Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, knackrack είπε

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

Ονομάζομαι Χρήστος, είμαι ο Project leader του RouterHAK. Η ομάδα μας τον τελευταίο μήνα ολοκλήρωσε την ανάπτυξη ενός εργαλείου που επιτρέπει στους χρήστες να ανακτήσουν τα διαπιστευτήρια (credentials) της σύνδεσης PPP και VoIP του παρόχου internet & τηλεφωνίας.


Το RouterHAK προσφέρει μια πληθώρα δυνατοτήτων όπως το router emulation (provisioning), λίστα με κωδικούς διαχειριστή και εργαλεία ανάκτησης ρυθμίσεων και κωδικών για router των ελληνικών παρόχων.

Youtube Video (Demo)


Το executable που θα βρείτε παρακάτω είναι ο Updater του προγράμματος ο οποίος κατεβάζει το core application και φροντίζει να έχετε όλες τις πρόσφατες ενημερώσεις.

Download Link: GitHub


Η εφαρμογή βρίσκεται σε δοκιμαστικό στάδιο (Beta) και θα το εκτιμήσουμε αν μπορείτε να μας αναφέρετε οποιοδήποτε bug ή πρόβλημα αντιμετωπίσετε.

Προς το παρών μερικά anti-virus ανιχνεύουν την εφαρμογή ως κακόβουλη διότι είναι κρυπτογραφημένη για λόγους ασφαλείας, αλλα σας διαβεβαιώνουμε πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Αν θελήσετε μπορείτε να την τρέξετε σε ενα virtual machine ή sandbox (Windows Sandbox, VMWare, Virtualbox, Sandboxie κ.λ.π.) καθώς και είναι πλήρης συμβατή αρκεί να έχετε ρυθμίσει τον αντάπτορα δικτύου του VM σε Bridge Mode.

 

Core Team:
knackrack615 - Project Leader
magas8 - Lead Developer
tehtafara0 - Networking Engineer & Developer
 

Contributors:
ComradeTurtle - Provided us with a Wind line & Implemented the Thomson Wi-Fi generator module
ConTsalk - Provided us with a Forthnet line
Rounnus - Provided us with a Vodafone line
Xionias - Also provided us with a Vodafone line

Πολλά μπράβο για την προσπάθεια και για την προσφορά σας!

Για Cosmote και Vodafone είναι εφικτό, εδώ και αρκετό καιρό, να βάλουμε δικό μας μηχάνημα στην γραμμή και να λειτουργεί και η voip τηλεφωνία απροβλημάτιστα. Έχετε βρει τρόπο να πάρετε κωδικούς voip από μηχανήματα της wind, forthnet/nova και να βάλετε δικό σας μηχάνημα, στην γραμμή ώστε να έχετε και την voip τηλεφωνία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πολλά μπράβο για την προσπάθεια και για την προσφορά σας!

Για Cosmote και Vodafone είναι εφικτό, εδώ και αρκετό καιρό, να βάλουμε δικό μας μηχάνημα στην γραμμή και να λειτουργεί και η voip τηλεφωνία απροβλημάτιστα. Έχετε βρει τρόπο να πάρετε κωδικούς voip από μηχανήματα της wind, forthnet/nova και να βάλετε δικό σας μηχάνημα, στην γραμμή ώστε να έχετε και την voip τηλεφωνία;

Ναι, είναι εφικτό στην Wind, αρκεί να έχετε ένα από τα router που έχουμε φτιαγμένο μοντέλο στο πρόγραμμα.

Όσο για την Forthnet δουλεύει ασχέτως με το τι router έχετε.

Στο demo βιντεάκι κάνουμε provision μια γραμμή Wind.

Όσο αφορά την τηλεφωνία, το μόνο που χρειάζεται είναι η συσκευή σας να είναι στο σωστό VLAN και να έχει τα κατάλληλα DNS.

Επεξ/σία από knackrack
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, knackrack είπε

Ναι, είναι εφικτό στην Wind, αρκεί να έχετε ένα από τα router που έχουμε φτιαγμένο μοντέλο στο πρόγραμμα.

Όσο για την Forthnet δουλεύει ασχέτως με το τι router έχετε.

Στο demo βιντεάκι κάνουμε provision μια γραμμή Wind.

Όσο αφορά την τηλεφωνία, το μόνο που χρειάζεται είναι η συσκευή σας να είναι στο σωστό VLAN και να έχει τα κατάλληλα DNS.

