Προς το περιεχόμενο

Έξτρα συμμετοχή εξετάσεων σε μικροβιολογικό


_Kostantinos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ο ΕΟΠΠΥ της έβγαλε 450 ευρώ και υποτίθεται ότι θα πλήρωνε την συμμετοχή της 25%

του ακουστικού η τιμή ήταν 1.900 ευρώ το μαγαζί το άφησε 1.500 ευρώ - 450 ευρώ η συμμετοχή από τον ΕΟΠΠΥ έμειναν να πληρώσει 1050 ευρώ τα οποία θα πληρωθούν σε 3 δόσεις ήδη έδωσα δύο φορές από 400 ευρώ.

Ναι και τι με αυτο. Εσεις ειχατε συμμετοχη 75%, και στα χαρτια εσεις βγηκατε κερδισμενοι αφου η αποδειξη κοπηκε στα 1900 ωστε η συμμετοχη να αντιστοιχει στα 450 ευρω. Σας ζητησαν παραπανω χρηματα? Απο οτι φαινεται, οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ναι και τι με αυτο. Εσεις ειχατε συμμετοχη 75%, και στα χαρτια εσεις βγηκατε κερδισμενοι αφου η αποδειξη κοπηκε στα 1900 ωστε η συμμετοχη να αντιστοιχει στα 450 ευρω. Σας ζητησαν παραπανω χρηματα? Απο οτι φαινεται, οχι.

δεν το κατάλαβες

η τιμή του ακουστικού ήταν 1.900 ευρώ

η αντιπροσωπεία και το κατάστημα επειδή από εκεί είχε πάρει το προηγούμενο ακουστικό αλλά από εκεί αγοράζουμε και τα γυαλιά οράσεως

δέχτηκε και έκανε έκπτωση στην τιμή από 1.900 ευρώ στα 1.500 ευρώ

από τα 1.500 ευρώ αφαιρείται το ποσό 450 ευρώ που δίνει ο ΕΟΠΠΥ και μένουν 1050 ευρώ που πρέπει να πληρώσουμε

έτσι και έγινε (θα ξοφληθούν σε 3 δόσεις)

στα γυαλιά οράσεως ο ΕΟΠΠΥ δίνει 100 ευρώ και δεν αξίζει έτσι μέχρι τώρα δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθώς τα δικά μου γυαλιά οράσεως (μακριά) υπερμετρωπίας/αστιγματισμός με όλα τα φίλτρα...κοστίζουν 500 ευρώ γυαλιά + σκελετός ενώ στα (κοντά) πρεσβιωπίας/αστιγματισμός κοστίζουν 250 ευρώ γυαλιά + σκελετός (πληρωτέα μετρητοίς.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω ποτέ πληρώσει κατι παραπάνω απο την συμμετοχή. Τα υπόλοιπα ειναι παραμύθια

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Η λύση δόθηκε να γίνει καταγγελία στον ΕΟΠΠΥ αν το μικροβιολογικό εργαστήριο είναι κλέφτης/λαμόγιο θα χάσει την συμμετοχή του στον ΕΟΠΠΥ

εξετάσεις δεν έχει χρειαστεί να κάνω ούτε εγώ ούτε κανείς από το συγγενικό μου περιβάλλον

αλλά χρειάστηκε να πάρει ένα ακουστικό βαρηκοιάς (κανονικά πρέπει να βάλει και στα δύο της αυτιά ακουστικό αλλά δεν υπάρχουν τα χρήματα ... καθώς από έκρηξη βαρελότων έχασε την ακοή της και από τα δύο αυτιά "ρήξη τυμπάνου") η μητέρα μου

ο ΕΟΠΠΥ της έβγαλε 450 ευρώ και υποτίθεται ότι θα πλήρωνε την συμμετοχή της 25%

του ακουστικού η τιμή ήταν 1.900 ευρώ το μαγαζί το άφησε 1.500 ευρώ - 450 ευρώ η συμμετοχή από τον ΕΟΠΠΥ έμειναν να πληρώσει 1050 ευρώ τα οποία θα πληρωθούν σε 3 δόσεις ήδη έδωσα δύο φορές από 400 ευρώ.

