξω zigbee Κανάλι και να τα ξανα-pair...  να δούμε...

Πολύ βασικό το κανάλι αλλά  και το meshing. Πολλές φορές ένα repeater σε κρίσιμα σημεία στρώνει την κατάσταση.

Επίσης, είναι σίγουρο ότι βγάζει την μέγιστη ισχύ του; Να υποθέσω ότι μιλάμε  για τον CC2652P ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/2/2024 στις 10:44 ΜΜ, navigatoras είπε

Πολύ βασικό το κανάλι αλλά  και το meshing. Πολλές φορές ένα repeater σε κρίσιμα σημεία στρώνει την κατάσταση.

Επίσης, είναι σίγουρο ότι βγάζει την μέγιστη ισχύ του; Να υποθέσω ότι μιλάμε  για τον CC2652P ;

Έχω το ZB Dongle-P, που ναι, αν δεν κάνω λάθος έχει το CC2652P chip.

Στο configuration.yaml του Z2M έχω βάλει αυτό:

...

advanced:
  transmit_power: 20

...

Που νομίζω αρκεί για να αλλάξει το transmit power, σωστά;

Αυτή τη στιγμή το έχω σε ΖΒ channel 11, τα wifi (3 unifi) στο 11, που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχουν θέμα (+ έχω 1-2 wifi ξένα, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα δυνατά)

Σε μία μεριά του σπιτιού που είχα αποσυνδέσεις, έχω βάλει ένα sonoff ZB Bridge flashed με router firmware, το οποίο δεν αποσυνδέεται, τα devices γύρω του όμως τακτικά.

Και έχω και μπόλικα routers στη μέση... δες το map: 

image.png.245466d97b165ec4e038fcd7fb410212.png

Με κίτρινο τα αποσυνδεδεμένα.

Ειλικρινά, έχω αρχίσει να απελπίζομαι, θα δοκιμάσω και την αλλαγή του καναλιού και σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν πάλι δεν δουλεψει να τα ξηλώσω και να αναζητήσω άλλη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

7 hours ago, nionionio said:

μία μεριά του σπιτιού που είχα αποσυνδέσεις, έχω βάλει ένα sonoff ZB Bridge flashe

Κοίτα, σε καμία περίπτωση ίδια κανάλια wifi και zigbee.

Ακόμα και στο wifi , που κι εγώ έχω unifi AP, καθένα και σε άλλο κανάλι.

Απο εκει και μετά υπάρχουν θέματα με ορισμένες συσκευές που βγαίνουν "ορφανές". Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, σε εμένα, κάμποσα ραντάρ της sonoff και λίγες μαγνητικές επαφές της ίδιας. Το περίεργο είναι οτι αυτά που βγαίνουν συχνότερα εκτός είναι αυτά που δουλεύονται λιγότερο, δεν έχω δώσει εξήγηση ακόμα.

ΥΓ  ZHA  τρέχεις;

ΥΓ2 κοίτα και τις μπαταρίες όσων συσκευών ορφανεύουν

 

Επεξ/σία από navigatoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, navigatoras είπε

 

 

Κοίτα, σε καμία περίπτωση ίδια κανάλια wifi και zigbee.

Ακόμα και στο wifi , που κι εγώ έχω unifi AP, καθένα και σε άλλο κανάλι.

 

Τα κανάλια Wifi και ΖΒ, (από όσο έχω καταλάβει) μπορεί να είναι το ίδιο "νούμερο" αλλά δεν συμπίπτουν.

See this

Wifi:

Wi-Fi_Channels.png

Zigbee:

ZigBee_Channels.png

To 11 του ZB, είναι τελείως διαφορετικό από το 11 του Wifi.

Δηλαδή, αν ποτέ κάνω την αλλαγή σε ΖΒ 25, θα φέρω και τα wifi στο 1 από το 11, για να είναι στην άλλη άκρη του spectrum

Αναφορά σε κείμενο

Απο εκει και μετά υπάρχουν θέματα με ορισμένες συσκευές που βγαίνουν "ορφανές". Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα, σε εμένα, κάμποσα ραντάρ της sonoff και λίγες μαγνητικές επαφές της ίδιας. Το περίεργο είναι οτι αυτά που βγαίνουν συχνότερα εκτός είναι αυτά που δουλεύονται λιγότερο, δεν έχω δώσει εξήγηση ακόμα.

το έχω παρατηρήσει και εγώ σε κάποιες συσκευές που είναι πχ επαφές, σε πόρτες που δεν ανοίγουν ποτέ. Στην περίπτωσή μου όμως, αν ανοιγοκλείσω την πόρτα - για να δουλεψει η επαφή, ξανασυνδέονται. Νομίζω κάπου υπάρχει μία ρύθμιση για το μετά από πόσες ώρες οι Inactive να θεωρούνται offline - αλλά δεν έχω φτάσει εκεί... ας λύσουμε πρώτα αυτές που δουλεύουν καθημερινά και πάλι πάνε offline

Αναφορά σε κείμενο

ΥΓ  ZHA  τρέχεις;

Zigbee2mqtt, είχα ZHA στην αρχή και έκανα migrate στο z2m - δεν θυμάμαι γιατί - νομίζω γιατί ήθελα να έχω το map (δεν το είχε τότε το ΖΗΑ, δεν ξέρω αν το έχουν βάλει)

 

thanks για όλο το input btw... έχω απελπιστεί με αυτό το θέμα...

Αναφορά σε κείμενο

ΥΓ2 κοίτα και τις μπαταρίες όσων συσκευών ορφανεύουν

συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά τις αλλάζω τακτικά...έχω ανοίξει περίπτερο με μπαταρίες... δεν πιστεύω να είναι αυτό.

Επεξ/σία από nionionio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...