Προς το περιεχόμενο

Έξτρα συμμετοχή εξετάσεων σε μικροβιολογικό


_Kostantinos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, argimeg είπε

 Ίσως για να πιάσουν κάτι εξυπνάκηδες που παίρνουν γυαλιά ηλίου και τα περνάν για μυωπίας, τι να πω.

Δυστυχώς εξαιτίας τέτοιων "ξύπνιων" είναι που παιδευόμαστε η πλειοψηφία σε πάρα πολλά ζητήματα και όχι μόνο για τα γυαλιά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, argimeg είπε

Ναι απλά ξεχώρισε το κόστος των φακών από το κόστος του σκελετού. Σκελετό μπορείς να πάρεις και με 30€ αλλά και με 300€ εάν είναι τιτάτιο και κανένα επώνυμο. 

ΝΑΙ εννοείται αυτό η έρευνα αγοράς/κόστους θα είναι αναλυτικοί για κάθε ενδιαφερόμενο με στοιχεία.

ο σκελετός που έχω τώρα είναι από τιτάνιο

οι φακοί έχουν όλα τα φίλτρα + ότι δεν χαράζονται

αυτά τα γυαλιά οράσεως τα έχω 10 χρόνια

έχουν πέσει από τον 5ο όροφο που μένω και δεν έπαθαν τίποτα ούτε καν γρατσουνιά.

 

θέλετε να σας πω κάτι καλό?

με είχαν σταματήσει αστυνομικοί της ΔΙ.ΑΣ. να οδηγώ αμάξι συναδέλφου με εκείνον συνοδηγό

και μου ζήτησαν να δουν το δίπλωμα (άδεια οδήγησης) την οποία έχω από το 93

η οποία γράφει οδήγηση με γυαλιά

ξέρεις τι μου είπαν

ότι μπορεί αν είμαι και ο μοναδικός που το γράφει στο δίπλωμα και ότι τα φοράω (έχουν ακούσει άπειρες δικαιολογίες από οδηγούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikorolis είπε

ζείτε σε ένα κόσμο "ονειρικά" πλασμένο έχω να πω εγώ...😊

εννοείται ότι το ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο θα ζητήσει "κάτι" παραπάνω από αυτά που γράφει ο ΕΟΠΠΥ και το παραπεμπτικό των εξετάσεων δηλαδή την 25% συμμετοχή

Εχω κανει εξετάσεις πανω από 6 φορες στα 2 χρονια σε 3 διαφορετικά ιδιωτικά κέντρα...δεν υπάρχει αλλο κόστος...  οτι ναναι λέτε μερικοί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Και απο αιματολογικές εξετάσεις φτάσαμε στο δίπλωμα οδήγησης.

Οκ

Μερικοί μπαίνουν στο Insomnia με ξηροκάρπια και ουίσκι δίπλα στο πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, argimeg είπε

Νομίζω πάντως θα είναι το τελευταίο γιατί όπως σου είπα είναι πολύ πρακτικό. Τώρα βέβαια γιατί να πηγαίνεις σε οφθαλμίατρο κάθε 4 χρόνια και να παίρνεις την γνωμάτευση δεν το καταλαβαίνω. Λες και θα διορθωθεί η μυωπία ή θα περιμένεις τα τέσσερα χρόνια για να μετρηθείς αν έχεις τέτοιο θέμα. Ίσως για να πιάσουν κάτι εξυπνάκηδες που παίρνουν γυαλιά ηλίου και τα περνάν για μυωπίας, τι να πω.

 

10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς εξαιτίας τέτοιων "ξύπνιων" είναι που παιδευόμαστε η πλειοψηφία σε πάρα πολλά ζητήματα και όχι μόνο για τα γυαλιά!

Ενημερωτικά μπορείς να κάνεις γυαλιά ηλίου με φακό μυωπίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Ενημερωτικά μπορείς να κάνεις γυαλιά ηλίου με φακό μυωπίας. 

Έλα τώρα, προφανώς και δεν μιλάω για αυτές τις ελάχιστες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 4:16 ΜΜ, ikorolis είπε

δεν το κατάλαβες

η τιμή του ακουστικού ήταν 1.900 ευρώ

η αντιπροσωπεία και το κατάστημα επειδή από εκεί είχε πάρει το προηγούμενο ακουστικό αλλά από εκεί αγοράζουμε και τα γυαλιά οράσεως

δέχτηκε και έκανε έκπτωση στην τιμή από 1.900 ευρώ στα 1.500 ευρώ

από τα 1.500 ευρώ αφαιρείται το ποσό 450 ευρώ που δίνει ο ΕΟΠΠΥ και μένουν 1050 ευρώ που πρέπει να πληρώσουμε

έτσι και έγινε (θα ξοφληθούν σε 3 δόσεις)

στα γυαλιά οράσεως ο ΕΟΠΠΥ δίνει 100 ευρώ και δεν αξίζει έτσι μέχρι τώρα δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθώς τα δικά μου γυαλιά οράσεως (μακριά) υπερμετρωπίας/αστιγματισμός με όλα τα φίλτρα...κοστίζουν 500 ευρώ γυαλιά + σκελετός ενώ στα (κοντά) πρεσβιωπίας/αστιγματισμός κοστίζουν 250 ευρώ γυαλιά + σκελετός (πληρωτέα μετρητοίς.)

