Προς το περιεχόμενο

Έξτρα συμμετοχή εξετάσεων σε μικροβιολογικό


_Kostantinos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά φίλε μου δεν είναι νόμιμο αυτό που σου ζητάει. Θα κάνει ότι εξετάσεις γράφει το παραπεμπτικό και εσύ θα πληρώσεις μόνο το 25% για την κάθε εξέταση, σύμφωνα πάντα με τον τιμοκατάλογο που έχει το συγκεκριμένο μικροβιολογικό για κάθε εξέταση. Κοστίζει 10€ η μία από τις εξετάσεις, εσύ θα δώσεις 2,5€. Κοστίζει 100€ μια άλλη εξέταση, εσύ θα του δώσεις 25€.

Τα γυαλιά οράσεως που λέει ο φίλος δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό. Εγώ προσωπικά που έχω και πάθηση κερατόκωνο και ο κάθε φακός κάνει 100 με 125€ πάνω από 350€ δεν πλήρωσα ποτέ για ένα ζευγάρι. Και για τον κερατόκωνο ο ΕΟΠΥ δίνει 150€ σύνολο κάθε 4 χρόνια.

Επεξ/σία από argimeg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

"πλάκα" έκανα

αφού λέω εξ αρχής δεν έχω κάνει κανενός είδους εξετάσεις εγώ αλλά και πρόσωπα στο στενό συγγενικό μου περιβάλλον.

έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη/άποψη.

 

Αποκτά πλακα το θεμα, οπως και ολα τα θέματα του insomnia άλλωστε

Καλη συνέχεια🔏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

"πλάκα" έκανα

αφού λέω εξ αρχής δεν έχω κάνει κανενός είδους εξετάσεις εγώ αλλά και πρόσωπα στο στενό συγγενικό μου περιβάλλον.

έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη/άποψη.

 

Εγώ πάλι δεν θυμάμαι να είδα κανένα χαχα στο τέλος που να δείχνει ότι έκανες πλάκα, ούτε να γέλασε κανένας.

Και όχι, δεν το είπες εξαρχής αυτό, στο επόμενο post το έγραψες.

2 ώρες πριν, _Kostantinos_ είπε

Θα κάνω κάποιες κλασικές εξετάσεις σε μικροβιολογικό και μου είπαν οτι κάποιες από αυτές είναι ακριβές και θα πληρώσω εκτός την συμμετοχή άλλο 25 ευρώ.

Είναι νόμιμο αυτό το χαράτσι ή προσπαθούν να βγάλουν κέρδος;

Όχι, δεν είναι νόμιμο, η αμοιβή του μικροβιολογικού είναι προκαθορισμένη στην περίπτωση που πας με παραπεμπτικό, δεν μπορεί να ζητήσει όσα θέλει.

Μόνο αν πας μόνος σου χωρίς παραπεμπτικό και ζητήσεις εξετάσεις θα σε χρεώσει όσα θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι δεν θυμάμαι να είδα κανένα χαχα στο τέλος που να δείχνει ότι έκανες πλάκα, ούτε να γέλασε κανένας.

Και όχι, δεν το είπες εξαρχής αυτό, στο επόμενο post το έγραψες.

Όχι, δεν είναι νόμιμο, η αμοιβή του μικροβιολογικού είναι προκαθορισμένη στην περίπτωση που πας με παραπεμπτικό, δεν μπορεί να ζητήσει όσα θέλει.

Μόνο αν πας μόνος σου χωρίς παραπεμπτικό και ζητήσεις εξετάσεις θα σε χρεώσει όσα θέλει.

όσο και να μην το θυμάσαι εγώ έκανα πλάκα

βέβαια επιβεβαίωσα ότι χρεώνουν παραπάνω τα ιδιωτικά εργαστήρια (καθώς υπάρχουν άφθονες καταγγελίες προς τον ΕΟΠΠΥ από συναδέλφους μου στην εργασία που απλά έχουν μείνει σε κάποιο συρτάρι κάποιου στον ΕΟΠΠΥ χωρίς απάντηση)

εσύ μου φαίνεται τα παίρνεις όλα "μετρητοίς"

το "Lockdown" θέλει και λίγο πλάκα/γέλιο

χαλαρώστε και λιγάκι γιατί μου φαίνεται ότι έχετε γίνει πάρα πολύ "οξύθυμοι" και αρπάζεστε με το παραμικρό...