Αλλο αυτό, άλλο να χρεώνουν παραπάνω τις εξετάσεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Δεν εχω ποτέ πληρώσει κατι παραπάνω απο την συμμετοχή. Τα υπόλοιπα ειναι παραμύθια

δεν έχει τύχει να αγοράσεις προφανώς γυαλιά οράσεως

γιατί εκεί ο ΕΟΠΠΥ σου δίνει 100 ευρώ τα υπόλοιπα δικά σου...

τα φτηνότερα γυαλιά οράσεως είναι (κοντά) πρεσβιωπίας/αστιγματισμού με κόστος 250 ευρώ

δεν συζητώ καν για γυαλιά μυωπίας ή υπερμετρωπίας τα οποία ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή...

δεν έχει τύχει προφανώς να αγοράσεις ακουστικό βαρηκοίας

γιατί εκεί ο ΕΟΠΠΥ σου δίνει 450 ευρώ τα υπόλοιπα δικά σου

το φτηνότερο που παίζει στα 1000 ευρώ είναι κάτι "καφέ" που φοράνε οι παππούδες...

για οποιαδήποτε εξετάσεις δεν έχω γνώμη καθώς δεν έχω κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν το κατάλαβες

η τιμή του ακουστικού ήταν 1.900 ευρώ

η αντιπροσωπεία και το κατάστημα επειδή από εκεί είχε πάρει το προηγούμενο ακουστικό αλλά από εκεί αγοράζουμε και τα γυαλιά οράσεως

δέχτηκε και έκανε έκπτωση στην τιμή από 1.900 ευρώ στα 1.500 ευρώ

από τα 1.500 ευρώ αφαιρείται το ποσό 450 ευρώ που δίνει ο ΕΟΠΠΥ και μένουν 1050 ευρώ που πρέπει να πληρώσουμε

έτσι και έγινε (θα ξοφληθούν σε 3 δόσεις)

στα γυαλιά οράσεως ο ΕΟΠΠΥ δίνει 100 ευρώ και δεν αξίζει έτσι μέχρι τώρα δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθώς τα δικά μου γυαλιά οράσεως (μακριά) υπερμετρωπίας/αστιγματισμός με όλα τα φίλτρα...κοστίζουν 500 ευρώ γυαλιά + σκελετός ενώ στα (κοντά) πρεσβιωπίας/αστιγματισμός κοστίζουν 250 ευρώ γυαλιά + σκελετός (πληρωτέα μετρητοίς.)

Αρα μιλαμε για 2 διαφορετικα πραγματα.

Υπαρχει η συμμετοχη 25% σε εξετασεις

και υπαρχει το στανταρ ποσο που σου δινουν σε αγορα υλικων.

Στα γυαλια οπως ειπες ειναι 100 ευρω. Αν αγοραζα γυαλια που κανανε 100 ευρω τοτε θα πληρωνα 0 αρα τι; Η συμμετοχη μου ειναι 0%;

Συγκρινεις διαφορετικα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, unforgiven είπε

Αλλο αυτό, άλλο να χρεώνουν παραπάνω τις εξετάσεις.
 

το θέμα είναι τι λέει το παραπεμπτικό του ΕΟΠΠΥ τι ποσό καλύπτει και ποια είναι η συμμετοχή του ασφαλιζομένου (γιατί αυτή συνήθως είναι το 25%)

Μόλις τώρα, vforvaggelis είπε

Αρα μιλαμε για 2 διαφορετικα πραγματα.

Υπαρχει η συμμετοχη 25% σε εξετασεις

και υπαρχει το στανταρ ποσο που σου δινουν σε αγορα υλικων.

Στα γυαλια οπως ειπες ειναι 100 ευρω. Αν αγοραζα γυαλια που κανανε 100 ευρω τοτε θα πληρωνα 0 αρα τι; Η συμμετοχη μου ειναι 0%;

Συγκρινεις διαφορετικα πραγματα!