Άλλο πράγμα αυτό που λες και άλλο οι εξετάσεις που έχουν ποσοστό συμμετοχής. Στα γυαλιά και στα ακουστικά ή σε αναπηρικά καροτσάκια και ότι σχετικό γενικά σε ιατροτεχνολογικο εξοπλισμό η εξοπλισμό υγείας, προβλέπουν ένα μέγιστο ποσό που καταβάλουν στον ασφαλισμένο και μετά τέλος ότι παραπσνω βγαίνει το πληρωνει ο καταναλωτής στην επιχείρηση αγοράς του προϊόντος. Οι εξετάσεις όμως έχουν ποσοστό συμμετοχής και η τιμή τους είναι fixed στην αγορά, δεν πάνε με μέγιστο η ελάχιστο ποσό κατ' απόλυτη τιμή, και αυτό εφαρμόζεται στην σύμβαση που υπογράφει το κάθε διαγνωστικό / ιατρικό κέντρο με το κράτος, ουσιαστικά κέρδος έχουν τα περισσότερα με αυτό και εξαιτίας των συμβάσεων με το κράτος συντηρούνται από τους πολλούς ασφαλισμένους που πάνε. Τώρα αν πας εντελώς ιδιωτικά το κάθε κέντρο έχει τις τιμές του, γνωρίζω και ιδιωτικές κλινικές που δεν εκτελούν εξετάσεις από το δημόσιο με συμβάσεις, παρά μόνο ιδιωτικά, συνεργάζονται με ασφαλιστικές εταιρείες και έχουν τζίρο και πελατεία από εκεί που και πληρώνει άμεσα και από ότι φαίνεται έχουν περισσότερο κέρδος και λιγότερο πηξιμο στο νοσοκομείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, συγγενής είχε άυλο παραπεμπτικό για 2 ακτινογραφίες με συμμετοχή ασφαλισμένου 0,74€, και όταν πήγε στο διαγνωστικό κέντρο τον ρώτησαν αν θέλει να τις κάνει ψηφιακά και όταν απάντησε καταφατικά, τον χρέωσαν 8€ επιπλέον. Γνωρίζει κάποιος αν η συμμετοχή στο παραπεμπτικό αφορά μόνο τις αναλογικές; Επίσης έχει κάνει αξονικές (3 σύνολο) και πάλι τον χρέωσαν αρκετά παραπάνω σε σχέση με τη συμμετοχή στο παραπεμπτικό.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα οι ανθρωποι δεν πληρωνονται απο το κρατος.Οσο δουλευα στο εταα,η μονη απασχοληση μου ηταν η επικοινωνια με ιατρους ωστε καθε ριξουν τα χρωστουμενα μας καθε μηνα καποιο ποσοστο οπου φυσικα παλι χαναμε τη ρυθμιση(εμεις το κρατος),συνολικα τους χρωσταγε το ταμειο απειρα εκατομμυρια και καθε μηνα επικοινωνουσα μαζι τους για να δεχτουν μειωσεις στα χρεη...

οποτε καταλαβαινετε γιατι θελουν να πληρωθουν για τον κοπο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απάντηση που έγραψες είναι άσχετη με την ερώτηση. Ο πολίτης δεν γίνεται να  πληρώνει τα χρωστούμενα του κράτους.

Επεξ/σία από infini
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη είναι. Δεν ρώτησα αν πληρώνει το κράτος τους ιδιώτες. Αυτό αφορά τους ιδιώτες και το κράτος, όχι τον πολίτη. Ρώτησα αν είναι νόμιμο οι ιδιώτες να χρεώνουν επιπλέον τις εξετάσεις, όχι τον λόγο για τον οποίο τις χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, infini είπε

Άσχετη είναι. Δεν ρώτησα αν πληρώνει το κράτος τους ιδιώτες. Αυτό αφορά τους ιδιώτες και το κράτος, όχι τον πολίτη. Ρώτησα αν είναι νόμιμο οι ιδιώτες να χρεώνουν επιπλέον τις εξετάσεις, όχι τον λόγο για τον οποίο τις χρεώνουν.

Το τόπικ δεν το ξεκίνησες εσύ όμως, οπότε ο φίλος προφανώς απαντάει συνολικά και όχι ειδικά σ' εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infini είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, συγγενής είχε άυλο παραπεμπτικό για 2 ακτινογραφίες με συμμετοχή ασφαλισμένου 0,74€, και όταν πήγε στο διαγνωστικό κέντρο τον ρώτησαν αν θέλει να τις κάνει ψηφιακά και όταν απάντησε καταφατικά, τον χρέωσαν 8€ επιπλέον. Γνωρίζει κάποιος αν η συμμετοχή στο παραπεμπτικό αφορά μόνο τις αναλογικές; Επίσης έχει κάνει αξονικές (3 σύνολο) και πάλι τον χρέωσαν αρκετά παραπάνω σε σχέση με τη συμμετοχή στο παραπεμπτικό.

Προφανώς έχουν κάποια παραθυράκια για να χρεώνουν έξτρα. Π.χ. το dvd με την ακτινογραφία. Μπορείς να αρνηθείς και να πεις ότι θες να κάνει μόνο ότι περιλαμβάνει η συνταγογράφηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...