16 λεπτά πριν, argimeg είπε

Απλά φίλε μου δεν είναι νόμιμο αυτό που σου ζητάει. Θα κάνει ότι εξετάσεις γράφει το παραπεμπτικό και εσύ θα πληρώσεις μόνο το 25% για την κάθε εξέταση, σύμφωνα πάντα με τον τιμοκατάλογο που έχει το συγκεκριμένο μικροβιολογικό για κάθε εξέταση. Κοστίζει 10€ η μία από τις εξετάσεις, εσύ θα δώσεις 2,5€. Κοστίζει 100€ μια άλλη εξέταση, εσύ θα του δώσεις 25€.

Τα γυαλιά οράσεως που λέει ο φίλος δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό. Εγώ προσωπικά που έχω και πάθηση κερατόκωνο και ο κάθε φακός κάνει 100 με 125€ πάνω από 350€ δεν πλήρωσα ποτέ για ένα ζευγάρι. Και για τον κερατόκωνο ο ΕΟΠΥ δίνει 150€ σύνολο κάθε 4 χρόνια.

εγώ πάντως για υπερμετρωπία/αστιγματισμό γυαλιά οράσεως αυτά που φοράω τώρα κοστίζουν 500 ευρώ (φακοί + σκελετός) δεν ξέρω πόσο θα έχουν οι αντικαταστάτες τους

ότι αφορά την πρεσβιωπία/αστιγματισμό εκεί κοστίζουν φτηνά μόνο 250 ευρώ (το ξέρω γιατί τα πλήρωσα δύο φορές καθώς το πρώτο ζευγάρι το έχασα σε ταξί (beat) μέσα.

πάντως όποιος θέλει σύντομα θα του έχω "φρέσκιες τιμές" από κατάστημα "οφθαλμός" που έχω στην περιοχή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μικροβιολογικό με μικροβιολογικό έχει διαφορά σε τιμή ακόμα και της πιο απλής εξέτασης, οπότε κάνε μια ερώτηση σε όσα είναι κοντά στην περιοχή σου, για το πόσο χρεώνουν την κάθε εξέταση και δες στο σύνολο σε ποιο από όλα τελικά σε συμφέρει να πας.

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει περίπτωση να έχει ζητήσει εξετάσεις βιοχημικες ο γιατρός και να απαιτείται κάποια καλλιέργεια σε περίπτωση που βγουν θετικές γία κάποιο μύκητα ή κάποια αντιβιογραμμα. Πολλές φορές αυτες οι καλλιεργειες δεν είναι γραμμένες από τον γιατρό γιατί ακόμα δεν ξέρει τι θα βγει (μπορεί να είναι και αρνητικό)

Και πολλές φορές τα εργαστήρια τις κάνουν στην ίδια την εξέταση και φυσικά την χρεώνουν (δεν ξέρω αν έχει αξία να γίνει στο ίδιο δείγμα). Αν και κανονικά πρέπει να σε ρωτήσουν πρώτα. Δες το μήπως είναι σε αυτή την περίπτωση.

Και φυσικά είναι από τις πλέον κλασικές εξετάσεις αυτές.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως για υπερμετρωπία/αστιγματισμό γυαλιά οράσεως αυτά που φοράω τώρα κοστίζουν 500 ευρώ (φακοί + σκελετός) δεν ξέρω πόσο θα έχουν οι αντικαταστάτες τους

ότι αφορά την πρεσβιωπία/αστιγματισμό εκεί κοστίζουν φτηνά μόνο 250 ευρώ (το ξέρω γιατί τα πλήρωσα δύο φορές καθώς το πρώτο ζευγάρι το έχασα σε ταξί (beat) μέσα.

πάντως όποιος θέλει σύντομα θα του έχω "φρέσκιες τιμές" από κατάστημα "οφθαλμός" που έχω στην περιοχή μου.

Εγώ λέω πάντως να ψάξεις και για άλλο οπτικό κατάστημα, γιατί η τιμή των 500€ μου φαίνεται υπερβολική. Εκτός και αν ο σκελετός που διαλέγεις κάνει μόνος του 250€, τότε ναι πάω πάσο αλλά στην προκειμένη αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το κόστος των φακών. Εγώ με τρελό αστιγματισμό λόγω κερατόκωνου, αντιχαρακτικό φακό και λεπτό και με φίλτρα και 3 χρόνια εγγύηση δίνω 125€ τον φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όσο και να μην το θυμάσαι εγώ έκανα πλάκα

βέβαια επιβεβαίωσα ότι χρεώνουν παραπάνω τα ιδιωτικά εργαστήρια (καθώς υπάρχουν άφθονες καταγγελίες προς τον ΕΟΠΠΥ από συναδέλφους μου στην εργασία που απλά έχουν μείνει σε κάποιο συρτάρι κάποιου στον ΕΟΠΠΥ χωρίς απάντηση)

εσύ μου φαίνεται τα παίρνεις όλα "μετρητοίς"

το "Lockdown" θέλει και λίγο πλάκα/γέλιο

χαλαρώστε και λιγάκι γιατί μου φαίνεται ότι έχετε γίνει πάρα πολύ "οξύθυμοι" και αρπάζεστε με το παραμικρό...