πάλι δεν με κατάλαβες

τα μόνα γυαλιά οράσεως που κοστίζουν 100 ευρώ φαντάζομαι να γνωρίζεις ποια είναι...και δεν νομίζω κανείς να τα βάλει στα μάτια του

έτσι έρχεσαι σε αυτό που λέω εγώ

αν θες καλά γυαλιά οράσεως ανάλογα την πάθηση σου (πρεσβιωπία-μυωπία-υπερμετρωπία) θα πρέπει να πληρώσεις από 200 ευρώ έως 500 ευρώ (έχει και ακριβότερα να ξέρεις)

γιατί ως γνωστόν με τα μάτια μας δεν παίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν έχει τύχει να αγοράσεις προφανώς γυαλιά οράσεως

γιατί εκεί ο ΕΟΠΠΥ σου δίνει 100 ευρώ τα υπόλοιπα δικά σου...

τα φτηνότερα γυαλιά οράσεως είναι (κοντά) πρεσβιωπίας/αστιγματισμού με κόστος 250 ευρώ

δεν συζητώ καν για γυαλιά μυωπίας ή υπερμετρωπίας τα οποία ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή...

δεν έχει τύχει προφανώς να αγοράσεις ακουστικό βαρηκοίας

γιατί εκεί ο ΕΟΠΠΥ σου δίνει 450 ευρώ τα υπόλοιπα δικά σου

το φτηνότερο που παίζει στα 1000 ευρώ είναι κάτι "καφέ" που φοράνε οι παππούδες...

για οποιαδήποτε εξετάσεις δεν έχω γνώμη καθώς δεν έχω κάνει...

Τα γυαλιά οράσεως δεν λενε 100€ και συμμετοχή σου ειναι 25%, λένε ξερά 100€, εσύ με αυτα τα 100, παρε γυαλιά και με 1000 δεν τους αφορά.

Τα μπερδεύεις

Στις εξετάσεις λεει αμοιβή 100 ευρω και εσυ πλήρωσε απο αυτά τι 25%

...και σε κάθε περίπτωση αν σου πουν δωσε χ ποσο παραπανω σε συνταγογραφούμενη εξέταση, πήγαινε άλλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Τα γυαλιά οράσεως δεν λενε 100€ και συμμετοχή σου ειναι 25%, λένε ξερά 100€, εσύ με αυτα τα 100, παρε γυαλιά και με 1000 δεν τους αφορά.

Τα μπερδεύεις

Στις εξετάσεις λεει αμοιβή 100 ευρω και εσυ πλήρωσε απο αυτά τι 25%

...και σε κάθε περίπτωση αν σου πουν δωσε χ ποσο παραπανω σε συνταγογραφούμενη εξέταση, πήγαινε άλλου.

αυτό λέω φίλε μου...

αν θες γυαλιά οράσεως ο ΕΟΠΠΥ δίνει 100 ευρώ το τι γυαλιά οράσεως θα πάρεις είναι δικό σου θέμα

αν θες ακουστικά βαρηκοίας ο ΕΟΠΠΥ δίνει 450 ευρώ (κάθε τέσσερα χρόνια) το τι ακουστικά βαρηκοίας θα πάρεις είναι δικό σου θέμα

για τις εξετάσεις δεν ξέρω / δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ζείτε σε ένα κόσμο "ονειρικά" πλασμένο έχω να πω εγώ...

εννοείται ότι το ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο θα ζητήσει "κάτι" παραπάνω από αυτά που γράφει ο ΕΟΠΠΥ και το παραπεμπτικό των εξετάσεων δηλαδή την 25% συμμετοχή

Και παμε τωρα σε αυτο.

Δεν ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κατι τετοιο σε μικροβιολογικο εργαστηριο.

