Προς το περιεχόμενο

Περί αγορά κρυπτονομισμάτων


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Πολλοί κάνουν λένε επένδυση σε κρυπτονομίσματα και λένε ότι μελλοντικά αν ανέβει η αξία ότι μπορείς πχ μετά από 1 χρόνο να έχεις τρελά κέρδη. 

Σκέφτομαι αν είναι να βάλω πχ 20€ σε BNB και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μήπως ανέβει η αξία του και μετά αν το κάνω σε ρευστό μήπως τυχόν θα χω παραπάνω λεφτά.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το τι θα συμβεί με την εφορία και την κάρτα ανεργίας που έχω τώρα (παίρνω και ταμείο) στο εάν κάνω την κίνηση να κάνω την αγορά BNB ή Etherium ή Bitcoin + δεν ξέρω αν είναι αλήθεια όλα αυτά

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κράτα τα 20 χαμένα θα πάνε,αυτό που λες μπορεί να γινόταν πριν 10 χρόνια που δεν τα ήξερε κάνεις τώρα απλά θα χάσεις τα χρήματα σου,όσο για την εφορία και την κάρτα ανεργίας δεν πρόκειται να συμβεί κάτι δεν είναι αποδεκτός τρόπος πληρωμής άρα δεν φαίνονται πουθενά 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2021 at 19:26, KnightRider said:

Καλησπέρα

Πολλοί κάνουν λένε επένδυση σε κρυπτονομίσματα και λένε ότι μελλοντικά αν ανέβει η αξία ότι μπορείς πχ μετά από 1 χρόνο να έχεις τρελά κέρδη. 

Σκέφτομαι αν είναι να βάλω πχ 20€ σε BNB και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μήπως ανέβει η αξία του και μετά αν το κάνω σε ρευστό μήπως τυχόν θα χω παραπάνω λεφτά.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το τι θα συμβεί με την εφορία και την κάρτα ανεργίας που έχω τώρα (παίρνω και ταμείο) στο εάν κάνω την κίνηση να κάνω την αγορά BNB ή Etherium ή Bitcoin + δεν ξέρω αν είναι αλήθεια όλα αυτά

στην χειροτερη εχασες 20 ευρω.στην καλυτερη δεν ξερεις.προσωπικη αποψη κανε αυτο που θες.καθε φορα τα ιδια ακουγες για το bitcoin  οτι ειναι αργα να μπεις κτλ και η τιμη ανεβοκατεβαινει .καποιοι βγαζουν καποιοι χανουν. αν θες δοκιμαζεις και το pi σαν app.αν ειναι αληθεια η οχι θα φανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

στην χειροτερη εχασες 20 ευρω.στην καλυτερη δεν ξερεις.προσωπικη αποψη κσνε αυτο που θες.καθε φορα τα ιδια ακουγες για το bitcoin  οτι ειναι αργα να μπεις κτλ και η τιμη ανεβοκατεβαινει .καποιοι βγαζουν καποιοι χανουν. αν θες δοκιμαζεις και το pi σαν app.αν ειναι αληθεια η οχι θα φανει

Κάνω ήδη Pi + Bee Network ,μόνο με την εφορία και την κάρτα ανεργίας δεν θέλω να χω θέμα

Έκανα εγγραφή στο binance και πήγα να κάνω buy σε Dogecoin με την χρεωστική μου (εθνική) και όταν κάνω την πληρωμή μου λέει Unable to Process

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επένδυση και σαχλαμάρες; Τζόγος είναι.

Αντί να παιξεις ρουλέτα, στοίχημα η δε ξέρω τι άλλο.... Παίζεις με τα κρυπτο.

Επίσης όλη η φασαρία για 20€? Δεν αξίζει καν να ανοίξεις θέμα.

Τζογαρε κι αν σου κάτσει σου έκατσε. Δε θα έχεις θέμα ούτε με εφορία, ούτε με κάρτα. Κι αν τα χάσεις, σιγά το ποσό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Τι επένδυση και σαχλαμάρες; Τζόγος είναι.

Αντί να παιξεις ρουλέτα, στοίχημα η δε ξέρω τι άλλο.... Παίζεις με τα κρυπτο.

Επίσης όλη η φασαρία για 20€? Δεν αξίζει καν να ανοίξεις θέμα.

Τζογαρε κι αν σου κάτσει σου έκατσε. Δε θα έχεις θέμα ούτε με εφορία, ούτε με κάρτα. Κι αν τα χάσεις, σιγά το ποσό.

Δεν με νοιαζουν τα 20€ κλαιν μαιν και ξερω οτι μπορει να τα χασω, η φασαρια ειναι στο οτι ειναι καπως παραξενο η ολη φαση και που οσοι βαλανε πριν 3 χρονια στο bitcoin στη σημερον ημερα γινανε πλουσιοι

(μετα απο 3-4 φορες προσπαθειας μου δεχτηκε την πληρωμη ενω πριν πολλες φορες μου εβγαζε unable)

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, KnightRider είπε

η φασαρια ειναι στο οτι ειναι καπως παραξενο η ολη φαση και που οσοι βαλανε πριν 3 χρονια στο bitcoin στη σημερον ημερα γινανε πλουσιοι

Τα ίδια 3 χρόνια, όσοι βάλανε σε άλλα 1000 διαφορετικά crypto έχασαν τα λεφτά τους. Δεν ξες καν τα ονόματα απο αυτά τα νομίσματα όμως, κράτησες αυτό που επέζησε και είχε την μεγαλύτερη άνοδο και κάνεις τις συγκρίσεις σου με αυτό.

