Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μιλήσω με τον ηλεκτρολόγο γιατί μου βγάζει την ΥΔΕ ληγμένη εδώ και κάτι μήνες. Είχε καταθέσει την αρχική που έχει διάρκεια ένα μήνα και υποτίθεται ότι θα κατέθετε και την τελική. Δεν ξέρω τι γίνεται. Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία λαλακια να μείνω χωρίς ρεύμα λόγω ληγμενης ΥΔΕ.

το οτι είναι ληγμένη σε απασχολεί μόνο σε αλλαγή ονόματος (μέχρι στιγμής) , όμως απο όσο καταλαβαίνω μιλάς για αρχική (προσωρινή ?) και δε γνωρίζω λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

το οτι είναι ληγμένη σε απασχολεί μόνο σε αλλαγή ονόματος (μέχρι στιγμής) , όμως απο όσο καταλαβαίνω μιλάς για αρχική (προσωρινή ?) και δε γνωρίζω λεπτομέρειες

Το θέμα είναι ότι ζήτησα και αλλαγή ονόματος εκτός από πάροχο. Τέλος πάντων ελπίζω να πάνε όλα καλά θα δούμε από βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αλλάξεις όνομα, θα έχεις 6 μήνες για να προσκομίσεις την Υ.Δ.Ε. Μόνο αν είναι κομμένο θέλει ΥΔΕ Πριν την νέα σύνδεση και αυτή θα βγει μη οριστικοποιημένη για μικρό χρονικό διάστημα. 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 hours ago, thessalos_ said:

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μιλήσω με τον ηλεκτρολόγο γιατί μου βγάζει την ΥΔΕ ληγμένη εδώ και κάτι μήνες. Είχε καταθέσει την αρχική που έχει διάρκεια ένα μήνα και υποτίθεται ότι θα κατέθετε και την τελική. Δεν ξέρω τι γίνεται. Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμία λαλακια να μείνω χωρίς ρεύμα λόγω ληγμενης ΥΔΕ.

Αφού έχει γίνει η αλλαγή... πες του να καταθέσει και τη τελική με το νέο αριθμό παροχής. Δε πρόκειται να σου κόψουν το ρεύμα αν δεν έχεις λάβει ειδοποίηση με 6 μήνες περιθώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο και θα του αναφέρεις ότι δεν έχει περαστεί η κανονική ΥΔΕ μέσα στον Δεδδηε.. 

Μπορείς όμως να πάρεις και στο τηλέφωνο τον Δεδδηε να μάθεις αν είχε παραστεί η προσωρινή και  μέχρι πότε αυτή  έληγε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2023 στις 1:52 ΜΜ, razkal είπε

δεν ξερω τι ειδοποιηση πρεπει να περιμενω B)

Όσο αφορά την ΥΔΕ, αρχικά από αρχές του 2022 είναι 10 χρόνια και από την στιγμή που θα την εκδώσει ο ηλεκτρολόγος έχεις 30 μέρες να την αποστείλεις, διαφορετικά δεν θα γίνει δεκτή. Επίσης οι μόνοι επίσημοι τρόποι να την στείλεις είναι με Courier συστημένο και να βάλεις μέσα το πρωτότυπο έγγραφο (όχι φωτοτυπία) ή μέσω την σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ, επικυρωμένο από gov.gr, e-mail γίνεται πολύ σπάνια δεκτό και δεν μπορείς με φυσική παρουσία. Όσο αφορά τους επανελέγχους, όταν γίνεται αλλαγή ονόματος(αλλάζει το ΑΦΜ), στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ επιστολή στο ακίνητο, που ενημερώνει ότι πρέπει να καταθέσεις νέα ΥΔΕ εντός 6 μηνών, αν δεν είναι ληγμένη, δεν θα σου στείλουν. Επίσης τελευταία γίνονται παρά πολλοί έλεγχοι και σε παροχές που η ΥΔΕ έχει λήξει 1993 και πίσω, στέλνουν πάλι επιστολή, ακόμα και αν δεν έχει γίνει πότε αλλαγή ονόματος! ΠΡΟΣΟΧΗ! Επειδή πολλές φορές χάνονται οι επιστολές, ειδικά σε χωρία, καλό θα ήταν να καλέσεις στο 800 400 4000, να δώσεις τον Αριθμό Παροχής σου και να ρωτήσεις αν έχει εκδοθεί επιστολή και αν έχουν την δυνατότητα να σου πουν ποια ημερομηνία. Ωστόσο θα ήταν καλό αν η ΥΔΕ σου έχει λήξει 20+ χρόνια, να την ανανεώσεις ούτως η άλλως. Ελπίζω να βοήθησα σε ότι απορίες υπήρχαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2023 στις 6:49 ΜΜ, takoulou είπε

