Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia απαιτεί από τους κατασκευαστές laptop να είναι πιο ξεκάθαροι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των RTX 3000


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια κίνηση που θα κάνει την αγορά ενός gaming laptop πιο εύκολη για τους καταναλωτές.

Η Nvidia πλέον θα απαιτεί από τους κατασκευαστές gaming laptop που χρησιμοποιούν τις RTX 3000 κάρτες γραφικών της, να είναι πιο ξεκάθαροι με την ισχύ των συστημάτων τους, ώστε ο καταναλωτής να μπορεί να καταλάβει την απόδοση του συστήματος που ενδιαφέρεται να αγοράσει. Όπως δήλωσε η Nvidia στο The Verge, πλέον οι εταιρείες θα πρέπει να δημοσιεύουν τη συχνότητα του προϊόντος και τη συνολική γραφική απόδοση στις αντίστοιχες σελίδες - με σκοπό το κοινό να γνωρίζει, έστω και στο περίπου, τι εποδόσεις μπορεί να περιμένει.

Παρόλα αυτά, οι εταιρείες δεν είναι υποχρεωμένες να αναγράφουν αν πρόκειται για τις Max-Q εκδόσεις, διότι όπως είπε ένας αντιπρόσωπος της Nvidia "το Max-Q δεν είναι πλέον μέρος του ονόματος της GPU". Πλέον, η ονομασία Max-Q θα υποδηλώνει πως το laptop χρησιμοποιεί κάρτα της σειράς RTX 3000 και υποστηρίζει τεχνολογίες όπως Whisper Mode 2, Dynamic Boost 2, και Advanced Optimus. Παλαιότερα, η ονομασία Max-Q έκανε πιο εύκολο να ξεχωρίζει κανείς την γενική απόδοση του laptop, χωρίς να ξέρει κανείς τις συχνότητες.

Βέβαια είναι θετικό να βλέπουμε την Nvidia να προωθεί πληροφορίες από τα προϊόντα της και μάρκετινγκ υλικό. Τώρα, οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να κάνουν σχετικά ευκολότερα την επιλογή τους βάση των χαρακτηριστικών, χωρίς να χρειάζεται να περιμένουν κάποιο σχετικό review ή να αναμένουν λεπτομέρειες στα τεχνικά χαρακτηριστικά από άλλους αγοραστές.

nvidia-rtx-3000-laptop-specs.PNG

Με τα τεχνικά χαρακτηριστικά δημόσια από κατασκευαστές και την ονομασία Max-Q να μην προσδιορίζει πλέον την απόδοση της κάρτας γραφικών, οι συχνότητες και η κατανάλωση είναι πολύ σημαντικές για τη σωστή επιλογή του πελάτη.

"Απαιτούμε από τους OEM να ενημερώσουν τις σελίδες προϊόντων τους για τις τεχνολογίες Max-Q για κάθε GeForce laptop τους, όπως και τις συχνότητες και την κατανάλωση - που δίνει μια γενική εικόνα για την απόδοση της GPU".

Τέλος, η Nvidia πρόσθεσε πως οι κατασκευαστές ξεκίνησαν ήδη τη σχετική ενημέρωση προϊόντων, με τις Asus και Gigabyte να είναι από τις πρώτες που ανανέωσαν σελίδες. Βέβαια εκκρεμούν αρκετοί κατασκευαστές, αλλά σταδιακά θα γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουμε ξεφύγει... με 100+ Watt μόνο για τη GPU, άλλα 45W CPU (τυπικές σειρές Η), και 10-15W τα υπόλοιπα, πάμε για 160-200W laptop. Είμαι πολύ περίεργος να δω τι μπαταρίες, τι συστήματα ψύξης, και τι βάρος θα έχουν αυτά τα laptop. Μιλάμε για πολύ μεγάλη ισχύ, αν δειτε τι μπαταριές φοράνε τα gaming laptops (50-70Wh) είναι να απορεί κανείς για το ποια πραγματική αυτονομία θα υπάρχει, εκτός κι αν μιλάμε για άλλη λειτουργία στη μπρίζα και άλλη στην μπαταρία με κομμένα clocks κλπ

Επεξ/σία από evark
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους, είχε καταντήσει ανέκδοτο το θέμα. Έβλεπες thin-and-light gaming λάπτοπ με GTX 2080 (λες και η συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει σχετικά αυξημένες απαιτήσεις ψύξης) που έχανε στα benchmarks από λάπτοπ με GTX 2070.

