Προς το περιεχόμενο

Το iOS 14.5 προσθέτει επιλογή για να ξεκλειδώσετε το iPhone μέσω Apple Watch αν φοράτε μάσκα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφέροντας λύση σε ένα καθημερινό πρόβλημα που πολλοί χρήστες αντιμετώπιζαν

Με το τελευταίο iOS 14.5, η Apple πρόσθεσε λύση για να ξεκλειδώνει εύκολα το iPhone όταν ο χρήστης φοράει μάσκα. Για την ώρα, όταν κάποιος φοράει μάσκα το Face ID δε λειτουργεί, απαιτώντας από τους χρήστες να εισάγουν κωδικό για να ξεκλειδώσουν τη συσκευή τους.

Με το iOS 14.5 όμως, προστέθηκε νέα λειτουργία που επιτρέπει ξεκλείδωμα του iPhone μέσω Face ID, όταν υπάρχει σύνδεση με το Apple Watch, κάνοντας τη διαδικασία ευκολότερη και προσφέροντας επιπλέον ασφάλεια. Συγκεκριμένα, όταν ο χρήστης έχει μαζί του το Apple Watch ξεκλειδωμένο και χρησιμοποιήσει το Face ID, το iPhone θα ξεκλειδώσει μετά από μερική αναγνώριση προσώπου.

Όταν ξεκλειδωθεί και το iPhone, ο χρήστης θα λάβει ειδοποίηση για πετυχημένη διαδικασία ξεκλειδώματος στο Apple Watch, όπως γίνεται και μεταξύ ενός Mac και Apple Watch. Η λειτουργία πρέπει να ενεργοποιηθεί χειροκίνητα από τον χρήστη, ενώ υπάρχει και επιλογή για κλείδωμα του iPhone μέσω Apple Watch. Παρόλα αυτά, αγορές μέσω του App Store και πληρωμές μέσω Apple Pay δε μπορούν να εγκριθούν μέσω Face ID και Apple Watch, οπότε θα απαιτείται ολική αναγνώριση μέσω Face ID ή εισαγωγή κωδικού ασφαλείας.

Τέλος, το iOS 14.5 προσθέτει και υποστήριξη για τα τελευταία Xbox και PlayStation χειριστήρια, υποστήριξη AirPlay 2 για Apple Fitness+, dual-SIM 5G και νέα λειτουργία κλήσης έκτακτης ανάγκης μέσω Siri.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απλούστατο! Εναλλακτικά, κουβαλάς μαζί σου ένα macbook pro, όπου θα σε βοηθάει με το ξεκλείδωμα του iphone χρησιμοποιώντας το fingerprint. Δεύτερη εναλλακτική, να κυκλοφορήσει ένα dongle στα 99.99 δολλάρια, που θα συνδέει το iphone με τη μάσκα σου και σε αναγνωρίζει από τα σάλια.

  • Like 3
  • Confused 12
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dikasths είπε

Απλούστατο! Εναλλακτικά, κουβαλάς μαζί σου ένα macbook pro, όπου θα σε βοηθάει με το ξεκλείδωμα του iphone

Έλα ρε φίλε !

 Πως το σκέφτηκες αυτό ! Μου κάνει εντύπωση που δεν το σκέφτηκαν εκεί στην Apple ...

 Μου το βάλανε οι άλλοι στο ρολόι που το φοράς μια φορά το μήνα !

 Βαλτο στο MacBook που το κουβαλάμε παντού και πάντα 

  • Like 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Έλα ρε φίλε !

 Πως το σκέφτηκες αυτό ! Μου κάνει εντύπωση που δεν το σκέφτηκαν εκεί στην Apple ...

 Μου το βάλανε οι άλλοι στο ρολόι που το φοράς μια φορά το μήνα !

 Βαλτο στο MacBook που το κουβαλάμε παντού και πάντα 

Μάλλον δεν τον έπιασες το σαρκασμό...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dikasths είπε

Απλούστατο! Εναλλακτικά, κουβαλάς μαζί σου ένα macbook pro, όπου θα σε βοηθάει με το ξεκλείδωμα του iphone χρησιμοποιώντας το fingerprint. Δεύτερη εναλλακτική, να κυκλοφορήσει ένα dongle στα 99.99 δολλάρια, που θα συνδέει το iphone με τη μάσκα σου και σε αναγνωρίζει από τα σάλια.