Καλό θα ήταν πάντως την πλάκα να την κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να την καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι, όχι μόνο εσύ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχει ζητήσει εξετάσεις βιοχημικες ο γιατρός και να απαιτείται κάποια καλλιέργεια σε περίπτωση που βγουν θετικές γία κάποιο μύκητα ή κάποια αντιβιογραμμα. Πολλές φορές αυτες οι καλλιεργειες δεν είναι γραμμένες από τον γιατρό γιατί ακόμα δεν ξέρει τι θα βγει (μπορεί να είναι και αρνητικό)

Και πολλές φορές τα εργαστήρια τις κάνουν στην ίδια την εξέταση και φυσικά την χρεώνουν (δεν ξέρω αν έχει αξία να γίνει στο ίδιο δείγμα). Αν και κανονικά πρέπει να σε ρωτήσουν πρώτα. Δες το μήπως είναι σε αυτή την περίπτωση.

Και φυσικά είναι από τις πλέον κλασικές εξετάσεις αυτές.

Και σε αυτή την περίπτωση, γράφει ο γιατρός την επιπλέον εξέταση που απαιτείται. 

Μου έτυχε τέτοια περίπτωση, πλήρωσα κανονικά, αλλά όταν πήγα το παραπεμπτικό για την εξέταση, μου επέστρεψαν το 75%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά:

1) Όταν έχεις ασφάλεια (όχι ιδιωτική γιατί εκεί μπορεί να παίζουν άλλα) σχεδόν σε όλες τις εξετάσεις πληρώνεις το 25%. Π.χ. αιματολογικές που κάνουν 50 ευρώ αν δεν έχεις ασφάλεια θα πληρώσεις όλο το ποσό αν έχεις ασφάλεια το 25%.

2) Υπάρχουν εξετάσεις που όντως δεν καλύπτονται από την ασφάλεια που μπορεί να έχεις οπότε ο γιατρός σου όταν στις γράφει σε ενημερώνει ότι δεν καλύπτονται άρα θα πληρώσεις όλο το ποσό.

3) Αν είσαι ανασφάλιστος ή και ασφαλισμένος σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο οι εξετάσεις είναι δωρεάν.

4) Η συμμετοχή π.χ. για τα γυαλιά, για αναπηρικό αμαξίδιο κτλ. είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Για τα γυαλιά π.χ. δεν ξέρω αν έχει γίνει η αλλαγή που λέγανε δεν χρειάζεται κάποιος να περιμένει μήνες για να πάρει επιστροφή των 100 ευρώ αλλά αυτό το ποσό αφαιρείται αυτόματα στην αγορά. Δηλαδή αν εγώ πάρω γυαλιά 250ε θα πληρώσω 150ε.

Προφανώς το μικροβιολογικό ή προσπαθεί να βγάλει λεφτά (για να είμαστε δίκαιοι εγώ σε όσα έχω πάει και έχω πάει σε πολλά ποτέ δεν μου συνέβη κάτι τέτοιο) ή ο γιατρός έγραψε κάποιες εξετάσεις που δεν καλύπτονται από την ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

4) Η συμμετοχή π.χ. για τα γυαλιά, για αναπηρικό αμαξίδιο κτλ. είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Για τα γυαλιά π.χ. δεν ξέρω αν έχει γίνει η αλλαγή που λέγανε δεν χρειάζεται κάποιος να περιμένει μήνες για να πάρει επιστροφή των 100 ευρώ αλλά αυτό το ποσό αφαιρείται αυτόματα στην αγορά. Δηλαδή αν εγώ πάρω γυαλιά 250ε θα πληρώσω 150ε.

Αυτό που λες ότι το ποσό αφαιρείται κατευθείαν έχει αλλάξει, πάλι...

Πας σε οφθαλμίατρο ο οποίος σου γράφει την συνταγή (10€ εάν πας σε ιδιώτη), πας με την συνταγή στο οπτικό κατάστημα και παραγγέλνεις, παίρνεις τα χαρτιά από τον οπτικό μόλις είναι έτοιμα όλα, και τέλος κλείνεις ραντεβού και τα καταθέτεις για να πληρωθείς.