Ιδανικά θα μας έδιναν 3D Mark και Passmark score, αλλά δεν πειράξει, δώστε μας clocks και TDP και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε εμείς.

Γενικά από πάντα υπήρχε αρκετό ψέμα στις mobile κάρτες γραφικών. Πχ μια GTX 780M έχει επιδόσεις εφάμιλλες μόλις μιας GTX 750 (desktop). Από τότε όμως που εξαφανίστηκε αυτό το "Μ" από το τέλος του ονόματος, χάθηκε η μπάλα τελείως. Έπρεπε να βρεις review για το συγκεκριμένο λάπτοπ που ήθελες να αγοράσεις αν ήθελες να ξέρεις τι παίρνεις. Οπότε, καλοδεχούμενη η έξτρα πληροφόρηση.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, evark είπε

Εχουμε ξεφύγει... με 100+ Watt μόνο για τη GPU, άλλα 45W (τυπικές σειρές Η), και 10-15W τα υπόλοιπα, πάμε για 160-200W laptop. Είμαι πολύ περίεργος να δω τι μπαταρίες, τι συστήματα ψύξης, και τι βάρος θα έχουν αυτά τα laptop. Μιλάμε για πολύ μεγάλη ισχύ, αν δειτε τι μπαταριές φοράνε τα gaming laptops (50-70Wh) είναι να απορεί κανείς για το ποια πραγματική αυτονομία θα υπάρχει, εκτός κι αν μιλάμε για άλλη λειτουργία στη μπρίζα και άλλη στην μπαταρία με κομμένα clocks κλπ

Αυτά τα λαπτοπ δεν είναι φορητά αλλά μεταφερόμενα. Υπάρχει κόσμος που θέλει το pc του (το κυρίως, όχι το δευτερεύον) να χωράει σε μια χειραποσκευή αεροπλάνου και είναι διατεθειμένος να συμβιβαστεί στις επιδόσεις για να έχει αυτό το πλεονέκτημα, επειδή πχ περνάει μήνες εκτός σπιτιού ή πολύ απλά επειδή έτσι γουστάρει. Πίστεψε με, υπάρχει value στο να μπορείς να πάρεις το pc σου (και όχι απλώς ένα αντίγραφο μερικών αρχείων σε εξωτερικούς σκληρούς) σε όποιο σπίτι θες μέσα σε βαλιτσάκι.

Για την ιστορία, μπαταρία 2-3 ώρες ανάλογα με το μοντέλο, βάρος 3-4 κιλά, το power adapter είναι μέχρι 240 watt και έχει περίπου διπλάσιο όγκο από ένα κανονικό laptop brick.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Αυτά τα λαπτοπ δεν είναι φορητά αλλά μεταφερόμενα. 

Τα είπες όλα, πολύς κόσμος δεν το έχει καταλάβει αυτό.... νομίζει ότι θα παίζει 2-3 ώρες σε φούλ απόδοση.... 

Τα laptop αυτά δεν είναι φορητές παιχνιδομηχανές!