τελικα ποναει να εχουνε ολοι οι γνωστοι γυρω σου iphone και εσυ να εχεις κινεζικες ματσακονιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 14.5 που το ειδανε ; Προσωπικα μολις κοιταξει το 12 pro max μου και ειμαι στην 14.4 χωρις καμμια ενημερωση για 14.5....

Απο την αλλη δεν με χαλαει να δειχνω ... καθε τρεις και λιγο το m1 silicon mac μου στο coop η στα sainsburys η στα tesco - (αν και ειναι η απολυτη καφριλα) 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ευκολο πραγμα να καταλαβεις πλεον στο δρομο ποιος εχει iPhone ειναι οι τυποι που κοιτανε δεξια-αριστερα μην εχει αστυνομια μετα κατεβαζουν τη μασκα στα γρηγορα κοιτανε στο κινητο και την ανεβαζουν παλι...

Η Apple φροντισε για αυτους...απλα πρεπει να καταβαλουν το τιμημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nextp είπε

Το 14.5 που το ειδανε ; Προσωπικα μολις κοιταξει το 12 pro max μου και ειμαι στην 14.4 χωρις καμμια ενημερωση για 14.5....

Απο την αλλη δεν με χαλαει να δειχνω ... καθε τρεις και λιγο το m1 silicon mac μου στο coop η στα sainsburys η στα tesco - (αν και ειναι η απολυτη καφριλα) 😄

Η 14.5 είναι beta ακόμα. Αργότερα Θ βγει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

τελικα ποναει να εχουνε ολοι οι γνωστοι γυρω σου iphone και εσυ να εχεις κινεζικες ματσακονιες.

iphone xs έχω αδερφέ, αυτό δε με εμποδίζει να κάνω λίγο και την πλάκα μου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Το πιο ευκολο πραγμα να καταλαβεις πλεον στο δρομο ποιος εχει iPhone ειναι οι τυποι που κοιτανε δεξια-αριστερα μην εχει αστυνομια μετα κατεβαζουν τη μασκα στα γρηγορα κοιτανε στο κινητο και την ανεβαζουν παλι...

Η Apple φροντισε για αυτους...απλα πρεπει να καταβαλουν το τιμημα...

Έχω πέσει στα πατώματα από τα γέλια... να είσαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nextp said:

Το 14.5 που το ειδανε ; Προσωπικα μολις κοιταξει το 12 pro max μου και ειμαι στην 14.4 χωρις καμμια ενημερωση για 14.5....

Απο την αλλη δεν με χαλαει να δειχνω ... καθε τρεις και λιγο το m1 silicon mac μου στο coop η στα sainsburys η στα tesco - (αν και ειναι η απολυτη καφριλα) 😄

Ομοίως. Προχθές πήραμε την 14.4. Beta θα εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Το πιο ευκολο πραγμα να καταλαβεις πλεον στο δρομο ποιος εχει iPhone ειναι οι τυποι που κοιτανε δεξια-αριστερα μην εχει αστυνομια μετα κατεβαζουν τη μασκα στα γρηγορα κοιτανε στο κινητο και την ανεβαζουν παλι...

Η Apple φροντισε για αυτους...απλα πρεπει να καταβαλουν το τιμημα...

Ποσό αλήθεια !!!!!!! Είμαι ένας από αυτούς 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ntarlas είπε

Το πιο ευκολο πραγμα να καταλαβεις πλεον στο δρομο ποιος εχει iPhone ειναι οι τυποι που κοιτανε δεξια-αριστερα μην εχει αστυνομια μετα κατεβαζουν τη μασκα στα γρηγορα κοιτανε στο κινητο και την ανεβαζουν παλι...

το θεωρω απιστευτα χαζο να κανεις κατι τετοιο.

πρωτον αγγιζεις την μασκα που δεν πρεπει, μετα μπορει με το ιδιο χερι ισως το κινητο, αυτο να το κανεις τοσες φορες την ημερα δεν βρισκω τον  λόγο.

τεσσερα νουμερα πατας στην οθόνη και τελειώνει το θέμα.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...