Για να γλυτώσεις το τελευταίο στάδιο, μπαίνεις στο https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/login.xhtml με taxisnet κωδικό και αφού τα έχεις σκανάρει όλα τα ανεβάζεις και περιμένεις να πληρωθείς. Είναι πολύ χρήσιμο το τελευταίο που στέλνω και έχει όλο το ιστορικό σου, τι πήρες από φάρμακα, εάν έχεις νοσηλευτεί, να το δείτε παιδιά είναι πολύ καλό, δεν το περίμενα να έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά. Έχει το ιστορικό από το 2014 αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Εγώ λέω πάντως να ψάξεις και για άλλο οπτικό κατάστημα, γιατί η τιμή των 500€ μου φαίνεται υπερβολική. Εκτός και αν ο σκελετός που διαλέγεις κάνει μόνος του 250€, τότε ναι πάω πάσο αλλά στην προκειμένη αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το κόστος των φακών. Εγώ με τρελό αστιγματισμό λόγω κερατόκωνου, αντιχαρακτικό φακό και λεπτό και με φίλτρα και 3 χρόνια εγγύηση δίνω 125€ τον φακό.

σύντομα θα σου έχω νέες τιμές καθώς θα πάω να φτιάξω νέα γυαλιά οράσεως για την υπερμετρωπία/αστιγματισμό ώστε να δώσω τα παλιά για μια ανανέωση των φακών (ως αναπληρωματικά) και μετά θα φτιάξω νέα γυαλιά οράσεως για την πρεσβιωπία/αστιγματισμό

για να έχω Χ2 ζευγάρια και να είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

σύντομα θα σου έχω νέες τιμές καθώς θα πάω να φτιάξω νέα γυαλιά οράσεως για την υπερμετρωπία/αστιγματισμό ώστε να δώσω τα παλιά για μια ανανέωση των φακών (ως αναπληρωματικά) και μετά θα φτιάξω νέα γυαλιά οράσεως για την πρεσβιωπία/αστιγματισμό

για να έχω Χ2 ζευγάρια και να είμαι οκ.

Ναι απλά ξεχώρισε το κόστος των φακών από το κόστος του σκελετού. Σκελετό μπορείς να πάρεις και με 30€ αλλά και με 300€ εάν είναι τιτάτιο και κανένα επώνυμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, argimeg είπε

Αυτό που λες ότι το ποσό αφαιρείται κατευθείαν έχει αλλάξει, πάλι...

Πας σε οφθαλμίατρο ο οποίος σου γράφει την συνταγή (10€ εάν πας σε ιδιώτη), πας με την συνταγή στο οπτικό κατάστημα και παραγγέλνεις, παίρνεις τα χαρτιά από τον οπτικό μόλις είναι έτοιμα όλα, και τέλος κλείνεις ραντεβού και τα καταθέτεις για να πληρωθείς.

Για να γλυτώσεις το τελευταίο στάδιο, μπαίνεις στο https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/login.xhtml με taxisnet κωδικό και αφού τα έχεις σκανάρει όλα τα ανεβάζεις και περιμένεις να πληρωθείς. Είναι πολύ χρήσιμο το τελευταίο που στέλνω και έχει όλο το ιστορικό σου, τι πήρες από φάρμακα, εάν έχεις νοσηλευτεί, να το δείτε παιδιά είναι πολύ καλό, δεν το περίμενα να έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά. Έχει το ιστορικό από το 2014 αν δεν κάνω λάθος.

Πάλι άλλαξε?? 

Τι κούραση αυτή η χώρα...καλό που έγινε ηλεκτρονικό το τελευταίο στάδιο δεν λέω αλλά ένα πράγμα πόσες φορές θα το αλλάξουν...

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godfather0991 είπε

Πάλι άλλαξε?? 

Τι κούραση αυτή η χώρα...καλό που έγινε ηλεκτρονικό το τελευταίο στάδιο δεν λέω αλλά ένα πράγμα πόσες φορές θα το αλλάξουν...

Νομίζω πάντως θα είναι το τελευταίο γιατί όπως σου είπα είναι πολύ πρακτικό. Τώρα βέβαια γιατί να πηγαίνεις σε οφθαλμίατρο κάθε 4 χρόνια και να παίρνεις την γνωμάτευση δεν το καταλαβαίνω. Λες και θα διορθωθεί η μυωπία ή θα περιμένεις τα τέσσερα χρόνια για να μετρηθείς αν έχεις τέτοιο θέμα. Ίσως για να πιάσουν κάτι εξυπνάκηδες που παίρνουν γυαλιά ηλίου και τα περνάν για μυωπίας, τι να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...