Γενικά να το κάνεις, γιατι οπως λες ειναι 20 ευρώ, αλλα το mentality είναι λάθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Τα ίδια 3 χρόνια, όσοι βάλανε σε άλλα 1000 διαφορετικά crypto έχασαν τα λεφτά τους. Δεν ξες καν τα ονόματα απο αυτά τα νομίσματα όμως, κράτησες αυτό που επέζησε και είχε την μεγαλύτερη άνοδο και κάνεις τις συγκρίσεις σου με αυτό.

Γενικά να το κάνεις, γιατι οπως λες ειναι 20 ευρώ, αλλα το mentality είναι λάθος. 

Εγώ ζήτημα μέχρι 2-3 crypto διαφορετικά να κάνω - ξέρω πως αν βάλω 20€ το καθένα σε πολλά διαφορετικά crypto τότε σίγουρα πιο πολύ χαμένος θα βγω - όπως είπαν κι από πάνω είναι κάτι σαν τζόγος

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KnightRider είπε

Δεν με νοιαζουν τα 20€ κλαιν μαιν και ξερω οτι μπορει να τα χασω, η φασαρια ειναι στο οτι ειναι καπως παραξενο η ολη φαση και που οσοι βαλανε πριν 3 χρονια στο bitcoin στη σημερον ημερα γινανε πλουσιοι

(μετα απο 3-4 φορες προσπαθειας μου δεχτηκε την πληρωμη ενω πριν πολλες φορες μου εβγαζε unable)

Πως ακριβώς ορίζεις το πλούσιος?

Κάποιον πχ που επένδυσε 20€ πριν 2 χρόνια και τώρα τα έκανε 200€, τον θεωρείς πλούσιο?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμάτος FOMO ο ΤS αλλά δεν θα σταθώ σε αυτό. Με την εφορία νομίζω ούτε η εφορία δεν ξέρει τι να κάνει, αν βρει κανείς απάντηση σε αυτό ας μας πει. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες στο ελληνικό forum του bitcoin και ακόμα ψάχνονται από το 2016.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζεις 20 ευρω σαν στοιχημα και παρακολουθεις να δεις αν θα πολλαπλασιαστουν, δεν τα αποσυρεις ποτε ως 20 ευρω,βαζεις ενα υψηλο στοχο

Στην απιθανη περιπτωση που σου κατσει η δουλεια,τοτε αρχισε να ανησυχεις για την εφορια , στην τελικη μπορεις ισως να τα ξοδευεις απευθειας ως crypto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, valkon είπε

Γεμάτος FOMO ο ΤS αλλά δεν θα σταθώ σε αυτό. Με την εφορία νομίζω ούτε η εφορία δεν ξέρει τι να κάνει, αν βρει κανείς απάντηση σε αυτό ας μας πει. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες στο ελληνικό forum του bitcoin και ακόμα ψάχνονται από το 2016.

Από όσο ξέρω έχουν καταλήξει στην φορολόγηση κρυπτονομισμάτων όπως ακριβώς φορολογούνται και οι μετοχές, με 15% φόρο, δεν έχει ψηφιστεί όμως κάτι.

Παρόλα αυτά αν εμφανίζονται μεγάλα χρηματικά ποσά στους λογαριασμούς σου που δεν μπορείς να τα δικαιολογήσεις, θα φορολογηθούν ως αδήλωτα εισοδήματα, αν δεν κάνω λάθος με 40%.

Πάντως μιλάω για μεγάλα χρηματικά ποσά, όχι για αστεία όπως του ts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή είστε πολύ χαζοί ή αγοράζετε αβέρτα σανό. Με 20€ χωρίς ποτέ να έχεις επενδύσει περιμένεις να γίνεις πλούσιος από τα κρύπτο; Δηλαδή να πάνε πού τα λεφτά; Να γίνουν *1000 *10000; Θα έχεις και 20.000€ και; Τι θα καταλάβεις; Πήγαινε παίξε 40 κίνο καλύτερα ή 20 κινο μπονους. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 20€ δεν θα βγάλεις τίποτα, άντε να τα κάνει 25€. Εκτός και αν βρείς κανένα μούφα νόμισμα σαν το dogecoin που πριν λίγο καιρό είχε αξία 0,0001€ και το πουλήσεις τώρα που έχει πάει 0,06€. Μην πάρεις όμως dogecoin για να το κρατήσεις που λες. Είναι νόμισμα που οι ίδιοι οι δημιουργοί λένε ότι το βγάλανε για πλάκα. Θα το ανεβάσουν όσο το ανεβάσουν για λίγο και μετά θα πατώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...