Προσωπικά έχω γραμμή Cosmote, όποτε ήταν αρκετά εύκολο να βάλω δικό μου μηχάνημα.

Είναι σίγουρο ότι με το πρόγραμμα που έχετε φτιάξει θα βοηθήσετε πολύ κόσμο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

οταν παω να κατεβασω το exe  μου το κοβει κατευθειαν και ο chrome kai o mozilla

...κατεβηκε κανονικα σε εμενα . Θα συνδεσω το router να δω πως λειτουργει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panatha1369 said:

οταν παω να κατεβασω το exe  μου το κοβει κατευθειαν και ο chrome kai o mozilla

Για αυτο προτεινουν την ληψη του updater που δεν το κοβει το browser. Ο updater στη συνεχεια θα το κανει ληψη ξεχωριστα / μεμονωμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

οταν παω να κατεβασω το exe  μου το κοβει κατευθειαν και ο chrome kai o mozilla

Καλησπέρα, δυστυχώς για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι καθώς και τελευταία τα browsers κόβουνε ότι δεν έχει digital signature / reputation, κάτι που κοστίζει αρκετά λεφτά για να αγοράσουμε αυτή την χρονική στιγμή.


Το updater είναι open-source και μπορείτε να δείτε ακριβώς πως δουλεύει και τι κατεβάζει.

 

20 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Για αυτο προτεινουν την ληψη του updater που δεν το κοβει το browser. Ο updater στη συνεχεια θα το κανει ληψη ξεχωριστα / μεμονωμενα.

Σωστός!

 

58 λεπτά πριν, iliasleon είπε

...κατεβηκε κανονικα σε εμενα . Θα συνδεσω το router να δω πως λειτουργει...

Άμα αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα ενημέρωσε μας! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Wind απ' οτι ειδα στην λιστα - και αν δεν κανω κατι λαθος - εχετε μονο το Technicolor 789. Θα ασχοληθειτε μηπως και με το TG788v v3 που ειναι καρα-κλειδωμενο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@goana12 Εχω κωδικους root για το 788, μου τους ειχε στειλει ενας χρηστης ως contribution. Δεν το εχω επιβεβαιωσει ακομη το κωδικο, αλλα οταν γινει, θα υπαρχει update σχετικα. 

@knackrack Πολυ καλη δουλεια με το software! Γενικα το team σας ασχολειται με το γραψιμο ερευνητικων αρθρων; Θα ηθελα πολυ να δω το τροπο με τον οποιο βρισκετε το root κωδικο στο h300a, απο τεχνικης αποψης 😁

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, goana12 είπε

Απο Wind απ' οτι ειδα στην λιστα - και αν δεν κανω κατι λαθος - εχετε μονο το Technicolor 789. Θα ασχοληθειτε μηπως και με το TG788v v3 που ειναι καρα-κλειδωμενο ?

Το συγκεκριμένο router δυστυχώς δεν έχει τις κατάλληλες συνθήκες για να το βάλουμε στην λίστα, αλλά θα βρούμε τρόπο, απλά μπορεί να μας πάρει λίγο, stay tuned :)

3 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

@goana12 Εχω κωδικους root για το 788, μου τους ειχε στειλει ενας χρηστης ως contribution. Δεν το εχω επιβεβαιωσει ακομη το κωδικο, αλλα οταν γινει, θα υπαρχει update σχετικα. 

@knackrack Πολυ καλη δουλεια με το software! Γενικα το team σας ασχολειται με το γραψιμο ερευνητικων αρθρων; Θα ηθελα πολυ να δω το τροπο με τον οποιο βρισκετε το root κωδικο απο τεχνικης αποψης 😁

Κάποια στιγμή όταν ετοιμαστεί το site, θα φτιάξουμε και ένα blog που θα εξηγήσουμε αρκετά πραγματάκια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Σε forthnet H288a ζηταει bridge mode η pass-through .Πως το προσπερνάμε αυτο.

Θα πρέπει να συνδεθείς στο interface του router σου και να το ρυθμίσεις ώστε να μπει σε bridge mode, υπάρχουνε αρκετά tutorial στο internet για το πως γίνετε αυτή η διαδικασία.

Επεξ/σία από knackrack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ το εκανα θα το ξανακανω να δω τι εκανα λαθος

Εγινε δουλεψε κανονικα.

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...