Επεξ/σία από evark
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, evark είπε

Εχουμε ξεφύγει... με 100+ Watt μόνο για τη GPU, άλλα 45W CPU (τυπικές σειρές Η), και 10-15W τα υπόλοιπα, πάμε για 160-200W laptop. Είμαι πολύ περίεργος να δω τι μπαταρίες, τι συστήματα ψύξης, και τι βάρος θα έχουν αυτά τα laptop. Μιλάμε για πολύ μεγάλη ισχύ, αν δειτε τι μπαταριές φοράνε τα gaming laptops (50-70Wh) είναι να απορεί κανείς για το ποια πραγματική αυτονομία θα υπάρχει, εκτός κι αν μιλάμε για άλλη λειτουργία στη μπρίζα και άλλη στην μπαταρία με κομμένα clocks κλπ

πάνω σε αυτο είχα μια ιδεα που δεν ξερω αν εχει υλοποιηθεί ποτε. ενα gaming λαπτοπ με τροφοδοτικο+gpu εξωτερικό που θα συνδέει ο χρήστης στο σπιτι του και θα παίρνει το απαιτούμενο ρευμα αλλα και την ισχυ της εξωτερικής καρτας. μπορεί να ειναι και αναβαθμίσιμο και λεπτό και πολύ δυνατό σαν gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

πάνω σε αυτο είχα μια ιδεα που δεν ξερω αν εχει υλοποιηθεί ποτε. ενα gaming λαπτοπ με τροφοδοτικο+gpu εξωτερικό που θα συνδέει ο χρήστης στο σπιτι του και θα παίρνει το απαιτούμενο ρευμα αλλα και την ισχυ της εξωτερικής καρτας. μπορεί να ειναι και αναβαθμίσιμο και λεπτό και πολύ δυνατό σαν gaming.

Πριν 12 χρόνια είχα πάρει δώρο στον φίλο μου το amilo sa3650 και είχε extra vga... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πριν 12 χρόνια είχα πάρει δώρο στον φίλο μου το amilo sa3650 και είχε extra vga... 

Παιδιά συγγνωμη αν το σχόλιο μου είναι αστοχο, είμαι σε αναζήτηση λαπτοπ, θα μπορούσατε να μου προτείνετε καποιο; Το θελω για χρήση γραφείου, ίντερνετ, ταινίες. Είδα το huawei matebook d14 και το hp 15s q0020, αυτά τα 2 μ άρεσαν. Αν έχετε να μου προτείνετε κ καποιο αλλο, θα αναμένω απανυηση σας😊😊😊😊

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι miners αγοράζουν τώρα laptop με 30ΧΧ κάρτες.

θα παίζουν κάνα game όσο η φάρμα τους παράγει τα εκατομμύρια 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Niki96 είπε

Παιδιά συγγνωμη αν το σχόλιο μου είναι αστοχο, είμαι σε αναζήτηση λαπτοπ, θα μπορούσατε να μου προτείνετε καποιο; Το θελω για χρήση γραφείου, ίντερνετ, ταινίες. Είδα το huawei matebook d14 και το hp 15s q0020, αυτά τα 2 μ άρεσαν. Αν έχετε να μου προτείνετε κ καποιο αλλο, θα αναμένω απανυηση σας😊😊😊😊

προσωπικά θα πήγαινα ή σε Lenovo ή σε Dell... αυτό που βλέπω από την περιγραφή σου, είναι ότι δεν θέλεις και κάτι πολύ δυνατό, οπότε ένας καλός επεξεργαστής, πολύ μνήμη και ένας δίσκος ssd, θα σου είναι αρκετά για μια πενταετία... συμβουλή μου, δες ποσά χρήματα είσαι διαθετειμένη να δώσεις και δες τι επιλογές εχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Niki96 είπε

Παιδιά συγγνωμη αν το σχόλιο μου είναι αστοχο, είμαι σε αναζήτηση λαπτοπ, θα μπορούσατε να μου προτείνετε καποιο; Το θελω για χρήση γραφείου, ίντερνετ, ταινίες. Είδα το huawei matebook d14 και το hp 15s q0020, αυτά τα 2 μ άρεσαν. Αν έχετε να μου προτείνετε κ καποιο αλλο, θα αναμένω απανυηση σας😊😊😊😊

Εδω είναι η σωστή ενότητα να ρωτήσεις.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...