Τα γυαλια κλπ ΥΛΙΚΑ εχουν ενα συγκεκριμενο ποσο, οι εξετασεις ειναι με ποσοστο οποτε δεν ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να ζητησει κατι παραπανω οπως αναφερεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν έχει τύχει να αγοράσεις προφανώς γυαλιά οράσεως

γιατί εκεί ο ΕΟΠΠΥ σου δίνει 100 ευρώ τα υπόλοιπα δικά σου...

τα φτηνότερα γυαλιά οράσεως είναι (κοντά) πρεσβιωπίας/αστιγματισμού με κόστος 250 ευρώ

δεν συζητώ καν για γυαλιά μυωπίας ή υπερμετρωπίας τα οποία ξεφεύγουν αρκετά σε τιμή...

δεν έχει τύχει προφανώς να αγοράσεις ακουστικό βαρηκοίας

γιατί εκεί ο ΕΟΠΠΥ σου δίνει 450 ευρώ τα υπόλοιπα δικά σου

το φτηνότερο που παίζει στα 1000 ευρώ είναι κάτι "καφέ" που φοράνε οι παππούδες...

για οποιαδήποτε εξετάσεις δεν έχω γνώμη καθώς δεν έχω κάνει...

Τι σχέση έχουν τα γυαλιά οράσεως με το μικροβιολογικό. Διαφορετικές συμβάσεις, άλλες υποχρεώσεις συμβαλλομένων. Για το μικροβιολογικό, όπως και με τα διαγνωστικά, πληρώνεις ακριβώς αυτά του παραπεμπτικού. Μια καταγγελία και λιτά κοφτά ο ΕΟΠΥΥ κόβει τη συνεργασία μαζί του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αυτό λέω φίλε μου...

αν θες γυαλιά οράσεως ο ΕΟΠΠΥ δίνει 100 ευρώ το τι γυαλιά οράσεως θα πάρεις είναι δικό σου θέμα

αν θες ακουστικά βαρηκοίας ο ΕΟΠΠΥ δίνει 450 ευρώ (κάθε τέσσερα χρόνια) το τι ακουστικά βαρηκοίας θα πάρεις είναι δικό σου θέμα

για τις εξετάσεις δεν ξέρω / δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Εισαι offtopic και παρασύρεις και ολους μας σε άσχετες απαντήσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Τι σχέση έχουν τα γυαλιά οράσεως με το μικροβιολογικό. Διαφορετικές συμβάσεις, άλλες υποχρεώσεις συμβαλλομένων. Για το μικροβιολογικό, όπως και με τα διαγνωστικά, πληρώνεις ακριβώς αυτά του παραπεμπτικού. Μια καταγγελία και λιτά κοφτά ο ΕΟΠΥΥ κόβει τη συνεργασία μαζί του.

μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε

γιατί εγώ δεν το έχω δει αυτό να συμβαίνει 

όσες καταγγελίες στον ΕΟΠΠΥ έχουν γίνει από συναδέλφους που χειρίζονται τέτοιου είδους θέματα στην εταιρεία όπου εργάζομαι και αφορούν εξετάσεις που κάνουν "ωφελούμενοι" οι οποίες πρέπει να πληρωθούν και συνήθως τα ποσά είναι παραπάνω από τα παραπεμπτικά έχουν πέσει στο κενό...έτσι πλέον οι συνάδελφοι σταμάτησαν απλά να κάνουν καταγγελίες στον ΕΟΠΠΥ.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

για τις εξετάσεις δεν ξέρω / δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Το έχεις κάνει ήδη:

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

εννοείται ότι το ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο θα ζητήσει "κάτι" παραπάνω από αυτά που γράφει ο ΕΟΠΠΥ και το παραπεμπτικό των εξετάσεων δηλαδή την 25% συμμετοχή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το έχεις κάνει ήδη:

 

"πλάκα" έκανα

αφού λέω εξ αρχής δεν έχω κάνει κανενός είδους εξετάσεις εγώ αλλά και πρόσωπα στο στενό συγγενικό μου περιβάλλον.

έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη/άποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...