Καλησπερα.. Αυτο ειναι  καταμετρηση  μετα απο  την αλλαγη παροχου..  Που εχει σταλει και μηνυμα για ραντεβου.. Που ζητηθηκε μετα αμεσως οταν ολοκληρωθηκε η  δουλεια   νεο ΥΔΕ... Γιατι  αυτο ειχε ληξει...Και ηρθε στον πελατη με SMS... Και οχι να το πηγε καποιος..

InkedYDE222.jpg

Περιοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Περιοχή Αττικής.. 

Είμαι Μαυρομιχάλη, Νεάπολη Εξαρχείων.

Να ανησυχω ?

34 λεπτά πριν, Estevan είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Zωγράφου

Είμαι Μαυρομιχάλη Νεάπολη Εξαρχείων.

Να ανησυχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takoulou στην αλλαγή παρόχου άλλαξε και το όνομα αυτού που βγαίνει ο λογαριασμός με οποιοδήποτε τρόπο ή τα στοιχεία είναι ολόιδια;

Αυτό έχω και εγώ μια φοβία, γιατί έχουν και όνομα πατρός με τελεία στο όνομα του λογαριασμού,  οπότε μια τελεία να ξεχάσει κάποιος και αλλάξω, αν είναι να αλλάζω παρόχους για να γλιτώσω τίποτα και μετά έρθει μήνυμα ΓΙΑ ΥΔΕ, πάει το μαλλί 150€+ στην περιοχή..,  οπότε βγει μία η άλλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

@takoulou αν θες πες μου σε παρακαλώ για αυτό που ρωτάω παραπάνω..

Καλησπέρα.. Αν έχει λήξει το πιστοποιητικό ΥΔΕ τότε ζητείται είτε αφορά  την αλλαγή του ονόματος, είτε αφορά και την αλλαγή προμηθευτή.. Αυτό το γνωρίζω ότι γίνεται σε περιοχές της Αττικής γιατί υπάρχει καλύτερη μηχανογράφηση και μάλιστα πηγαίνει αυτοματοποιημένο μήνυμα στον πελάτη SMS και το ζητάει.. Υπάρχει και φωτογραφία αναρτημένη.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Αν έχει λήξει το πιστοποιητικό ΥΔΕ τότε ζητείται είτε αφορά  την αλλαγή του ονόματος, είτε αφορά και την αλλαγή προμηθευτή.. Αυτό το γνωρίζω ότι γίνεται σε περιοχές της Αττικής γιατί υπάρχει καλύτερη μηχανογράφηση και μάλιστα πηγαίνει αυτοματοποιημένο μήνυμα στον πελάτη SMS και το ζητάει.. Υπάρχει και φωτογραφία αναρτημένη.. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, για νότιο Αιγαίο ξέρουμε κάτι; 
Αν γενικά ψάχνονται το ίδιο σε αλλαγές παρόχων;

Υποτίθεται μόνο σε αλλαγές ονόματος ζητάνε ΥΔΕ, όχι σε αλλαγή παρόχου..(ακόμα και αν έχει λήξει)

Μην φύγω από ΔΕΗ στο τέλος του μήνα και μου έρθει μπουγιουρντί μετά..

Ξεκίνησε νέα μόδα τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...